نه استعدادی کشف شد و نه رکورد گلزنی شکستلیگ بیستم بدون بمب و شاه‌ماهی

0 35
نه استعدادی کشف شد و نه رکورد گلزنی شکستلیگ بیستم بدون بمب و شاه‌ماهی

مریم سرخوش – خبرنگار: رقابت‌های لیگ برتر فوتبال ایران در فصل 1400-99 با قهرمانی تیم پرسپولیس به پایان رسید و تنها اتفاق و نکته خاص آن همین پنجمین قهرمانی متوالی سرخپوشان است که به تاکید کارشناسان فوتبال تا سال‌های زیادی  تکرار نخواهد شد.
لیگی که انتظار می‌رفت پس از 2 دهه حداقل آقای گل متفاوت از سایر فصول با شکستن رکورد گل‌ها یا حتی چهره‌های جدید از بازیکنان تکنیکی و بااستعداد داشته باشد اما به اندازه فصول قبل هم خروجی نداشت.  صدرنشینی سجاد شهباززاده، مهاجم 31 ساله تیم سپاهان با 20 گل و اختلاف عجیب سایر بازیکنان گلزن فصل با اپ فقر مهاجم ششداتگ را باردیگر نشان داد. شهباززاده هم تاکنون موفق به کسب این عنوان نشده اما جزو بازیکنانی است که سال‌ها در لیگ فوتبال توپ زده و پدیده جدید این فصل مسابقات به شمار نمی‌رود. او حتی نتوانست رکورد غلامرضا عنایتی و رضا نوروزی که به ترتیب با 21 و 24 گل آقای گل فصول قبل شدند را هم بکشند.
***
ازجمله عوامل بدل شدن لیگ بیستم به لیگ بدون نبوغ و استعداد این بود که بسیاری از ستاره‌هایش در خارج از کشور توپ زدند یا در آستانه بازنشستگی قرار داشتند. البته آن‌هایی که مانده بودند و پیشنهاد جذابی برای جدایی از باشگاه‌های‌شان نداشتند برای ماندن شروط ویژه تعیین کردند و فقط با مبالغ عجیب حاضر به نشستن پای مذاکره و قرارداد شدند. آن‌ها می‌دانستند که حضور خارجی‌ها ممنوع است و ستاره خاصی هم در لیگ وجود ندارد پس بهترین زمان ممکن بود تا قیمت را بالا ببرند و باشگاه‌شان را تحت‌فشار قرار دهند.
برخی از آن‌ها هم با وجود امضای چند میلیاردی دستاورد موردتوجهی به‌جز هزینه‌های هنگفت و بدهی کلان برای باشگاه نداشتند. یا خارجی‌هایی که قراردادشان هنوز به پایان نرسیده و ذوق‌زدگی مدیران در حفظ آنها تنها به بیشتر شدن صفرها و آپشن‌های قراردادشان منتهی شد و نمره قابل قبولی در کیفیت فنی نگرفتند.
***
از سوی دیگر لیگ برتر ایران در بیستمین دوره خود کمترین ستاره‌های ممکن را هم داشت. که البته همان اندک ستاره‌ها هم در پایان همین فصل با پیشنهاد کم و بیش جذاب خارجی‌ها مواجه شده‌اند و با توجه به وضعیت ارز بهانه خوبی برای تجربه یک فصل توپ زدن در لیگ‌های قطر و امارات و تیم‌های درجه چندم اروپایی دارند و جدایی‌شان را از فوتبال و باشگاه‌های ایرانی در فصل آينده رقم بزند.
از کاپیتان تیم‌ملی تا ستاره‌های تیم‌های تهرانی در انتظار خروج از ایران هستند؛ علت اصلی آن هم پرداخت نشدن مطالبات داخلی و قراردادهای چرب و شیرین خارجی است. احسان حاج صفی، پیام نیازمند، مهدی قائدی، محمدحسین کنعانی زادگان، احمد نوراللهی، سیاوش یزدانی، محمد محبی و … بازیکنانی هستند که جزو سهمیه ملی‌پوشان لیگ برتری هم به شمار می‌روند ولی حالا بیش از هر زمان دیگری به خروج از ایران نزدیک شده‌اند. البته حاج صفی و کنعانی‌زادگان با عقد قرارداد جدید قطعا جزو غایبان فصل آتی هستند.
***
شاید اگر قانون ممنوعیت جذب بازیکن خارجی هم حذف نشود تیم‌ها باز هم باید با همین ستاره‌های نصف و نیمه لیگ سر کنند. هرچند که با رفع این ممنوعیت‌ هم با گرانی این روزهای ارز خرید حتی یک بازیکن متوسط خارجی برای باشگاه‌ها میلیاردها تومان آب می‌خورد. ماجرایی که سناریوی حفظ بازیکنان کهنسال و بازیکنان بی‌کیفیت را تکرار می‌کند، بازیکنانی در نقش مهاجم که تعداد گل‌هایشان به دو رقم هم نمی‌رسد در غیاب ستاره‌های اصلی و خارجی‌های خوش کیفیت نبض بازار را در دست می‌گیرند و پیشنهادهایشان نسبت به سال گذشته هم افزایشی خواهد بود. همان معمولی‌هایی که باعث شدند لیگ برتر در پایان دو دهه، کیفیت دلچسبی نداشته باشد و دیگر بازیکنی در حد و اندازه بمب و شاه‌ماهی هم معرفی نکند.
***
از سوی دیگر باشگاه‌ها هم به لحاظ اقتصادی دیگر آن‌قدر توانمند نیستند که بتوانند بدهی‌های‌شان را با بازیکنان تسویه و آن‌ها را راغب به نشستن پای میز مذاکرات کنند. اغلب باشگاه‌ها در بهترین حالت کمی بیش از 50 درصد قرارداد تمام بازیکنان را پرداخت کرده‌اند و حتی قادر به تمدید قرارداد بازیکنان معمولی‌شان هم نیستند تا فصل بعد هم تکرار همانی باشد که شاهد بودیم، فوتبالی بدون نبوغ و تکنیک. مهم‌ترین بحران کنونی فوتبال ایران ریشه از مسايل مالی دارد که روز به روز بیشتر تیشه به ریشه‌اش می‌زند و با این قراردادهای سنگین که خارج از توان باشگاه‌هاست، فوتبال ایران زوال بیشتری را هم پیش روی خود خواهد داشت. با عملکرد اقتصادی باشگاه‌ها و پرداخت نشدن مطالبات این حق هر بازیکنی است که برای پیشرفت و رفاه شخصی نسبت به پیشنهاد باشگاه‌های خوش‌حساب خارجی وسوسه شود حتی اگر لیگی که قرار است در آن توپ بزنند هم از کیفیت بالایی برخوردار نباشد.
***
به نظر می‌رسد که در این وضعیت و در شروع لیگ بیست و یکم باشگاه‌ها باید قید بازیکنان فنی و گرانقیمت را بزنند و به سراغ جوان‌هایی بروند که قطعا استعداد دارند اما تا رسیدن به کیفیت مطلوب در سطح باشگاه‌های لیگ برتر باید زمان برایشان صرف شود. البته در گذشته هم شاهد ورود این بازیکنان جوان به لیگ برتر بودیم اما با توجه به نبود مدیران کارآمد و ساختار مدیریتی مناسب، آن‌ها با استفاده از قراردادهای نیم‌بند و با درخشش در لیگ قید حضور در فوتبال ایران را زدند یا قیمت‌های تمدید قراردادشان سر به فلک گذاشت. البته در چنین وضعیت اسفناکی که بر فوتبال ایران حاکم است این احتمال هم وجود دارد که همین بازیکنان جوان مستعد را دلال‌های فرصت‌طلب و مدیران کم‌دانش از هملن ابتدا با دستمزدهای کلان به خدمت بگیرند و عمق بدهی‌های باشگاه‌های ایرانی را چند برابر کنند که البته با برخورداری از همین قرارداد کلان هم احتمال کاهش انگیزه برای پیشرفت‌شان وجود دارد.

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.