قانون مالیاتی مشترک ایران و کرواسی میانه برانکو و پرسپولیس را دوباره شکرآب می کندبدهی بی انتها

0 7

ابراهیم فتاحی – خبرنگار: سرمربی سابق پرسپولیس برای حل و فصل مشکل مالیاتی خود، فرصت 2ماهه‌ای به باشگاه داد. این خبر دیروز به طور رسمی اعلام شد. البته گویا فرصت پرسپولیس تا نیمه‌های فروردین‌ماه است. درست 6 سال بعد از عقد قرارداد با پرسپولیس.

گمان اشتباهی بود که پرونده برانکو ایوانکوویچ و دستیارانش با پرسپولیس بسته شده است. دل خوشی نادرستی بود با پرداخت مبلغی که از سوی فیفا حکم شده بود، حداقل این ماجرا به پایان رسیده است. تازه آن چه پرداخت کردیم هم قرض بود و باید از درآمدهای آینده بازگردانده شود.

حساب و کتاب مشکلات پرسپولیس هم دیگر دشوار شده است. فقط بدهی‌های بین‌المللی باشگاه در حال سرزدن از تمام پاداش آسیایی است که اصلا معلوم نیست، همان را هم با تحریم‌های موجود چگونه زنده کرد.

آن روز که نامه‌ای از جانب برانکو برای فیفا ارسال و از طرف باشگاه منتشر شد برای ما یک نکته نگران کننده وجود داشت. شروع نامه با متنی بود که معلوم می‌کرد با حساسیت خاصی تنظیم شده است. در همان شروع آورده شده بود؛ «آقا-خانم محترم در ارتباط با پرداخت نهایی طلب و مکاتبه ارسالی از سوی باشگاه پرسپولیس به تاریخ ۲۸ اکتبر، به این وسیله تایید می‌نماییم که باشگاه پرسپولیس ایران، کلیه ارقام طلب آقای برانکو ایوانکوویچ را مطابق با رای صادره تک داور کمیته تعیین وضعیت بازیکنان فیفا به تاریخ ۲۶ فوریه ۲۰۲۰ پرداخت نمود.»

مشخص است که برانکو نمی‌گوید دیگر حساب و کتابی با پرسپولیس ندارد. او فقط درباره تسویه مطالبات بر اساس حکم صادره سخن می‌گوید. در آن زمان بدیهی‌ترین نتیجه‌گیری این بود که موضوع به مسایل مالیاتی باز می‌گردد. هر چند مسایل دیگری هم در میان است که برانکو مدت‌ها قبل و اخیرا به ان اشاره کرده بود و در ادامه به آن هم می‌رسیم.

پرسپولیس هنوز یک بحران مالی را حل نکرده با تعهد جدیدی روبه‌رو می‌شود. شاید بتوان با قاطعیت گفت؛ چنین وضعیتی در تاریخ باشگاه بی‌سابقه بوده است. این در حالی است که انجام وظیفه در قبال پرسپولیس که هیچ، حتی در حمایت از مدیرانی که خود انتخاب می‌کنند نیز اقدامی به چشم نمی‌خورد. پرسپولیس با مشکلاتی روبه‌روست که حل بعضی از آن‌ها صرفا به اقدام مالی مستقیم هم نیاز ندارد ولی از آن نیز دریغ می‌شود. به نظر می‌رسد پرسپولیس هرچند مایه افتخار ایران  و متعلق به اکثریت هواداران ایرانی فوتبال است ولی برای حل مشکلاتش روی روسای دولت‌های کشورهای دیگر چون ترکیه و امیران کشورهای جنوب خلیج فارس، چون امیر قطر بیشتر می‌تواند حساب کند!

*از فریب تا یقه‌گیری

تعهد پرداخت مالیات مربیان و بازیکنان از سوی باشگاه‌های ایرانی از قرارداد با خارجی‌ها آغاز شد. این برای زمانی بود که بسیاری در مورد مالیات هم می‌گفتند، چه کسی گرفته و چه کسی داده است؟! از سوی دیگر باشگاه‌ها دلخوش بودند که خارجی‌ها بعد از جدایی، از ایران می‌روند و دیگر نیستند که کسی بتواند گریبان آن‌ها را بگیرد و در نتیجه باشگاه‌ها مجبور به پرداخت رقم نمی‌شود. بعدها قانون سقف پرداخت وضع شد که باعث شد، تعهد پرداخت مالیات از سوی باشگاه به عنوان کارفرما به یک رسم بدل شود. البته قانون کلی این است که اداره امور مالیاتی در نهایت خود بازیکن و مربی را به عنوان مودی مالیاتی می‌شناسد و مالیات را از او می‌خواهد و مربیان و بازیکنان هم از طریق مراجع انضباطی مالیات را از باشگاه باز می‌ستانند.

تعهد پرداخت مالیات از سوی باشگاه‌ها که به نظر فقط در ایران رواج دارد همچنین راهی برای منحرف ساختن افکار عمومی است تا مدیران رقم قراردادها را پایین‌تر اعلام کنند. به عنوان مثال یک قرارداد یک میلیون 200 هزار دلاری کمتر از یک میلیون دلار نوشته و اعلام می‌شود و در بندی دیگر باشگاه پرداخت مالیات را تعهد می‌کند.

البته این مسایل بعدها گریبانگیر می‌شود. حالا برانکو ایوانکوویچ و دستیارانش خواهان اجرای این بخش قرارداد هستند و در غیر این‌صورت باردیگر در فیفا و دادگاه داوری ورزش طرح دعوا خواهد شد.

*داستانی که تکرار شد

برای برانکو دومین بار است که موضوع مالیات دردسر ساز شد. کارفرمای قبلی او فدراسیون فوتبال ایران بود. او با بی‌مهری جدا شد، درحالی‌که روسای جدید فدراسیون برای او کری می‌خواندند که پاداش وی را پرداخت نمی‌کنند ولی او شکایت کرد و گرفت با این وجود مالیات او پرداخت نشد. به این ترتیب حکم ممنوع الخروجی برای وی صادر شد در حالی که خیلی پیش از آن، ایران را ترک کرده بود. اموالی هم نداشت که ضبط شود. همه به خاطر داریم که وقتی سرمربی الاتفاق عربستان شد به همین دلیل نتوانست برای یکی از بازی‌های لیگ قهرمانان به ایران بیاید. اگر آمده بود با مشکل خروج روبه‌رو می‌شد و شاید کار تا ایجاد چالش سیاسی بین ایران و کرواسی پیش می‌رفت.

*پرسپولیس تعهد فدراسیون را گردن گرفت ولی…

گذشت و گذشت تا این که قرار شد او برای سرمربیگری پرسپولیس به ایران بیاید. همه می‌دانستند یک اتفاق خوب است ولی کسی تصور این همه خوبی را نمی‌کرد. با وجود این یک مشکل وجود داشت. یک طرف ماجرا عدد قرارداد بود و طرف دیگر بدهی مالیاتی که باید حل می‌شد. پرسپولیس که قانونا اجازه پرداخت نداشت و تخلف بود. فدراسیون هم زیر بار نمی‌رفت. در آن زمان حسین هدایتی پای کار آمد. شاید این تنها باری بود که هزینه کردن و پول او برای پرسپولیس دردسرساز که نشد، هیچ. برکت هم کرد.

بدهی مالیاتی برانکو با جرایم و دیرکرد در حدود 400میلیون تومان عنوان می‌شد. در روز 17فرودین‌ماه سال1394 که قرارداد بسته شد ارزش دلار، 3هزار و 321 تومان بود. پرسپولیس توانست برای بخش زیادی از جرایم و دیر کرد بخشودگی بگیرد. البته برای این که نگویند لطف عجیب وغریب به پرسپولیس شد باید گفت این اتفاق معمولا برای زنده کردن مالیات‌های معوق آن هم از نهادهای دولتی اتفاق می‌افتد و جزو اختیارات کاملا قانونی است.

به هر حال پرسپولیس در آن روزگار تعهد فدراسیون را گردن گرفت در حالی که امروز کسی نیست که به داد پرسپولیس برسد.

*قرارداد همکاری ایران و کرواسی، دردسرساز شد

حالا این سوال پیش می‌آید که چرا این بار به همان منوال عمل نمی‌شود؟ شاید برانکو هیچ وقت به ایران بازنگشت و مواردی از این دست.

واقعیت امر، این است که مدیران باشگاه پرسپولیس در زمان جدایی برانکو چنین تفکری داشتند. صحت این ادعا آن‌جا مشخص می‌شود که در تمام این مدت هیچ صحبتی درباره مشکلات باشگاه برای اجرای تعهدات مالیاتی در میان نبود. حتی منتقدان و رسانه‌ها منتظر بودند همه چیز به روال گذشته باشد و در این باره مطلبی را مطرح نکردند. در روزنامه پیروزی البته قبل از این به موضوع پرداخته بودیم که با وجود اجرای حکم فیفا، هنوز بحث مالیات باقی مانده است ولی انتظار این نبود که موضوع به این زودی برای پرسپولیس مساله‌ساز شود.

دلیل این وضعیت چیست؟ موضوع به قرارداد لغو اخذ مالیات مضاعف بین 2 کشور ایران و کرواسی باز می‌گردد. این قرارداد برای دفاع از حقوق مودیان است تا وقتی در یکی از 2 کشور مالیات می‌پردازند، در کشور دیگر نیز مجبور به انجام این کار نشوند. قراداد، در سال‌های 1376 یا 1377 بسته شد. در واقع همان بار قبل که برانکو از تیم ملی ایران جدا شد هم باید اجرا می‌شد ولی اتفاق نیفتاد. این مساله می‌تواند به تغییر نظام مالیاتی دو کشور هم مربوط باشد. گفته می‌شد این قرارداد راه را برای حضور بیشتر متخصصان و شرکت‌های کروات  هموار می‌کند به ویژه که در کرواسی مالیات بیشتری اخذ می‌شود. حتی شنیده شده است یکی از این شرکت‌ها در ساخت سازه‌های مربوط به آسانسورهای برج میلاد حضور داشت هر چند که در جستجوی اینترنتی حداقل برای تامین قطعات کلیدی، اسم یک شرکت سوئدی به میان می‌آید.

*بدهی 500 هزار دلاری مالیاتی

گفته می‌شود اداره مالیات کشور کرواسی از چندی پیش سراغ برانکو ایوانکوویچ رفته است تا ببیند در این چند سال، چه درآمدهایی داشته است. برانکو هم یا باید با اعلام درآمدهای خود، مالیات را پرداخت کند یا براساس آن قرارداد همکاری بین 2 کشور، برگه مفاصاحساب مالیاتی از ایران را ارائه می‌کرد. مشکل از همین جا آغاز شده است. او قرارداد و درآمد در ایران را اعلام کرد. بنابر اطلاعاتی که به روزنامه پیروزی داده شد کشور کرواسی از ایران استعلام می‌خواهد که برانکو(در واقع پرسپولیس) چه میزان بدهی مالیاتی دارد؟ پاسخ هم گویا یک رقم بسیار بزرگ بود. 500هزار دلار عددی است که اعلام می‌شود. چه میزان از این رقم را باشگاه با توجه به پرداخت‌هایی که انجام داده است، قبول دارد نمی‌دانیم. البته باشگاه قبل از این اقداماتی را انجام داده بود تا برانکو در کرواسی به مشکل نخورد ولی به نظر ان‌ها کاری به تعهدات باشگاه در قرارداد ندارند و این را مساله ای بین برانکو و پرسپولیس می‌دانند. تازه توجه داشته باشید که پرداختی یک میلیون یوروی اخیر بنا بر حکم فیفا، تازه در بهار سال 1400 به مرحله ارسال اظهارنامه می‌رسد. مالیات بر درآمد اتباع خارجی طبق فرمولی محاسبه می‌شود که تقریبا 22درصد از درآمد آن‌ها را شامل می‌شود. حالا خودتان حساب کنید که باشگاه و مدیران کنونی آن با چه تعهدی بر جای مانده از گذشته روبه‌رو هستند. اگر باشگاه نتواند اقدام لازم را انجام بدهد، برانکو با وضعیت بدی در کشورش روبرو می‌شود و در نهایت مجبور به پرداخت رقم از طریق اموال خود خواهد بود و به این ترتیب باید برای عین رقم، شکایت دوباره‌ای را طرح می‌کند.

*پرداخت مالیات در کرواسی برای پرسپولیس گران تمام می‌شود

این وضعیت برای پرسپولیس هم بسیار بد خواهد بود. این احتمال وجود دارد که بخشی از رقم مورد اشاره مربوط به جرائم دیرکرد باشد. از سوی دیگر انتظار می‌رود معادل ریالی مالیات با نرخ ارز دولتی محاسبه شود که تغییر چشمگیری را ایجاد می‌کند. نرخ دولتی دلار در حال حاضر 4هزار و 200 تومان است که دولت و مجلس قصد دارند آن را برای سال بعد تا بالای 11 یا 17 هزارتومان ببرند. باید دید در تصویب لایحه ‌بودجه چه اتفاقی روی می‌دهد. مشخص است که از دست دادن هر روز می‌تواند برای پرسپولیس گران تمام شود. البته در این باره گفته می‌شود برای محاسبه مالیات باید نرخ ارز در همان زمان محاسبه لحاظ شود. در واقع پرداخت مالیات در ایران بسیار کمتر از یازده میلیارد تومانی رقم می‌خورد که معادل ریالی 500 هزار دلار با نرخ ارز آزاد است.

*پول جیب پرسپولیس را خرج ایران کنید، نه کرواسی

با اوصافی که آمد حالا تصویر روشن تری از شرایط داریم. سوال این است که چه کسی باید به داد پرسپولیس برسد؟ ما البته از یک لطف سخن نمی‌گوییم. پرسپولیس به دلیل دولتی بودن با محدودیت‌های زیادی برای کسب درآمد روبرو است و به تعبیری تاوان زیادی پس می‌دهد. در واقع مضرات دولتی بودن برای پرسپولیس وجود دارد ولی از منافع آن خبری نیست. بودجه و امکانات دولتی در کار نیست. ولی باید به همه جا پاسخ‌گو باشد. به جاهایی که در چنین مواقعی به دادش نمی‌رسند. یکی هم مجلسی‌ها هستند. به عرصه‌های زیادی نمی‌تواند ورود کند و حتی نمی‌تواند برای احقاق حق خود نهادهایی مثل صدا و سیما را تحت فشار بگذارد.

در چنین شرایطی حداقل انتظار این است که در چنین مواقعی، اقدامی انجام شود. همه کاره پرسپولیس وزارت ورزش و جوانان است و وزارت اقتصاد و اموردارایی هم بخشی از دولت است. اصلا صحبت از اقدام‌های فرا قانونی نمی‌کنیم. صحبت از ظرفیت‌های قانونی است که وجود دارد. به این ترتیب اگر قرار است پولی هم از جیب پرسپولیس برود، چرا برای کرواسی هزینه شود.

* از دولت ایران بیش از دولت ترکیه و امیر قطر انتظار می‌رود

از سوی دیگر ما پیش از این‌ها شاهد بوده‌ایم که در بزنگاه‌های مهم با دخالت روسای دولت‌های خارجی مشکلاتی از پرسپولیس، حل شده است. یک نمونه‌اش از سوی اردوغان اتفاق افتاد و یک مورد خیلی قدیمی‌تر در زمان مدیریت امیر عابدینی با کمک امیر قطر. البته این اتفاق‌ها هم بدون رایزنی‌های دولتمردان ایرانی روی نمی‌داد هر چند از این توجهات برای تیم‌های دیگر مثل استقلال و تراکتور و سپاهان هم با انواع مختلف بوده است.

با تمام این اوصاف وقتی قرار است ماحصل کار این باشد که ارز از کشور خارج نشود و پول مملکت هم در همین مملکت هزینه شود، حداقل انتظار این است که دولت و نهادهای نظارتی وارد عرصه شوند و با استفاده از قوانینی که وجود دارد و همه روزه اجرا می‌شود این کار را انجام بدهند و در این میان نفع بردن پرسپولیسی باعث دوری جستن ان‌ها نشود.

از سوی دیگر طبیعی است که افکار عمومی هم از دکتر روحانی، بیش از اردوغان و امیر قطر انتظار داشته باشد. هر چند مشکلات دیگری هم در میان است که حل شود. مثلا فراهم آوردن امکان انتقال پاداش آسیایی به ویژه اگر شرایطی فراهم نیاید بدهی‌های بین‌المللی پرسپولیس، مستقیم از این محل در کنفدراسیون پرداخت شود.

*برانکو، طلب قراردادی دارد؟

و اما مطلب ناگفته دیگری هم باقی است. همان‌طور که پیش از این در خبرها آمده بود، دستیاران برانکو مطالبات جدیدی را بر اساس آپشن‌های قرارداد خود، مطرح کرده‌اند. برانکو هم چندی پیش گفت: خود او فعلا تصمیم به اقدام نگرفته است ولی همکارانش این خواسته را دارند. برانکو هیچ‌گاه اعلام نکرد به کلی این ماجرا را دنبال نمی‌کند. به نظر می‌رسد اگر مسایل مالیاتی او را گرفتار کند وی نیز درخواست خود را برای اخذ بعضی اپشن‌ها به فیفا ارسال کند. گویا این مطلب، از سوی نماینده وی به اطلاع باشگاه رسیده است. در این ارتباط صحبت از 500 هزار یورو به عنوان پاداش قهرمانی لیگ برتر و کسب سهمیه لیگ قهرمانان می‌شود. البته این‌ها مواردی است که به ما اعلام شده است وقطعا باشگاه می‌تواند اطلاع رسانی دقیق‌تری داشته باشو. با فرض صحت، این سوال پیسش می‌آید که مدیران وقت چگونه دو پاداش مجزا برای قهرمانی لیگ و کسب سهمیه در نظر گرفتند در حالی که قهرمانی لیگ به صورت خودکار متضمن کسب سهمیه بود. با توجه به این که در مورد علیرضا بیرانوند هم شاهد چنین اختلاف نظری بودیم، به نظر وجود این بحث درست است. حالا این که در صورت طرح دعوا، مرجع انضباطی چه رایی بدهد، یک بحث دیگر است. البته در این ارتباط گویا از سوی باشگاه هم پاسخ داده شده است که فیفا قبل از این چنین مطالبه‌ای را رد کرده است ولی گویا از جانب وکیل برانکو مطرح می‌شود که در خواست برانکو در آن زمان این موارد را شامل نمی‌شود و الان هم برای کمک به پرسپولیس کنار می‌آید ولی این امر منوط به حل مشکل مالیاتی وی است.

انتهای پیام/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.