حمایت هواداران از آل‌کثیر و عبدی؛ بزرگ‌ترین بازیکنان دنیا هم پنالتی خراب می‌کنندآن تير لعنتی، آن پنالتی جانكاه

0 20
حمایت هواداران از آل‌کثیر و عبدی؛ بزرگ‌ترین بازیکنان دنیا هم پنالتی خراب می‌کنندآن تير لعنتی، آن پنالتی جانكاه

شیوا دورانگر – خبرنگار: پرسپولیس برای دومین سال متوالی با شکست در ضربات پنالتی از جام حذفی کنار رفت. این دیدار که با تصمیمات بحث‌برانگیز از سوی داور همراه بود در ۱۲۰ دقیقه گلی در برنداشت.
برخلاف دربی قبل که پرگل و جذاب از آب درآمد، این بار شاهد یک نمایش سرد و کسل‌کننده بودیم و 2 تیم احتیاط را در دستور کار قرار داده و نتوانستند موقعیت زیادی روی دروازه‌ها خلق کنند. البته پرسپولیس در معدود موقعیت‌های بازی این شانس را داشت که در جریان بازی کار را تمام کند اما تیر دروازه مانع از تکرار گلزنی آل کثیر شد.
از گل ۳ امتیازی تا مانعی به نام تیر دروازه
شاید کمتر کسی انتظار بازی کردن آل‌کثیر در دربی را داشت، اما این بازیکن که در بازی با فولاد از ناحیه همسترینگ دچار مصدومیت شده بود با تعصبی مثال‌زدنی خود را به این بازی رساند و توانست دقایقی برای سرخپوشان بازی کند. او بعد از ورود به ترکیب به همراه عبدی، تحرک زیادی را به خط حمله وارد کرد و پرسپولیس در حضور این دو مهاجم چند موقعیت خوب گلزنی را در وقت‌های اضافه به دست آورد که مهم‌ترین آن روی همکاری این 2 بازیکن به دست آمد و ارسال کوتاه و تماشایی عبدی برای آل‌کثیر می‌رفت که وارد دروازه حسینی شود، اما تیر دروازه پرسپولیس را در گلزنی ناکام گذاشت. شاید اگر این توپ گل می‌شد، حالا همه به‌جای انتقاد از پرسپولیس از تعویض‌های طلایی گل محمدی و درخشش عیسی می‌گفتند ، اما مثل آخرین دربی 2 تیم در جام حذفی بخت و اقبال مثل با آبی‌ها یار بود و این تیم توانست در ضربات پنالتی صعود کند.عیسی آل‌کثیر بعد از پشت سرگذاشتن آن محرومیت کذایی بازگشت پرفروغی به مستطیل سبز داشت و با اینکه از آمادگی آرمانی به دور بود، برای پرسپولیس در این مدت گل‌های حساسی را در مسابقات به ثمر رساند. به قول حمید مطهری در یورو هم دیدیم که بهترین بازیکنان دنیا پنالتی خود را خراب کردند و این شتری است که در خانه هر بازیکنی می‌خوابد! بنابراین نباید به عبدی و آل کثیر به خاطر این موضوع خرده گرفت. خوشبختانه هواداران از این 2 بازیکن در فضای مجازی حمایت کردند و سعی کردند به آن‌ها برای ادامه مسابقات روحیه دهند
ناکامی بازیکنان مشهور در زدن پنالتی
جالب است بدانید پیش از این 2 بار بازی‌های دربی در جام حذفی به پنالتی کشیده شد که یک‌بار استقلال و یک‌بار پرسپولیس پیروز شده بود. در سی و یکمین رقابت 2 تیم در سال ۶۷ که 2 تیم در پایان ۱۲۰ دقیقه به تساوی بدون گل رضایت دادند. امیر قلعه‌نویی و محمدرضا شکور زاده پنالتی‌های خود را خراب کردند و در بازی نیمه‌نهایی جام حذفی سال گذشته نیز احمد نوراللهی و اوساگونا ضربه خود را از دست داده بودند که حالا به این فهرست باید نام مهدی قائدی، آل کثیر و مهدی عبدی را هم اضافه کرد.
هت‌تریک کمال در بدشانسی
بدون شک اما کمال کامیابی نیا را باید بدشانس‌ترین بازیکن پرسپولیس دانست; ستاره‌ای که هر بار در اوج، دربی را از دست داده است. او که با حضور در ۱۱ دربی جزو باسابقه‌ترین بازیکنان پرسپولیس محسوب می‌شود در حالی به خاطر مصدومیت شانس همراهی تیمش را در این بازی حساس از دست داد که پیش از این نیز 2 بار به خاطر محرومیت و دریافت کارت این بازی را از دست داده بود. پرسپولیس در بازی‌هایی که این هافبک جنگنده را در اختیار نداشت دوبار در دربی بازنده شد و یک‌بار با نتیجه پرگل و جذاب ۴ بر ۲ حریفش را در هم کوبید.
حفظ بی‌شکستی عالیشاه در دربی
امید عالیشاه همچنان رکورد خوبش را در دربی حفظ کرد و بی‌شکست باقی ماند. هافبک پرتلاش پرسپولیسی‌ها که مسوولیت کاپیتانی تیمش را برعهده داشت برای نهمین بار در دربی به میدان رفت و یک فرصت تک‌به‌تک را هم برای گلزنی از دست داد. عالیشاه که بعد از سید جلال حسینی قدیمی‌ترین بازیکن پرسپولیس محسوب می‌شود، در دربی قبل به دلیل مصدومیت غایب بود و چه‌بسا اگر در فصل شانزدهم سرباز نمی‌شد تعداد بازی‌های خودش در دربی را دورقمی کرده بود. با این حال او شانس این را دارد که با تداوم حفظ بی‌شکستی از رکورد استیلی و جباری بگذرد. عالیشاه در دربی صاحب ۳ برد و ۵ تساوی شده است. ناگفته نماند که طبق قانون فیفا باخت در ضربات پنالتی در آمارهای رسمی محاسبه نمی‌شود.
نوراللهی به رکورد کاپیتان رسید
تا دربی قبل ، سید جلال حسینی با ۱۳ بازی در بین بازیکنان 2 تیم رکورددار بود. پرافتخارترین بازیکن لیگ که با ۳۹ سال و ۱۰۱ روز مسن‌ترین بازیکن تاریخ دربی محسوب می‌شود به خاطر مصدومیت دربی ۹۶ را از دست داد تا احمد نوراللهی به رکوردش برسد. این هافبک بی حاشیه سابقه گلزنی به استقلال را دارد.

استقلال همچنان در حسرت برد مقابل پرسپولیس
گرچه استقلال توانست برای دومین فصل متوالی سرخ‌ها را در ضربات پنالتی شکست دهد، اما همچنان در آمارهای رسمی برتری از آن پرسپولیس است. آبی‌ها آخرین بار در اسفندماه ماه سال ۹۶ در دربی پیروزی شده بود و با توجه اینکه در دو بازی گذشته در ضربات پنالتی پیروز شده است و طبق قوانین نتیجه‌ای که در زمان قانونی به‌دست‌آمده باشد در آمار به ثبت می‌رسد درواقع استقلال ۴ سال است در حسرت برتری در دربی مانده است. در این سال‌ها دو تیم ۹ بار با یکدیگر روبرو شده‌اند که ۴ شکست و ۵ تساوی برای آبی‌ها به‌دست‌آمده است. .

فغانی به ترکی رسید
علیرضا فغانی که برای هفتمین بار جدال پرسپولیس و استقلال را سوت زد با قضاوت در دربی ۹۶ به رکورد محسن ترکی رسید. در ۶ دیداری که این داور برای سرخابی‌ها سوت زده بود ۲ برد از آن استقلال و یک برد برای پرسپولیس رقم خورده بود. هفتمین قضاوت این داور هم بدون اشتباه سپری نشد و فغانی که با جلال و جبروت برای قضاوت این بازی دعوت شده بود نتوانست عدالت را برقرار کند و اتفاقات دربی نیمه‌نهایی دوباره تکرار شد. باز هم در هنگام پنالتی‌ها خطای حسینی اعلام نشد تا استقلال در ضربات پنالتی پیروز شود. مهم‌ترین اشتباه فغانی اما بدون شک عدم اخراج ارسلان مطهری در دقیقه ۱۴ بازی بود که در یک حرکت غیراخلاقی با لگد به کمر فرجی ضربه زد. جالب اینجاست که فغانی حتی در این صحنه خطا هم نگرفت و با اشاره کمک‌داور متوجه آسیب‌دیدگی مدافع پرسپولیس شد. حرکتی که مطهری روی بازیکن پرسپولیس پیاده کرد در ورزش‌های رزمی هم خطا محسوب می‌شود، اینکه چطور فغانی این ضربه را با کارت قرمز جای سوال دارد. شاید اشتباه این داور را بتوان پای این گذاشت که صحنه را ندیده است اما واقعا نمی‌شود هیچ دلیل قانع‌کننده‌ای برای حمایت‌های کورکورانه برخی کارشناسان داوری از این تصمیم فغانی پیدا کرد. حتی اگر کسی ذره‌ای با قوانین داوری آشنایی داشته باشد این را می‌تواند تشخیص دهد که هر ضربه‌ای که از روی عمد زده شود و به‌سلامتی بازیکنان صدمه وارد کند مستحق حداکثر است. متاسفانه زمانی که فغانی در لیگ برتر سوت می‌زد شاهد چنین اظهارنظرهای جانبدرانه‌ای بودیم برای اینکه وجهه بین‌المللی این داور خراب نشود و یا شانس قضاوتش را در جام جهانی از دست ندهد که آخرین مورد آن به دربی ۸۶ برمی‌گردد که برخی کارشناسان ترجیح دادند چشم روی خطای واضح پنالتی پژمان منتظری روی علیپور و کارت زردی دومی که آرمین سهرابیان باید می‌گرفت ببندند. استقلال این بازی را با گل وریا غفوری و خیلی شیک و مجلسی قضیه ماست مالی شد. این آخرین برد آبی‌ها در دربی بود.
استقلال در یک دربی دیگر با قضاوت فغانی از 10 نفره شدن گریخت، در حالی‌که بیش از ۱۰۰ دقیقه باید 10 نفره بازی می‌کرد. با یک یار کمتر بازی کردن در یک دیدار حساسی مثل دربی، آن‌هم جام حذفی در توان هر تیمی نیست. اگر این اتفاق رقم می‌خورد پرسپولیس شاید می‌توانست در ۹۰ دقیقه کار را تمام کند. این را هم در نظر داشته باشید بازیکنی که اخراج نشد یکی از پنالتی‌ها را زد و شاید بازیکن دیگری جای مطهری بود مثل قائدی ضربه‌اش را خراب می‌کرد. همان‌طور که اشاره شد در هنگام پنالتی عبدی دروازه‌بان استقلال جلوتر از خط دروازه قرار داشت و فغانی باید دستور به تکرار می‌داد که این کار را هم نکرد. جالب اینجاست در جریان بازی فولاد و سپاهان زمانی که محسن فروزان ضربه محبی را مهار کرد بیژن حیدری به خاطر اینکه این دروازه‌بان مرتکب خطا شده بود دستور به تکرار ضربه داد. چرا در یک بازی حریفان پرسپولیس قانون باید اجرا شود، اما حق پرسپولیس دو فصل پیاپی ضایع شود؟
در هر 2 دربی رفت‌وبرگشت امسال داوران باید سیاوش یزدانی مدافع استقلال را از زمین اخراج می‌کردند و با این تفاسیر 3 دربی متوالی است که رقیب 10 نفره می‌شود! این همه مماشات با استقلالی‌ها از کجا نشات می‌گیرد؟ متاسفانه در فوتبال ایران هر تیمی بیانیه دهد و هوچی گر کند به هدفش می‌رسد و اگر مثل کادر فنی پرسپولیس نجیبانه رفتار کنید و از داوری که اشتباه کرده است تمجید کنید نتیجه این می‌شود که هر بازی سر تیمت را ببرند. دربی ۹۶ یکی از کم حادثه‌ترین بازی‌های دو تیم در سال‌های اخیر بود که قضاوت آن کار سختی نبود اما متاسفانه داور بین‌المللی فوتبال کشورمان از پس همین بازی آسان‌ هم برنیامد.اگر قرار به چنین قضاوتی بود که داوران داخلی هم بلد بودند. اصلا همین که استقلالی‌ها برخلاف بازی‌های قبل از داوری راضی هستند خود گویای همه‌چیز است! به‌هرحال آن‌ها خاطرات خوشی از این داور دارند و آخرین جام خود را مدیدن اشتباهات فغانی هستند.

 

 

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.