بررسی عملکرد سردرخواست پنهان گل گهر بعد از اعتراف علیه منشا عدم اجرای قانون به خاطر بازی با پرسپولیس؟!

0 17

ابراهیم فتاحی – خبرنگار:  گادوین منشا در پی یک شادی گل عجیب و غریب، از سوی کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال ایران تا رسیدگی دقیق‌تر به موضوع محروم شد. صدور دستور موقت از آن جهت بود که حرکت این بازیکن در ردیف حرکات منشوری قرار می‌گرفت و البته نوع انجام آن‌، توجیه با دلایل مطرح شده را دشوار می‌کند.

در چنین شرایطی، رفتاری که باید آن را عذر بدتر از گناه دانست از مسوولان آن باشگاه سر می‌زند. هر یک از این موارد و آن چه در ادامه می‌آید می‌تواند سرفصلی جداگانه برای ارایه تحلیل و گزارش باشد ولی ما تلاش خواهیم کرد آن‌ها را یک جا گرد بیاوریم.

*توجیهی برخلاف تجربیات میدانی و دانش پزشکی

قبل از هر چیز در چنین مواقعی، اصل اول این است که دیوار حاشا بلند خواهد بود. البته با این همه دوربین دیگر نمی‌توان کل ماجرا را منکر شد، اما توجیه، راهکاری است که سراغش می‌روند. گاهی مغلطه می‌گویند و گاهی سفسطه می‌بافند و گاهی پارا فراتر از این نهاده و به جای عقل، شعور مخاطب به چالش کشیده می‌شود. به هر حال دور از ذهن نبود که منشا بخواهد حرکت خود را به شکل دیگری تعبیر کند. او در این باره گفته است:  «من به هیچ عنوان کار غیراخلاقی انجام ندادم. وقتی گل زدم همه بازیکنان به سمت من آمدند و در آن شلوغی شادی بعد از گل، ضربه‌ای به پایم برخورد کرد و آن اتفاق رخ داد. همانطور که گفتم این حرکت اتفاقی رخ داد و هیچ قصد و غرضی نداشتم. واقعا متاسفم؛ نمی‌دانم چرا این موضوع اینقدر بزرگ شد و من را محروم کردند. باز هم می‌گویم، در شادی بعد از گل ضربه‌ای به من برخورد کرد و حرکتی که از من دیدید کاملا ناخودآگاه بود. این اتفاق در حالی شکل گرفت که عمدی در آن نداشتم و متاسفم که این همه در مورد اتفاقی که در آن دخیل نبودم علیه من موضع گرفته شد.»
این توضیحات را باید در کنار تصاویر و بعد تجربیات میلیون‌ها فردی قرار داد که در وضعیتی مشابه آن‌چه ادعا شد قرار گرفتند و هیچ یک چنین واکنشی نداشته‌اند حتی اگر زمین گیر نشده اند.

*بیانیه گل‌گهر، ادعا و توجیه منشا را رد می‌کند

در این میان اولین کسی که ادعا و توجیه گادوین منشا را رد می‌کند خود باشگاه گل‌گهر سیرجان است. ذهن آن‌ها در هنگام نگارش بیانیه، آن قدر درگیر فرافکنی، کنایه زدن به پرسپولیس و جهت دادن به افکار عمومی سیرجانی‌ها و هواداران آن تیم بود که متوجه نشدند که قبل از هر چیز ادعا و توجیه بازیکن خود را زیر سوال برده‌اند. در واقع بیانیه باشگاه گل‌گهر یک نامه اعتراف علیه منشا، بروز تخلف اخلاقی مذکور و رد ادعای او است. پرسپولیس به قدری حواس آن ها را پرت کرد که متوجه این تناقض در اظهارات باشگاه و بازیکن خود نبودند. اگر هم بگویند، آگاهانه چنین کرده‌اند که پس نباید هیچ اعتراضی به رای داشته باشند. گو این که در واقع این منشا است که رای را باید بپذیرد یا به آن اعتراض کند.

*چرا پای پرسپوملیس وسط کشیدند

و اما بد نیست که نگاهی به بیانیه جالب توجه آن باشگاه هم داشته باشیم که نکته حیرت آور در آن، این است که قصد دارند از این ماجرا هجمه‌ای هم علیه پرسپولیس بیرون بکشند، البته بدون آن که نامی از ان بیاورند ولی یک جاهایی کدهایی می‌دهند که دیگر نمی‌توانند از این امر شانه خالی کنند. البته به درستی نمی‌دانیم که حرکتی مانند آن‌چه که منشا انجام داد، رفتار غیر اخلاقی تری است یا آن‌چه در این بیانیه دیده می‌شود؟

در بیانیه وقتی در باره تک قطبی شدن فوتبال صحبت می‌شود دیگر گزینه‌ای غیر از پرسپولیس وجود ندارد. البته یک تک قطبی که حاصل کار و تلاشی است که برتری را به دیگران تحمیل کرده است. به راستی کل این ماجرا چه ربطی به پرسپولیس داشت که پایش را وسط کشیدند؟ فقط به جرم آن که حریف بعدی گل‌گهر است. مثلا اگر با تیم دیگری مثلا همان نساجی بازی داشتند، نباید این محرومیت اعمال می‌شد در حالی که خود به شکل رسمی و شفاف اذهان می‌کنند بازیکن کار غیر اخلاقی را انجام داده است.

*بلواهای دیگر فوتبالی مثل اصفهان و تبریز می‌خواهید

هدف از کشیدن پای پرسپولیس با چه هدفی صورت گرفته است؟ برای این که فدراسیون تحت فشار قرار بگیرد و دستور را لغو کند؟ یا برای این است که احساسات مردم سیرجان و کرمان که از پایگاه‌هایب اصلی تجمع هواداران پرسپولیس هستند را نسبت به پرسپولیس جریحه دار کنند؟ از این مساله چه چیزی عاید گل گهر می‌شود که امید بسیاری جوان‌های آن منطقه است؟ چه پرسپولیسی باشند و چه نباشند. از چنین رفتارها و گفتارهایی است که وقایعی چون؛ اصفهان و تبریز برای فوتبال بیرون آمد. آیا کافی نیست؟

چرا باید بی سبب کاری کرد که حتی سهوا به دشمنی‌ها در فوتبال دامن زده شود. شاید در تبریز و اصفهان به گواه کارهایی که شد و تداومی که در آن وجود داشت، بعضی عمد در به وجود آمدن کینه‌ها داشتند ولی در این مورد، چنین به نظر نمی‌رسد.

*درخواست برای عدم اجرای قانون به خاطر بازی پرسپولیس!

شاید این برخورد سریع از آن جهت برای مسوولان باشگاه گل‌گهر عجیب بود که تا کنون همه عادت داشتند این برخوردهای سریع فقط در قبال پرسپولیس و عوامل ان صورت بگیرد و جرو نوادر مواردی است که در فوتبال ایران باشگاه دیگری هم در این شرایط قرار می‌گیرد. با این اوصاف اگر قرار بر طعنه زدن باشد و اندکی هم سواد تاریخی فو تبال وجود داشته باشد، امثال سپاهان و تراکتورسازی  به ویژه استقلال مستحق این طعنه‌ها هستند. گل گهری‌ها چرا به اشتباه در کوچه بن بست پیچیده‌اند. تا بوده این گونه بوده است که شدیدترین و سریعترین محرومیت‌های را برای پرسپولیس نگارش کرده اند. آن سکوت و اغماضی که در بیانیه آورده‌اید اگر تازه از راه رسیده‌اید و خبر از اوضاع و احوال فوتبال ندارید، همیشه نصیب رقبای پرسپولیس شده است نه پرسپولیس که به آن کنایه زده‌اید و اگر هم منظور این است که چون با پرسپولیس بازی دارید با وجود اعتراف خودتان بر انجام این حرکت زننده، قانون نبتاید اجرا شود که حرفی برای گفتن نمی‌ماند.

*از تبرئه رحمتی تا اقدام پرسپولیس برای اعمال محرومیت

با نگاه به بیانیه همچنین نکته دیگر همان است که پرسپولیس همیشه در موضع گیری‌های خود مطرح کرده است و ان هم اجرای عدالت و وحدت رویه در اجرای قانون است.  پرسپولیس که همیشه گوشت قربانی بوده است همیشه خواستار آن شده است با پرسپولیس همان رفتاری را داشته باشند که با دیگران دارند. اگر گل گهر هم این دغدغه را دارد و منظورش این نیست که قانون اجرا نشود، می‌توانستند کدهایی از دیگر تیم‌ها بدهند. این که بازی با پرسپولیس مانع اجرای قانون شود که البته به صراحت مطرح نشده است یا این که چون چشم بر تخلف بعضی تیم‌های دیگر بسته شده است، این جا هم این اتفاق بیفتد، منطق قابل قبولی نیست. اگر ناراحتی از این است که دو بازیکن استقلال در سال‌های اخیر با هم در کنار زمین کاری کردند که چشم پوشی شد، با صراحت بگویند. شاید هم منظور ایشان، پرونده ای بود که دقیقا با همین موضوع برای سید مهدی رحمتی باز شد. وقتی که دروازه بان استقلال بود. برای بازی به یکی از شهرهای شمالی رفتند. رحمتی حلرکتی را انجام داد و این بعد از شعارهایی بود که علیه وی سر داده شد. هیچ کس شک نداشت که او با محرومیت روبه‌رو می‌شود ولی به هر حال تبرئه شد. حالا این که آن تبرئه، رحمتی را نزذ افکار عمومی و هواداران تیم مقایل تبرئه کرد یا نکرد، موضوع این بحث نیست.

اگر هم دغدغه این است که چرا هواداران پرسپولیس در شبکه‌های اجتماعی واکنش نشان دادند که باید گفت، پس باید چه کار می‌کردند؟ منتظر اجحاف علیه تیم خود می‌ماندند؟

اصلا فرض کنیم که این دستور موقت صادر نمی‌شد، واقعا باشگاه گل گهر قصد داشت بدون محرومیت برای این بازیکن از کنار این موضوع بگذرد؟

فراموش نکنیم سال‌ها قبل وقتی ماجرای نصرتی و شیث پیش آمد در حالی که پرسپولیس می‌توانست تا نهایی شدن حکم، از آن‌ها استفاده کند، این کار را نکرد. حتی برای دربی جام حذفی با وجود آن همه مصدوم. با وجود آن که سازمان لیگ بازی را به نفع استقلال جلو انداخت، حتی با وجود آن که استقلال دوپینگ کرد، از این دو بازیکن استفاده نکرد.

*مستنداتی که نادیده گرفتنش برای استیناف، دشوار است

و اما در شرایطی که باشگاه گل گهر خود در بیانیه‌اش به نامناسب بودن رفتار بازیکن خود اشاره دارد والبته این مقدار هم جای شکر و تقدیر دارد چون بعضی باشگاه‌ها، همین مقدار را هم انجام نمی‌دهند. کمی عجیب است که برای لغو این محرومیت اقدام شود ولی خب این اتفاق احتمالا روی می‌دهد و کمیته استیناف باید نظر بدهد.

علیرضا صالحی رئیس کمیته استیناف درباره اینکه آیا باشگاه گل‌گهر می‌تواند با شکایت به این کمیته برای گادوین منشا دستور موقت بگیرد و تا صدور حکم نهایی محرومیت این بازیکن را به تعویق بیندازد، می‌گوید: دستور موقت روی دستور موقت صادر نمی‌شود. طبق قانون اگر دستور موقتی صادر شود، فردی که متضرر می‌شود می‌تواند به این دستور اعتراض کند و سپس این اعتراض به کمیته استیناف می‌رود. در این کمیته فقط رئیس استیناف پرونده را بررسی می‌کند و می‌تواند حکم را تأیید یا نقض کند و نمی‌شود دستور موقت دیگری برای جلوگیری اجرای حکم صادر کرد. دستور موقت و حکم محرومیت حتی در صورتی که قابلیت اعتراض را داشته باشند، بلافاصله پس از صدور قابل اجرا هستند.

وی در واکنش به این پرسش که با توجه به این موضوع و زمان‌بر بودن رسیدگی به این پرونده منشا در دیدار آینده تیمش مقابل پرسپولیس محروم خواهد بود یا می‌تواند بازی کند، گفت: باشگاه گل‌گهر و منشا می‌توانند اعتراض کنند و روند قانونی طی شود. تنها نکته این است که در دستور موقت، فوریت وجود دارد و در صورت اعتراض، رئیس کمیته استیناف می‌تواند حتی خارج از وقت اداری و در تعطیلی به آن رسیدگی کند ولی فعلاً چیزی به دست من نرسیده است.
حالا با توجه به این که خود گل‌گهر اذعان دارد که بازیکنش به اندازه‌ای مقصر بود که خود ان‌ها به دنبال جریمه‌اش بوده‌اند دور از ذهن است که کمیته استیناف بتواند این مستندات را نادیده بگیرد.

انتهای پیام/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.