سپاهان 5 – پرسپوليس صفر با تدبير سازمان ليگترازوی ليگ ميزان نيست

0 22
سپاهان 5 – پرسپوليس صفر با تدبير سازمان ليگترازوی ليگ ميزان نيست

ابراهیم فتاحی – خبرنگار: باز همه‌چيز به سود سپاهان است. نمي‌شود کاري کرد. هرقدر هم زور بزنيم همين است که است.

يک تصميمي گرفته‌اند، با همين دست‌فرمان هم پيش مي‌روند. 20 سال اخير فوتبال ايران را زير رو کنيم قريب به اتفاق افراد از فدراسيون فوتبال دادگان به‌عنوان يکي از پاک‌ترين فدراسيون‌ها ياد خواهند کرد.
خب مي‌توان رفت و ديد در آن دوره سپاهان با چه اتفاقاتي قهرمان شد و پرسپوليس با چه شرايطي روبرو مي‌شد. به قولي، آنچه که عيان است، چه حاجت به بيان است. لاپوشاني سکه‌هاي لاي گز تازه يک نمونه کوچکش بود. مثل الان نبود که خيلي از کارها با جابه‌جايي بيت‌کوين و امثالهم انجام شود و نتوان رد آن را زد، ولي چه شد.
بگذريم که آن روزها گذشت و حالا دوره‌اي است که 4 قهرماني پياپي پرسپوليس براي بعضي به يک دردسر جدي بدل شده است. اين 4 به 5 برسد کاسه‌هاي صبر لبريز شده بعضي، کاملا وارونه مي‌شود. پس طبيعي است که هر کاري کنند براي به هم نخوردن کاسه و کوزه.
اين وسط برنامه مسابقات هم قوز بالاي قوز شده است. اينجا هم نفع سپاهان لحاظ شده است. روي عمد و سهو آن حرف نداريم. اصل موضوع مهم است که اتفاق افتاد. اصلا همين گير دادن به تقدم و تاخر بازي‌هاي رقبا بهانه است براي گفتن حرف‌هاي مهم‌تر. براي اين‌که عدالت، مساوات و برابري را طلب کنيم، هرچند که مطالبه بيهوده‌اي باشد.
افزايش فشار روي داور و فدراسيون براي بازي که ديرتر انجام مي‌شود
وقتي صحبت از تقدم و تاخر بازي‌هاي تيم‌هاي رقيب نسبت به هم مي‌شود، سپاهاني‌ها هم مدعي هستند که در نيم‌فصل اول شرايط به ضرر آن‌ها بوده است. نکته اينجاست که سپاهان در آن مقطع اصلا به رقيب تبديل نشده بود. تازه از هفته هفده با هم امتياز شدن 2 تيم، رقابت شکل گرفت و مسايلي از اين دست، اهميت پيدا کرد. از سوي ديگر اوايل فصل اين حساسيت زياد نيست، چون فشارها روي عوامل برگزاري مسابقات به حدي که اکنون مي‌بينيم نخواهد بود.
در اين جا يک تصور اشتباه غالب شده است. در اين‌که تيمي قبل يا بعد از تيمي ديگر بازي کند فقط مسايل انگيزشي و استرسي تيم‌ها مطرح نيست. اين موضوع حتي نسبت به ساير موارد اهميت کمتري هم دارد. نگراني اصلي در چنين شرايطي مربوط به فشارها روي عوامل برگزاري مسابقه و داور زياد مي‌شود. مثلا پرسپوليس مي‌برد و سپاهان قرار است روز بعد بازي کند. با برد پرسپوليس حتي اگر از سوي باشگاه سپاهان آشکار يا پنهان اتفاقي روي ندهد جامعه هواداري و شبکه‌هاي اجتماعي شرايط را روي سازمان ليگ و داور سخت مي‌کنند.
5 بر صفر به سود سپاهان با برنامه سازمان ليگ
سپاهان از هفته هفدهم ليگ ازنظر امتيازي به پرسپوليس رسيد. از آن پس برنامه مسابقات چگونه بوده است؟ از آن زمان 6 هفته رقابت‌ها برگزار شد و برنامه 4 هفته هم اعلام شده است. در بررسي اين 10 هفته بايد يکي را کنار بگذاريم، چون به مصاف 2 تيم با يکديگر اختصاص داشت. يک بازي هم کنار مي‌رود چون پرسپوليس برخلاف سپاهان درگير ليگ قهرمانان بود و بازي معوق ماند که ديرتر برگزار شد. 2 بازي هم تقريبا همزمان و يکي هم با اختلاف ساعتي برگزار مي‌شود که اين‌ها را هم لحاظ نمي‌کنيم. به اين ترتيب 5 بازي مي‌ماند که 2 تيم با اختلاف زماني نسبت به هم بازي کرده‌اند.
آيا تامل برانگيز، پرمعني و داراي پيام نيست که براي هر 5 بازي اين‌گونه برنامه داده شد که پرسپوليس زودتر به ميدان برود. حتي اگر بنا را بر اين حرف بگذاريم اين مسايل تعيين‌کننده نيست، چرا حتما سپاهان بايد بازي‌هايش بعدا انجام شود؟ چرا در اعلام برنامه هفته‌هاي 26 و 27 با زودتر برگزار کردن بازي سپاهان تلاش نشد که اندکي از اين فاصله کاسته شود؟
بالاخره اين‌ها سوالاتي هستند که وجود دارد و پاسخ قانع‌کننده‌اي به آن‌ها داده نمي‌شود. چنين موردي را نمي‌توان با بهانه‌هايي مانند کم بودن زمان توجيه کرد. چنين سخني توهين به شعور مخاطب خواهد بود. اگر هم تنگنايي وجود دارد چرا هميشه بايد به يک‌سو غش شود.
41 روز زمان به سپاهان و 26 روز براي پرسپوليس
موضوع به همين‌جا ختم نمي‌شود. سپاهان 26 ارديبهشت بازي خود را انجام داد و پس از آن به تعطيلات رفت تا 6 تيرماه که برابر فولاد بازي مي‌کند. 41 روز زمان براي استراحت و بدنسازي تحت فشار ريکاوري و آماده‌سازي دوباره درحالي‌که اکثر نفرات را در اختيار دارد. پرسپوليس سوم خرداد بازي کرد و نه‌تنها ديرتر يا هم‌زمان با سپاهان به مسابقات برنمي‌گردد که 30 خرداد هم بايد براي سوپر جام بازي کند اين يعني فقط 26 روز و تازه در شرايطي که بيش از نصف ترکيب اصلي خود را به همراه داشته باشد. اصلا نيازي به توضيح بيشتر نيست که در اين جا چه اتفاقي افتاد.
يک قياس ديگر انجام بدهيم. پرسپوليس از 30 خرداد تا 24 تير که برنامه مسابقات اعلام شد 6 مسابقه دارد و سپاهان در همين مدت 5 بازي.
مساله خيلي ساده است. در تمام بخش‌هاي برنامه‌ريزي، فشار روي پرسپوليس بيشتر و روي سپاهان کمتر است.
مصونيت براي سپاهان؟
در چنين شرايطي مسايل ديگري هم براي برسي وجود دارد. مثلا پرونده حمله با نارنجک‌هاي دست‌ساز به اتوبوس پرسپوليس در اصفهان که کميته انضباطي فدراسيون فوتبال خيلي راحت و عادي با آن برخورد کرد. وقتي در بازي با خود سپاهان اتفاقات وحشتناک روي مي‌دهد عملا برخوردهاي شديد را شاهد نيستيم و اصلا نمي‌توان انتظار داشت که بخواهند اقدامي عليه سپاهان انجام بدهند ولي همين برخورد عادي و ضعيف با اتفاقي که افتاد در دل خودش پيام دارد و طبعا روي اعصاب هوادار و اعضاي تيم هم مي‌رود. يا مثلا در بازي با سپاهان. اتفاقات در اصفهان روي مي‌دهد. به شکل غيرقابل کتماني هوادار سپاهان مسبب آن است ولي در زمان حکم براي اين‌که سپاهان بايد از ميزباني محروم مي‌شد، پرسپوليس هم محروم شود. الان عدالت و شرايط برابر براي رقابت را بايد کجاي چنين حکمي جستجو کنيم. اين اگر ترغيب تماشاگران به انجام اين رفتار نيست، پس چيست؟
با اين اوصاف تا مسابقات اين فصل بخواهد به پايان برسد بايد منتظر چه اتفاقات و رويدادهاي ديگري از داوري در زمين تا مسايل ديگر در بيرون زمين باشيم که کفه آن به سود سپاهان سنگين‌تر باشد.

 

 

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.