چه کسی بود که جوگیر شدمشکل بوژیدار مالی است یا احساسی؟

0 13

ابراهیم فتاحی – خبرنگار: 3 پرونده کالدرون و دستیاران او، 4 پرونده برانکو و دستیارانش مربوط به مالیات معوقه و ادعا روی پاداش‌ها و آپشن‌های قرارداد، نیلسون کوره‌آ و پرونده ماریو بودیمیر هنوز حل و فصل نشده، ممکن است کار پرسپولیس و بوژیدار رادوشوویچ هم به دعوای حقوقی و مسایلی از این دست بکشد.
بوژیدار رادوشوویچ در سال‌های گذشته یک برگ برنده بود از این جهت که هیچ‌گاه حاشیه‌ای نداشت. نه برای باشگاه و نه برای دروازه‌بان اصلی تیم و معوق ماندن پرداخت دستمزدش هم همیشه اتفاق افتاده است. گاهی هم می‌شد که برای گرفتن مطالبات، می‌رفت و با تاخیر بر می‌گشت، اما هیچ‌گاه وضعیت کنونی پیش نمی‌آمد که بخواهد باشگاه را با تهدید فسخ قرارداد، مواجه کند.

◊◊◊ اخبار پرسپولیس را از کانال تلگرامی روزنامه پرسپولیس پیگیری کنید ◊◊◊

در این مدت بودند افرادی که اعتقاد داشتند که پرداخت دستمزد ارزی برای دروازه‌بان دوم توجیه ندارد اما واقعیت غیر از این بود. او دروازه‌بانی بود که می‌توانست بعد از هفته‌های متمادی نیمکت نشینی با آمادگی در زمین حضور پیدا کند. در روزهایی که کادرفنی، هموطنش بودند، حاشیه ای برای بیرانوند ایجاد نکرد و آن آمادگی هم باعث می‌شد بیرانوند پیوسته مراقب باشد که از یک حدی بیشتر، افت نکند.
همه این ها برای تیمی که تجربه‌های تلخی از نداشتن دروازه‌بان‌های دوم خوب داشت و تجربه‌های تلخ‌تری هم از حضور 2 دروازه‌بان خوب به صورت همزمان، یک اتفاق خوب به حساب می‌آمد. بوژیدار کسی بود که اجازه نداد تجربه‌هایی مثل دعواهای مخرب حقیقی و معمارزاده، تکرار شود. همیشه هم این ترس وجود داشت که آسوده شدن خاطر دروازه بان اول از حضور یک رقیب آماده داستان سوشا مکانی را بعد از رفتن نیلسون کوره‌آ تکرار کند.

*بوژیدار، واقعا با برخوردها مشکل دارد؟
بوژیدار با چنین سابقه‌ای حالا به یک تهدید بالقوه تبدیل شده است اگر ماجرا به شکل مناسبی مدیریت نشود. او دیگر آن بوژیداری نیست که آرامش داشت، در تیم احساس آرامش و همین حس را هم منتقل می‌کرد.
باید پرسید این تغییر وضعیت، چه دلیلی دارد. به خودی خود که اتفاق نیفتاده است. در این ارتباط 2 موضوع کلی مطرح می‌شود. یکی گلایه‌هایی که به نقل از او درباره شرایطش در تیم و رفتارهای صورت گرفته، گفته و نوشته می‌شود. دیگری، قراردادی که در ابتدای این فصل با او منعقد شد و شرایط را پیچیده کرده است.
در مورد اول، رادو خود مطلبی را به صورت رسمی اعلام نکرده است، اما مطالبی در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی مطرح است که به نظر بی‌پایه و اساس نیستند.
در مورد او شاید بتوان گفت در حال حاضر به عنوان تنها خارجی تیم که قراردادش ارزی است، یک جورهایی گران ترین بازیکن تیم به حساب می‌آید. با این وجود، بعید است که حداقل بازیکنان قدیمی تیم که از قبل با او دوست بوده‌اند با خود رادو مشکلی داشته باشند. آنچه از مجموع نقل‌ها به دست می‌آید این است که رادو احساس می‌کند کادر فنی او را نمی‌خواهد و با او رفتاری ندارند که احساس راحتی کند. البته از سوی دیگر مطرح می‌شود که او به هر حال بازیکن حرفه‌ای است و پول خوبی هم می‌گیرد و اگر چنین بحران‌هایی وجود داشته باشد باید با آن‌ها کنار بیاید. در واقع ناملایمات این‌گونه بخشی از زندگی یک فوتبالیست حرفه‌ای است و حتی امثال لیونل مسی و کریستیانو رونالدو هم از آن در امان نیستند. از سوی دیگر، این مساله مطرح است که به هر حال گاهی با رفتارها به قدری می‌توان فضا را سنگین کرد که عرصه بر افراد تنگ شود ولی هنوز مشخص نیست که با فرض درست بودن مطالبی که شنیده می‌شود، کیفیت ماجرا چگونه است.
در این ارتباط، سراغ رضا چلنگر که می‌رویم. می‌گوید: من با خود بوژیدار در ارتباط نیستم. با برانکو که صحبت کرده بودم، یک چیزهای گفته بود. البته خود او هم از ایگور شنیده بود. آن‌جا هم بحث مالی مطرح بود و من در ارتباط با موضوعی که گفتید؛ حداقل از برانکو چیزی نشنیدم.

*دست پرسپولیس زیر ساطور
و اما در مورد بوژیدار، مساله اصلی قراردادی طولانی مدت است. طولانی مدت ترین قراردادی که در پرسپولیس وجود دارد. گفته می‌شود قرارداد رادو علاوه بر فصلی که در آن قرار داریم برای 3 سال دیگر ادامه خواهد داشت. پیش از این تصور می‌شد در هنگام تمدید قرارداد، مجموع دوره فعالیت او با این فصل برای 3 سال خواهد بود ولی اکنون حرف‌های دیگری شنیده می‌شود. حتما می‌پرسید اهمیت موضوع در چیست؟ خیلی ساده است. اهمیت این موضوع را باید از یک سود با تاثیر آن بر رفتار بوژیدار سنجید و از سوی دیگر باید از جهت تاثیری بررسی شود که باید روی رفتار باشگاه بگذارد. به صورت کلی، اگر الان، رادو دست بالا را دارد. دست پرسپولیس زیر ساطور است.

*قرارداد 3 ساله به چه تفکری؟
وضعیتی که گفتیم، چرا به وجود آمده است. باز هم ساده است. فرض کنیم بوژیدار در حالی از پرسپولیس جدا شود که امکان فسخ یکطرفه قرارداد برای وی فراهم شده باشد. نتیجه، کاملا روشن است. پرسپولیس دیگر این بازیکن را ندارد ولی باید دستمزد او را حتی تا پایان مدت قرارداد بپردازد. بعید است در پرسپولیس قراردادی بسته شود که تدبیر لازم برای فسخ آن به سود باشگاه گنجانده شده باشد. اگر چنین امکانی وجود نداشته باشد، پرسپولیس با تعهدی چند ساله روبرو است. این مساله موضع بوژیدار را به شدت تقویت می‌کند. شاید بعضی این مساله را نوعی باج‌خواهی بدانند ولی این طور نیست. شرایط می‌توانست وارونه باشد. سوال این است که مدیران وقت باشگاه قراردادی 3 ساله را با یک بازیکن ۳۱ ساله با چه طرز تفکری بستند به ویژه که جذب خارجی‌ها در همین ایران ممنوع شده بود و بیم ان نمی‌رفت که باشگاه‌های داخلی دیگر دنبال این دروازه بان باشند.

*باید حل شود چه با پول و چه با زبان
به یاد می‌آوریم، بوژیدار وقتی بعد از نیمه‌نهایی فینال آسیا به کشورش رفت، باز نمی‌گشت و ناراحتی او بابت عدم دریافت مطالباتش بود. اول بار، در آن مقطع بود که شنیده شد وی برای جدایی از پرسپولیس وکیل گرفته است. در آن مقطع توافقی با او حاصل شد تا به باشگاه برای اجرای تعهدات، مهلت بدهد. بوژیدار حالا می‌گوید قرارداد باید اجرا شود. او برای این مقطع ۱۵۰ هزار دلار می‌خواهد. عدد کوچکی نیست آن هم در اوضاع و احوال کنونی پرسپولیس. به ویژه که مهلت زیادی تا پایان مهلت پرداخت به بودیمیر هم باقی نمانده است. همه مسایل با هم قاطی شده اند.
و اما عدم حل مشکل با بوژیدار به معنای یک مشکل و پرونده جدیدی خواهد بود. او اگر به دلیل عدم پرداخت به موقع، قرارداد را فسخ کند یک دومینو برای پرسپولیس شروع می‌شود. واقعا چه‌قدر این شانس وجود دارد که او بتواند برای خود تیم پیدا کند. اگر به تیمی نرود. پرسپولیس باید هر سال رقم قرارداد او را بپردازد. اگر هم برود بعید است چنین درآمدی داشته باشد و پرسپولیس باید ما به التفاوت را پرداخت کند . اتتفاقی که در مورد بودیمیر شاهد بودیم.
با اوصافی که آمد، این مشکل را باید حل کرد چه با پول و چه با زبان. حل شدن موضوع هم می‌تواند به 2 شکل باشد. ماندن و جدایی. گزینه جدایی، نباید بدون توافق اتفاق بیفتد. حتی اگر شرایطی در قرارداد او باشد ما در کل خاطره خوبی از باز شدن پرونده‌ها در فیفا و دادگاه داوری ورزش نداریم. کار سختی است و هر چند بخشی از این مشکل حاصل عدم درایت لازم در گذشته است و مدیران کنونی در آن نقش ندارند ولی به هر حال، مساله فعلی، مساله آن‌ها شده است و در این مسیر اگر لازم باشد عوامل تیم باید با سیاست‌های باشگاه پیش بروند و نمی‌تواند بر خلاف این باشد. باید امیدوار بود این ماجرا ختم به خیر شود و به یک شکایت و دعوای دیگر بدل نگردد.

انتهای پیام/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.