باشگاه استقلال، سازمان ليگ را دور زدوزارت ورزش هم قانون منع خارجی‌ها را لغو می‌کند؟

0 54
باشگاه استقلال، سازمان ليگ را دور زدوزارت ورزش هم قانون منع خارجی‌ها را لغو می‌کند؟

شیوا دورانگر- خبرنگار: با وجود اينکه حضور مربيان و بازيکنان خارجي در فوتبال ايران ممنوع است، باشگاه استقلال يک مربي ايتاليايي استخدام کرده است. گابريل پين که سابقه مربيگري در گروه‌هايي چون پارما، والنسيا و گروه ملي ايتاليا را در کارنامه دارد قرار است تا پايان ليگ امسال به عنوان مشاور در کنار فرهاد مجيدي باشد و از ابتداي فصل آينده هم به کادر فني اين گروه اضافه شود.
درست يا غلط، فدراسيون فوتبال قانوني را در ابتداي فصل تصويب کرد که همه باشگاه‌ها تا به امروز از آن تبعيت کردند; نه سراغ خارجي‌هاي شاغل در ليگ رفتند، نه از خارج مربي و بازيکن آوردند. درحالي که اين قانون به برخي از آن‌ها لطمه زيادي زد و مجبور شدند تا سراغ بازيکنان و مربياني بروند که کيفيت لازم را نداشتند. حالا يک باشگاه با عوض کردن مفاهيم مي‌خواهد يک مربي خارجي جذب کند. مشاور يا هر عنوان ديگري که باشد آيا در اصل موضوع تغييري ايجاد کرده است؟ گابريل پين درنهايت يک خارجي است که حرفه‌اش، مربيگري در فوتبال است و قرار نيست براي استقلال مجاني کار کند. اين اگر اسمش دور زدن قانون نيست، پس چه مفهومي دارد؟حکايت آن مثل معروف است که گنجشک را رنگ و جاي قناري مي‌فروشند.
يک‌بار ديگر قانون را مرور کنيم: جذب بازيکن و مربي خارجي براي فصل بيستم در کليه باشگاه‌هاي کشور با توجه به عدم در اختيار داشتن منابع ارزي و محدوديت‌هاي نقل‌وانتقال ارز ممنوع اعلام شد. مگر نه اينکه يکي از اصلي‌ترين دلايل اجراي اين قانون پرونده‌هاي مالي زيادي بود که باشگاه‌ها در فيفا داشتند؟ مگر اين تصميم براي اين اتخاذ نشد که از ورود بازيکنان بي‌کيفيت توسط دلال‌ها جلوگيري شود و باشگاه‌ها به خاطر نوسانات ارزي مجبور نشوند چند برابر مبلغ قرارداد به يک خارجي پول بپردازند. که اتفاقا همه اين اتفاقات گريبانگير باشگاه‌هاي ما شد و با اينکه درحال حاضر به نسبت قبل مربي و بازيکن خارجي کمتري در فوتبال ايران حاضر هستند، اما همچنان باشگاه‌ها در پرداخت دستمزدها دچار مشکل هستند و بايد رقم زيادي را بابت قراردادهاي عجيب‌وغريبي که بسته‌اند پرداخت کنند. به‌طور مثال در همين گروه استقلال 2 بازيکن خارجي گران حاضر هستند که اين باشگاه به‌سختي توان پرداخت دستمزد آن‌ها را دارد. دياباته و ميليچ هر بار که در طلب‌شان تاخير ايجاد شده يا قهر کرده‌اند يا خود را به مصدوميت زده‌اند. دياباته که گران‌ترين بازيکن ليگ است هرماه مبلغ 35 هزار دلار از آبي‌ها دستمزد مي‌گيرد. بماند چه آپشن‌هاي عجيبي در قرارداد نجومي اين بازيکن ثبت شده است که ازجمله 50 هزار دلار براي پيروزي در بازي‌هاي بين‌المللي، 10 هزار دلار بابت به ثمر رساندن هر گل و 5 هزار دلار بابت پاس گل و از آن عجيب‌تر 1000 هزار دلار براي هر بازي که بيش از 15 دقيقه به ميدان رفته باشد! و… نکته اينجاست که اگر حقوق ماهانه اين بازيکن بيش از 60 روز به تعويق بيفتد، شامل 10 هزار دلار جريمه مي‌شود که اين جدا از حق فسخ قرارداد اين بازيکن است. يعني با هر بار تاخير، بار مالي مضاعفي روي دوش اين خواهد ماند. استقلال صرف‌نظر از آنچه که گفته شد به خارجي‌هايي که سابقا در اين گروه فعال بودند نيز بدهکار است و چند پرونده سنگين در فيفا دارد که مهم‌ترين آن مربوط به طلب يک‌ميليون و 400 هزار دلار
آندره استراماچوني است. چند هفته قبل هم ميليشيچ که در دوره قبل، دستيار فرهاد مجيدي بود به خاطر عدم دريافت مطالباتش به فيفا شکايت کرد و اگر اين پول پرداخت نشود، پنجره نقل‌وانتقالاتي اين باشگاه بسته مي‌شود. يعني استقلالي‌ها همين‌الان در پرداخت طلب مربيان سابق خود مانده‌اند، اما اصرار دارند که بازهم مربي خارجي استخدام کنند و قاعدتا توان پرداخت دستمزد اين يکي را هم مثل سايرين نخواهند داشت و اين چرخه شکايت بازي و جريمه شدن همچنان ادامه دارد. نه فقط استقلال که الان گروه‌هاي پرسپوليس و تراکتور هم چند پرونده باز در فيفا دارند و بايد رقم هنگفتي را بابت طلب امثال کالدرون، خواکين، استوکس و کنستانت بپردازند.
طبق اعلام دبير کل فدراسيون فوتبال، قانون من درآوردي منع خارجي‌ها در فصل آينده اجرا نمي‌شود. منصور قنبر زاده گفته است که معيارهايي براي جذب مربي و بازيکن خارجي تعيين مي‌شود. اجازه ورود بازيکنان بنجل به ليگ برتر را نخواهند داد و مربي و بازيکنان باکيفيتي که سطح‌شان از فوتبال ايران بالاتر باشد وارد باشگاه‌هاي ما شوند. قوانين محکمي براي تسويه‌حساب مالي قراردادها در نظر گرفته مي‌شود و … که با شرايط حال حاضر فوتبالمان سخت و دور از دسترس است. چون مشکل اصلي ضعف باشگاه‌ها در زمينه و مالي است. وگرنه همين استراماچوني و کالدرون مربيان باکيفيتي بودند که عدم پرداخت مطالباتشان از دو باشگاه پرسپوليس و استقلال جدا شدند.
اما هنوز که اين اتفاق نيفتاده و دور زدن قانون در اين مقطع به‌منزله توهين به شأن سازمان ليگ است. سکوت فدراسيون در قبال اين اتفاق هم قابل‌توجه است. روز گذشته اما معاون وزير در پاسخ به بحث قانوني بودن قرارداد مربي ايتاليايي استقلال گفته بود: فدراسيون چون ممنوعيت را گذاشته است بايد در اين مورد پاسخگو باشد. علي نژاد در حالي توپ را به زمين فدراسيون مي‌اندازد که خود وزارت ورزش هم حضور خارجي‌ها را براي سرخابي‌ها ممنوع کرده بود، حتي قبل از اينکه فدراسيون فوتبال به اجراي اين قانون اقدام کند. يعني اگر فصل بعد قانون منع خارجي‌ها برداشته شود پرسپوليس و استقلال کماکان نمي‌توانند بازيکن و مربي خارجي بخرند،مگر اينکه وزارت ورزش هم مثل فدراسيون از مواضع خود عقب‌نشيني کند.

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.