روش تامین منابع پرسپولیس از مدیران گذشته تا حال چندان تغییر خاصی نداشته استسایه سنگین قرض 

0 11
روش تامین منابع پرسپولیس از مدیران گذشته تا حال چندان تغییر خاصی نداشته استسایه سنگین قرض 

میلاد اعظمی – خبرنگار: یکی، دو روز پیش بود که با اعلام رسمی باشگاه پرسپولیس ۱۰ درصد دیگر از قرارداد این فصل بازیکنان و اعضای کادر فنی تیم و همچنین کادر پزشکی و تدارکات پرداخت شد تا مجموع دریافتی این فصل پرسپولیسی‌ها به ۳۰ درصد برسد. این در شرایطی است که با تلاش و همت مدیریت جدید باشگاه پیش از این تمام مطالبات فصل گذشته بازیکنان و اعضای کادر فنی پرداخت شد تا در این خصوص مشکل و مساله وجود نداشته باشد.
مدیران باشگاه پرسپولیس در این مدت اخیر چند کار بزرگ مالی مانند پرداخت بدهی سنگین ۵۰۰ هزار یورویی به بودیمیر یا برخی دیگر از بدهی‌ها را پرداخت کردند همچنین پرداخت مطالبات فصول گذشته هم کار بزرگی بود که مدیران باشگاه انجام دادند تا بار سنگینی از روی دوش پرسپولیس برداشته شود. ضمن اینکه توافق با بازیکنان جدید و پرداخت قسمتی از قرارداد آن‌ها هم دیگر اقدام باشگاه در این خصوص بوده است.
مسلماً در این مدت باشگاه تلاش کرده تا بتواند از منابع مختلف مثل کارگزار یا چیزهای دیگر پول‌سازی کند اما مساله بسیار مهم این است که قسمت زیادی از پول تامین شده به‌صورت قرضی بوده است. موضوعی که خود مدیران باشگاه هم به آن واقف هستند و حتماً برنامه درست و اصولی را برای پرداخته قرض‌ها و دیون خود دارند.
واقعیت این است که با توجه به نوع قراردادی که باشگاه پرسپولیس با کارگزار خود دارد عملاً هیچ اقدام مالی و اسپانسری را بدون نظارت و بدون تایید کارگزار نمی‌تواند انجام دهد. از همین رو دست مدیران باشگاه برای کار اقتصادی بسیار بسته است و  نمی‌توانند کار اسپانسری و اقتصادی خارج از قرارداد با کارگزاران را انجام بدهند. به همین خاطر هم بود که از یکی، دو ماه پیش مساله قطع همکاری باشگاه پرسپولیس با شرکت آتیه داده‌پرداز به‌عنوان کارگزار مطرح شد. چون باشگاه پرسپولیس معتقد بود که قرارداد امضا شده قبلی فی مابین باشگاه و کارگزار یک قرار داده یکطرفه است که توسط کارگزار تنظیم‌شده به خاطر همین تلاش‌های صورت گرفته این قرارداد یا اصلاح شود و یا لغو شود.
به همین دلایل یکی از کارهایی که مدیران باشگاه به‌واسطه آن توانستند برخی بدهی‌ها را پرداخت کنند قرض کردن است، مساله‌ای که از زمان مدیران قبلی هم در پرسپولیس وجود داشته. بررسی‌های ما نشان می‌دهد که از زمان محمدحسن انصاری‌فرد تا الان مدیران باشگاه پرسپولیس چیزی حدود ۵۰ میلیارد تومان را قرض کردند و به این شکل عمده مشکلات مالی را حل کردند، مبلغ سنگینی که به‌هرحال باید توسط باشگاه بازپرداخت شود و دینی است که بر گردن باشگاه وجود دارد.
این وسط حضور افرادی مثل صدری در هیات مدیره هم برای همین بود تا بتوان از از ظرفیت‌های مالی خود این فرد استفاده کرد و هم بتوان از نفوذ و این فرد استفاده کرد و بخشی از قرض‌ها را داد و هم باز دوباره پول به باشگاه تزریق کرد.
واقعیت این است که اگر سیستم مدیریتی در باشگاه پرسپولیس درست باشد و اگر مسایلی مانند این مدل قرارداد با کارگزاران نباشد مدیران مجبور نیستند برای تامین منابع مالی دست به قرض کردن بزنند. اینکه یک مدیر مجبور می‌شود برای تامین منابع مالی باشگاه پرسپولیس دست به قرض کردن بزند نشان از عمق فاجعه است، یعنی در باشگاهی مثل پرسپولیس با این ظرفیت عجیب و غریبه درآمدزایی و تبلیغاتی یک مدیر به خاطر اشتباهات مدیران قبلی و همچنین طرز تفکر غلط مدیریت و عدم توانایی در درآمدزایی برای اینکه ثابت کند مدیر خوبی است می‌تواند و باشگاهی مثل پرسپولیس را اداره کند دست به قرض کردن می‌زند و این یعنی شروع مشکلات جدید برای پرسپولیس.
ممکن است با قرض کردن برای روزها یا چند ماهی مشکلات مالی حل شود و حتی برخی بدهی‌ها پرداخت شود اما مساله ‌این‌جاست که آن پولی که قرض گرفته می‌شود هم به‌عنوان بدهی است و باید پرداخت شود.
اگر سیستم باشگاهداری درست و بر روی اصول باشد یک مدیر مجبور نمی‌شود که برای رتق‌وفتق امور باشگاه است کاسه گدایی یا قرض کردن دستش بگیرد یا از دوستان و رفقایش پول قرض بگیرد و یا درنهایت دست به دامان هواداران شود و از آن‌ها بخواهید که به باشگاه کمک مالی بکنند.
هر طور که حساب می‌کنیم قرض کردن باید آخرین ترفند یک مدیر برای کسب درآمد باشد. قطعاً وقتی یک مدیر به دنبال قرض کردن پول و حل مشکلات مالی به‌صورت مقطعی می‌رود دیگر دستش به‌جایی بند نیست و یا اینکه کاری جز قرض کردن بلد نیست.
هر چه هست این پول‌هایی که در این مدت و در این چند سال مدیران باشگاه پرسپولیس به‌واسطه آن مشکلات مالی باشگاه را حل کنند به‌عنوان بدهی در باشگاه پرسپولیس ثبت می‌شود. به‌هرحال خود باشگاه باید این پول را پرداخت کند حالا اگر یک مدیر وجدان کاری داشته باشد در زمان خودش قرضی که گرفته را پرداخت می‌کند اما خیلی از مدیران هم‌چنین کاری را نمی‌کنند و قرضی که خودشان گرفتند را به گردن مدیر بعدی می‌اندازد.
این قرض و بدهی سنگین باشگاه پرسپولیس باید یک روزی پرداخت شود اما در شرایط فعلی کار بسیار دشوار است. باشگاه به خاطر قراردادی که با کارگزار دارد عملاً نمی‌تواند هیچ کار اسپانسری و اقتصادی و انجام بدهد و از آن طرف هیچ کمکی هم از طریق وزارت ورزش یا منابع دولتی نمی‌شود، تکلیف پاداش آسیایی هم که معلوم نیست و پرسپولیس روی این مساله نمی‌تواند حساب کند. حالا باید دید که مدیران باشگاه برای پرداخت این قرض‌های سنگین و البته ادامه راه و تامین منابع مالی چه فکری در سر خود دارند.

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.