موج‌سواري با كيروش همچنان ادامه دارددارگان دوست داشتنی مقابل موزامبيكی نامحبوب

0 28
موج‌سواري با كيروش همچنان ادامه دارددارگان دوست داشتنی مقابل موزامبيكی نامحبوب

مریم سرخوش – خبرنگار: حالا که تیم‌ملی به‌عنوان صدرنشین گروه سوم منطقه آسیا وارد مرحله نهایی انتخابی جام جهانی شده چالش جدیدی را پیش روی خود دارد؛ بی تکلیف ماندن وضعیت سرمربی. قرارداد دراگان اسکوچیچ تمام‌شده و طرفین در انتظار تصمیم‌گیری برای ادامه همکاری هستند. انتظاری که به نظر می‌رسد بیشتر از سوی فدراسیون فوتبال به‌عنوان تصمیم‌گیرنده اصلی تمدید قرارداد با این مربی رقم خورده است. هرچند اسکوچیچ در انتخابش انتقادات زیادی پیش روی خود دید اما درنهایت کارنامه‌ای برجا گذاشت که اکنون خیلی‌ها را از آن تردید انتخاب رهانده است. همان‌هایی که معتقد بودند تیم‌ملی ایران در مسیر سخت صعود به مرحله نهایی انتخابی جام‌جهانی مربی کارنامه‌دارتری نسبت به اسکوچیچ می‌خواهد اما با وجودی که دراگان ثابت کرد برای رسیدن به موفقیت کارنامه شرط لازم نیست، باز برخی‌شان نسبت به حذف او و ورود یک مربی گران و با کارنامه تاکید دارند. البته که اکنون طرفداران بقای اسکوچیچ بیشتر از معدود مخالفانی است که احتمالا قصد دارند فوتبال ایران را در مواجهه با پرونده‌ای گران‌تر از تمدید قرارداد اسکوچیچ قرار دهند.
تلاش خادم برای آشتی با کیروش 
اوایل هفته جاری بود که روزنامه خبر ورزشی از ورود یکی از مدیران قدیمی فدراسیون فوتبال برای آشتی دادن کارلوس کیروش با شهاب‌الدین عزیزی‌خادم و مذاکره دو طرف خبر داد. ماجرا هم از این قرار بود که عزیزی خادم در زمان حضورش در هیات‌ريیسه فدراسیون فوتبال در چند نوبت مصاحبه‌هایی علیه کیروش انجام داده و منتقد اختیارات کیروش شده بود. خبری که همان زمان به گوش سرمربی اسبق تیم‌ملی رسید و ورود خادم را به کمپ تیم‌های ملی ممنوع کرد. اما حالا با لو رفتن ریز مکالمات کیروش مشخص شده که فدراسیون فوتبال پیش از حضور تیم‌ملی در منامه بحرین، واسطه‌ای تراشیده تا با سرمربی اسبق تیم‌ملی مذاکره کند. گفته می‌شود که خادم این فرد را واسطه کرده تا با کیروش آشتی و گفت‌وگو کند. سرانجام هم کیروش پذیرفته تماس مجازی برقرار شود و در همین تماس پیشنهاد بازگشت به ایران برای هدایت تیم‌ملی ایران را از سوی عزیزی‌خادم دریافت کرده است. عدد پیشنهادی قرارداد هم 3‌ ساله به ارزش ۴.۳ میلیون دلار بوده است که پاسخ «هیچ نظری ندارم» کیروش را به همراه داشته است.
گزینه‌های تکراری
مذاکرات در همین حد مانده و پس از آن با توجه به اینکه تیم‌ملی، مسابقات منامه را با موفقیت پشت سر گذاشت، انتظارها از فدراسیون تغییر نکردن کادر فنی بود. اما عزیزی خادم پس از بازگشت تیم‌ملی از بحرین در جمع خبرنگاران درباره ادامه همکاری با اسکوچیچ پاسخ روشنی نداد و این مساله را به عهده هیات‌ريیسه فدراسیون فوتبال گذاشت تا همزمان با بالا گرفتن بحث قطع همکاری فدراسیون فوتبال با دراگان، موضوع انتخاب جانشین او هم در رسانه‌ها و فضای مجازی هم داغ شود. مساله‌ای که گمانه‌زنی‌ها درباره بی‌اعتمادی فدراسیون به اسکوچیچ را هم قوت بخشید و این که احتمالا فدراسیون علاوه بر کیروش به دنبال مذاکره با گزینه‌های تکراری دیگری ازجمله آندره ‌استراماچونی و گابریل کالدرون هم هست. البته احسان اصولی، عضو هیات‌ريیسه فدراسیون فوتبال همان زمان این مذاکرات را گمانه‌زنی رسانه‌ای عنوان کرد و گفت: «تا آنجایی که من در جریان هستم قرارداد اسکوچیچ با تیم‌ملی به اتمام رسیده اما تصمیم‌گیری در مورد ادامه همکاری با وی در نشست هیأت‌ريیسه با اطلاعات فنی و داده‌هایی که در اختیار ما می‌گذارند صورت خواهد گرفت. اسامی مطرح شده هم گمانه‌زنی است و هیچ بحثی در مورد اینکه چه کسی باشد یا نباشد وجود ندارد.»
سکوت ادامه‌دار فدراسیون 
البته با وجود تکذیب مذاکرات از سوی این عضو هیات‌ريیسه، فدراسیون فوتبال هنوز هیچ یک از شایعات پیرامون انتخاب مربی جدید برای تیم را تکذیب نکرده و سکوت ريیس فدراسیون هم بر شایعات دامن می‌زند. سکوتی تکراری درباره تمام حواشی طی ماه‌های اخیر از فروش ساختمان فوتسال و بدهی شستا و… انگار در فدراسیون خادم درِ حاشیه‌ها بیشتر از قبل باز شده و در خلال آن موفقیت اسکوچیچ برای کسی اهمیتی ندارد چراکه بلافاصله پس از درخشش او و شاگردانش خبر مذاکره با کارلوس کیروش و دیگر گزینه‌های مطرح شده به بیرون درز می‌کند و هیچ تکذیبی هم نیست. قصه حضور دوباره کیروش در راس تیم‌ملی با توجه به قیمت گران قراردادش و بدهی کلان فدراسیون فوتبال به مارک ویلموتس بعید است آن هم درحالی‌که کسی منکر توانایی‌های او طی حضورش در راس تیم‌ملی ایران نبوده و نیست. اما فراموش نمی‌کنیم او در تب حضور تیم‌ملی‌مان در جام ملت‌ها به دنبال مذاکرات با کلمبیا برای کوچ از ایران بود و همان زمان هم باور کردیم که داستان مربی پرتغالی برای ما تمام‌شده و او برای همیشه رفته است.
موفقیت اسکوچیچ زیر سایه حاشیه‌ها 
البته با وجود دستاورد خوب کیروش برای فوتبال ایران صرف‌نظر از ناکامی‌های ویلموتس، خیلی‌ها از همان ابتدا اسکوچیچ بی‌کارنامه را وصله ناجور سرمربیگری تیم‌ملی می‌دانستند اما حالا باگذشت روزهای بی‌حاشیه، روحیه پرتلاش و مسیری که او برای موفقیت تیم‌ملی هموار کرد، ماندنش را به رفتنش ترجیح می‌دهند. اسکوچیچ دستیار هیچ مربی بزرگی نبوده و حتی حضور در تیم‌های بزرگ را هم به‌عنوان سرمربی تجربه نکرده است اما در همین مدت کوتاه نشان داد که می‌توان با تلاش و حتی هزینه کمتر هم موفق بود. حداقل او در مقطع کنونی ثابت کرد که فوتبال ایران برای رسیدن‌ به موفقیت به مربیان پرهزینه‌ای همچون مارک ویلموتس نیاز ندارد و با همین شرایط فعلی هم می‌توان به آینده روشن تیم‌ملی امیدوار بود. هرچند موفقیتی که اسکوچیچ برای فوتبال ایران رقم‌زده زیر سایه نام‌هایی که مطرح می‌شود، کم‌رنگ شده است. اسکوچیچ در 4 بازی برگشت تیم‌ملی در مرحله دوم انتخابی جا‌م‌جهانی عملکرد بسیار خوبی داشت و توانست ۱۲ امتیاز کامل را برابر هنگ‌کنگ، بحرین، کامبوج و عراق بگیرد. شکستن طلسم 11 ساله نبردن عراق هم با حضور اسکوچیچ روی نیمکت تیم‌ملی رقم خورد تا نشان دهد او و کادر فنی‌اش توانسته‌اند جو خوبی را در اردوی نصف و نیمه تیم‌ملی که نه بازی تدارکاتی خوبی داشت و نه توانست مدت زیادی را برای هماهنگی بازیکنان در اختیار داشته باشد، رقم بزنند.
توپ در زمین هیات رئیسه فدراسیون 
با تمام آنچه بیان می‌شود اما تصمیم‌گیرنده نهایی برای ماندن یا رفتن اسکوچیچ فدراسیون فوتبال است هرچند که عزیزی‌خادم توپ را به زمین هیات‌ريیسه انداخته اما به هر روی خروجی تصمیم فدراسیون فوتبال درباره اسکوچیچ یا انتخاب احتمالی یک مربی دیگر هر چه باشد، قطعا ملزم به پاسخگویی به افکار عمومی در آینده‌ای نزدیک در قبال انتخاب‌شان خواهند بود. هرچند که سنگ بنای مدیریت ورزشی در فوتبال ایران بدون مسوولیت‌پذیری مدیرانش بنا شده و نشان‌شان را در پرونده‌های متعددی ازجمله بدهی‌های کلان خرید بازیکنان و مربیان خارجی و حتی بدهی کلان به یادگار مانده از تاج و ساکت برای قرارداد مارک ویلموتس شاهد بوده‌ایم. حداقل‌ترین امکان ممکن تقدیر از شایستگی‌ها اسکوچیچ و موفقیت‌هایش بود حتی اگر قرار است تا چند روز دیگر با او خداحافظی کنیم. اما اگر قرار است او همچنان هدایت تیم‌ملی را بر عهده داشته باشد این راه مناسبی برای حفظ مربی نیست که برخی بازیکنانش در بدو ورود به ایران پس از پایان رقابت‌های مقدماتی جام‌جهانی در خفا خواهان برکناری‌اش هستند. همان‌هایی که احتمالا در آینده هم حرف او را نخواهند خواند و با تزلزل اعتبارش به هماهنگی و روح جمعی کنونی تیم‌ملی ضربه خواهند زد.
تیم‌ملی در دور بعدی رقابت‌ها مسیر سخت‌تری برای صعود خواهد داشت و محک جدی اسکوچیچ در آنجا خواهد بود اما با وجود تاکید برخی بر انتخاب مربی بزرگ‌تر برای تیم‌ملی، دراگان نشان داد که مرد توانمندی است. او با یکدست کردن تیم پرستاره‌اش نیمی از مسیر را رفته و بخشی از اعتبار فوتبال ایران را برگردانده است. اسکوچیچ حالا این حق دارد که بدون حاشیه‌هایی که پشت سرش رقم می‌خورد به کارش در تیم‌ملی ادامه دهد حتی اگر خواهان افزایش دستمزدش از فدراسیون شود.

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.