دولت سیزدهم برای پرسپولیس چه نقشه‌ای دارد؟هیچ فرصتی برای تغییرات نیست

0 17

ابراهیم فتاحی – خبرنگار: پرسپولیس قهرمان ششمین سوپر جام فوتبال ایران شد. پرسپولیس در همان جشن قهرمانی یک کار جدید انجام داد. اعلام آنچه قصد انجامش را دارد و نه فقط، آنچه انجامش داده است.
پرسپولیس خط‌ونشان کشید برای همه آن‌هایی که بیش از داشته‌های‌شان، نداشته‌ها را به میدان رقابت با پرسپولیس آورده‌اند. تعهد، جوانمردی، معرفت، انصاف، صداقت، شرافت، شجاعت، جسارت و بسیاری دیگر از این صفات که داشتنش مانع می‌شود تا هر اندیشه‌ای از فکرت بگذرد، هر رفتاری از تو سر بزند و هر کلامی بر زبانت جاری شود. آن‌ها برابر آنچه پرسپولیس به میدان آورده است با نداشتن این‌ها به کارزار آمده‌اند.
پرسپولیس حالا در روز قهرمانی‌اش کری می‌خواند برای کاری که درصدد انجامش است. برای 4 قهرمانی دیگر تا 40 تایی شدن قهرمانی‌هایش بدون آن عناوینی که با زد و بند و داوری و جابه‌جا کردن برنامه‌ها، دوپینگ، گز لای سکه و از این قبیل مسایل جلویش را گرفتند. انصافا ادعا و هدف بزرگی است. یا اوضاع و احوالی که می‌بینیم واقعا انتظار تحقق آن را نداریم اما به دنبالش خواهیم بود. در این میان، فقط یک‌سوال وجود دارد. اوضاع پرسپولیس در روزها، هفته‌ها و ماه‌های آینده چگونه خواهد بود؟

*دولت سیزدهم برای پرسپولیس چه در آستین دارد
سوال اصلی این است که دولت سیزدهم برای پرسپولیس چه در آستین دارد. در سال‌های اخیر که پرسپولیس رنسانسی را تجربه کرد، حرف‌های بی‌سر و ته بسیار زده شد ولی همواره بدون دلیل و مدرک. آخرین آن همین‌که پرسپولیس چگونه توانست از اروپا و قطر بازیکن بیاورد. این در حالی بود که مهدی ترابی با تدبیری که اتخاذ شد، به تیم برگشت بدون آن‌که ریالی چه از نوع ایرانی و چه از نوع قطری به باشگاه قبلی او پرداخت شود. رقم قرارداد او نیز به‌مراتب کمتر از آن چیزی است که بسیاری بازیکنان استقلال گرفتند. مغانلو هم با رقمی به‌مراتب کمتر از آنچه استقلال، نادری را جذب کرد به پرسپولیس آمد. پرسپولیس با پولی که در استقلال برای جذب نادری هزینه شد، دو و شاید سه مغانلو را جذب می‌کرد.
این‌ها را گفتیم تا یادآور شویم پرسپولیس چشمداشتی به هیچ دولتی ندارد. شر نرسد خودش بزرگ‌ترین نعمت است. دغدغه البته این است حرف‌هایی که هیچ منطقی ندارد باعث شود که دولتمردان جدید برای آرام کردن شرایط به نحوی مداخله کنند که نظم و چینش کنونی پرسپولیس بر هم بریزد.
*سمیعی می‌ماند یا می‌رود؟
یک قانون کلی از سال 1379 این بوده است که هرگاه پرسپولیس، یک قهرمانی به دست آورد، مدیرعاملش را کنار می‌گذارند. گاهی شکل اخراج دارد و گاهی با فشار و بعضی اوقات با بهانه! اکثر اوقات تنبیه است و گاهی هم داستان دیگری در پس خود دارد که ماجرای رسول‌پناه ازجمله آن‌ها بود. این موضوع البته بیشتر برای لیگ و جام حذفی صدق می‌کند و از این‌رو هنوز برای جعفر سمیعی و پرسپولیس فرصت وجود دارد. البته نکته کلیدی مربوط به تغییرات دولت می‌شود. پرسپولیس و استقلال هم جاهایی هستند که ویترین به حساب می‌آیند و تغییرات در آن‌ها پس از نصب وزیر ورزش اتفاق می‌افتد. با این اوصاف دو سه ماهی باید وقت داشته باشیم. دولت دوازدهم که تا آخر لیگ بر سر کار است و پس از آن هم کمی زمان لازم است تا وزیر معرفی شود و بعد از مستقر شدن اقدامات را آغاز کند.

*برنامه سمیعی چیست؟
با توجه به زمان‌بندی‌هایی که وجود دارد، از اواسط مرداد تا اواخر شهریور زمانی است که تکلیف مدیریتی پرسپولیس باید روشن شود. این بار البته با یک تفاوت اساسی روبرو هستیم. مساله این است که موضع و جایگاه جعفر سمیعی با تغییر دولت، به نظر افول نکند و بلکه ارتقاء یابد. موضع‌گیری‌های مدیرعامل پرسپولیس در قبل از انتخابات هم نشان داد که اتفاقا او همسو و مرتبط با دولت جدید است. درواقع برای او کنار گذاشته شدنی در کار نخواهد بود بلکه سوال اساسی این است که برنامه خود وی چه خواهد بود. برای مدیری مانند او که تا اینجا موفق پیش رفته است به نظر پرسپولیس با فراز و فرودهای ناگهانی محبوبیت در فوتبال شاید منطقه‌ای پر ریسک باشد. سمیعی بعد از وضعیتی که صندلی مدیرعاملی پرسپولیس در چندی پیش پیدا کرد، به‌خوبی آن را تطهیر نمود و حالا مقبولیت و حتی محبوبیت خوبی را برای خود دست و پا کرده است.
هواداران نه‌تنها او را به‌خوبی پذیرفته‌اند و مورد اعتمادشان است بلکه به نظر از این هم پیش‌تر رفته باشد. با این وجود نگاهی به آمدورفت‌های این مدیر جوان و ارتباط‌هایی که دارد این سوال مطرح می‌شود که آیا او را همین جا نگه می‌دارند يا بايد آماده پذیرش مسوولیت‌های دیگری شود؟ در این میان نیازی به گفتن نیست که روحیات او با فضای فوتبال ایران متفاوت است و شاید همین امر او را وادار به تصمیم‌گیری درباره خود نماید.

*قرار با هواداران تا فینال آسیا
البته همه این‌ها حدس و گمانه است. حتی معلوم نیست که آنچه خود سمیعی در نظر دارد برایش اتفاق بیفتد. سیر تحولات در ایران هرچند از قواعد کلی پیروی می‌کند ولی گاهی نیز غیر قابل پیش‌بینی نیست. در حال حاضر آنچه هواداران می‌خواهند ورود به فصل بعدی با کمترین تغییر در تیم و باشگاه است. اما اگر قرار بر تغییر باشد زمان آن اهمیت دارد. هوادار برای مقطع کنونی که اصلا این مساله را برنمی‌تابد. همه‌چیز باید تا پایان جام حذفی فریز شده باقی بماند، اما بعد از آنچه می‌شود؟ پرسپولیس در عمل با پایان فصل، زمان زیادی برای مرحله بعدی لیگ قهرمانان نخواهد داشت. از یک‌سو باید با نفرات فعلی تمدید قرارداد صورت بگیرد که در این بین، احتمال دو، سه جدایی وجود دارد و پس از آن باید به ازای جداشده‌ها به‌علاوه یک مدافع آخر دیگر بازیکن جذب شود. در شرایطی که امیدواریم بخش مدیریتی پرسپولیس حداقل در کمتر از یک سال دو بار دچار تغییر نشود سوال این است که اگر برنامه دیگری اتفاق بیفتد، آیا قبل از بستن تیم خواهد بود یا بعد از آن؟
اگر قرار باشگاه با هواداران 40 جام تا پایان 1400 باشد، لیگ قهرمانان جزو آن‌ها است، فارغ از این‌که در لیگ برتر و جام حذفی چه شده باشد. درواقع سمیعی در تلاش برای آنچه با هواداران قرار گذاشته است، نباید تا قبل از فینال آسیا از جایش تکان بخورد یا تکان داده شود.
*از دردسر کالدرون تا قرض‌هایی که باید تسویه شود
در این بین البته مسایل دیگري وجود دارد. سمیعی بخواهد یا نخواهد در زمان مدیریت بر پرسپولیس با بحران بزرگ دیگری روبرو است. بدهی به کالدرون شوخی‌بردار نیست و در کنارش بدهی‌های داخلی هم وجود دارد. سمیعی پرونده قبلی را با قرض کردن بست ولی این قرض بدون پشتوانه نبود. فرض کنیم این بار هم‌چنین شود و پول آسیا زمانی بیاید که مدیریت تغییر کرده است و آن‌ها پولی را که آمده به زخم‌های دیگر بزنند. از صحبت‌های چند روز قبل سمیعی برمی‌آمد که او هنوز از رساندن پول آسیا به پرسپولیس ناامید نیست. این‌ها مسایلی هستند که پرسپولیس و سمیعی با آن روبرو هستند. صحبت درباره آن‌ها نیز آسان نیست، چه رسد به مواجهه.
همین موارد هستند که موجب می‌شوند پیچیدگی اوضاع در صورت تغییرات بیشتر شوند و شاید برای همین است که شاید حداقل برای 6 ماه آینده، هیچ فرصت مناسبی برای تغییرات مدیریتی در پرسپولیس وجود نداشته باشد و البته چه‌بهتر این گروهی که حالا باهم هماهنگ شده‌اند تا دبل هت‌تریک قهرمانی کنار هم بمانند.

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.