عدالت یا مساوات؛ کمیته انضباطی کدام را مدنظر قرار داده است؟حکم با عکس، جریمه با نرخ تورم

0 15

ابراهیم فتاحی – خبرنگار:  احکام صادر شد. به ظاهر عادلانه! البته با تعریفی خاص از عدالت. به نظر باید از این کلمه خاص زیاد استفاده کنیم.
فدراسیون فوتبال به شکلی عادلانه هر کسی را از سایر تیم‌ها جریمه محروم کرد، معادلش برای پرسپولیس حکم برید. عدالت در فدراسیون فوتبال ایران، تعاریف خاص خودش را دارد و البته شکی نیست که برای هر حکمی استناد کرد یه یک مستند و قانون. مسئله این است که کجای قانون را ببینی و چه وقت‌هایی آن را ببینی.

*فدراسیون برای ناجوانمردی در لیگ راه نشان داد
از نگاه نگارنده، احکامی که صادر شد، نه تنها بازدارنده نیست که تشویق‌کننده تیم‌های خاص، تشکیلات خاص آنها و هواداران خاص‌شان برای گسترش تنش‌ها در فوتبال است.
اتفاقی که افتاد چه بود؟ یک‌سری احکام برای بازی با سپاهان در مورد پرسپولیس صادر شد. یک‌سری احکام هم به خاطر بازی با استقلال. شما جای این تیم‌های خاص باشی، در آینده چه خواهی کرد؟
چه کاری راحت‌تر از این که چند تیم به شکل رسمی یا غیررسمی با یکدیگر علیه تیمی دیگر ائتلاف تشکیل بدهند برای اینکه هم در رسانه‌ها با عوامل تیم هدف زد و خورد لفظی بپا کنند و حاشیه‌سازی شود و هم در بازی‌ها درگیری و دعوا راه بیندازند. به این ترتیب هم انرژی بیشتری از آن تیم می‌گیرند و هم با اتفاقاتی مانند احکام انضباطی باعث تضعیف‌شان می‌شوند. الان با این احکام همه چیز بر وفق مراد سپاهان و استقلال شد هر چند که مثل همیشه خود را معترض نشان بدهند. استقلال هم اگر کمتر بهره می‌برد برای این است که خود توان امتیاز گرفتن در لیگ را ندارد ولی مدیران و مربیان و بازیکنان استقلال هم کمتر زیر تیغ انتقاد و سرکوفت هوادار خود می‌روند اگر به جای پرسپولیس، سپاهان قهرمان شود.
فدراسیون فوتبال هر چند ناخواسته ولی در دام افتاد. آن‌ها در دام سپاهان و استقلال برای پرسپولیس افتادند و ناخواسته راه نشان دادند که می‌توان روش‌های ناجوانمردی جدیدی را ابداع کرد.

*ماجرای پیام عوامل باشگاه به تیم چه بود
شاید آنچه گفته شد کمی بدبینانه به نظر برسد. ولی وقتی اتفاقی روی می‌دهد که قبلا نسبت به آن هشدار داده شده است، دیگر نمی‌توان همه چیز را اتفاقی ساده تلقی کرد.
اگر هیچ نقشه و طرحی برای پرسپولیس در کار نبود، چه می‌شود که قبل از همان بازی با سپاهان، عواملی در خود باشگاه پرسپولیس به عوامل تیم هشدار می‌دهند که باید خود را آماده مواجهه با وضعیتی کنند که برای آنها پیش آورده خواهد شد تا دچار حواشی و تلفات مثل محرومیت‌های انضباطی شوند. توجه داشته باشید که عوامل باشگاه قبل از بازی این هشدار را می‌دهند. چه می‌شود که در خود باشگاه پرسپولیس صحبت از این بود که اگر سپاهان به پیروزی نرسد، حتما یک‌سری اتفاق‌ها رقم خواهد خورد تا بازیکنان پرسپولیس وارد تنش شوند و این روند در بازی با استقلال هم اتفاق خواهد افتاد؟
اگر همه چیز اتفاقی بود، این اطلاعات چگونه در مجموعه پرسپولیس مطرح بود؟! حالا بماند که وقتی در پرسپولیس چنین اشراف اطلاعاتی که وجود دارد، چه می‌شود که باز هم بازیکنان پرسپولیس وارد این بازی شده‌اند؟

*شروع درگیری‌ها با استقلال و سپاهان، جریمه و محرومیت بیشتر برای پرسپولیس!
اتفاقی که افتاد این است که الان از پرسپولیس سیدجلال حسنی و فرجی دو بازیکن محروم قطعی شده‌اند، از استقلال هیچ بازیکنی محروم نشد و نبودن غلامپور هم که برای آن‌ها نعمت است. از سپاهان هم یک بازیکن محروم شد.
برآیند این اتفاق‌ها برای استقلال و سپاهان، با توجه به لطمه‌ای که به پرسپولیس وارد شد بهتر هم بود!
پرسپولیس هم در اصفهان که به کلی میهمان بود و هم در دربی تهران که میزبان و میهمان بی‌معنی بود، در مجموع بیشتر هم جریمه شد.
این موارد در حالی اتفاق افتاد که در دربی شروع تنش با بازیکن استقلال بود. در اصفهان هم شروع ماجرا چه از برابر هتل و چه در ورزشگاه به خاطر یکی از عوامل باشگاه سپاهان، با باشگاه سپاهان بود. براساس همین رای کمیته انضباطی، در اصفهان، سپاهان شروع کننده بود و در تهران، استقلال و باز این پرسپولیس است که بیشتر محروم و جریمه شد. به راستی اگر پرسپولیس با تیم‌هایی خاص روبه‌رو نیست پس با چه پدیده‌ای روبه‌رو هستیم؟

*پول هواداران پرسپولیس در جیب فدراسیون
فدراسیون فوتبال ایران که درست قبل از این دو بازی مهم، بر سر ماجرای ساختمان باشگاه به خاطر بدهی خودش، برای پرسپولیس حاشیه‌ساز و مشکل‌ساز شده بود، حالا قصد دارد 625 میلیون تومانی از پرسپولیس کاسبی کند. بخشی از این عدد در قالب جریمه‌های 75 میلیون تومانی برای بازیکنان است، درحالی‌که سقف جریمه برای بازیکن، 50 میلیون تومان است. این مسئله نقد کارشناسان حقوقی را در پی داشته است. این در حالی است که به نظر می‌رسد؛ فدراسیون بازاری عمل کرده باشد. یک رقمی را پرانده‌اند و حالا در جریان چانه‌زنی که همان استیناف‌خواهی است یک چیزی از آن کم می‌کنند.
پرسپولیس، حالا باید پولی را که از هواداران جمع می‌کند به فدراسیون بدهد. فدراسیونی که تا به اینجا عرضه نداشته است حق فوتبال را از تلویزیون بگیرد و حالا هم که چند سالی است خیال خودشان را راحت کرده‌اند و این شده وظیفه سازمان لیگی که درباره‌اش صحبت نکنیم خیلی سنگین‌تریم.

*پرسپولیس به چه چیز‌های اعتراض دارد؟
باشگاه پرسپولیس پس از صدور احکام انضباطی، در اطلاعیه‌ای از اعتراض خود به آرا در 9 بند خبر داد.
و اما اعتراض‌ها به کدام موارد است؟ در این مواقع معمولا به همه چیز اعتراض می‌شود ولی مواردی که به طور جدی پیگیری می‌شوند کدام هستند.
یک اعتراض به محرومیت سیدجلال حسینی است. احکام یک جلسه‌ای قابل استیناف‌خواهی نیستند ولی می‌توان تجدید نظرخواهی ویژه کرد. کارشناسان حقوقی می‌گویند اگر رای بدون دادن اجازه دفاع صادر شده باشد، باطل است. فدراسیون مدعی است که نامه زده بود. حالا باید دید چه می‌شود. در این میان پای فیلمبرداری‌های مخفیانه هم در میان است که اگر بدون مجوز قانونی یا اطلاع انجام شده باید نه تنها نباید مورد استناد قرار بگیرد بلکه عامل آن مستوجب برخورد است و این موارد باید تعیین وضعیت شوند.
اعتراض دیگر به دو جلسه محرومیت فرجی است که یک کارت قرمز هم دارد. او تا همین‌جا در بدو ورود به پرسپولیس، بازی‌های مهمی را از دست داد درحالی‌که یحیی گل‌محمدی به دنبال آماده کردن او برای مراحل بالاتر لیگ قهرمانان بود تا بتواند از او در موقع لزوم به جای سیدجلال یا کنعانی‌زادگان استفاده کند که البته همین هم فضا را برای او در داخل خود تیم، سنگین کرده است.
پرسپولیس همچنین به جرایم فردی و باشگاهی معترض است. این اعتراض هم به صورت شکلی به بعضی موارد است و هم به صورت ماهوی.
برای باشگاه پرسپولیس دو پرسش مطرح است. یکی اینکه چگونه است هم در شرایط میزبانی و هم در شرایط میهمان، بیشتر جریمه شده است. چرا در دربی رفت که استقلال، میزبان بود افراد اضافه به ورزشگاه آمدند و برای نیمکت پرسپولیس هم مزاحمت ایجاد کردند، هیچ حساسیتی از سوی برنامه‌های تلویزیونی و کمیته انضباطی در کار نبود؟

*محرومیت پرسپولیس به خاطر ترس از سپاهان خاص
محرومیت پرسپولیس از میزبانی در بازی با سپاهان از آن احکام فاجعه‌بار فوتبال ایران بود. از آن اقداماتی که قابل دفاع نیست. تاسف‌بار است که جلسه برای بررسی اتفاق‌های بازی در اصفهان تشکیل شد و حکم علیه پرسپولیس صادر می‌شود.
تنها توجیه این است که فدراسیون از ترس هجمه‌ها، پرسپولیس را هم محروم کرد که نه سر پیاز بود و نه ته پیاز.
این سپاهان نبوده که در تهران برابر هتل خود دچار مشکل شد. این سپاهان نبود که در تهران برای رفتن به ورزشگاه به مشکل خورد. این هواداران سپاهان بودند که در تهران شیشه‌های خودرو شکستند و در اصفهان ماشین آتش زدند. این هواداران سپاهان بودند که در سطح شهر هواداران تیم مقابل را کتک زدند. دو بار در اصفهان چشم کور شد. حمله به اتوبوس میهمان در اصفهان اتفاق افتاد. حمله به خودروی مدیران باشگاه میهمان در سابقه میزبانی سپاهان وجود دارد. همه اینها وجود دارد و بعد پرسپولیس محروم می‌شود چون سپاهان را محروم کردند.
این اقدام فدراسیون و کمیته انضباطی آن قطعا بدعت بدی شد.

*اعتراض سیدجلال به اقدامات خاص علیه پرسپولیس
کاپیتان تیم فوتبال پرسپولیس در واکنش به احکام صادره به نکات جالبی از اقدام‌های خاص علیه پرسپولیس اشاره می‌کند. او می‌گوید: «من می‌پرسم در این چند سال و به ویژه یکی دوسال اخیر این همه به پرسپولیس تهمت زدند. هر چه از دهانشان رسید گفتند که پرسپولیس تیم حکومتی است، تیم وزارتی است، تیم خاص است و فلان و بهمان! یک بار فقط یک بار کمیته انضباطی یا فدراسیون فوتبال با این افراد برخورد کرد؟ آیا کسی محروم شد که دیگران به پرسپولیس تهمت نزنند؟
من شخص یا تیم خاصی را اسم نمی‌برم اما الان ما باید در اصفهان مقابل تیم خوب ذوب‌آهن بازی کنیم. تیمی‌که زهردار است و درضمن در خطر سقوط است. این تیم همه توانش را برای بازی با ما می‌گذارد آن وقت دو مدافع پرسپولیس باید محروم شوند. چرا؟ کمیته انضباطی چرا مرا محروم کرد؟
از خود عزت‌الله پورقاز بپرسید. من نه توهین کردم و نه فحاشی و حتی درگیری فیزیکی هم نداشتیم. چرا باید محروم شویم؟ اصلا نیامدند بگویند سیدجلال را صدا بزنیم و ببینیم چه اتفاقی در اصفهان افتاده است؟
من تست دوپینگ را هم دادم و مشکلی هم نبود. در ضمن در زمین مسابقه هم کاری نکردم که محروم شوم.
نه، یک بار هم پس از دربی به خاطر درگیری لفظی با سیدمهدی رحمتی محروم شده بودم. البته همه من را می‌شناسند و خود شما هم همین‌طور! من اهل حاشیه، جنجال یا مسائل این‌چنینی نیستم. هیچ وقت حرف الکی نزده‌ام و مصاحبه جنجالی نداشتم.
باشگاه باید اعتراض کند. باید حق پرسپولیس را بگیرد. الان با حکمی‌که داده‌اند دو دفاع وسط پرسپولیس محروم شده‌اند. ما چگونه باید با ذوب‌آهن در اصفهان بازی کنیم؟ اینکه نمی‌شود هر حکمی‌ بخواهند بدون فرا خواندن ما بدهند. ۴ سال با 1001 مشکل اما با قدرت قهرمان شدیم. دو بار به فینال آسیا رسیدیم و حالا…»

*پرسپولیس مراقب اتفاق‌های بعدی باشد
حالا در روزهایی که شرایط ذوب‌آهن نسبت به قبل بهتر شده است، پرسپولیس باید در وضعیتی که می‌بینیم به مصاف تیم همشهری سپاهان برود. همه چیز خوب جور شده است. پرسپولیس دو دفاع وسط خودش را برای این بازی از دست داده است. این‌ها برای هوادار فوتبال یک پیام روشن دارد حتی اگر اتفاقی باشد.
این مسئله جدای از فشار روانی است که برای پرسپولیس و بازیکنانش به وجود آمده است. پرسپولیسی‌ها باید مراقب باشند که این داستان‌ها به شکلی ادامه پیدا نکند که باز هم دچار مشکل شوند. از این قبیل اتفاق‌های اتفاقی ممکن است باز هم در کمین‌شان باشد.

*اعتراض پیشکسوتان پرسپولیس 
و اما شرکت پیشکسوتان پرسپولیس هم نسبت به حکمی که صادر شد در قالب یک بیانیه واکنش نشان داد و در بخشی از این بیانیه آمده است:
و اما در حکم کمیته انضباطی؛ هیچ منطقی وجود ندارد که وقتی در اصفهان، سپاهان میزبان بوده و به گواه تصاویر تلویزیونی، میزبان درگیری‌های خارج از میدان، چه قبل از بازی و چه بعد از آن را آغاز کرده، پرسپولیس همپای سپاهان محروم و محکوم شود؟ وقتی هوادار سپاهان در خیابان‌های اصفهان جنجال‌آفرینی کرد، هوادار پرسپولیس در خانه نشسته بود و اینکه پرسپولیس به خاطر تخلف هوادار سپاهان جریمه مالی بپردازد و از میزبانی محروم شود، مصداق بارز بی عدالتی است.
از آن بدتر محرومیت کاپیتان سیدجلال حسینی است که بر مبنای تصاویر مخفیانه ضبط شده باید از همراهی پرسپولیس محروم باشد! آیا این حکم، تشویق میزبان‌ها به فیلمبرداری مخفیانه و جاسوسی نیست؟ آیا بهتر نبود ابتدا با باشگاهی که عده‌ای افراد غیرمسئول را دوربین به دست مامور می‌کند پشت در رختکن تیم حریف و حتی پشت پنجره اتاق نمونه‌گیری تست دوپینگ کشیک بدهند و علیه رقیب فیلم و عکس جمع کنند، برخورد جدی و قانونی شود؟ مگر کاپیتان پرسپولیس در مصاحبه رسمی علیه فدراسیون موضع گرفته که کمیته انضباطی در مقام تلافی علیه او حکم محرومیت رسمی داده است؟ متاسفانه در احکام دربی نیز حکم متناسب با تخلف نیست. درگیری مقابل نیمکت استقلال و با رفتار بازیکن و مربی این تیم آغاز شده و جریمه مالی پرسپولیس 5/1 برابر جریمه مالی شروع کننده درگیری‌ها است.

این نوع احکام تنها به بی‌اعتمادی جامعه چند ده میلیونی هواداران پرسپولیس نسبت به فدراسیون فوتبال منجر می‌شود. گذشته از این دوگانگی‌ها، به نظر می‌رسد وقتی نفرات هر دو تیم که به کمیته انضباطی دعوت شده بودند، علاوه بر ابراز ندامت از رفتارهایی که در جریان یک رقابت ورزشی و تحت‌تاثیر حساسیت بازی رخ داده، مقابل دوربین‌ها با یکدیگر آشتی و از هم دلجویی می‌کنند، این مدل احکام سنگین و تنبیه‌های شدید، بیشتر آن‌ها را از آشتی و رفاقت پشیمان می‌کند تا از تکرار اشتباه! امید است در این روزها که جامعه بیش از همیشه به آرامش و ایجاد شعف نیاز دارد، کمیته محترم استیناف این حکم‌های سنگین و یک‌طرفه علیه پرسپولیس را اصلاح و تصحیح کند.
حالا به نظر می‌رسد اگر از خیالبافی بعضی علیه پرسپولیس بگذریم، یک‌سری تیم‌ها خیلی خاص هستند که به خاطرشان با پرسپولیس چنین می‌شود.

انتهای پیام/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.