برد ۴ بر صفر برای برگشت به صدر جدولتیم ملی ایران باید تاریخ را تکرار کند

0 28

مهدی حدادپور – خبرنگار: پرسپولیس برای برگزاری بیست‌وسومین دیدار خود در مسابقات فوتبال لیگ برتر این هفته در اصفهان باید به مصاف تیم ذوب‌آهن اصفهان برود، تیمی که برابر استقلال در جام حذفی بازنده شد و از صعود به دور یک‌چهارم نهایی مسابقات فوتبال جام حذفی بازماند.
عملکرد حریف بعدی در نیم فصل دوم

ذوب‌آهن در مسابقات لیگ امسال یکی از ضعیف‌ترین نتایج خود را به جای گذاشته است اما این تیمی که ضعیف نتیجه گرفته است خوب بازی می‌کند و فقط به خاطر بدشانسی در ابتدای لیگ امروز در جدول رده‌بندی مسابقات فوتبال لیگ برتر چنین جایگاهی دارد. نگاهی به عملکرد تیم ذوب‌آهن در هفته‌های نیم فصل دوم خواهیم داشت.

*ذوب‌آهن در دور برگشت مسابقات فوتبال لیگ حرفه‌ای ۷ بازی انجام داده است و در این ۷ بازی ۳ برد و یک مساوی و ۳ باخت داشته است و در این میان آنها ۶ گل زده و ۴ گل خورده در مسابقات دور برگشت داشته‌اند درحالی‌که…

پرسپولیس در ۷ بازی دور برگشت صاحب ۴ برد و ۳ مساوی و بدون باخت و ۸ گل زده و ۳ گل خورده است. پرسپولیس در ۷ بازی دور برگشت مسابقات فوتبال لیگ حرفه‌ای صاحب ۵ امتیاز بیشتر از تیم فوتبال ذوب‌آهن اصفهان بوده است.

*ذوب‌آهن در اصفهان نتایج نسبتا بدی گرفته است و در ۱۰ دیداری که امسال میزبان بوده است، فقط ۲ بار برنده بوده و ۵ مساوی و ۳ باخت در کارنامه عملکرد خود دارد، آن‌ها در خارج از خانه بهتر عمل کرده‌اند، ضمن این‌که عملکرد پرسپولیس امسال هم در بازی‌های خانگی عالی بوده و آن‌ها در ۱۲ بازی خانگی خود صاحب ۱۰ برد و ۲ مساوی شده‌اند. در چنین شرایطی عملکرد پرسپولیس خارج از خانه ضعیف‌تر از پارسال بوده است. از آن طرف ذوب‌آهن هم در خانه فقط ۲ بار برنده شده است، یعنی نه پرسپولیس در اصفهان روی پایه شانس است و نه ذوب‌آهن! در این میان است که باید از شانس بگذریم و روی واقعیت تیم‌ها حساب کنیم.

۴ گل برای ذوب‌آهن؟

پرسپولیس در هفته‌های اخیر در مسابقات لیگ صاحب یک برد برابر استقلال و یک مساوی برابر سپاهان شده است و عملکرد تیم از حیث فنی متعادل بوده است، پرسپولیس مثل بازی‌های لیگ قهرمانان آسیا تهاجمی و پر فرصت نبوده است اما ۲ عامل یعنی خستگی بازیکنان و سخت بودن بازی‌ها در ۲ هفته اخیر عامل اصلی این مسئله بوده است، پرسپولیس در شرایطی که با تیمی استخوان‌دار روبه‌رو می‌شود باید تمام قدرت خود را روی بردن این تیم متمرکز کند تا امتیازش به ۴۸ امتیاز رسیده و از این حیث با سپاهان هم امتیاز شود. اما تفاضل گل سپاهان بهتر است و پرسپولیس برای برابری با تفاضل گل سپاهان باید با اختلاف ۳ گل برابر این تیم برنده باشد ولی اگر بخواهیم به تنهایی در صدر قرار گرفته و ضمن تفاضل گل، گل زده‌مان از سپاهان بیشتر شود باید با اختلاف ۴ گل ذوب‌آهن را ببریم که البته کار سختی است و به همین علت پرسپولیس باید هدف خود را ولو برای ثبت یک گل و برد ۳ امتیازی برابر تیم ذوب‌آهن تنظیم کرده و تفاضل گل عقب مانده را در بازی‌های آتی جبران کند.

اقدام بحرین برای راضی نگه داشتن همگروه‌های ایران/ پای یک بلیت در میان است!

جام حذفی در یک‌چهارم، مسابقه‌ای در تهران

مسابقات جام حذفی به مرحله یک‌چهارم نهایی رسید. ۶ تیم ابتدای جدول یعنی سپاهان و پرسپولیس و گل گهر سیرجان و آلومنیوم اراک و استقلال و فولاد به مرحله یک‌چهام نهایی آمده‌اند و ۲ تیم دیگر ملوان و خیبر خرم‌آباد از مسابقات دسته اول کشور هستند. در این میان، تیم ملوان و خیبر در سال ۶۵ به فینال جام حذفی کشور در آن سال رسیده و ملوان با نتیجه ۲ بر صفر برنده و قهرمان شده بود و دیدار احتمالی آنها در این مرحله آن بازی را به ذهن می‌آورد.

اما در بازی‌های این مرحله از ۷ حالت ممکن، پرسپولیس در شش‌ونیم حالت در تهران بازی می‌کند.

در بین ۸ تیم این مرحله فقط ۲ تیم فولاد و پرسپولیس هستند که در ۲ بازی گذشته خود میهمان بوده‌اند. حال پرسپولیس اگر برابر هر تیمی به جز فولاد قرار گیرد میزبان است و در تهران به مصاف حریف خود خواهد رفت اما اگر قرعه به بازی برابر تیم فولاد برسد چون هر ۲ هم حالت هستند و در ۲ بازی گذشته میهمان بوده‌اند قرعه‌کشی تیم میزبان را در این مرحله انتخاب خواهد کرد.

به جز آن بازی برابر هر تیمی که به قید قرعه برابر پرسپولیس قرار گیرد در تهران خواهد بود. بهترین گزینه این است که در این مرحله به ملوان یا خیبر بخوریم و در تهران با آنها بازی کرده و با بازی در تهران برنده و به دور نیمه نهایی مسابقات فوتبال جام حذفی کشور صعود کنیم.

بزرگان را در خانه‌شان زمین گیر کردیم

تیم ملی در مسابقات انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ در ۴ دیدار باید به مصاف ۴ حریف خود در انتخابی جام جهانی برود، بحرین و عراق و هنگ‌کنگ و کامبوج جملگی در منامه باید به مصاف ما بیایند. در این عرصه باید گفت که بحرین تا به حال حتی در اوج فوتبال ما هم در منامه برابر تیم ملی ایران بازنده نبوده است. حتی در مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴ هم که آنها در تهران ۶ بر صفر بازنده شده بودند، در بازی برگشت در منامه تا دقیقه آخر بازی برنده هم بودند، اما سپس گل مساوی را دریافت کردند، به هر حال تیم ملی فوتبال ما باید به مصاف چنین حریفی برود که در زمین خود به‌هیچ‌وجه برابر فوتبال ایران باخت را تجربه نکرده است. هر چند ایران در مقدماتی جام‌های جهانی برابر حریفان بزرگی در خاک آنها موفق به پیروزی شده است.

*ایران در مقدماتی جام‌های جهانی تیم هایی مثل کویت و عراق و سوریه و عربستان و امارات و قطر و عمان واردن را در غرب و چین و کره‌جنوبی و تایلند و کره شمالی از شرق آسیا و استرالیا را در اقیانوسیه در خانه این حریفان شکست داده است اما معدودی از تیم‌های آسیایی در مسابقات مقدماتی جام جهانی برابر ایران در زمین خود شکست‌ناپذیر بوده‌اند که از این جمله این تیم‌ها می‌توان به تیم ملی بحرین اشاره کرد. اگر بحرین را ببریم برای اولین بار درتاریخ این رقابت‌ها بحرین را در خانه حریف برده و تاریخ را تکرار کرده‌ایم.

فهرست بردهای اولی در خانه حریفان بزرگ آسیا

ایران برابر این تیم‌های بزرگ از فوتبال آسیا در خاک حریفان برنده بوده است:

*ایران یک سوریه صفر؛ مقدماتی جام جهانی ۱۹۷۸

*ایران ۳ عربستان صفر; مقدماتی جام جهانی ۱۹۷۸

*ایران ۲ کویت یک؛ مقدماتی جام جهانی ۱۹۷۸

*ایران یک استرالیا صفر؛ مقدماتی جام جهانی ۱۹۷۸

*ایران ۳ تایلندصفر؛ مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۰

*ایران ۲ عمان یک؛ مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۸

*ایران ۴ چین ۲؛ مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۸

*ایران ۲ عراق یک؛ ‌مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۲

*ایران ۳ امارات صفر؛ مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۲

*ایران ۲ اردن صفر؛ مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۶

*ایران ۳ قطر ۲؛ ‌مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۶

*ایران ۲ کره شمالی صفر؛ مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۶

*ایران یک کره جنوبی صفر؛ مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴

*ایران یک ازبکستان صفر؛ مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸

این مسابقات را برخلاف باخت اول تیم‌ها تنظیم کرده‌ایم وگرنه تیم‌هایی مثل قطر و چین و امارات و سوریه و کویت و… بیشتر از یک بار در خانه خود برابر تیم ملی فوتبال کشورمان مغلوب بوده‌اند.

مقدماتی جام جهانی، ۳ بازی در تهران و ۵ بازی در منامه

تیم ملی فوتبال کشورمان در حالی به بحرین می‌رود که در مقدماتی جام‌های جهانی برابر این تیم ۴ بار در منامه بازی کرده است و ۳ بار در تهران و حالا باید به جای بازی در تهران به علت محدودیت‌های کرونایی و تصمیم کنفدراسیون فوتبال آسیا به انجام بازی‌های گروه در بحرین باید برای دومین بار به عنوان میهمان به بحرین برود.۷ بازی گذشته ایران برابر تیم بحرین در مقدماتی جام‌های جهانی عبارت بوده است از:

*ایران صفر بحرین صفر؛ مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۲ در تهران

*ایران یک بحرین ۳؛ مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۲ در منامه

*ایران صفر بحرین صفر؛ مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۶ در منامه

*ایران یک بحرین صفر؛ مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۶ در تهران

*ایران ۶ بحرین صفر؛ مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴ در تهران

*ایران یک بحرین یک؛ مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴ در منامه

*ایران صفر بحرین یک؛ مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ در منامه

*ایران؟ بحرین؟؛ مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ در منامه

انتهای پیام/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.