نگاهی به خط حمله پرسپولیس؛ از آل کثیر محروم تا جوانی که به زمان بیشتری نیاز داردآتش به خط حمله برمی‌گردد؟

0 12

شیوا دورانگر – خبرنگار: تیم فوتبال پرسپولیس در پایان نیم فصل توانست بعد از سپاهان با ۲۱ گل زده عنوان بهترین خط حمله لیگ را از آن خود کند. این موفقیت در شرایطی به دست آمد که سرخپوشان با مشکلات زیادی از همان ابتدای شروع فصل دست و پنجه نرم کردند. علی علیپور،گلزن اول تیم در فصول گذشته به هوای بازی در پرتغال غزل خداحافظی سر داد و مهدی ترابی هم که با گل‌ها و پاس گل‌هایش نقش موثری در پوکر قهرمانی داشت دنباله‌روی علیپور شد و به قطر کوچ کرد تا تیم 2مهره کلیدی خود در فاز هجومی را فصل در نقل‌وانتقالات از دست دهد.
پرسپولیس هنوز از گلزنی‌های خرید جدیدش در آسیا آن‌طور که باید و شاید بهره نبرده بود که AFC عیسی آل‌کثیر را محروم کرد تا آقای گل نیم فصل لیگ نوزدهم در حسرت رقابت برای تکرار آقای گلی بماند.
پرسپولیس هنوز از شوک این اتفاق بیرون نیامده بود که دیگر عنصر اصلی‌اش یعنی بشار را هم براثر بی‌کفایتی مدیران از دست داد تا با از دست دادن نیمی از مهره‌های هجومی خود به شیری بدون دندان تبدیل شود و به سختی در هر بازی به گل برسد. نبود مهاجم گلزن، کادرفنی را بر آن داشت تا از بازیکنان غیرتخصصی در این پست بازی بگیرد و همان‌طور که در نیم فصل نخست شاهدش بودیم بازیکنانی نظیر احمد نوراللهی، سیامک نعمتی و امید عالیشاه به تناوب در خط حمله بازی کردند.به عبارتی پرسپولیس در بسیاری از بازی‌ها بدون مهاجم تخصصی مقابل حریفانش قرار گرفت ولی در عین شگفتی توانست بالاتر از همه تیم‌های مدعی لیگ از جمله استقلال، فولاد و گل‌گهر که هر کدام چندین و چند مهاجم اسم و رسم‌دار و خارجی دارند گل بزند و دست به کار بزرگی بزند. اوج شاهکار سرخپوشان در هفته آخر بود که ۵ بار دروازه شاگردان امیر قلعه‌نویی را باز کردند و رقابت میلی‌متری با سپاهان به‌عنوان قهرمانی نیم فصل برسند. البته در این بازی به مانند بیشتر دیدارهای این فصل این مدافعان و ‌هافبک‌ها بودند که بیشتر گل‌های بازی را زدند. به طور کلی می‌توان گفت آن‌ها ۱۷ گل از ۲۱ گل پرسپولیس را در نیم فصل به ثمر رساندند. در واقع بیش از ۸۰ درصد گل‌ها از طرف دیگران به ثمر رسید. البته همان‌طور که گفته شد بعضی از گلزنان پرسپولیس از جمله عالیشاه و نوراللهی بعضی از گل‌های خود را در نقش مهاجم زدند.
در این رابطه نباید از نقش کادرفنی گذشت که توانستند فقدان مهاجم را با تدابیر خود جبران کنند و از تیمی که در تمام طول فصل فقط 2 مهاجم تخصصی داشت یک خط حمله گلزن بسازند. طبق آمار سایت 11 پرسپولیس بیشترین شانس گل و شوت در چهارچوب را بین تیم‌های لیگ ثبت کرد. در ادامه با جزئیات بیشتری عملکرد مهاجمان را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

وحید امیری; مثل همیشه موثر
در غیاب عیسی آل‌کثیر و نبود مهاجم ششدانگ باز هم این وحید امیری بود که عصای دست کادرفنی پرسپولیس شد.این بازیکن خوش تکنیک و سرعتی در نیم فصلی که گذشت در پست‌های مختلف از جمله وینگر، مهاجم هدف و سایه برای تیمش به میدان رفت و با دوندگی و فضا سازی توانست به خط حمله کم رمق پرسپولیس تحرک دهد. این ستاره محجوب در تمام بازی‌ها در ترکیب بود و طی ۱۲۰۵ دقیقه‌ای که بازی کرد ۲ گل زد; یعنی هر ۶۰۲ دقیقه یک گل.امیری یک پاس گل در نیم فصل داد.

عبدی: از نیمکت‌نشینی تا درخشش در دربی
مهدی عبدی که در آسیا توانسته بود دروازه تیم‌های نامدار آسیایی را باز کند نیم فصل پرفراز و نشیبی را داشت و نتوانست درخششی را که در لیگ قهرمانان آسیا داشت تکرار کند. این بازیکن در هفته‌های نخست به خاطر عدم گلزنی تحت فشار شدیدی بود اما بازگشت به موقعی داشت و در حساس‌ترین بازی فصل پایش به گلزنی باز شد.عبدی در دربی رفت به معنای واقعی ستاره بود و علاوه بر گلی که زد با فرار و حرکات انفجاری اش روز سختی را برای استقلال رقم زد.
او در بازی با دیگر مدعی لیگ یعنی فولاد هم نمایش خوبی داشت و توانست یکی از 2 گل تیمش را بزند و اگر بدشانس نبود چه بسا سومین گل فصلش را وارد دروازه گل‌گهر کرده بود اما ضربه تماشایی این بازیکن به تیر اصابت کرد. در مجموع عبدی 2 گل در ۷۸۹ دقیقه‌ای که در زمین بود به ثمر رساند.به عبارتی این بازیکن هر ۳۹۴ دقیقه یک گل برای پرسپولیس زد.

رمضانی؛ دور از انتظار
آرمان رمضانی یکی از خریدهای پرسپولیس در نقل‌وانتقالات بود. این مهاجم بلند قامت نتوانست آن‌طور که باید رضایت کادرفنی این تیم را جلب کند و تنها یک بار از ابتدا در ترکیب قرار گرفت.رمضانی در بیشتر بازی‌ها نیمکت‌نشین بود و به‌عنوان یار ذخیره در ۸ بازی به میدان آمد و طی ۱۶۸ دقیقه‌ای که در ترکیب بود هیچ گل یا پاس گلی را نتوانست به ثبت برساند.

تکرار تاریخ برای روستایی
پرسپولیس به غیر از مهاجمانی که اسم بردیم امیر روستایی و آریا برزگر را هم داشت. اولی بعد از گذشت 2 هفته زمزمه جدایی سر داد و به تیم سابقش یعنی پیکان بازگشت. البته قرارداد روستایی با پیکان قرضی بود و این بازیکن بق توافقی که بین 2باشگاه صورت گرفته بعد از یک سال به پرسپولیس باز خواهد گشت.بنظر می‌رسد این جدایی برای روستایی بهترین تصمیم بود، چرا که این بازیکن توانست ۱۳ بار در ترکیب پیکان قرار بگیرد و حتی گل بزند. البته 2پنالتی هم برای تیمش در نیم فصل از دست داد.

برزگر چشم انتظار فرصت
آریا برزگر که در زمان کالدرون سرخپوش شده بود همچنان در حسرت بازی در پزسپولیس است. این مهاجم جوان هنوز نتوانسته از نظر فنی خودش را به این تیم ثابت کند و به نظر می‌رسد آن‌طور که باید در تمرینات تلاش ندارد و احتمال این‌ وجود دارد که مثل روستایی در نیم فصل به تیم دیگری برود. قطعا این بازیکن آینده‌دار با افزودن به تجربیاتش قادر خواهد بود همچون عبدی روزی در خط حمله پرسپولیس بازی کند. آنچه مسلم است پرسپولیس برای تدوام صدرنشینی و رقابت در جنگ سخت نیم فصل دوم نیاز به تقویت دارد و باید دید آیا کادرفنی می‌تواند مهاجم جدیدی به خدمت بگیرد؟

انتهای پیام/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.