وقتی بیرون از زمین هم حریف پرسپولیس نمی‌شوندسرخ‌ها بدون توقف در راه قهرمانی

0 23
وقتی بیرون از زمین هم حریف پرسپولیس نمی‌شوندسرخ‌ها بدون توقف در راه قهرمانی

شیوا دورانگر – دورانگر: پرسپولیس در حالی‌که از ذوب‎آهن عقب بود، درخانه حریف به بردی ارزشمند دست یافت. سرخپوشان در این بازی چند بازیکن اصلی خود را به دلیل محرومیت و مصدومیت در اختیار نداشته و برای رسیدن به صدر جدول نیاز مبرمی به ۳ امتیاز این مسابقه داشتند تا از کورس رقابت با سپاهان جا نمانند. در آن‌سوی میدان ذوب‌آهنی که در پایین جدول قرار دارد، برای فرار از سقوط به دنبال نباختن بود و این حساسیت بازی را به اوج خود رسانده و کار را برای هر 2 تیم سخت کرده بود. برخلاف روند بازی تیم میزبان روی یک اشتباه گل اول را زد و با برد به رختکن رفت، اما پرسپولیسی‌ها نیمه دوم را متفاوت آغاز کردند و در همان ثانیه‌های نخست یک ضربه را به تیرک دروازه گردان کوبیدند و حتی می‌توانستند توسط مهدی عبدی به گل برسند که کمک داور به اشتباه این گل را مردود کرد. با آمدن این مهاجم به زمین و اضافه شدن شهریار مغانلو به ترکیب، قدرت هجومی سرخپوشان دوچندان شد و آنها توانستند بازی را برگردانده و با برد عوض کنند.
رقابت مهاجمان بالا گرفت
با اینکه غیبت سیدجلال و فرجی دست گل‌محمدی را در خط دفاع بسته بود و این مربی به ناچار از کامیابی‌نیا در پست غیرتخصصی استفاده گرفت، ولی این مساله باعث نشد که پرسپولیس احتیاط را در دستور کار قرار دهد و مثل همیشه فوتبال مالکانه‌ای را به نمایش گذاشت. تعویض‌ها هم خوب و به موقع بود. اگر به بازی‌های پرسپولیس در نیم فصل دوم نگاهی بیاندازیم، به نکات جالبی برخواهیم خورد که یکی از آن همین تغییراتی است که در هر بازی اتفاق افتاده. با خریدهای كه در نیم فصل دوم انجام گرفت دست مربی برای تعویض بازتر شده و گل‌محمدی با خیال آسوده‌تری به برخی نفراتش استراحت می‌دهد که این باعث شده تا برخی بازیکنان که دچار افت شده بودند به خودشان بیایند و باانگیزه ظاهر شوند که ازجمله به مهدی عبدی می‌توان اشاره کرد. این مهاجم جوان در 3 بازی اخیر لیگ و جام‌حذفی درخشش چشمگیری داشته است و توانسته که 3 گل بزند.
خوشبختانه خط حمله پرسپولیس به نسبت نیم فصل در شرایط بهتری قرار دارد و شاهد رقابت جالبی بین مهاجمان هستیم. به‌طوری که در چند بازی اخیر هرگاه که یکی از آنها به عنوان یار تعویضی به زمین آمده است گلزنی کرده تا کار برای انتخاب مهاجم سخت شود. در بازی مقابل نساجی و سپاهان این عیسی آل‌کثیر بود که بعد از ورودش به زمین توانست گلزنی کند، عبدی در فرصت کمی که مقابل استقلال داشت خط دفاع این تیم را آزار داد و یک گل به ذوب زد، مغانلو هم که در بازی اخیر زننده گل نجات بخش تیمش شد.
کامبک زدن عادت پرسپولیس
جالب اینجاست که پرسپولیس در هفته‌های اخیر هرگاه که از حریف عقب افتاده، توانسته است نتیجه را با برد یا مساوی عوض کند. در مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا، پرسپولیس در مصاف با تیم‌های الریان قطر و گواي هند وقتی عقب بود موفق به زدن کامبک شد و در دور برگشت لیگ برتر هم در حالی‌که از پدیده با یک گل عقب بود توانست بازی را به تساوی بکشاند. در دور رفت هم اجازه نداد برتری نساجی و استقلال پابرجا بماند و 2 امتیاز ارزشمند را در زمین حریفانش گرفت.
بیرون از زمین هم حریف پرسپولیس نیستند
بازیکنان پرسپولیس در بازی مقابل ذوب‌آهن یک‌بار دیگر نشان دادند به لحاظ حرفه‌ای به پختگی و درک قابل توجهی رسیده‌اند و قهرمانی‌هایی که در سال‌های گذشته بدست آوردند اتفاقی نبوده است. حتما در جریان حوادثی که قبل از این بازی رخ داد قرار دارید. اینکه اتوبوس یک تیم را دقایقی قبل از مسابقه مورد هدف قرار می‌دهند و با پرتاب نارنجک باعث رعب و وحشت می‌شوند از آن دست اتفاقاتی که فقط در اصفهان می‌توانیم شاهدش باشیم. این اتفاق برای هر تیمی رخ دهد محکوم است. اگر یکی از نارنجک‌ها که به شیشه برخورد کرد باعث آسیب‌دیدگی افراد می‌شود یا منجر به انحراف اتوبوس می‌شد مشخص نبود چه فاجعه‌ای رخ می‌داد. اگر فدراسیون فوتبال بعد از حاشیه‌سازی هواداران سپاهان مقابل هتل پرسپولیس به جای پاک کردن صورت مساله، ماجرا را دقیق مورد بررسی قرار می‌دادند، از یک تصادف ساختگی به حمله مسلحانه نمی‌رسیدیم. سخن را کوتاه می‌کنیم و بحث را با این جمله به پایان می‌بریم که پرسپولیسی‌ها دل شیر داشتند که در آن وضعیت پا به زمین گذاشتند، بدون شک هر تیم دیگری به جای سرخپوشان بود از این اتفاق به سود خود استفاده می‌کرد و مثل برخی تیم‌ها در رختکن مخفی می شد، اما پرسپولیسی‌ها مرد و مردانه وارد زمین شدند و با اینکه به لحاظ روحی وضعیت خوبی نداشتند، اما با تمام توان مقابل حریف حاضر شدند و با وجود دریافت گل و اشتباهات داوری بازی را به سود خود به پایان بردند. این جای خوشحالی دارد که شاگردان گل‌محمدی در ۹۰ دقیقه بدون توجه به همه اتفاقات فقط و فقط روی برد تمرکز می‌‎کنند و مثل برخی مدعیان دنبال بهانه‌تراشی و یافتن مقصر برای اشتباهات خود نیستند. همان‌طور که اشاره شد پرسپولیس با رای ناعادلانه کمیته انضباطی هر 2 مدافع میانی خود را برای این بازی مهم از دست داد و بدون سیدجلال و فرجی مقابل ذوب‌آهن قرار گرفت؛ تیمی که در خانه خودش بازی می‌کرد و همه می‌دانیم که استراتژی حسینی استفاده از ضدخملات است. این مربی در نفت مسجدسلیمان هم که بود به همین شیوه بازی می‌کرد و توانست یک مساوی در بازی رفت از پرسپولیس بگیرد. در بازی اخیر هم این مربی آمده بود که یک امتیاز از پرسپولیس بگیرد که اتفاقی به گل رسید و تیمش را در لاک دفاعی برد و قصد داشت که روی سرعت جهانی و محمدی مهر به پرسپولیس ضربه بزند که 2 مدافع کناری تیم فوق‌العاده عمل کردند و کاری کردند که حسینی بهترین مهره تیمش یعنی جهانی را تعویض کند.
نقش داوران در صدرنشینی سپاهان
پرسپولیسی‌ها به لحاظ فنی سرتر از ذوب‌آهن بودند و اگر داور گل سالم عبدی را آفساید نمی‌گرفت می‌توانستند با نتیجه پرگلی در اصفهان به برتری برسند و حتی صدر جدول را از سپاهان بگیرند. در هفته‌های اخیر اشتباهات داوری تیم پرسپولیس را از دستیابی به گل‌های بیشتر باز داشته است، مقابل سپاهان هند محبی پنالتی گرفته نشد و مقابل استقلال هم خطا روی سیدجلال اعلام نشد. در همین بازی یک موقعیت مسلم گلزنی از عبدی گرفته شد و مثل بازی رفت پرچم اشتباه کمک داور مانع از تک به تک شدن این بازیکن با دروازه‌بان حریف شد. پرسپولیس علاوه بر اینکه شانس به ثمر رساندن چند گل از روی پنالتی و یا جریان بازی را با اشتباهات داوری از دست داد، در چند بازی هم روی همین سوت‌ها و پرچم‌های اشتباه دروازه‌اش باز شد که از جمله می‌توان به گل آفساید تیم آلومینیوم در اراک و ضربه ایستگاهی اشتباهی که منجر به گل در بازی رفت با نساجی شد اشاره داشت. همین چند گل می‌توانست تفاضل گل پرسپولیس را دستخوش تغییر کند. البته پرسپولیس اگر قهرمانی می‌خواهد نباید کار را به اما و اگر بکشاند و با رقبایش فاصله ایجاد کند تا مثل لیگ پانزدهم غافلگیر نشود. پرسپولیس باید همین‌طور قوی به جلو پیش برود و با تمام عوامل خارجی بجنگند و اجازه ندهد اشتباهات داوری تاثیری روی کارش ایجاد کند.

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.