کرنرها و موقعیت های ایستگاهی روزی خطرناک ترین حربه پرسپولیس برای گلزنی به حریفان بود اما …ضرباتی که دیگر مرگبار نیست

0 36

شیوا دورانگر – خبرنگار: تیم فوتبال پرسپولیس در هفته پنجم لیگ قهرمانان آسیا با یک گل برابر الوحده امارات شکست خورد.سرخپوشان بعد از ۴ برد پیاپی در حالی نخستین شکست‌شان را در این مسابقات تجربه کردند که از قبل صعودشان را به یک هشتم قطعی کرده بودند.
بنظر می رسد اختلاف امتیازی که پرسپولیس با تیم های دیگر ایجاد کرده بود، ناخوادگاه حس بی انگیزگی را در باریکنان پدیدار کرد و عاملی شد که آنها بازی را خوب شروع نکنند و یک گل زودهنگام دریافت کنند. شاگردان گل محمدی بعد از ضربه غافلگیر کننده ماتاوز سردرگم و بی برنامه حمله می کردند و نتوانستند در نیمه نخست موقعیتی روی دروازه الوحده خلق کنند. این ضعیف‌ترین نمایشی بود که آنها در طول بازی‌های این دوره داشتند. اما با تعویضی هایی که بین دو نیمه انجام گرفت پرسپولیس بازی بهتری را به نمایش گذاشت و توانست دوبار تیر دروازه حریف را به لرزه در آورد و حتی یک پنالتی هم به زعم کارشناسان از داور طلبکار شود. هر چند که پرسپولیس در نیمه دوم تیم برتر زمین بود و توانست در مقابل دفاع اتوبوسی الوحده که با چنگ و دندان برای گل زده تلاش میکرد موقعیت سازی کند اما نتوانست بازی باخته را برخلاف دیدارهای گذشته بازگرداند و برای اولین بار بدون گل زده میدان را ترک کرد. در حالیکه این تیم حداقل استحقاق کسب یک تساوی را داشت، ولی فرصت سوزی بازیکنان باز هم پرسپولیس گران تمام شد.
هدر دادن موقعیت های گلزنی به بخش جداناپذیری از بازی پرسپولیس تبدیل شده است و اگر روزی بازیکنان این تیم فرصت خراب نکنند باید تعجب کرد! متاسفانه هر چقدر پرسپولیسی ها هر چقدر که در مالکیت و اداره بازی توانا هستند و بلدند چطور فوتبال خود را به حریف دیکته کنند اما ضعف شدیدی در زدن ضربات آخر دادند و این باعث شده تا هر بازی شاهد از دست رفتن یک دوجین فرصت گل باشیم.
پرسپولیس در بازی رفت هم موقعیت های متعددی را روی دروازه الوحده ایجاد کرد اما فقط یکبار توانست به گل برسد.
مسئله اینجاست که بازیکنان فقط در جریان بازی فرصت از دست نمی دهند، بلکه از ضربات ایستگاهی که بدست می آورند هم آنطور که باید استفاده نمی کنند.در حالیکه ضربات کرنر و شروع مجدد اهمیت زیادی دارد و می تواند مقابل تیم هایی مثل الوحده که بسته بازی می کنند راه گشا شود. خوشبختانه پرسپولیس ابزار این کار را هم دارد و با وجود باریکنان تکنیکی هم که دارد در هر بازی کرنر و ضربات ایستگاهی زیادی را در اطراف محوطه جریمه حریفان بدست آورده اما هنوز نتوانسته از داشته هایش بهره لازم را ببرد. با اینکه در پرسپولیس کاشته‌ زن های خوبی مانند ترابی، نورالهی،عالیشاه، پهلوان و مغانلو حاضر هستند اما جز یکباری که ترابی توانست با ارسال بی نقص خود زمینه ساز گلزنی کامیابی نیا شود و دو پنالتی که همین بازیکن در جریان بازی با گوا به گل تبدیل کرد سایر فرصت هایی که روی شروع مجدد بدست آمده راهی به دروازه نیافته است. البته در برخی موارد ارسال ها خوب بوده، ولی ضربات خوب نواخته نشده است. اما علت این اتفاق هر چه که باشد در نهایت ما را به یک چیز می رساند; اینکه پرسپولیس باید روی ضربات شروع مجدد تمرین کند. پرسپولیس شوت زن های خوبی دارد،اما به ندرت می بینیم که بازیکنی شانس خود را برای گلزنی از ضربات ایستگاهی امتحان کند و معمولا توپ ها را به شکل ارسال برای سرزن ها می فرستند که با تراکم دفاعی حریفان توپ شانس گلزنی مهاجمان کاهش یافته و بعضا تبدیل به ضدحمله شده است. برای اینکه بهتر در چند و چون قضیه قرار بگیرد عملکرد پرسپولیس را در ۵ بازی لیگ قهرمانان آسیا طبق آمارهای به ثبت رسیده مورد بررسی قرار دادیم که در ادامه خواهید خواند.

دور رفت:
* پرسپولیس ۱ – الوحده صفر 

مالکیت توپ: ۵۹.۲ درصد
پیروزی در نبردهای رو در رو: ۵۷.۹ درصد
پیروزی در نبردهای هوایی: ۵۳.۳ درصد
توپ ربایی: ۹ مرتبه
کرنر: ۶
سانتر: ۲
تعداد پاس: ۴۳۲
شوت: ۹
شوت در چارچوب: ۴
شانس گل: ۵
*الریان ۱ – پرسپولیس ۳
مالکیت توپ: ۵۲.۳ درصد
پیروزی در نبردهای رو در رو: ۵۴.۹ درصد
پیروزی در نبردهای هوایی۵۴.۵ درصد
توپ‌ربایی: ۱۱
کرنر: ۹
شوت: ۲۲
شوت در چارچوب: ۱۳
پاس: ۴۲۸
سانتر: ۲۰
شانس گل: ۱۰
*پرسپولیس ۲ – گوا ۱
مالکیت توپ: ۶۳ درصد
پیروزی در نبردهای رو در رو:۴۸.۶ درصد
برتری در نبردهای هوایی: ۶۶.۷ درصد
توپ‌ربایی: ۸
کرنر: ۷
شوت: ۱۲
شوت داخل چارچوب: ۷
پاس: ۵۰۶
دقت پاس: ۸۸.۹ درصد
شانس گل: ۸

دور برگشت:
*گوا صفر – پرسپولیس ۴
مالکیت توپ: : ۵۷.۷ درصد
برتری در نبردهای رو در رو: ۶۹.۷ درصد
برتری در نبردهای هوایی:۶۷.۹ درصد
توپ‌ربایی: ۱۵
کرنر: ۸
شوت: ۱۷
ارسال: ۲۸
شوت داخل چارچوب: ۷
پاس: ۴۲۸
شانس گل: ۸
*الوحده ۱ – پرسپولیس صفر

مالکیت توپ: ۵۹.۲ درصد
پیروزی در نبردهای رو در رو: ۵۷.۹ درصد
پیروزی در نبردهای هوایی: ۵۳.۳ درصد
توپ ربایی: ۹ مرتبه
کرنر: ۶
تعداد پاس: ۴۳۲
شوت: ۹
شوت در چارچوب: ۴
شانس گل: ۳

همانگونه که مشاهده کردید پرسپولیس در بازی های گذشته در همه زمینه ها به حریفان خود برتری داشته است و توانست بازی یکطرفه ای از خود به نمایش بگذارد اما فقط در دو بازی با اختلاف بالای دو گل پیروز شد. این در حالی است که آنها در ۵ بازی اخیر روی هم رفته ۳۴ موقعیت گل داشتند که فقط ۱۰ تای آن به تور نشست. شاگردان گل محمدی از مجموع ۶۹ شوتی که به دروازه ها داشتند، فقط ۳۵ ضربه در چارچوب داشتند که سه تای آن توسط سیدجلال، مغانلو و آل کثیر به گل تبدیل شد. آنها به غیر از ضربات ایستگاهی غیرمستقیمی که در هر بازی بدست می آورند صاحب ۳۶ ضربه کرنر شدند که قابل توجه است.پرسپولیس در بازی اخیر با الوحده روی همین ضربات شروع مجدد صاحب دو فرصت ایده ال شد که بهترین آن ارسال امید عالیشاه از روی ضربه آزاد بود که با ضربه سر حسین کنعانی‌زادگان به تیرک افقی دروازه الوحده اصابت کرد.در دقایق پایانی مهدی عبدی دو بار روی ارسال های پهلوان و عالیشاه صاحب فرصت گلزنی شد که به طرز عجیبی نتوانست این دو فرصت خوب را به گل تبدیل کند. متاسفانه همانطور که اشاره شد پرسپولیس علی رغم اینکه توپ را خوب به گردش در می اورد و موقعیت خلق می کند اما در زدن ضربات آخر دقت لازم را ندارد. نبود یک تمام کننده تمام عیار چیزی بوده که پرسپولیس به شدت آن را احساس کرده است. چیزی که سایر رقبا دارند و سرخ ها از ان بی بهره هستند.همانطور که دیدید ماتاوز روی تنها موقعیتی که نصیبش شد توانست دروازه لک را باز کند. در سایر گروه ها هم این مهاجمان بوده اند که در بازی های بزرگ سرنوشت بازی را رقم زده اند. البته مربیان تیم امیدوار هستند با بازگشت ال کثیر و حضور مهاجم گلزنی چون مغانلو که در این دوره یکی از بهترین ها بوده است بتوانند به این ضعف هم غلبه کنند. پرسپولیس پتانسیل این را دارد که به مراحل بالاتر برسد و حتی قهرمان شود،به شرطی که بازیکنان اشتباهات همیشگی را تکرار نکنند.

انتهای پیام/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.