مفاهیم قرنطینه جابه جا شد، سرخپوشان هم در قرنطینه و هم در لیگ برتر!پرسپولیس امیدوار به پذیرش توضیحات از سوی وزارت بهداشت

0 16

هواداران و باشگاه حالا نگران مساله‌ای شده‌اند که در روزهای گذشته به آن پرداخته شد ولی با نزدیک شدن پایان بازی‌های مرحله گروهی لیگ قهرمانان، حساسیت بیشتری پیدا کرد. البته بعضی هواداران هم بر اساس تفسیری که برای خود دارند، گویا از قرنطینه شدن تیم راضی هستند. سوء‌استفاده از چنین فضایی را به عنوان نمونه قبل از فینال لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۰، شاهد بودیم. بیم کرونایی شدن بازیکنان پرسپولیس فضایی را در شبکه‌های اجتماعی، ایجاد کرد که با برهم ریخته شدن برنامه‌های آماده‌سازی پرسپولیس، عملا جام را از کف سرخپوشان خارج ساخت. پرسپولیس، می‌توانست با وجود محرومیت بازیکنانش به آن دست پیدا کند ولی دیگر نه زمانی که دوری از شرایط مسابقه هم مزید بر علت می‌شد.

حالا یکی از بحث‌های داغ حوزه فوتبال، دیدن سرانجام کار است. آیا پرسپولیس برخلاف تمام عرف‌هایی که در چنین مواقعی در دنیا می‌بینیم، به قرنطینه خواهد رفت؟ اگر آری برای چند روز و با چه استدلال‌هایی؟

*شاهکاری به نام سازمان لیگ برتر

در چنین شرایطی، موضع گیری سهیل مهدی رییس کمیته مسابقات، شاهکار سازمان لیگ برتر بود. او در اظهارنظرهایی که داشت و مهمترین آن‌ها در رادیو بود به شکل غیر باوری منفعل عمل می‌کند. مجموعه‌ای که گویا اصولا برای خود هیچ وظیفه‌ای قائل نیست و فقط شریک منافع برگزاری رقابت‌های لیگ برتر است.

مصاحبه‌ای که منتشر شد بیانگر فرار از مسوولیت است. این که شما برای رسیدن به تصمیم بهتر و درست‌تر وارد گفتگو شوید نه تنها منافاتی با اجرای قانون و تمکین از نهادهای قانونی ندارد بلکه اصولا باید این کار را انجام بدهید.

حالا اگر در عمل اتفاق دیگری افتاده باشد هم در مصاحبه سهیل مهدی نمی‌بینیم که درباره تلاش برای متقاعد کردن ستاد ملی کرونا و ارایه اطلاعات و نمونه‌های عینی صحبتی به میان آید. این مساله چنان که در ادامه اشاره می‌کنیم با یکسان بودن همه در محضر قانون هم منافاتی ندارد.

در واقع انتظار این است که فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ به مسوولیت‌های خود عمل کنند و وقتی همه کارهای لازم را انجام دادند، منتظر تصمیم بمانند و طبعا ان را اجرا کنند.

البته به نظر می‌رسد که پرسپولیس برای چنین مواردی، می‌تواند روی فدراسیون‌های فوتبال کشورهایی مثل هند و قطر بیشتر حساب کند تا ارکان فوتبال خود ایران.

*الگو برداری از پروتکل‌های جایگزین دیگر کشورها

بحث عدم اجرای قرنطینه برای افرادی که از خارج ایران به کشور سفر می‌کنند یکی از معایب و مشکلات بزرگ بوده است. بسیاری کشورها فارغ از میزان درگیری خود با بیماری آن را اجرا می‌کنند. به عنوان یک نمونه که وزارت بهداشت می‌تواند از تجارب بین‌المللی برای تنظیم پروتکل‌ها استفاده کند، بازی‌های لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۰ در قطر است. در مقطعی که پرسپولیس عازم قطر می‌شد آن کشور در جدل نسبت ابتلا به جمعیت، در صدر بود. در واقع قطر یکی از خطرناک‌ترین نقاط دنیا برای احتمال سرایت بیماری به افراد بود. البته مرگ و میر به شدت پایین بود. در همان زمان سفر به قطر مستلزم این بود که فرد حتی با منفی شدن تست، یک هفته در قرنطینه بماند. در واقع ایران از این جهت بسیار ضعیف و دیر اقدام کرد. در همان زمان این قانون برای تیم‌های حاضر در رقابت‌ها اجرا نشد و جای آن را یک پروتکل اختصاصی گرفت. این همان کاری است که دیگر کشورها انجام می‌دهند و می‌توان روی آن فکر کرد.

*ادعای عجیب سازمان لیگ

یکی از اظهارات روز گذشته سهیل مهدی این بود که قرنطینه یک هفته‌ای پرسپولیس، لطمه‌ای به زمان‌بندی برگزاری مسابقات نمی‌زند. این اظهار نظر باعث شد تا همه تصور کنند در پی رایزنی‌هایی که شده است، قرنطینه مورد نظر برای یک هفته است. البته ادامه صحبت‌های منتشر شده وی خلاف این را نشان می‌دهد و رییس کمیته مسابقات خبر از انتظار برای دریافت نظر قطعی می‌دهد و این در حالی است که معون وزارت بهداشت و دروان قبل از این خبر از قرنطینه دو هفته‌ای با مبدا سفر از هند و پاکستان داده بود.

*مسوولیت وزارت بهداشت در قبال مردم و پرسپولیس

یکی از دشواری‌های بحث درباره این موضوع، سوء استفاده‌ و سوء برداشت‌های گاها عمدی است که قطعا بعضی افراد انجام خواهند داد. مثلا ناگفته پیدا است که از همین حالا بعضی خود را اماده کرده‌اند که در دشمنی با وزیر یا پرسپولیس بخواهند موضوع  مماشات را مطرح کنند یا به شکل چیپ آن مباحثی بچه‌گانه را مطرح کنند. این در حالی است که در بالا هم اشاره کردیم، دیگر کشورها هم در موارد خاص، چنین رویکردی دارند.

شکی نیست که وزارت بهداشت و درمان مسوولیت خطیری دارد و در حالی برای موارد بسیاری سیبل می‌شود که واقعا در آن مقصر هم نیست و بسیاری مواقع هم توصیه‌هایش به جایی نمی‌رسد که آن هم برای خودش دلایلی دارد. در واقع آن چه اتفاق می‌افتد بهترین اتفاق برای کنترل این بیماری نیست، بلکه بهترین سازگاری است یا قرار است باشد و برای همه کشورها، همین است.

خب حالا هم بحث بر سر همین است. این به معنای نقض مسوولیت و وظیفه وزارت و ستاد در قبال مردم و پرسپولیس نیست. اتفاقا انتظار می‌رود که با بازگشت پرسپولیس، مسایل تیم با وسواس و حساسیت از سوی وزارت بهداشت دنبال شود. این برای امنیت بهداشتی بازیکنان و نزدیکانشان مهم است. بحث اصلی بر سر ساز و کارهای موجود است.

*چرا نماینده‌ای از وزارت بهداشت به هند نرفت

پرسپولیس یک تیم پزشکی مسلط دارد. کمیته پزشکی کنفدراسیون فوتبال آسیا و فدراسیون فوتبال هند هم پیگیری سخت‌گیرانه‌ای دارند. با این وجود، اگر سطح نگرانی به قدری زیاد است که بحث قرنطینه دو هفته‌ای مطرح شده است، چرا وزارت بهداشت یک نماینده را برای نظارت دقیق‌تر بر آن چه برای پرسپولیس می‌ گذرد به هند اعزام نکرد؟ بحث پرسپولیس نیست. صحبت از یک گروه به نمایندگی از ایران است. منظور هم رفتن مقام و مسوول نیست.

*پرسپولیس در یازی‌های لیگ در مدت قرنطینه!!

در این میان البته یکی از عجیب‌ترین اظهار نظرها که شاید هم بد منتقب شدهباشد مربوط به یکی از معاونان وزارت بهداشت می‌شود.

سایت خبری ورزش۳ به نقل از وی آورده است که پرسپولیس در مدت قرنطینه بازی‌های هخود را انجام بدهد. این سخن به کلی مفاهیم قرنطینه را عوض می‌کند، چون منظور از این عبارت قطعا جداسازی فرد یا افرادی از دیگران است.

*پرسپولیس امیدوار به پذیرش توضیحات

خبر رفتن به قرنطینه بعد از اردوی ۲۰ روزه در هند و فشارهایی که در آن‌جا متحمل شدند، فضای استرس و تنش را برای سرخپوشان ایران به وجود آورده است. از هند خبر می‌رسد که این مساله در روزهای اخیر حسابی روی مغز بازیکنان و مربیان بوده است. بازیکنان برای استراحت روحی و روانی نیاز به خروج از اردو و بودن در کنار خانواده‌های خورا دارند. ااز طرفی با تماس‌های خانواده‌های خود روبرو هستند و کارهای شخصی که روی زمین مانده است و ادامه این اردو برای یک هفته هم برای‌شان طاقت فرسا است چه رسد به دو هفته.

پرسپولیس بر همین اساس نامه‌ای را در توضیح شرایط خود برای وزارت بهداشت ارسال کرده است تا شرایط قرنطینه خود در هند را توضیح دهد.

در این نامه اشاره شده که پرسپولیس با پرواز چارتر عازم هند شده و در بازگشت هم از پرواز چارتر استفاده خواهد کرد و از طرف دیگر، این تیم تحت حباب قرطینه AFC قرار دارد و هر سه روز یک بار تست PCR داده است و به همین خاطر از وزارت بهداشت درخواست شده تا  از قرنطینه این تیم هنگام بازگشت، صرف نظر شود.

در این باره بعضی مطرح می‌کنند که شاید بتوان به این شکل عمل کرد که بازیکنان در بدو ورود به قرنطینه ۲۴ ساعته بروند تا جواب تست بیاید و پس از آن با توجه به این که بیماری دوره نهفته دارد تا پایان هفته دو بار تست را به فاصله هر ۷۲ ساعت یک‌بار انجام بدهند تا اگر مورد ابتلایی بود به سرعت شناسایی شود و البته این طور نیست که هر ابتلایی در هند هم مربوط به ویروس جهت یافته هندی باشد.

 

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.