درخواست هواداران پس از توهین‌های دنباله‌دار یکی از مدیران استقلال علیه پرسپولیسبیانیه‌بازی کافی است، شکایت کنید

0 17

ابراهیم فتاحی – خبرنگار: بحث برای دربی از روزهای گذشته آغاز شده است. رویه پرسپولیس در سال‌های گذشته بر اساس آنچه برانکو برای تیم خود ترسیم کرد، این بود که قبل از زمان دربی نباید وارد بحث‌های مربوط به آن می‌شدند، چون خواه یا ناخواه انرژی و تمرکز زیادی را صرف خود می‌کند. این یک قاعده کلی برای همه موارد بود. برانکو حاضر نبود به خاطر خواست رسانه‌ها و حتی هواداران از این اصل تخطی کند. یادمان می‌آید مصطفی دنیزلی هم چنین بود. گویا بر خلاف آنچه ما هواداران، همیشه از باشگاه و تیم طلب می‌کنیم، رویه درست در دنیای فوتبال همین است و اگر هم بحثی هم بنا بر ضرورت پیش از موعد مطرح شود، ادامه پیدا نمی‌کند تا به وقتش. از سوی دیگر با آدم‌هایی در این فوتبال روبه‌رو هستیم که به هواداران توهم می‌فروشند تا مدح و سپاس آنها را به دست آوردند. دور باطلی که در این سال‌های اخیر نتیجه‌اش را دیده‌اند ولی خب کار دیگری هم از دست‎شان بر نمی‌آید. چیز دیگری برای عرضه ندارند. حداقل در سال‌های اخیر کم ندیده‌ایم مدیرانی از رقیبان را که بی‌عرضگی خویش را با دامن زدن به توهمات شبکه‌های اجتماعی و عرضه فریب چاره کرده‌اند. البته این موهبتی بزرگ برای پرسپولیس بود، هر چند که همواره ناراحتی هواداران پرسپولیس را به دلیل انبوه ادعاهای کذب در پی داشته است و اصرار برای تقابل و مقابله به مثل.

*متر و معیار عجیب برای تشخیص کارآمدی و تعصب مدیران
و اما در روزهای اخیر مدیران باشگاه پرسپولیس خود را در یکی از ناچارهای روزگار دیدند و ورود به بحث برنامه‌ریزی دربی و بازی‌های لیگ برتر را اجتناب‌ناپذیر یافتند. حداقل اینکه در دفاع از اقدام خود، این استدلال را مطرح کردند؛ استدلالی که نه تنها خوشایند اکثریت جامعه هواداری بود، بلکه می‌توان گفت؛ اصولا ریشه آن در شبکه‌های اجتماعی هم بود. اصولا هواداران فوتبال حداقل در ایران، ورود باشگاه‌های محبوب خود به بحث‌های چالشی و انرژی‌بر را دوست دارند. آن را از نشانه‌های قابل بودن مدیران می‌دانند و بعضی فراتر از این رفته میزان تعصب و کارآمدی مدیران را در تعداد درگیری‌های آنها با دیگران ارزیابی می‌کنند.

به عنوان مثال همین حالا افرادی را سراغ داریم که هواداران روی سرشان قسم می‌خورند، آنها را ستایش می‌کنند و حتی تلاش دیگران را به پای ایشان می‌نویسند، بدون آ‌نکه کار خاصی برای پرسپولیس انجام داده باشند غیر از پیچیدن به پر و پای این و آن!!

*عِرض خود مبرند و زحمت ما می‌دارند
از سوی دیگر بی‌قاعده و بی‌ضابطه بودن فوتبال که خوش‌مان بیاید یا نیاید، نمای کلی از جامعه امروز ایران است، باعث می‌شود که افراد همواره خود را در آستانه قربانی شدن در این بی‌ضابطگی ببینند و به سمت همین سبک از زندگی سوق پیدا کنند. بر اساس این تفکر هر کس با هر روشی که می‌داند باید به دنبال امتیاز گرفتن باشد یا مبارزه کند که دیگران با این روش از سهم و حق او برندارند. هر چند مثل تمام موارد سال‌های گذشته، سازمان لیگ‌برتر و فدراسیون فوتبال، درنهایت بدون ذره‌ای توجه، کار خودشان را کرده‌اند. در واقع در تمام این سال‌ها، هیچ‌گاه جنگ و دعواها ثمری نداشته است مگر اینکه واقعا چاره دیگری نداشته‌اند. در موردی مثل سوپرجام اصولا خودشان با استقلال طرف دعوا بودند و کسی برای پرسپولیس کاری نکرد. در موردی مثل بازی نکردن سپاهان، دیگر چاره‌ای جز آن حکم نبود و عوامل آن مجموعه به قدری بد عمل کردند که یکی پس از دیگری عوض شدند. در تمام این سال‌ها دیدیم که برنامه‌ها به زیان ما تغییر کرد یا داوران در نهایت به ضرر ما سوت زدند. استاد دعوا و هیاهو و سرشاخ شدن محمد رویانیان بود. از این جهت یک اسطوره بود. یکی از بانفوذترین مدیران بود ولی در آن مقطع هم هیچ حقی احیا نشد. در همین مورد اخیر هم در حالی که قبل از این، سازمان لیگ، رویه دیگری را در پیش گرفته بود و خواسته استقلال را سمعا و طاعتا اجرا کرد، دیدیم که هیچ ترتیب اثری حتی برای اجرای رویه خود نداد.

* سربازان پرسپولیس در قامت مدیران استقلال و سپاهان و تراکتورسازی
در این فضایی که عده‌ای مدام به دنبال امتیاز گرفتن با هر روشی هستند، مساله این است که اگر مراقب نباشید و بیش از حد به این وادی وارد شوید، خودتان کار خودتان را یکسره می‌کنید مانند همان بلایی که استقلال و تراکتورسازی و سپاهان در چند سال اخیر بر سر خودشان آوردند. در واقع در تمام آن زمان‌هایی که از حرف‌های صد تا یک غاز و ادعاهای واهی علیه پرسپولیس رنج می‌بردیم. فشار خون‌مان بالا می‌رفت و دل‌مان می‌خواست از فرط بی‌منطق بودن حرف‌ها، سرمان را به دیوار بکوبیم، آنها در خدمت ما بودند، هر چند این سخن به معنای بی‌تفاوت بودن نیست و اتفاقا در مقابل آن حضور و مقابله هواداران در همان شبکه‌های اجتماعی، یکی از سلاح‌های قدرتمند پرسپولیس بود، است و خواهد بود.
در همان زمان طرفداران استقلال و تراکتورسازی و سپاهان برای مدیرانی در مجموعه‌های خود هورا می‌کشیدند که در واقع سرباز پرسپولیس بودند.

*پرسپولیس پلتیک زد، استقلال در تله خرگوش افتاد
و اما ماجرای اخیر از کجا شروع شد. ماجرا به دور رفت لیگ برتر بر می‌گردد. مدیران استقلال که چیزی برای عرضه نداشتند به تابعیت از هواداران خود در دنیای مجازی مطرح کردند؛ با پرسپولیس بازی نمی‌کنند تا بازی‌های عقب افتاده انجام شود. به طرز شگفت‌آوری آنها هیچ توضیحی درباره این که نفع این کار برای آنها چه خواهد بود، نداشتند. یک نفر یک چیزی گفت و سایرین طوطی‌وار تکرارش کردند. به شکل تمسخرآمیزی هیچ کس از خودش نپرسید؛ خب، که چه بشود؟ اصلا چه بهره‌ای دارد؟ هوادار استقلال در این سال‌ها همیشه دوست داشت که با او، این گونه رفتار کنند.
از سوی دیگر کلیت این ایده توسط یک پرسپولیسی به جامعه استقلالی سرایت و از طریق آنها به تیم و باشگاه‌شان منتقل شد. استنباط هم این بود که پرسپولیس چه قهرمان آسیا می‌شد و چه فینال را می‌باخت، تمرکز لازم را برای دربی نداشت و عقب افتادن بازی کمک می‌کرد پرسپولیس در شرایط بهتر و استیبل‌تری به دربی برسد. این یک پلتیک یا به تعبیر دیگر تله خرگوش بود، درست یا غلط، لزومی هم ندیدند باشگاه یا تیم که ترکیب اکثر بازی‌هایش لو می‌رود را در جریان آن بگذارند.
الان هم اگر مطرح می‌شود برای این است که بگوییم گاهی چه قدر بی‌دلیل اعصاب خود را خُرد می‌کنیم و همان زمان که شاکی هستیم چرا باید حرف‌های طرف مقابل به کرسی بنشیند؟ چرا باید بتواند این همه بازیکن بگیرد، ممکن است طرف مقابل خود را در مهلکه انداخته باشد، زمان را از دست بدهد یا ثبات را از مجموعه تیم بگیرد. نشان به آن نشان که استقلالی‌ها قبل از دربی از کرده خود پشیمان شده و حرف‌های جدیدی زده بودند.

*نفع پرسپولیس، نکته مبهم، بی‌طرفی سازمان لیگ در ابهام
و اما این مساله هیچ چیز از مسوولیت سازمان لیگ کم نمی‌کند. اگر در بیانیه باشگاه یک نکته قابل تامل وجود داشته باشد، همان بخشی است که می‌گوید؛ خواست پرسپولیس فرصتی بود برای این که سازمان لیگ ثابت کند که رفتارش به عدالت و البته بی‌طرفانه است.
پرسپولیس در توضیح منظور خود از شرایط برابر خوب عمل نکرد. به طور طبیعی، اکثریت این منظور را دریافتند که پرسپولیس می‌خواهد دربی در حالی انجام شود که دو تیم بازی‌های برابری دارند. خب این اتفاق در دور رفت هم نیفتاده بود. آنچه در واقع باید مد نظر باشد این است که دو تیم طبق تقویم مسابقات تمام بازی‌های عقب افتاده قبل از دربی را انجام دهند. البته هنوز برای ما مشخص نیست غیر از مقابله به مثل، چه نفع دیگری در این ماجرا برای پرسپولیس وجود دارد؟ همچنین پرسپولیس که سپاهان را رقیب خود می‌بیند برایش باید بهتر باشد که هر چه زودتر دربی را پشت سر بگذارد و فارغ از آن روی امتیازهای بعدی خودش تمرکز کند.

*یک بام و دو هوا یعنی تبعیض و تبعیض یعنی بی‌عدالتی
استقلال در دور رفت، مساله‌ای را مطرح کرد و سازمان لیگ هم اطاعت. به این ترتیب سازمان لیگ این رویه را قرار داد که دربی انجام می‌شود به شرط آنکه بازی‌های قبل از آن در تقویم بازی‌ها انجام شده باشد. پس چرا حالا خود این مساله را زیر پا گذاشته است. مدیر رسانه‌ای استقلال که شرایط برابر را فقط در همان افق دید محدود خود می‌بیند، پاسخ بدهد که آیا اکنون با عدم مصداق نابرابری در شرایط و رفتارها روبه‌رو نیستیم؟
ما با یک بام و دوهوا روبه‌رو هستیم و یک بام و دو هوا یعنی تبعیض و تبعیض مصداق بی‌عدالتی و نابرابری است.

*فقط یک حمایت فراقانونی را بگویید
و اما در این شرایط، فرمایشات مدیر رسانه‌ای استقلال هم خودش یک داستان جداگانه است. البته این عدم اشراف و ادامه همان رویه توجیه عملکرد خود با طرح ادعای واهی باید باعث خوشحالی ما باشد، هر چند تحمل شنیدن حرف‌های بی‌حساب، همیشه سخت است.
او گفته است: ۴ سال حمایت‌های فراقانونی بدعادتان کرده و تصور می‌کنید که فوتبال باید در اختیار شما باشد.
یک سری حرف‌های تکراری که هیچ گاه برای آن مستندی ارایه نمی‌شود. چرا یک مثال برای حمایت‌های غیرقانونی ارایه نمی‌شود؟ پرسپولیس از چه چیز بهره‌مند بوده است که دیگران بیشتر از آن را نداشته‌اند؟
آیا این پرسپولیس نبود که وقتی از پنجره نقل و انتقالات محروم شد، نه تنها برایش کاری نکردند بلکه دو بازیکنش را هم به اسم بازی به تیم رقیبش بردند؟ آیا این پرسپولیس نبود که برای فینال ۲۰۱۸ آسیا خواسته بود که فقط یک بازی با سایپا انجام نشود و شد. آیا برای همان دوره در حالی بعضی یاوه می‌بافتند پرواز فرست کلاس به ژاپن را دلیل توجه ویژه می‌دانستند در حالی که پرسپولیس یک پرواز مستقیم می‌خواست؟
آیا پرسپولیس نبود که برای همین فینال ۲۰۲۰ آسیا، تمام آنچه از فوتبال، باشگاه‌ها، سازمان لیگ و کلا مملکت خواست، اجرای تقویم مسابقات بود تا در شرایط مسابقه به فینال آسیا برود و این هم دریغ شد؟! توجه کنید که پرسپولیس اجرای تقویم را خواست و نه عدم اجرای آن را ولی همین‌ها که الان حاضر نیستند به برنامه خود دست بزنند، تقویم را به بهانه کرونا و به زیان پرسپولیس به هم زدند.
آیا این استقلال نیست که هر گاه اراده می‌کند بازی‌هایش را به دلیل نوع خاصی از ویروس کرونا که در هیچ جای دنیا ثبت نشده و سه روزه خوب می‌شود، بازی‌هایش لغو می‌کند؟
راستی چگونه است که استقلال بدون درآمدی که پرسپولیس دارد و بدون پاداش آسیایی که پرسپولیس می‌گیرد، قراردادهای سنگین‌تر می‌بندد و باز دست و بالش برای خرج کردن بازتر است؟
از داوری‌ها که نگوییم بهتر است. هر سال ناله می‌کنید و بعد که کارشناسان می‌نشینند و حساب می‌کنند. برآیند تاثیر اشتباهات بر امتیازات برای شما مثبت و برای پرسپولیس منفی است.
این حمایت فراقانونی کجاست که برای آن هیچ شاهد و مثالی وجود ندارد؟

*هواداران، خواهان پیگرد قانونی
به هر حال با نگاهی به شبکه‌های اجتماعی می‌بینیم که خواست هواداران، پیگرد قانونی اظهارات بی‌اساس مقام‌های رسمی است. به نظر این کار خیلی بیشتر از لجبازی درباره انجام بعضی مسابقات به کار پرسپولیس می‌آید تا هر کسی هر چیزی را که به ذهنش می‌رسد درباره پرسپولیس به زبان نیاورد و برای راضی کردن هواداران خود از پرسپولیس مایه نگذارند.
همچنین جالب است این مقام باشگاه استقلال نه فقط از طرف مجموعه خودش که به نیابت از سوی دیگر تیم‌های لیگ هم حرف می‌زند.

انتهای پیام/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.