این همه اتفاق علیه پرسپولیس فقط در یک برنامهپرسپولیس چرا تحریم نمی‌کند؟

0 19

ابراهیم فتاحی – خبرنگار: محمدحسین میثاقی و عوامل تولید کننده فوتبال برتر که در سیاست‌گذاری‌های آن نقش دارند، حالا دیگر نیازی نمی‌بینند که هر چند ناکام، ولی تلاشی برای نشان دادن بی‌طرفی خود داشته باشند. آخریت دستپخت آن‌ها به قدری شور شد که موارد متعددی از عدم رعایت مساوات و بی‌طرفی را می‌توان در آن مشاهده کرد. این مساله را نه فقط در اظهار نظرها که بیشتر از آن می‌توان در نحوه پیش بردن برنامه. تقدم و تاخر موارد، پیش کشیدن موارد خارج از بحث اصلی برنامه و در میان حرف پریدن‌ها جستجو کرد. مثل داوری که برای چرخاندن بازی به سود یک تیم لزوما نباید یک اشتباه بزرگ انجام دهد بلکه می‌تواند این کار با اشتباه‌های کوچک و سوت‌زدن‌های هدفمند و رفتن روی روح و روان یک تیم انجام دهد.

می توانی در ظاهر به یک طرف برنامه زمان زیادی بدهی و دستش را باز بگذاری ولی مسایلی را طرح کنی که او از موضوع اصلی خارج شود.

این‌ها بخش‌هایی از اتفاقاتی بود که دوشنبه شب و بامداد سه شنبه در آخرین برامه فوتبال برتر روی داد.

اقدام علیه پرسپولیس با حمایت شبکه سوم یا بدون اطلاع مقامات

از سوالات اساسی این است که این سطح از عملکرد بی‌مهابا که بخش‌هایی از آن را توضیح خواهیم داد تا شاید در شورای سیاست گذاری صدا و سیما تا سایر بخش‌ها مورد توجه قرار بگیرد با هماهنگی و پشتیبانی سازمانی در حال روی دادن است یا به دلیل عدم اشراف اتفاق افتاده است؟ به عبارت ساده‌تر این سوال مطرح است که آیا عوامل این برنامه از جمله میثاقی، اجرا کننده دستورالعمل‌ها و توصیه‌های بالادستی از شبکه یاکل سازمان است که چون با مطلوب او سازگار است به این خوبی انجامش می‌دهد یا این که از فرصت اعتماد و حسن ظن استفاده می‌کند.

البته او آن‌قدر کارکشته نیست که این کار را به شکلی انجام دهد که تا این حد عیان نباشد.

*تبعیض رفتاری آشکار در رفتار با میهمانان

و اما چرا چنین ادعایی را مطرح می‌کنیم. قطعا مجال پرداختن به همه موارد نیست، پس فقط به بعضی موارد اشاره می‌کنیم تا معلوم شود، بی‌حساب و کتاب حرف نمی‌زنیم.

در این برنامه در نهایت مشخص شد که جریان کلی ماجرا به اطلاع پرسپولیسی نرسیده بود ولی به نظر استقلالی‌ها با اطلاع از روند کار روی برنامه جلو آمدند. از تناقض‌ها در اظهارات میثاقی این بود که در ابتدای برنامه وقتی مددی، مدیر عامل استقلال، روی انتن می‌آید، مشخص است که از قبل هماهنگ شده اتفاقی نبوده است. برنامه که پیش می‌رود با اعتراض پرسپولیسی‌ها، حرف عوض شده و عنوان می‌گردد که این مساله ناگهانی بود و به این دلیل هماهنگ نشده بود.

همچنین در زمانی که مددی و فرزاد مجیدی روی آنتن می‌آیند هیچ چالشی با آن‌ها وجود ندارد و مجری برنامه گویی مسوول یاداوری نکاتی می‌شود که فراموش می‌کنند و در مسیر تایید هم پیش می‌روند.

این وضعیت شایبه‌های زیادی را به وجود می‌آورد. مجیدی و مددی مختار هستند در باره مواردی که می‌خواهند صحبت کنند. مجیدی در پاسخ به پیروانی آزاد است که به کدام یک از موارد مطروحه ورود کند و به کدام نه! او و مددی بابت مسایلی که از طرف پرسپولیس مورد اعتراض قرار می‌گیرد و احیانا برای آن پاسخی وجود ندارد، با اصرار میثاقی برای پاسخ‌گویی روبرو نمی‌شوند.

*آن همه زمان برای زمینه چینی تصویر ذهنی علیه پرسپولیس؟

یک بار دیگر به صحبت‌های مددی گوش بدهید. در آن‌ها چه مساله مهمی از بازی مطرح می‌شود. در عوض با فرصتی که میثاقی می‌دهد و چالشی که ایجاد نمی‌کند به بهانه زیر تیغ بردن برگزارکنندگان مسابقه، چه چیزی القاء می‌شود؟ در ورزشگاهی که پرسپولیس در آن اختیاری ندارد چه اعمال نفوذی می‌تواند صورت گرفته باشد. یعنی هواداران استقلال که به داخل ورزشگاه آمده بودند در حال ذکر دعا بودند و فقط پرسپولیسی‌هایی که آمده بودند حرف‌هایی می‌زدند که روی مخ مدیران طرف مقابل بود؟

اصلا ناراحتی مدیر استقلال چه تاثیری روی روند بازی و تنش‌های آن داشت که تایم زیادی، آن هم از ابتدای برنامه به ان اختصاص پیدا کند؟ این‌ها نشانه چه چیزی است؟ این که میثاقی، مددی را به چالش نمی‌کشد که شما اعتراض می‌کنید در حالی که اولین اعتراض‌ها به حضور تماشاگران درجریان بازی، در بین دو نیمه و پس از پایان بازی از سوی پرسپولیس بود؟

چرا اجازه داده می‌شود این موضوع چنان منعقد شود که حتما القاء کند که لطفی برای پرسپولیس اتفاق افتاده است.

*اسم رمز؛ آذری جهرمی

بعد هم پای وزیر ارتباطات وسط می‌آید که تا همین‌جا حداقل توییت‌هایش به ضرر پرسپولیس مورد استفاده قرار گرفته است. واقعا در میان آن همه مسایل مهمتر مسابقه، آن همه زمان برای آن موضوع و بازگشت چند باره به آن نشان از چه رویکردی دارد. آیا همه‌اش به ناراحتی میثاقی مربوط می‌شود که به نظر به عنوان خبرنگار استقلال جوان، روی آن ستاره‌ها تعصب دارد یا پروژه پرسپولیس هراسی و القای حمایت از ان در میان است؟ حتی اگر این‌ها نباشد چرا باید آن مقدار زمان را به خود اختصاص می‌داد؟ چرا حتی یک بار فلاش بک زده نمی‌شود به اظهارات نظری عضو شورای شهر. کدامیک توهین‌تر بودند و تازه وقتی افشین پیروانی به ان اشاره می‌کند، چرا قضیه جمع می‌شود؟

*سانسور نظر کارشناسان به سود استقلال و به زیان پرسپولیس

موارد بسیار هستند. مثلا مددی بعد از کارشناسی‌های داوری می‌گویند اجازه بدهید که قانع نشوم. سر ما را بریدند و باز به نظر می‌رسد به واسطه حضور میثاقی، حاشیه امنیت برای طرح هر موضوعی دارند. هیچ چالشی در کار نیست که اگر برای شما یک پنالتی اعلام نشد. برای پرسپولیس که یک پنالتی اعلام نشد. یک موقعیت تک به تک بهتر از پنالتی، آفساید اعلام شد و داریوش یزدانی هم با مجموع کارت زردها دو بار باید اخراج می‌شد که نشد.

راستی چرا بعد از چند روز مظلوم نمایی استقلالی‌ها بر سر داوری، ماجرای سنگین شدن کفه اشتباهات داوری به ضرر پرسپولیس مورد تاکید قرار نگرفت و به سرعت از آن گذشتند؟ چرا همان‌طور که در ادامه توضیح خواهیم داد. در این برنامه هر جا مساله‌ای به زیان استقلال یا به سود پرسپولیس مطرح شد، میثاقی یا سرسری از آن گذشت یا توی حرف آمد یا به کلی حرف را عوض کرد.

چرا آن قدر با سرعت ازکنار این مساله گذشتند که کارشناسانی زنگ زدند و خطا روی سید جلال حسینی را پنالتی اعلام کرده‌اند؟ چرا این مساله بیشتر باز نشد و حتی به غلط القاء شد که در دنیا چنین صحنه‌هایی را پنالتی نمی‌گیرند. شما در اروپا به بازیکنی به سمت توپ شیرجه رفته را با شارژکردن و کشیدن لباس اجازه حرکت و ضربه نده، ببینیم پنالتی می‌گیرند یا نه؟

*دربی، یک نکته فنی هم نداشت یا به ضرر مجیدی و استقلال بود

راستی تا یادمان نرفته، آیا دربی هیچ مساله و نکته منفی نداشت؟ دراین ارتباط باید پرسید در شبکه سه، تلویزیون و شورای سیاست‌گذاری دقیقا چه خبر است. این هجم از تنش آن هم با رویکردی که نمی‌توان آنرا مصلحانه دانست از چه تفکری نشأت می‌گیرد. مگر روزی که میثاقی به‌جای عادل فردوسی پور آمد، نگفتند قرار است رویکرد متفاوتی داشته باشند، به بطن و مسایل فنی فوتبال بپردازند و از روبه‌روی هم قرار دادن افراد جلوگیری کنند. الان که اوضاع بدتر شد. باز در برنامه 90، چهار تا آنالیز و کارشناس فنی می‌آمدند و یکسری مسایل هم دراین حوزه مطرح می‌شد. از سانسورهای ناشیانه و عوض کردن حرف به شکلی که دیدیم هم خبری نبود. این دربی واقعا نکته فنی نداشت؟ یا این که پرداختن به آن، ممکن بود به ضرر پرسپولیس تمام شود.

*طرح ماجرای بازی با سپاهان در برنامه تخصصی دربی؟

به گاف‌های دیگر این برنامه برگردیم. ما درباره برنامه‌ای سخن می‌گوییم که بخش پرسپولیس و استقلال آن فقط به دربی پرداخته بود. پس چرا پای ماجرای بازی با سپاهان وسط کشیده شد تا افشین پیروانی به‌جای کاری که برای آن روی آنتن آمده بود، یعنی دفاع از حق تیمش و پاسخ به ادعاهای کذب، به آن سمت و سو کشیده شود. چرا این مساله در همان ابتدای امر اتفاق می‌افتد تا وی از موضوع اصلی دور نشود.

واقعا چرا پای ماجرای ان بازی وسط می‌آید که این هم به سود استقلال شود. البته پیروانی باید همان‌جا همین را اعلام می‌کرد اصلا به موضوع ورود نمی‌کرد. ولی گذشته از این، عدم ایجاد چالش برای یک طرف و ایجاد چالش برای طرف دیگر حتی با توصل به اتفاقات بازی‌های گذشته، چه برداشت و تحلیلی را باید ایجاد کند؟

جدای از این، بعد از این حرکت شبکه سوم سیما، چرا هوادار پرسپولیس نباید تصور کند که این شبکه بخشی از همان جریان به هم پیوسته رقبای پرسپولیس و عوامل ایشان برای ایجاد مشکل و تنش و حاشیه برای پرسپولیس است که می‌خواهد شاید از این طریق سرخپوشان را به زیر بکشاند. اگر غیر از این است این اعلام برائت باید در میدان عمل نمود داشته باشد، هر چند در بهترین حالت، در همین دو برنامه احیر فوتبال برتر نادانسته خدمات ارزنده‌ای به آن جریان‌ها داده است.

*توضیح بامدادی رییس کمیته انضباطی بعد از دو ساعت القاء به مخاطب

از هنرنمایی‌های دیگر میثاقی در این برنامه ان جا بود که در کل برنامه بارها دم به دم این ماجرا داد که چرا مسایل بازی قبل پرسپولیس با سپاهان تا قبل از دربی بررسی نشد تا احکام صادر شود. از بدبختی استقلال همین بس که برایامتیاز گرفتن از پرسپولیس وابسته به اعمال محرومیت و تضعیف ما هستند، از این که بگذریم میثاقی در طول برنامه بارها این مساله را مطرح می‌کند. آیا او با این همه سال فعالیت واقعا نمی‌داند که فرایند صدور حکم چگونه است؟ در این صورت که مایه خجالت شبکه سوم سیما است که عنان کار مهمترین برنامه ورزشی خود را به چنین فردی می‌دهد. میثاقی چند بار با طرف‌های استقلالی در همین ارتباط همراهی می‌کند و در تمام این مدت این فکر به مخاطب القاء می‌شود که ملاحظه پرسپولیس شده است و استقلال بی‌چاره هم مظلوم است و آن وقت چه زمانی وقت به کمیته انضباطی می‌رسد که ماجرا را فاش کند و بگوید همه این‌ها القائات منفی و نادرست است؟ وقتی که ساعتی از بامداد گذشته است و شاید بسیاری دیگر برنامه را دنبال نمی‌کنند. واقعا از مجموعه این موارد باید چه برداشت وتلقی داشته باشیم؟ از دو حالت که خارج نیست. یا میثاقی توان مدیریت احساسات خود و زمانبندی برنامه راندارد یا این که می‌داند چه می‌کند.

*پرش به بازی با پیکان بعد از رو شدنشروع جنجال توسط استقلال

حسن‌زاده محمدی رییس کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال وقتی روی آنتن می‌آید ناگهان حرفی می‌زن که می‌تواند برای استقلال خیلی گران تمام شود. واکنش میثاقی در این جا دیگر حجت را بر همه تمام می‌کند. حالا بعد از دو ساعت انتقاد و شانتاژ صورت گرفته در برنامه نوبت او است که حرف بزند.

او می‌گوید استقلال که این قدر معترض به عدم رسیدگی است، برود ببیند درگیری را چه کسی شروع می‌کند. ویدیو برنامه را دانلود کرده و ببینید. میثاقی اصلا فرصت نمی‌دهد این جمله تمام شود. او وسط حرف می‌آید و در حالی که برای آن زمان طولانی، بحث دربی داغ بود ناگهان بدون جمع بندی صحبت وی درباره دربی، پای بازی پیکان و سایپا و 6 تعویض را وسط می‌کشد. این جا همان نقطه اوجی است که تلویزیون و شبکه سه نمی‌توانند آنرا نادیده بگیرند. اوج مظلومیت پرسپولیس را باید در این لحظه دید.

آن حرف حسن‌زاده معنای مشخص دارد. وقتی اسم استقلال را می‌آورد، در واقع می‌گوید شما خودتان شروع کننده درگیری بودید. حالا ثانیه‌های پایانی بازی را دوباره ببینید. ترابی به طرف صحنه می‌رود. ایا ضربه می‌زند؟ چه کسی به تخته سینه دیگری می‌زند؟ آیا نادری نیست که او را هُل می‌دهد. مددی می‌گوید فرجی در حال خفه کردن بازیکن استقلال بود! ولی تصاویر نشان می‌دهد که غلامپور خرخره او را با انگشتان خود می‌فشارد.

*اقدام پرسپولیس علیه پرسپولیس با به رسمیت شناختن فوتبال برتر

میثاقی این‌ها را نمی‌گوید. نمی‌گذارد کلام رییس کمیته انضباطی منعقد شود. نمی‌گذارد اجحاف بیشار داوری علیه پرسپولیس برجسته شود واز آن می‌گذرد. در مقابل ادعاهای طرف استقلالی چالشی پیش نمی‌آورد و برای طرف پرسپولیسی از بازی‌های قبلی سوژه چالش می‌آورد.

حالا سوال این است که اصلا چرا پرسپولیس باید با این برنامه همکاری کند؟ چرا بازیکنان پرسپولیس باید جلوی دوربین این برنامه قرار بگیرند در حالی که قرار است یک طرفه به قاضی برود و جریان برنامه‌های خود را به زیان پرسپولیس بچیند. او این کارها را می‌کند و فقط از حضور پرسپولیس بری وجاهت دادن به خود و برنامه استفاده می‌کند. در واقع پرسپولیس هم در حال اقدام علیه خود است. پرسپولیس با تحریم این برنامه چه چیزی را از دست می‌دهد غیر از این که کمتر آسیب ببیند. قطعا جای یک اطلاعیه علیه این برنامه خالی استو البته تحریم ان حداقل تا وقتی که مسوولان تلویزیون بیایند و بپرسند که چه خبر است؟

انتهای پیام/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.