رسول پناه؛ هم شور شور، هم بی نمک!خوب, بد, زشت

0 17

مهتاب لطفیان- خبرنگار: سالی که برای پرسپولیس سپری شد پر از پستی ها و بلندی های مدیریتی بود که پستی هایش بر بلندی هایش می چربید اما مانند روال چند سال اخیر این مشکلات مدیریتی و حواشی زیاد، عملکرد تیمی را دچار مشکلات عدیده ای نکرد. باز هم شاهد قهرمانی و موفقیت های تیم بودیم اما واقعیت این است روحیه جنگندگی همیشه نمی تواند برای بازیکنان زنده بماند و در آینده دور و نزدیک توقع همه بر این است که وضعیت مدیریت بر چنین باشگاه بزرگی بهبود پیداکند.

یکی از اتفاقاتی که در زندگی همه آدم های عادی رخ می دهد و طبیعی هم به نظر می رسد، این است که هر چه به پایان سال نزدیک تر می شویم بیشتر خود و عملکردمان را دوره می کنیم و شاید ناخودآگاه نمره ای هم برای آن در نظر بگیریم.

حال از آنجایی که مدیران ما در سطح ورزش نشان داده اند چندان تمایلی به ارزیابی سالانه خود ندارند که اگر غیر از این بود باید هر روز بر روز دیگر می افزودند ، ما این کار را برایشان انجام می دهیم.

با ما همراه شوید تا ببینیم طی یک سال گذشته مدیران پرسپولیس چه روزهایی را سپری کرده، چه بارهایی را از روی دوش باشگاه برداشته و چه دشواری هایی را به آن اضافه کرده اند.

رسول پناه؛نور علی  نور!

در تاریخ بیستم اسفند ماه سال 98 بود که محمد حسن انصاری فرد پس از روزهای نه چندان دلچسب در پرسپولیس ترجیح داد استعفا دهد و فردای آن روز مهدی رسول پناه به عنوان سرپرست باشگاه انتخاب شد.او که پیش از حضور در هیات مدیره باشگاه پرسپولیس فرد شناخته شده ای در حوزه مدیریتی ورزش کشور به شمار نمی رفت از همان ابتدا مورد انتقادهای فراوانی قرار گرفت. در زیر به بررسی روزهای حضور او می پردازیم.

1.    مدت زیادی از حضور رسول پناه در موقعیت جدید سپری نمی شد که در نیمه های فروردین سال جاری بحث چک برگشت خورده رضایت نامه یحیی گل محمدی سر باز کرد. همان زمان بود که تقریبا همه متوجه شدند هزینه حضور یحیی گل محمدی در پرسپولیس چقدر بوده و مهدی رسول پناه با مصاحبه ای در این خصوص نشان داد از انتخاب این سرمربی چندان راضی و خوشنود نبوده، اتفاقی که بعدها بیشتر به آن پی بردیم.مهدی رسول پناه در تاریخ 17 فروردین ماه وعده پاس شدن این چک را به یحیی گل محمدی داد و از قول او حدودا 11 ماه می گذرد!

2.    چند روز پس از داستان چک برگشتی رضایتنامه بحران دیگری گریبان پرسپولیس را گرفت که آن هم مبحث کارگزار باشگاه بود. پس از مذاکراتی که مسئولان وقت پرسپولیس با آتیه داده پرداز، کارگزار مالی خود داشتند مقرر شد تا قراردادی با تعهدات جدید منعقد شود. بعد از کش و قوس هایی که بابت فسخ قرارداد ایجاد شد، مسئولان پرسپولیس با چند شرکت برای جذب اسپانسر وارد مذاکره شدند که در نهایت مهمترین آنها همین شرکت آتیه داده پرداز و ریحان فیلم بودند. مهرداد هاشمی یکی از اعضای هیات مدیره به دنبال جلب رضایت سایر اعضا و وزارت ورزش بود تا شرکت ریحان فیلم جایگزین کارگزار قبلی شود و تاحدودی هم موفق شده بود تا نظر همه را جلب کند اما به یکباره بعد از جلسه مدیرعامل شرکت ‌آتیه داده پرداز با وزیر ورزش و سپس برگزاری یک نشست خصوصی بین او و مهدی رسول پناه سرپرست باشگاه سرخپوشان، ورق برگشت و همین آغاز دوباره ای برای ایجاد اختلاف بین اعضای هیات مدیره پرسپولیس شد.

3.    زمزمه های رفتن بیرانوند از پرسپولیس از مدت ها پیش وجود داشت اما کمتر کسی آن را جدی می گرفت یا حداقل هواداران نمی دانستند از چه روزی دقیقا نمی توانند از حضور دروازه بان برجسته سال های اخیر خود بهره مند شوند. تا اینکه بالاخره بیرو در تیرماه رسما از پرسپولیس جدا شد و کار ناتمام او را رادوشوویچ ادامه داد. اما این جدایی پایان کار نبود و تازه وارد فاز مصاحبه ها و اختلاف نظرها شدیم.یکی دو ماه بعد بیروانوند تصمیم گرفت در برنامه فوتبال برتر صحبت های خود را انجام دهد. بعد از گلایه‌های بیرانوند مبنی بر کاهش بیش از یک میلیاردی از اصل قرارداد و نادیده گرفتن متمم قراردادش، رسول پناه که استودیوی فوتبال برتر را ترک کرده بود دوباره به پخش برگشت و مقابل بیرانوند نشست تا او با عصبانیت وی را مدیری بخواند که در حد اداره پرسپولیس نیست. رسول‌پناه هم بیرانوند را متهم کرد که او می‌خواسته در ازای ماندن در پرسپولیس تا اتمام فصل ماهی 50هزار یورو اضافه دریافت کند. البته این مناظره نیز مانند سایر مناظره هایی که برگزار می شود نتیجه ای در پی نداشت و به طرز عجیب و حیرت آوری سرانجام در نزدیکی‌های ساعت 3 بامداد به پایان رسید؛ در اخر محمدحسین میثاقی لقب «نرو ترین میهمان» را به او داد!

4.    پس از رفتن بیرانوند شاهد رفتن و تهدید به رفتن های زیادی از سوی بازیکنان دیگر بودیم؛ مهدی ترابی، علی علیپور  و شجاع خلیل زاده بازیکنانی بودند که با خبر و بی خبر قراردادهای خود را فسخ و به تیم دیگری رفتند. مصاحبه علیه مدیریت باشگاه، جلسات متعدد برای گرفتن رضایت آنها و … اتفاقاتی بود که از دوران رسول پناه به جا ماند.

5.    پس از آنها نوبت به بشار رسن رسید که از زمان حضور در پرسپولیس تا زمان رفتن، بحث جدایی او وجود داشت.او  در لیگ قهرمانان آسیا که با فینالیست شدن سرخپوشان در این بازی‌ها همراه بود، ستاره تیمش بود و نقش ویژه‌ای را در موفقیت پرسپولیس در این بازی‌ها ایفا کرد. بشار بعد از پایان این مسابقات در قطر ماند و همانجا بود که دوباره زمزمه‌هایی مبنی بر جدایی به گوش رسید.به هر روی مدیران توانستند رسن را راضی کنند تا در فینال لیگ قهرمانان نیز تیم را همراهی کند سپس از جمع سرخپوشان جدا شود، توافقی که برای دیگران مبهم بود.

6.    شاید یکی از مفیدترین اقدامات رسول پناه مغتنم شمردن فرصت برای به خدمت گرفتن بازیکنان مورد نظر بود. او که خطر بسته شدن پنجره نقل و انتقالاتی را به دلیل پرونده برانکو و دستیارانش حس کرده بود تلاش کرد تا بازیکنان مد نظر گل محمدی را به خدمت بگیرد و اگر نام آرمان رمضانی را فاکتور بگیریم، تا حدودی نیز موفق بود. هر چند از همان زمان آتش مصاحبه های گل محمدی علیه مدیریت بر افروخته شد و تا همین چندی پیش ادامه داشت.

7.    قطعا از شاهکارهای دوران مدیریت مهدی رسول پناه می توان به صحبت های خصوصی او با چند خبرنگار مقابل باشگاه اشاره کرد. گفت و گویی که هر چند رسول پناه اعتقاد دارد به صورت خصوصی انجام شده و انتشار آن کاملا بی اخلاقی افراد متقابل بوده اما اشخاص دیگر چنین اعتقادی ندارند. رسول پناه در فر آیندی که از هیچ مدیری بر نمی آید با انجام صحبت هایی غیر اخلاقی و با ادبیاتی دور از شان یک پزشک ، علیه شجاع خلیل زاده، یحیی گل محمدی و مدیر برنامه های او ، و خیلی های دیگر مباحثی را مطرح کرد که تا مدت ها دست به دست می چرخید و سوژه تمام محافل شده بود.

8.    پس از انتشار این فایل های صوتی و تصویری ، گل محمدی و رسول پناه وارد جنگی شدند که دیگر فقط یک سو داشت و آن هم سرمربی سرخپوشان بود. با اینکه رسول پناه از حضور در مسند سرپرستی باشگاه کنارگیری کرده بود اما وزیر ورزش او را از هیات مدیره کنار نمی گذاشت و همین موضوع هر روز بر خشم یحیی و تندی صحبت های او می افزود تا بالاخره رسول پناه کلا از هیات مدیره کناره گیری کرد.

 

سمیعی؛ تقابل با غول های خفته!

بعد از استعفای مهدی رسول پناه، از میان گزینه‌های مطرح شده برای صندلی مدیریت باشگاه پرسپولیس در نهایت جعفر سمیعی به عنوان مدیرعامل این باشگاه انتخاب شد. سمیعی چهارمین مدیری به حساب می آید که طی دو فصل اخیر فوتبالی در باشگاه پرسپولیس به فعالیت پرداخته اند. او از تاریخ هشتم آبان ماه صندلی مدیریت باشگاه را به دست آورده و مانند سایر مدیران از همان ابتدا با حواشی و مشکلاتی دست و پنجه نرم کرده است.

1.    از اولین چالش هایی که سمیعی با آن رو برو شد تلاش برای بخشش عیسی آل کثیر بود که به بن بست رسید و البته در این خصوص چندان نمی تواند مدیریت باشگاه را مقصر دانست.

2.    چانه زنی با بازیکنان و مربیان خارجی که پیش تر در تیم فعالیت داشته اند دیگر به چالش شباهتی ندارد و روالی است که هر مدیری باید آن را در فوتبال ما طی کند  چیزی شبیه به آن مصرعی که می گوید “بسیار سفر باید ، تا پخته شود خامی”! سمیعی نیز از این قاعده مستثنی نبود و ابتدا باید به سراغ کالدرون می رفت. کالدرون مدعی است با توجه به حضور در دیدار معوقه مقابل نساجی مازندران و در شرایطی که 1+15 بازی روی نیمکت پرسپولیس در لیگ برتر حضور داشته و از حدنصاب نیم فصل عبور کرده، باشگاه پرسپولیس باید مطالبات او را تا پایان فصل طبق قرارداد تقبل کند. باید دید در این پرونده حقوقی در نهایت کدام طرف به نتیجه دست خواهد یافت و آیا پرسپولیس قادر خواهد بود از سرمایه خود که در لیگ قهرمانان آسیا به دست آورده محافظت کند یا باید بخش اعظمی از آن را در اختیار مرد آرژانتینی سابق نیمکت خود قرار دهد.به نظر می رسد با توجه به روند پرونده تا چند ماه دیگر خبری از اجبار در پرداختی ها به کالدرون نشود.

3.    یک تیتر جذاب؛ یک پرونده خطرناک بسته شد؛ پرونده شکایت اینیگو والنسیا دستیار گابریل کالدرون دومین خانی بود که باید سمیعی از آن عبور می کرد و موفقیت آمیز بود. باشگاه توانست کار تسویه حساب با اینیگو را پیش ببرد. در مرحله بعد، نیاز بود تا تاییدیه پرداخت پول و رسید نشستن در حساب مربی مورد اشاره، توسط وکیل این مربی به فیفا ارسال شود که‌ این پروسه چیزی حدود ۱۰ روز طول کشید. در نهایت این موضوع نیز به سرانجام رسید.

4.    پس از پشت سر گذاشتن این پرونده نوبت به برانکو ایوانکوویچ رسید و زمزمه هایی مبنی بر شکایت دوباره او از پرسپولیس به دلیل مطالبات مالیاتی. آنگونه که رسانه رسمی پرسپولیس اعلام کرد، در پی جلسه ای با حضور طرفین سرمربی اسبق سرخپوشان، توافق کرد که باشگاه پرسپولیس فرصت دو ماهه‌ای برای حل و فصل بدهی‌های مالیاتی ناشی از تعهد صورت گرفته در قرارداد داشته باشد.

5.    توافق با برانکو برای سمیعی و پرسپولیس پایان کار نبود و به جای اینکه در روزهای پایانی سال جاری تیم مدیریتی باشگاه به دنبال تامین نیازهای بازیکنان و کادر فنی فعلی خود باشند دائما در حال رسیدگی به پرونده های قدیمی بودند.ماریو بودیمیر دیگر بازیکنی بود که مطالبات اصلی او پرداخت شده و باشگاه باید جریمه های آن را پرداخت می کرد. کم تر از دو هفته پیش دهی 507 هزار و 500 یورویی پرسپولیس به ماریو بودیمیر در حساب این بازیکن کروات نشست تا فیفا این پرونده پرماجرا را مختومه اعلام کند. البته مدتی به طول انجامید که پنجره بسته شده نقل و انتقالاتی پرسپولیس باز شود اما سرانجام این اتفاق رخ داد.

6.    در شرایطی که باشگاه پرسپولیس تمام مطالبات ماریو بودیمیر را پرداخت کرد و به دنبال باز شدن پنجره نقل و انتقالاتی‌اش بود تا بتواند قرارداد نفرات جدید را ثبت کند، با یک دردسر جدید مواجه شد.سوشا مکانی حکم محکومیت ۹۷۵ میلیون تومانی علیه این باشگاه را گرفت. باشگاه پرسپولیس پس از مذاکره با این دروازه بان وعده داده تا در تاریخ 17 خرداد 1400 مطالبات او را پرداخت کند.

7.    در حالی که سمیعی و همکارانش در دست و پنجه نرم کردن با این موضوعات بودند بازیکنان به دلیل مشکلات مالی و وعده های انجام نشده اقدام به بلاک کردن اینستاگرام باشگاه کردند.

8.    سمیعی در نقل و انتقلات زمستانی عملکرد خوبی داشت، او مهدی ترابی را به تیم برگرداند، شهریار مغانلو را به جمع سرخپوشان اضافه کرد و فرشاد فرجی نیز همین طور. او تا به این جای کار عملکرد قابل قبولی را از خود بر جای گذاشته و باید دید در آینده چه مشکلاتی بر سر راه او قرار می گیرد و چگونه از آنها گذر می کند.

از این حقیقت نمی توان گذشت که سال ها است مدیری در پرسپولیس به محبوبیت دست پیدا نکرده و اشتباهات او مانع از رسیدن به این مهم شده است.راستی شما با پایان این مطلب چه نمره ای به مدیران پرسپولیس در سالی که گذشت می دهید؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.