بررسی عملکرد سرخپوشان در دیدارهای خانگی نیم فصلپرسپولیس بهترین میزبان لیگ بیستم شد

0 13
بررسی عملکرد سرخپوشان در دیدارهای خانگی نیم فصلپرسپولیس بهترین میزبان لیگ بیستم شد

شیوا دورانگر – خبرنگار: پرسپولیس در ادامه روند پیروزی‌های خود در هفته‌های اخیر موفق شد تیم پیکان را با تک گل احمد نوراللهی در آزادی شکست داده و با یک بازی کمتر جای استقلال را در رده دوم جدول بگیرد. این برد علاوه بر اینکه سرخپوشان را در آستانه قهرمانی نیم فصل قرار داد، آن‌ها را تبدیل به بهترین میزبان لیگ بیستم کرد. ناگفته نماند شاگردان یحیی گل محمدی یک بازی عقب افتاده در سیرجان دارند و در صورتی که بتوانند از گل‌گهر امتیاز بگیرند نیم فصل را با قهرمانی به پایان خواهند بردند.
حفظ شکست‌ناپذیری‌ در خانه
با پایان نیم فصل، پرسپولیس تنها تیمی است که هنوز درخانه نباخته است. قهرمان ۴ دوره اخیر لیگ برتر بعد از افت کوتاه مدتی که به آن دچار شده بود توانست رفته رفته خود را پیدا کند و با بردهای ارزشمندی که در هفته های اخیر مقابل تیم‌های ماشین سازی، تراکتور، مس و پیکان بدست آورد به کورس مدعیان بازگشت و در یک‌قدمی صدر قرار گرفته است. نکته اینجاست به غیر از دیدار با تراکتور، سایر مسابقات در تهران انجام شد; یعنی پرسپولیس با گرفتن ۹ امتیاز در 3 بازی اخیرخانگی توانست خود را به جمع مدعیان برساند که این نشان می دهد هنوز آزادی برای حریفان پرسپولیس جهنم است، حتی اگر سوت و کور و خالی از هیجان تماشاگران باشد.
صدرنشینی پرسپولیس در جدول خانگی
علاوه بر 3 تیمی که از آن‌ها نام بردیم، شهرخودرو و صنعت نفت آبادان هم در فصل جاری مقابل پرسپولیس بازنده شدند و فقط این 2 تیم اصفهانی لیگ یعنی سپاهان و ذوب آهن بودند که موفق شدند یک امتیاز در آزادی بگیرند. به عبارتی شاگردان گل محمدی ۶ برد و 2 تساوی کسب کردند و با کسب ۲۰ امتیاز از ۸ بازی خانگی، بهترین عملکرد را در میان همه تیم‌ها در نیم فصلی که گذشت داشتند. به طور میانگین آن‌ها ۲.۵ امتیاز از هر بازی کسب کردند که آمار بسیار خوبی محسوب می شود.
نفت آبادان و فولاد هم به ترتیب با ۱۶ و ۱۵ امتیاز در رده‌های بعدی قرار گرفتند. تیم‌های ماشین سازی و ذوب آهن نیز با کسب ۵ امتیاز درخانه بدترین عملکرد را از این حیث داشتند.
رکورد منفی ذوب آهن و پیشتازی پرسپولیس
پرسپولیس با ۶ بردی که در آزادی کسب کرد، صاحب بیشترین پیروزی‌ در نیم فصل بود. نزدیک‌ترین تعقیب کننده این تیم هم نفت آبادان بود که ۵ پیروزی در خانه کسب کرد. ذوبی‌ها هم که اخیرا سرمربی خود را برکنار کردند با رحمان رضایی در نیم فصل هیچ تیمی را در خانه نتوانستند شکست دهند و بدترین عملکرد را در بین همه تیم‌ها داشتند.
رقابت سرخ های تهران و اهواز
پرسپولیس و فولاد تنها تیم‌هایی بودند که در خانه بی شکست بودند و همان‌طور که گفته شد سرخپوشان اهوازی در ۵ امتیازی پرسپولیس در جدول بازی‌های خانگی در رتبه سوم قرار گرفتند. بیشترین باخت در بازی‌های خانگی نیز به طور مشترک در اختیار 3 تیم نساجی، تراکتور و ماشین سازی قرار دارد که ۴ بازی را به حریفان واگذار کردند.
بهترین خط حمله در اختیار سپاهان
تیم فوتبال سپاهان که رقابت تنگاتنگی را با پرسپولیس بر سر قهرمانی دارد، تا به اینجای رقابت‌ها صاحب بهترین خط حمله لیگ بوده و ۱۲ گل در خانه زده است. بعد از سپاهان، تیم‌های پرسپولیس و نفت با ۱۱ گل زده بهترین خط حمله خانگی را دارند. ضعیف‌ترین خط حمله نیز به تیم فوتبال تراکتور تعلق دارد که تنها ۴ گل در تبریز به ثمر‌ رسانده است.
قفل بر دروازه‌های فولاد آره‌نا!
اما عنوان بهترین خط دفاعی در دیدارهای خانگی به تیم فولاد می‌رسد که فقط 2 بار به حریفانش اجازه داد در اهواز دروازه این تیم را باز کنند. پرسپولیسی ها نیز بعد از فولادی‌ها با ۳ گل خورده در رتبه دوم هستند. ضعیف ترین خط دفاعی لیگ هم در اختیار ذوب‌آهن قرار دارد که ۱۱ گل در فولاد شهر دریافت کرده است.
عملکرد ضعیف پرسپولیس در خانه حریفان
همان‌طور که آمارها نشان داد پرسپولیس تا به اینجای فصل عملکرد بسیار خوبی در دیدارهای خانگی داشته است و حتی توانست نیم فصل را بدون باخت به پایان برد، اما در نقطه مقابل این تیم در مسابقات خارج از خانه عملکرد بسیار ضعیفی داشت و در ۶ مسابقه ای که میهمان حریفانش بود فقط یک بار پیروز شد و ۷ امتیاز توانست بدست بیاورد. مجموعا پرسپولیس در طول فصل ۸ گل دریافت کرد که ۵ گل در بازی‌های بیرون از خانه وارد دروازه این تیم شد. سرخپوشان به اندازه ای که گل خوردند در خانه حریفان گل زدند که این نیاز به بررسی دارد که چرا عملکرد این تیم در خانه و بیرون از خانه متفاوت است؟ در نظر داشته باشید که به‌دلیل شیوع کرونا مسابقات بدون حضور تماشاگران برگزار می شود و رقبای پرسپولیس از این فاکتور بی بهره هستند.گرچه پرسپولیس همواره در اغلب شهرها بیش از میزبان تماشاگر داشته است و در فصول قبل نتایج به نسبت بهتری در مقابل حریفانش بدست می آورد. شاید تا حدودی این مساله را به کیفیت زمین چمن آزادی بتوان مرتبط دانست. به طور مثال پرسپولیس در هفته اول در استادیوم ناهموار دستگردی با سایپا بازی کرد و با این تیم به تساوی رسید. در بازی با نساجی هم زمین گل آلود قائمشهر شانس برد را از سرخپوشان گرفت. تساوی با نفت مسجد سلیمان در شرایطی رقم خورد که پرسپولیسی ها بعد از انجام بازی به شدت از شرایط زمین ناراضی بودند و آن را در 2 امتیازی که از دست دادند بی‌تاثیر نمی‌دانستند. ولی این شرایطی که برای همه رقیبان پرسپولیس وجود دارد و تنها کاری که بازیکنان این تیم مجبورند انجام دهند این است که خود را با شرایط وفق دهند.گرچه بازی کردن در چنین چمن هایی برای تیمی که روی زمین بازی می کند بسیار سخت است اما تیمی که دنبال قهرمانی است باید بتواند با همه موانع بجنگد. پرسپولیس در بازی آینده مقابل گل‌گهر قرار خواهد گرفت. این بازی می تواند شروعی برای استارت امتیازگیری پرسپولیس در خانه حریفان باشد. قطعا اگر این تیم در نیم فصل نخست بهتر عمل کرده و امتیازات بیرون از خانه را از دست نمی داد، شاید الان می‌توانست با اقتدار در صدر جدول باشد.

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.