۵ اتفاق مهمی که در ۹۹ رقم خورداز خنده‌های ویلموتس به فوتبال ایران تا کرونای لیگ برتر و انتخابات

0 19

فدراسیون فوتبال پس از یکسال بلاتکلیفی دم‌دمای خداحافظی آخرین اسفند قرن 1300 رئیس‌ جدیدش را شناخت و سال را در حالی پشت سر می‌گذارد که فراز و نشیب‌ها تا روزهای آخر هم دست بردارش نیست. در این گزارش نگاهی داریم به 5 اتفاق مهمی که برای فدراسیون رقم خورد و اینطور که از شواهد پیداست پس‌لرزه‌های آن تا مدت‌ها دست از سر عزیزی خادم، رئیس جدید فدراسیون فوتبال برنخواهد داشت.

۱. کرونا و حاشیه تعطیلی لیگ

عجیب‌ترین اتفاق سال فوتبال، شیوع کرونا و تعطیلی لیگ برتر پیش از آغاز سال نو بود و البته امیدواری‌ها به برگزاری دوباره آن. از سوی دیگر سازمان لیگ هم با چالش فشردگی تقویم مواجه بود که باعث دیر تمام شدن لیگ نوزدهم می‌شد و از آن سو بازی‌های تیم ملی در مقدماتی جام جهانی هم باید انجام می‌شد که شروع لیگ بیستم را هم با مشکل مواجه می‌کرد. در این میان هم پیشنهادت جالبی مطرح می‌شد از جمله این که لیگ نوزدهم با همین شرایط تعطیل و به فصل بیستم منتقل شود، یعنی تیم‌ها با همان امتیازهای لیگ نوزدهم به کار خود ادامه دهند که در میان البته اشکالات متعددی هم مطرح می‌شد. طبق قوانین بین‌المللی فیفا، میان هر دو دوره از یک لیگ حرفه‌ای باید ۷۵ روز فاصله وجود داشته باشد. یعنی پس از پایان لیگ نوزدهم، سازمان لیگ باید حداقل دو ماه و نیم صبر کند و سپس اقدام به برگزاری لیگ بیستم کند زیرا زودتر از این موعد قوانین چنین اجازه‌ای را به این سازمان نخواهد داد. این بازه زمانی به این علت در نظر گرفته شده تا تیم‌ها بتوانند به نقل و انتقالات بپردازند و استادیوم‌های خود را آماده مسابقات فصل بعد کنند. در این میان پایان لیگ با همان امتیازات کسب شده هم چالش دیگری بود که البته به محلی برای شکایت و گلایه تیم‌های میانه جدولی بدل شد. در نهایت سازمان لیگ مجوز برگزاری گرفت اما نگرانی‌های عجیبی از صدمه به سلامت بازیکنان و عوامل برگزاری این دیدارها وجود داشت. تصمیم غیرمنتظره برای آغاز دوباره لیگ نوزدهم که مخالفت‌های متعددی هم داشت اما اردیبهشت سهیل مهدی، سرپرست وقت کمیته مسابقات فدراسیون فوتبال با بیان اینکه به طور قطع مسابقات بدون حضور تماشاگران برگزار خواهد شد، تاکید کرد تمامی برنامه‌های سازمان لیگ برای برگزاری مسابقات آماده است و این رقابت‌ها با تایید وزارت بهداشت آغاز خواهد شد. آغازی که به تیر رسید و با برگزاری دیدار معوقه استقلال و فولاد در ورزشگاه شهداء فولاد اهواز همراه بود.

۲. چالش‌های اساسنامه

تایید اساسنامه فدراسیون فوتبال

آذر ماه بود که بالاخره پس از کش‌وقوس‌های فراوان اساسنامه فدراسیون فوتبال تایید شد تا امید به برگزاری مجمع و حداقل انتخابات زنده شود. فوتبال ایران در ماه‌های اخیر با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم کرد و تایید اساسنامه یکی از مهم‌ترین چالش‌های فدراسیون بوده است. این اساسنامه در ابتدا مغایرت‌های زیادی با خواسته‌های AFC و FIFA داشت و استفاده از کلمه «نهاد عمومی غیردولتی» برای تعریف فدراسیون و حضور وزیر ورزش در میان اعضای مجمع، مهم‌ترین ایراداتی بودند که فدراسیون جهانی فیفا برای تصویب اساسنامه فدراسیون فوتبال ایران از هیات رئیسه درخواست کرده بود؛ البته که این دو موضوع از اصلی‌ترین مسائل مورد درخواست FIFA بودند و نکات جزئی زیادی نیز طی نامه‌نگاری‌های مختلف تذکر داده شده بود. در نهایت اما فدراسیون فوتبال با رفع این موانع، توانسته تاییدیه نهایی اساسنامه فدراسیون را از فیفا بگیرد و روز هشتم آذرماه هم از سوی فدراسیون برای ارائه اساسنامه به اعضای مجمع فدراسیون فوتبال انتخاب شده است.

۳. مدیران بی‌تعهد و غرامت سنگین

تاج - ويلموتس

سنگین‌ترین غرامت فوتبال ایران با قراردادی رقم خورد که مدیر اسبق فدراسیون فوتبال و هیات مدیره سابق رقم زدند. پس از جدایی مارک ویلموتس بلژیکی از تیم ملی فوتبال ایران، او با شکایت به فیفا خواستار دریافت غرامت ۶ میلیون یورویی شد. در حالی که گفته می‌شد فدراسیون فوتبال در این پرونده پیروز می‌شود، اما فدراسیون جهانی فوتبال حق را به به سرمربی بلژیکی داد و فوتبال ایران را به پرداخت ۶ میلیون و ۱۳۷ هزار یورو محکوم کرد. علاوه بر این فدراسیون فوتبال باید مبلغی در حدود ۵ هزار یورو نیز به عنوان هزینه دادرسی به کمیته تعیین وضعیت پرداخت می‌کرد. بررسی تمام جوانب قرارداد ویلموتس، از جمله رقم قرارداد این مربی، شرایط فسخ قرارداد طبق بند هفت، اضافه شدن بند «یا مبلغ مشخص» مقابل بند پرداخت سه ماه غرامت در صورت فسخ قرارداد، مدت زمان قرارداد در شرایط تحریم و مسائلی از این دست، نشان می‌دهد که برخلاف گفته‌های مهدی تاج که مدعی امضا شدن قراردادی خوب با ویلموتس بود، قرارداد خوبی با این مربی امضا نشد و بدهی کلانی روی دست فوتبالی گذاشت که عادت پاسخگو بودن مدیران سابقش خلأ تمام چالش‌هایی است که رقم خورد و این کمبود نه در فوتبال که درباره باشگاه‌هایش هم وجود دارد و یک مدیر حتی با وجود فعالیت چند ماهه می‌تواند بدهی کلانی را برای مدیران پس خود به ارث بگذارد.

۴. حکم شستا بیخ گلوی فدراسیون

دردسرهای بدهی به سرمربی بلژیکی به غرامت غرامت ۶ میلیون یورویی ختم نشد و دستاورد دیگری هم داشت. شستا بابت ۲ میلیون یورویی که فدراسیون از آنها برای پرداخت قسط قرارداد ویلموتس قرض گرفته و پس نداده، شکایت کرد و در نهایت هم حکم توقیف اموال فدراسیون فوتبال را گرفت. آن هم در شرایطی که قیمت یورو نسبت به زمانی که این پول به فدراسیون پرداخت شد، دو برابر شده بود و مدیران فوتبالی هم تعهد کرده‌اند که براساس قیمت روز یورو مبلغ را پس بدهند. مدیران فدراسیون فوتبال در همان زمان دریافت این پول قراردادی با شرکت شستا امضا کردند و با ارایه چکی به تاریخ سی‌ویک فروردین ۱۳۹۹ تعهد دادند که در زمان تسویه حساب معادل روز ارز، دومیلیون یورو به شستا پرداخت کنند. از سوی دیگر در همان زمان طبق ادعای رسمی مدیران فدراسیون مذاکراتی رسمی با مسئولان شستا برای عقد قرارداد اسپانسرینگ هم انجام و حتی متن قرارداد آماده شده بود که تبلیغات شرکت‌های زیرمجموعه شستا در مسابقات لیگ برتر و بازی‌های تیم‌ملی در کنار زمین پخش شود و به این ترتیب فدراسیون با فراهم کردن بستر تبلیغاتی فوتبالی در یک بازه زمانی قابل توجه تسویه حساب با شستا را انجام بدهد. همان‌طور که انتظار می‌رفت مدیران فدراسیون نتوانستند پول شستا را پس بدهند. در این مدت با مساعدت مسئولان دولت و وزارت ورزش چند باری از شستا برای تسویه حساب وقت گرفته شده است. منتهی باز هم مدیران فدراسیون در تأمین ارز مورد نیاز برای تسویه حساب ناکام بوده‌اند. در نهایت وقتی فشار برخی نمایندگان مجلس و سازمان بازرسی بیشتر شد، شستا مجبور شد برای تسویه حساب با فدراسیون اقدامات قانونی انجام بدهد. به این ترتیب در مرحله نخست چک دومیلیون یورویی برگشت زده و سپس در مجتمع قضائی شهید صدر تهران شکایتی علیه فدراسیون فوتبال ثبت و به رأی علیه این مجموعه ختم و حتی دستور توقیف اموال هم صادر شد. اتفاقی که همین چند وقت پیش منجر به انتشار خبری مبنی بر پلمب‌شدن ساختمان سئول شد، اما در نهایت با رایزنی‌های انجام شده و به گفته مسئولان وقت بدهی شستا تسویه و حکم توقیف اموال فوتبال لغو شد.

۵. انتخاباتی که بالاخره برگزار شد

فدراسیون فوتبال , انتخابات فدراسیون فوتبال , فوتبال ,

جدیدترین اتفاق سال هم انتخاباتی بود که تقریبا پس از یکسال برگزار و با تایید اساسنامه برگزار شد هر چند که حواشی را هم رقم زد. از انتخابات عجولانه و پرحرف و حدیث هیات‌های فوتبال تا رد صلاحیت عجیب حیدر بهاروند که امید زیادی به تغییر گزینه سرپرستی به ریاست فدراسیون فوتبال داشت. او که البته تا لحظه آخر هم تلاش کرد تا حکم رد صلاحیتش را تغییر دهد اما در نهایت گفته شد که با اعلام قطعی عدم حضورش در انتخابات آرایش را در سبد یک نامزد دیگر ریخته است. ۴ کاندیدای نهایی این انتخابات؛ علی کریمی، شهاب‌الدین عزیزی خادم، کیومرث هاشمی و مصطفی آجرلو بودند و در روز انتخابات که برای اولین در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی برگزار شد علی کریمی و سردار آجرلو نتوانستند آرای لازم را کسب کنند و حذف شدند و هاشمی و عزیزی خادم به دور دوم راه یافتند. در نهایت هم عزیزی خادم توانست آرای مجمع را به خود اختصاص دهد و بر صندلی داغ فدراسیون بنشیند. اما او هم اکنون با چند چالش جدی مواجه است. واگذاری میزبانی‌ها به عربستان، بحرین، هند و امارات برای رقابت‌های انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ و لیگ قهرمانان آسیا، تیم‌ ملی فوتبال ایران و تیم‌های باشگاهی را در مسیر سختی برای صعود قرار داده است. اتفاقی که به تایید خود خادم دستاورد مدیران قبلی است و چاره‌ای جز قبولش وجود ندارد اما در صورت عدم صعود تیم ملی به جام ‌جهانی قطر و جام ملت‌های آسیا یک ضرر ۳۱۵‌ میلیارد تومانی نصیب فدراسیون فوتبال خواهد کرد. از سوی دیگر بدهی کلان ویلموتس در آینده‌ای نزدیک گریبان فوتبال ایران را خواهد گرفت و غرامت سنگین آن باید از هر منبعی که برای عزیزی خادم فراهم است، تامین شود تا سرمربی‌ای که از سوی تاج لقب «مرد نجیب» را گرفته بود، با این پول بادآورده ناشی از جهل و مسایل حاشیه‌ای مدیران ایرانی تا سال‌ها بخورد و بخوابد و به ریش فوتبال فلک زده ایران بخندد.

انتهای پیام/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.