شافعی: پرسپولیس در بازگشت از هند فاصله امتیازش با رقبا را زیاد می‌کنداین گروه غیرفوتبالی چیزی غیر از خرابی و ویرانی نداشتند

0 40

مرضیه دارابی – خبرنگار: AFC از بلبشوی فوتبال ایران استفاده کرده و در مورد میزبانی لیگ قهرمانان آسیا و مقدماتی جام‌جهانی تماما تصمیماتی گرفت که علیه تیم‌های ایرانی بود و حالا همه از بهار سختی می‌گویند که در انتظار فوتبال ماست.
کنفدراسیون فوتبال آسیا کشوری را به‌عنوان میزبان گروه نایب قهرمان آسیا در نظر گرفت که علاوه بر این‌که جایگاهی در فوتبال قاره کهن ندارد، حتی حداقل‌ها را نیز نمی تواند برای میزبانی از تیم‌ها فراهم کند.
در شروع کار هم پرسپولیس با کارشکنی آن‌ها مواجه شده و این کشور هنوز مجوز پرواز به سرخپوشان نداده، ضمن این‌که هتلی بسیار وسیع برای پذیرایی از قرمزپوشان انتخاب شد که این امر در دوره شیوع کرونا به نظر وضعیت بدی را پیش روی تیم ایرانی قرار می‌دهد.
این میزبانی قطعا با تجربه قبلی قرمزها از میزبانی لیگ قهرمانان آسیا در قطر تفاوت بسیاری دارد. تنها نکته مثبت ماجرا این‌جاست که تجربه نشان داده هرگاه تصمیمی علیه قرمزها از هر سویی گرفته شده، نه‌تنها آن‌ها کم انگیزه نشده‌اند بلکه فعل خواستن بیشتر از قبل در آن‌ها صرف شده و در این موقعیت بهترین نتایج را گرفته‌اند.
در همین رابطه روزنامه پرسپولیس با محمود شافعی، پیشکسوت سرخپوشان گفت‌وگویی داشت که در زیر می‌خوانید:

*بازی‌های اخیر سرخپوشان را دیده‌اید، چقدر در آستانه لیگ قهرمانان آسیا امیدوارکننده بوده؟
هم بازی با شهر خودرو و هم نساجی، تیم عملکرد بدی نداشت و بازی بدی نبود البته پرسپولیس در روند بازی دچار نوسان بود و در دیدار با شهر خودرو امتیاز از دست داد اما در دیدار با نساجی امتیاز کامل گرفت.

*همین نوسانات باعث شده سپاهان شانه به شانه تیم در جدول حرکت کند و به صدر برسد.
لیگ3-2تا مدعی دارد و نزدیک‌ترین رقبا سپاهان و استقلال هستند و فاصله با فولاد بیشتر شده است. فوتبال همین است پرسپولیس باید برای برد به میدان برود و خیلی هم کاری به رقبایش نداشته باشد. در همان سال1399، ۶ تا مساوی پرسپولیس گرفت، کلی امتیاز جابه‌جا شد و سپاهان که هفتم هشتم جدول بود، توانست به صدر برسد و حالا ما را دچار مشکل کند.

*یعنی این روند در ادامه لیگ نگران‌کننده است؟
با اضافه شدن فوروارد و بازیکنان جدید، بعد از موفقیت تیم در لیگ قهرمانان آسیا، پرسپولیس مسیر درستش را پیدا می‌کند و راحت فاصله امتیازی‌اش را با رقبا بالا خواهد برد. من نظرم این است که بعد از برگشت تیم از هند، ان‌شاءا… که پرسپولیس بهترین عملکرد را مقابل حریفان داخلی خواهد داشت. محرومیت آل‌کثیر هم تمام شده و او هم می‌تواند خیلی کمک کند.

*در 2بازی اخیر انتظار بیشتری از تیم وجود داشت.
ترابی و مغانلو نیم فصل به تیم اضافه شدند و عدم هماهنگی طبیعی است. یک بخشی از کار هم روحی و روانی است که مدیریت باید حق و حقوق بازیکنان را به موقع پرداخت می‌کردند. اگر این کارها درست انجام شود پرسپولیس برای قهرمانی بعدی آماده است.

*دادن میزبانی به کشوری چون هند شائبه‌های زیادی را ایجاد کرده بود، حالا هم که آن‌ها درخصوص پرواز پرسپولیس به این کشور کارشکنی کرده‌اند.
متاسفانه این از بی‌کفایتی مسوولان فدراسیون قبلی است. وقتی در کنفدراسیون فوتبال آسیا نفوذ نذاشته باشیم و پست‌مان هم فرمایشی باشد، این اتفاق‌ها رخ می‌دهد. درواقع این میزبانی‌ها نشان داد که در AFC صاحب کرسی ما هیچ کاره هست و حضور مهدی تاج اعتباری برای فوتبال ما ندارد. شما این وضعیت و عملکرد تاج و کفاشیان را با روند تاثیرگذاری دکتر دادگان مقایسه کنید. در واقع اصلا قابل قیاس نیستند. این‌ها اصلا ورزشی نبودند که بر مسند نشستند و جز خرابی و ویرانی چیزی برای فوتبال ما نداشتند. انتصاب‌های غلط عزیزی خادم هم نشان می‌دهد که همان راه را می‌خواهد برود. لطمه این کارها و انتصاب‌ها را حالا این فصل نه فصل دیگر فوتبال مان می‌خورد.

*فعلا که پرسپولیس از این محل دارد لطمه می‌خورد.
خود هند علاوه بر این‌که در زیرساخت‌ها مشکل دارد، یکی از درگیرترین کشورها از نظر کروناست اما ما اثرگذاری لازم را نداریم وگرنه راحت خودمان میزبانی را می‌گرفتیم یا در ورزشگاه آزادی یا ورزشگاه دیگری مسابقه را به نحو احسن برگزار می‌کردیم. خیلی هم خوب پروتکل‌ها را رعایت می‌کردیم.

*این‌ها می‌توانند برای پرسپولیس در مرحله گروهی لیگ قهرمانان مشکل ساز شوند؟
شاید آن‌ها بخواهند از این حربه برای موفقیت تیم خودشان استفاده کنند اما پرسپولیس تجربه دو فینال آسیا را دارد. آن‌ها تجربه زیادی به دست آورده‌اند و اگر این مشکل رفع شود و سفر انجام شود، تیم با اقتدار می‌آید بالا.

*شرایط آب و هوایی هند چطور؟
قطعا تاثیر دارد اما هنوز هند به آن گرمای آزاردهنده نرسیده، بعید می‌دانم اگر پرواز انجام شود، پرسپولیس به مشکل بخورد و بچه‌ها با روحیه خوب صعود خواهند کرد.

*آل‌کثیر که در لیگ قهرمانان قبلی گل کرد، می‌تواند دوباره از این مسابقات گل کند؟
پیشینه فوتبالی او نشان داده بود شم گلزنی بالایی دارد. آن حرکت بچه‎گانه و رای ناعادلانه باعث شد ۶ماه از تیم خارج شود که امیدوارم دوباره به فرم برگردد. او بازیکن بی‌تجربه‌ای نیست. از نظر سن و سال به مرز پختگی رسیده و می‌تواند در لیگ قهرمانان پیش رو هم بازدهی لازم را داشته باشد.

*و مغانلو چه وقت در نتایج تاثیرگذار می‌شود؟
مغانلو فعلا دارد خودش را اثبات می‌کند درحالی‌که مهاجم باید خیلی خودخواهی‌اش بیشتر از این باشد. او دارد با جان‌فشانی پاس‌هایی که خودش می‌تواند بچرخد و گلش کند را به بازیکنان دیگر می‌دهد. به نظرم مغانلو باید میل گلزنی و خودخواهی‎اش را بیشتر کند.

انتهای پیام/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.