مصدومان رسیدند، محرومان بخشیده شدند تا دیگر استقلالی‌ها بهانه‌ای برای دربی نداشته باشند اما….پرسپولیس دنیای “خاص” من

0 37

شیوا دورانگر – خبرنگار: تیم‌های پرسپولیس و استقلال در دیداری معوقه از هفته هشتم رقابت‌های لیگ برتر فوتبال، از ساعت16:35 امروز در ورزشگاه آزادی به مصاف یکدیگر مي‌روند. رضا کرمانشاهی این دیدار را قضاوت خواهد کرد.

پرسپولیس و استقلال در یک نگاه
رتبه در جدول:
پرسپولیس: ۱۱
استقلال: ۲
نتیجه آخرین تقابل: پرسپولیس ۲ – استقلال ۲
بهترین گلزن:
پرسپولیس: احمد نوراللهی ۲گل
استقلال: وریا غفوری ۳گل

از تعویق دربی تا شایعه دوپینگ
این بازی حساس در شرایطی برگزار مي‌شود که پیش از این قرار بود 2تیم روز ۵دی‌ماه به مصاف هم بروند اما با اعتراض  باشگاه استقلال زمان دربی به تعویق افتاد تا در فاصله‌ای که پرسپولیس بازی‌های عقب افتاده خود را برگزار مي‌کند مصدومان پرتعداد حریف به این بازی رسیده باشند. این اتفاق، برای هواداران پرسپولیس تداعی‌گر دربی۷۳ بود که تاریخ بازی به یک‌باره عوض شد و 2تیم به جای بازی در لیگ برتر، مقابل هم و در جام‌حذفی به میدان رفتند.پرسپولیس در آن برهه تعدادی از نفرات اصلی‌اش را به دلیل مصدومیت و 2مدافع میانی‌اش، یعنی محمد نصرتی و شیث رضایی را نیز به دلایل محرومیت انضباطی در اختیار نداشت و اگر دربی در تاریخ اصلی خود برگزار مي‌شد چه بسا مصدومان این تیم به بازی مي‌رسیدند اما هرگز مشخص نشد چرا فدراسیون تصمیم گرفت دربی را زودتر از موعد برگزار کند، آن هم درحالی‌که عزیز محمدی، رييس وقت این سازمان لیگ قبل از مشخص شدن حضور استقلال در یک چهارم حذفی با قاطعیت مي‌گفت ديدار این تیم با پرسپوليس در 18آذر‌ماه برگزار نمی‌شود و در این تاریخ بازی هفته شانزدهم لیگ باید برگزار شود. استقلال آن دربی را با 3گلی که در وقت‌های اضافه به ثمر رساند پیروز شد و بعدها مشخص شد بازیکنان این تیم از مواد نیروزا استفاده کرده بودند و اخیرا حتی مهدی امیرآبادی که یکی از 2دوپینگی بازی بود به مانند پزشک استقلال به این موضوع مهم دوباره مهره تایید زد، گرچه که فدراسیون روی این رسوایی بزرگ سرپوش گذاشت. در چند روز گذشته شایعاتی درباره دوپینگ یکی از بازیکنان استقلال مطرح شده است که غیبت میلیچ در دربی مي‌تواند به شبهات بیشتر دامن بزند.

سد دفاعی محکم پرسپولیس  کار سخت استقلال
در حال حاضر پرسپولیس با ۱۱امتیاز از 7مسابقه در جایگاه یازدهم و تیم استقلال با ۱۸امتیاز از ۹مسابقه در رتبه دوم جدول قرار دارد. باوجود اين‌كه پرسپولیس دو مدافع اصلی خود را از دست داده است اما با ۲گل خورده صاحب بهترین خط دفاع لیگ است و تنها تیم بی‌شکست لیگ است.در آن‌سو استقلال باوجود به ثمر رساندن ۱۱گل در این فصل همچنان در گلزنی ضعف دارد و مهاجمان اسمی و گرانقیمت این تیم نتوانسته‌اند آن‌طور که باید برای این تیم موثر باشند.

برتری آماری پرسپولیس مقابل استقلال 
2تیم تاکنون ۳۸بار در لیگ برتر با هم بازی کرده‌اند که حاصل آن ۱۰برد برای پرسپولیس و ۸برد برای استقلال بوده است و ۲۰دیدار با نتیجه تساوی همراه بوده است. پرسپولیس ۳۶بار دروازه استقلال را گشوده و ۳۴گل دریافت کرده است.

کلانی؛ نخستین گلزن
تیم‌های پرسپولیس و استقلال نخستین‌بار در تاریخ ۲۸ دی‌ماه ۸۰ در لیگ برتر به مصاف هم رفتند که این بازی با نتیجه یک بر یک خاتمه یافت. رضا جباری گل اول بازی را به ثمر رساند و درادامه محمد نوازی از روی نقطه پنالتی این دیدار را به تساوی کشاند.

برد استقلال در جام‌حذفی با اشتباهات داوری
2تیم آخرین‌بار در جام‌حذفی با هم روبه‌رو شدند.این بازی که در مرحله نیمه نهایی برگزار مي‌شد در وقت‌های قانونی با حساب 2بر 2به پایان رسیده بود. علیپور و رسن برای پرسپولیس، قائدی و دانشگر برای استقلال گلزنی کردند. در نهایت استقلال این بازی را در ضربات پنالتی پیروز شد. به غیر از این، 2تیم در فصل قبل 2بار دیگر با هم روبه‌رو شدند که در بازی رفت لیگ تیم پرسپولیس با گل عبدی پیروز شد و دیدار برگشت با تساوی 2بر2 همراه شد.

رسن و علیپور؛ غایبان بزرگ
پرسپولیس امروز در شرایطی مقابل رقیب سنتی حاضر مي‌شود که 2گلزن بازی قبلی خود را در اختیار ندارد. علی علیمور و بشار رسن که در جام‌حذفی دروازه استقلال را باز کرده بودند، هر 2لژیونر شدند. به غیر از این 2بازیکن، چند مهره اصلی 2تیم در بازی امروز نیستند که از جمله آن‌ها مي‌توان به ترابی، خلیل‌زاده و علی کریمی اشاره کرد که در آخرین دربی در ترکیب 2تیم نقش‌آفرینی کرده بودند.

۴تایی شدن استقلال در دربی
در دور برگشت‌‌ لیگ پانزدهم، تیم پرسپولیس و استقلال در یک دیدار جذاب و تماشایی به مصاف هم رفتند و شاگردان برانکو با دبل طارمی، گلزنی مسلمان و رضاییان موفق شدند حریف را با نتیجه ۴ بر 2در هم بکوبد. این یک‌طرفه‌ترین و پرگل‌ترین مسابقه تاریخ 2تیم در لیگ برتر است.

تکرار تاریخ برای زاهدی فر و کرمانشاهی
همان‌طور که اشاره شد پرسپولیس در آخرین دربی روی ضربات پنالتی و البته اشتباهات پیام حیدری بازی را به تیم حریف واگذار کرد. طبق نظر کارشناسان پنالتی نوراللهی و اوساگونا به دلیل خطای دروازه‌بان استقلال باید تکرار مي‌شد.حالا کمیته داوران سوت این بازی حساس را به رضا کرمانشاهی سپرده است; داوری که قرار بود آخرین دربی دو تیم را سوت بزند، اما قضاوت این بازی به زاهدی فر سپرده شد و و بعد از اعتراض کرمانشاهی و صحبت‌های تندی که این داور علیه دپارتمان داوری داشت در نهایت پیام حیدری به‌عنوان داور دربی انتخاب شد. در روزهای گذشته بار دیگر از زاهدی‌فر به عنوان داور بازی یاد مي‌شد که کمیته داوران روز گذشته نام کرمانشاهی را به‌عنوان قاضی این بازی معرفی کرد. با توجه به اتفاق‌هايی که در هفته‌های گذشته در جریان بازی‌های استقلال رخ داده این نگرانی برای پرسپولیسی‌ها ایجاد شده است که مبادا دوباره تیم‌شان در دربی قربانی اشتباهات داوری شود. رضا کرمانشاهی در گذشته به سود استقلال و به ضرر پرسپولیس اشتباهات فاحشی داشته است.

نگرانی پرسپولیسی‌ها از حضور وحید کاظمی 
مهم‌ترین آن در هفته هفدهم و در جریان دیدار پرسپولیس و فولاد بود که این داور به اشتباه برخورد نادری با بازیکن حریف را پشت محوطه جریمه خطای پنالتی گرفت و موجب باخت سرخپوشان در فولاد شهر شده بود. دیگر قضاوت جنجالی کرمانشاهی به فصل ۹۶ بر مي‌گردد که این داور در دیدار هفته بیست‌ویکم میان تیم‌های استقلال و پارس جنوبی با اشتباهات خود زمینه شکست شاگردان تارتار را فراهم آورد. طبق نظر کارشناسان پنالتی که در دقایق ابتدایی روی قائدی اعلام شد نادرست بود و علاوه بر این‌که ضربه پنالتی به‌خاطر ورود باریکنان باید تکرار مي‌شد، 2پنالتی برای پارس جنوبی گرفته نشد و داور به اشتباه این تیم را در نیمه نخست 10نفره کرد. البته استقلالی‌ها هم یک خاطره تلخ از کرمانشاهی دارند که به بازی با سپاهان در فصل هجدهم بر مي‌گردد که با عدم اعلام پنالتی به سود استقلال موجب شکست این تیم شد. امیدواریم تیم داور عملکرد بی‌عیب و نقصی در بازی امروز داشته باشد و عادلانه برای هر 2 تیم قضاوت کنند. به خصوص داوران پشت دروازه و  وحید کاظمی که قرار داور بازی را در امر قضاوت یاری کند. سرخپوشان امیدوارند وی اشتباهی را که در جریان نیمه نهایی حذفی داشت، تکرار نکند و خبری از پنالتی‌های بادآورده برای حریف نباشد.

انتهای پیام/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.