گلزنی دوباره جوانی که نشان داد راه گلزنی در دربی را خوب می داندتکرار تاریخ برای عبدی

0 35
گلزنی دوباره جوانی که نشان داد راه گلزنی در دربی را خوب می داندتکرار تاریخ برای عبدی

شیوا دورانگر – خبرنگار: اسم استقلال کافی بود تا پای مهاجمان پرسپولیس دوباره به گلزنی باز شود. در روزهایی که خط حمله تیم بخاطر عدم گلزنی تحت‌فشار بود و از بازیکنان تیم انتقاد می‌شد هر 2 مهاجم پرسپولیس در دربی گل زدند. در این دیدار ابتدا مهدی عبدی بازی را به‌تساوی کشاند و در ادامه هم وحید امیری کامبک زد و تیمش را پیش انداخت. مهاجمان پرسپولیس حتی فرصت این را داشتند که گل‌های بیشتری در دربی به ثمر برسانند، اما با بدشانسی و بی‌دقتی موقعیت‌ها را از دست دادند.
پرسپولیس در فصل گذشته هم تا قبل از دربی با مشکل گلزنی روبه‌رو بود و فقط 2 بار توسط ترابی و کنعانی زادگان توانسته بود دروازه حریفانش را باز کند، اما این طلسم در هفته چهارم شکست و مهدی عبدی که در دقایق پایانی به زمین فراخوانده شده بود در اولین بازی رسمی‌اش با گلزنی به استقلال توانست ۳ امتیاز ارزشمند برای پرسپولیس به ارمغان بیاورد. این مهاجم جوان در دقایق کوتاهی که در زمین بود، علاوه بر گلی که زد، موجب اخراج بازیکن کلیدی تیم حریف شد و با درخشش در دربی نام خود را بر سر زبان‌ها انداخت.
در واقع تا قبل از این بازی،کسی به آن صورت مهدی عبدی را نمی‌شناخت و آن‌هایی هم که اسم این بازیکن را شنیده بودند تا این اندازه می‌دانستند که از تیم‌های پایه باشگاه به مربی وقت تیم معرفی‌شده است. کمتر کسی انتظار داشت کالدرون به این بازیکن ۱۸ ساله میدان بدهد; آن هم در یک چنین بازی حساسی. نکته اینجا بود این مربی آرژانتینی عبدی را به جای ستاره ملی‌پوش تیم یعنی وحید امیری به بازی آورد. کاری که خیلی از مربیان جرات ریسک اش را ندارند.
پرسپولیس فصل گذشته نیز در خط حمله با کمبود بازیکن رو به بود. گرچه وخامت اوضاع به اندازه الان نبود، ولی شرایط به شکلی بود که علی علیپور در خط حمله تنها بود و هیچ مهاجم مطرحی را در کنار خود نمی‌دید. در همان نیم‌فصل یک مهاجم خارجی به نام جونیور براندائو توسط کالدرون جذب شد، اما کیفیت فنی این بازیکن برزیلی به قدری پایین بود که سرمربی تیم ترجیح داد به جوان‌هایی مثل عبدی و روستایی بازی دهد یا از امیری در پست غیرتخصصی بهره ببرد. درنهایت هم مدیران باشگاه قرارداد جونیور را فسخ کردند. این اتفاق بعد از جذب اوساگونا و استوکس تکرار شد و زمانی که گل محمدی هدایت پرسپولیس را بر عهده گرفت از علیپور و عبدی یک زوج گلزن ساخت و همان‌طور که شاهدش بودید ستاره جوان پرسپولیس در فصل قبل در ۴۳۸ دقیقه‌ای که در ترکیب بود ۳ گل برای این تیم زد.
اوج درخشش عبدی بعد از محرومیت آل کثیر بود. جایی که این بازیکن جوان توانست اسم خود را در میان مهاجمان نامدار آسیایی مطرح کند و با گل زیبای خود زمینه‌ساز صعود پرسپولیس به فینال لیگ قهرمانان آسیا را فراهم بیاورد. بعد از مربیان پایه پرسپولیس که عبدی را پرورش دادند،بیشترین نقش را گل محمدی در شکوفایی این بازیکن داشت. از زمانی که این مربی به پرسپولیس آمده است، نه‌تنها عبدی فرصت بیشتری برای بازی پیداکرده است که پیشرفت قابل‌توجهی هم داشته و توانسته است گل‌های سرنوشت سازی برای تیمش بزند.
البته عبدی هنوز جای زیادی برای پیشرفت دارد و برای تبدیل‌شدن به یک مهاجم کامل باید برخی از نقاط ضعفش را برطرف کند. با این حال در همین مدت کم او مستعد نشان داده و ثابت کرده راه باز کردن دروازه‌ها را به‌خوبی بلد است و همان‌طور که دیدید توانست دروازه رشید مظاهری را که در هفته‌های گذشته آماده نشان داده بود باز کند و بارها این دروازه‌بان و مدافعان استقلال را به دردسر بیندازد. حتی چیزی نمانده بود مثل دربی رفت فصل قبل تیم حریف را 10 نفره کند که داور با اشتباه خود مانع از انجام این شد.
در لحظه به ثمر رسیدن گل اول پرسپولیس، مهدی عبدی مثل مهاجمان اروپایی با یک فرار سریع و حرکت بدن و سر توپی تماشایی، 2 مدافع حریف را از جریان بازی خارج کرد و روی تکنیک ناب خود دروازه استقلال را گشود و چنین بار دیگر هم به همین روش روی دروازه مظاهری خطر ایجاد کرد. او مشابه چنین گلی را به اولسان هیوندای هم زده بود که این نشان می دهد عبدی در این حرکات تبحر دارد و گلی که در فینال آسیا زد تصادفی نبود.
با تمام این تفاسیر این بازیکن به یک رقیب قدرتمند نیاز دارد تا افت نکند و در حال حاضر چیزی که بیشتر از همه نمود دارد این است که پرسپولیس به یک مهاجم نیاز دارد تا مکمل مهدی عبدی باشد; بازیکنی که بتواند با دوندگی و فضاسازی به وی در راه گلزنی کمک کند. البته در حال حاضر بازیکن پرتلاشی مثل وحید امیری در کنار عبدی قرار دارد که با دوندگی‌های خودش توانسته است به خط حمله تحرک دهد. متاسفانه در حال حاضر امکان جذب مهاجم جدید میسر نیست و آل کثیر هم تا نیم‌فصل به ترکیب برنمی‌گردد. کادر فنی در شرایط فعلی ناچار است با داشته‌هایش سر کند و از بازیکنانی که توانایی قرار گرفتن در این پست را دارند بهره ببرد; نفراتی باتجربه‌ای مثل عالیشاه یا حتی تازه واردهای تیم چون مهدی‌خانی و شجاعی.
پرسپولیس حتی روی نیمکت مهاجم جوانی چون آریا برزگر دارد که مترصد یک فرصت است که خود را به کادر فنی نشان دهد و باید دید مربیان پرسپولیس چه زمانی به پدیده تیم ملی جوانان بازی دهد؟ برزگر می‌تواند عبدی دیگری باشد اگر همان جراتی که برای میدان دادن به جوان‌هایی مثل طارمی و علیپور وجود داشت را برای این بازیکن به خرج کنیم. پرسپولیس هیچ‌گاه از میدان دادن به جوان‌ها ضرر نکرده است و همان‌طور که شاهدش بودید خط حمله تیم را بازیکنانی که نام بردیم در چند فصل قبل سرپا نگه داشتند. یکی، دو فصل آقای گل شد و حالا در اروپا می‌درخشد و آن دیگری بعد از اینکه توانست عنوان بهترین مهاجم تاریخ پرسپولیس را از آن خود کند، به دنبال طارمی راه پیشرفت را در پیش گرفت.

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.