نه وکیل، نه داور، نه قرارداد و نه پاداش‌های کلان؛ راز قهرمانی در کنار بازیکنان پرسپولیس قرار داردترکیب برنده روی نیمکت

0 6
نه وکیل، نه داور، نه قرارداد و نه پاداش‌های کلان؛ راز قهرمانی در کنار بازیکنان پرسپولیس قرار داردترکیب برنده روی نیمکت

شیوا دورانگر – خبرنگار: پرسپولیس در پایان مسابقات بیستمین دوره لیگ برتر فوتبال، توانست عنوان قهرمانی را به خود اختصاص دهد و برای پنجمین سال متوالی جام را به خانه ببرد. این قهرمانی در شرایطی به دست آمد که سرخ‌ها با چالش‌های زیادی در طول فصل مواجه شدند و از همان ابتدای شروع مسابقات درگیر مشکلات مدیریتی شدند و به‌جای خود برخی بازیکنان کلیدی خود مانند علیرضا بیرانوند، شجاع خلیل زاده، مهدی ترابی، علی علیپور و… را دلیل ضعف مدیر و مشکل مالی از دست دادند. پرسپولیس در نقل و انتقالات تابستانی ۸ بازیکن خود را به دلایلی از دست داد و گل‌محمدی ۹ بازیکن را به تیم اضافه کرد که ازجمله آن‌ها می‌توان به حامد لک، احسان پهلوان، سعید آقایی. علی شجاعی، میلاد سرلک و عیسی آل‌کثیر اشاره کرد. بعد از جذب این نفرات انتقادهای زیادی به کادر فنی پرسپولیس صورت گرفت و برخی معتقد بودند بازیکنانی که جذب شدند درحد ستاره‌هایی که جدا شدند نیستند و حضورشان نمی‌تواند به کمکی به این تیم کند. مخصوصا نسبت به جذب حامد لک خیلی انتقاد می‌شد. و حتی عده‌ای پا را فراتر گذاشته و به گل محمدی انگ دلالی می‌زدند. ولی برخلاف همه سیاه‌نمایی‌ها، خریدهای پرسپولیس حضور موفق و موثری در ترکیب این تیم شدند و این موضوع را از همان ابتدای راه با درخشش در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا نشان دادند. و به‌طور مثال همان دروازه‌بانی که او را شایسته قرار گرفتن در دروازه پرسپولیس نمی‌دانستند در مقابل حریفان داخلی و خارجی توانست با ثبت بیشترین کلین شیت و کمترین گل خورده نقش ویژه‌ای را در فینالیست شدن این تیم در آسیا و قهرمانی‌اش در لیگ برتر ایفا کند که در گزارشی به‌طور مفصل به آن خواهیم پرداخت. اما در این مقاله قصد داریم درباره عملکرد کادر فنی پرسپولیس در فصلی که گذشت صحبت کنیم.
*شاهکار یحیی با دستان بسته
یحیی گل محمدی و کادر کاملا پرسپولیسی‌اش برای دومین فصل پیاپی توانستند که جام قهرمانی را برای این باشگاه به ارمغان بیاورند. همان‌طور که می‌دانید از اواسط فصل قبل این مجموعه هدایت پرسپولیس را برعهده دارند و به عبارتی یک سال و نیم از حضور آن‌ها در تیم می‌گذرد. که در این مدت نتایج فوق‌العاده‌ای را توانستند برای باشگاه پرسپولیس به دست آوردند و 2 فینال آسیایی ، دو قهرمانی لیگ و یک سوپر جام را کسب کرده و رکوردهای جالبی را به‌جای بگذارند.
گل محمدی در فصل نوزدهم توانست در پایان هفته بیست‌و‌ششم با غلبه بر نفت در مسجدسلیمان این تیم را قهرمان کند و سریع‌ترین قهرمانی در کل تاریخ لیگ برتر را رقم بزند. بعد از این موفقیت تاریخی برخی‌ها سعی کردند کار بزرگ یحیی را لوث کنند و آن را نتیجه زحمات برانکو و تیمی که کالدرون بسته و آماده ساخته بود می‌دانستند. البته شکی وجود ندارد که برانکو دوست‌داشتنی معمار اصلی این بنای باشکوه است و کالدرون هم در مدت کوتاه حضورش تأثیرگذاری مثبتی داشت و در واقع گل محمدی کار نیمه‌تمام این مربی آرژانتینی را به بهترین شکل ممکن به پایان رساند. نکته اصلی دقیقا اینجاست مربی که جایگزین می‌شود یک ریسک بزرگ را پذیرفته است و زمان لازم دارد تا تفکراتش را جا بیندازد. خیلی از تیم‌ها در همین فصلی که گذشت این تغییرات را تجربه کردند و با وجود آوردن مربیان اسمی و باتجربه نتیجه عکس گرفتند. بنابراین کمتر مربی می‌تواند موفق باشد و تیمی را که خودش نبسته است به ساحل موفقیت برساند. آن‌هم پرسپولیسی را که قهرمان چند دوره اخیر لیگ بوده و هوادارانش از این تیم توقع قهرمانی داشتند که این موضوع فشار مضاعفی را به هر مربی وارد می‌کند.
*محدودیت‌ها هم مانع سرخ‌ها نشد
از بحث لیگ نوزدهم خارج شویم و به ادامه بحث بپردازیم. عملکرد پرسپولیس را در دو بخش فنی و آماری می‌توان تقسیم کرد. قسمتی که مربوط به سیستم و تاکتیک‌های تیم باشد این‌طور بتوان گفته است که سیستم پایه تیم در طول فصل ۲-۴-۲ خطی بود. البته در نیم‌فصل که تیم با مشکل کمبود مهاجم رو به رو مربیان تیم بیشتر از سیستم ۱-۲-۳-۴ استفاده کردند. نکته مهمی که وجود دارد بسته بودن دست کادر فنی در برخی پست‌ها در طول فصل که کارشان برای اجرای تاکتیک موردنظر سخت و دشوار کرد. به‌طور مثال بعد از جدایی علیپور روی حضور آل‌کثیر که از بد حادثه این مهاجم با محرومیت انضباطی مواجه شد و مدت طولانی را دور از ترکیب گذارند تا کادر فنی مجبور باشند از بازیکنان غیرتخصصی مثل وحید امیری و امید عالیشاه در این پست استفاده کنند. برخی از نفراتی که جذب شده بودند مثل رمضانی و مهدی خانی نتوانستند خودی نشان دهند. در فاز دفاعی هم پرسپولیس این چالش‌ها را داشت و مدافع میانی و مدافع چپ ذخیره نداشت. و در مقطعی به طرز دلهره‌آوری هر دو مدافع میانی اصلی تیم همزمان دچار مصدومیت شدند و گل محمدی در هفته‌های پایانی نیم‌فصل اول از کامیابی نیا در پست غیرتخصصی بازی گرفت. در برهه‌ای سعید آقایی هم درگیر کرونا شد و وحید امیری که واقعا امسال نقش آچارفرانسه را برای تیم داشت در بسیاری از بازی‌ها مدافع چپ شد. این مصدومیت‌ها و اتفاقات غیرمنتظره در نیم‌فصل کماکان‌ همراه تیم بود و کامیابی نیا، نعمتی و علی شجاعی مصدوم شدند، جوری که برخی از آن‌ها کارشان به جراحی کشید. محرومیت‌های انضباطی هم بعد از 2 بازی با 2 تیم استقلال و سپاهان داشتیم و فرشاد فرجی نیامده سه بازی را از دست داد. خلاصه اینکه کادر فنی به‌ندرت در طول فصل یک تیم کامل را در اختیار داشت ولی با همه سنگ‌اندازی‌ها و مشکلات توانست پرسپولیس مثل فصل مقتدرانه با کسب بالاترین حد امتیاز در لیگ به قهرمانی برساند و رکوردهایی را به‌جا گذاشته که تا سالیان متمادی نتواند این را بشکند.
*پرسپولیس، فنی‌ترین تیم لیگ
طبق آمار متریکا، تیم پرسپولیس با نمره 7.38 بالاتر از سپاهان و استقلال به‌عنوان فنی‌ترین تیم لیگ انتخاب شد. تیم گل محمدی در این فصل بالاترین امید گل را داشت که نشان می‌دهد موقعیت‌های باکیفیت‌تری نسبت به سایر تیم‌ها ایجاد کرد. دقت شوت 41درصدی این تیم هم تایید می‌کند که بازیکنان پرسپولیس در موقعیت درست و باکیفیتی به توپ ضربه می‌زدند. پرسپولیس با ارائه فوتبال مالکانه، در سایر آیتم‌های تهاجمی هم جزو 3 تیم برتر فصل بود. تیمی که دومین خط حمله برتر لیگ بیستم را با ۴۷ گل زده داشت و در کلین‌شیت و گل خورده هم عملکردی بهتر از سایر تیم‌ها داشت.
پرسپولیسی‌ها به‌طور میانگین ۵۵.۴ مالکیت توپشان بود و ۴۹۱.۴ میانگین تعداد پاسی که دادند. شوت‌زن‌های این تیم ۴.۹ ضربه در چارچوب داشتند و با ثبت دقت پاس ۸۱.۹ نشان دادند که بی‌دلیل نیست که همه از فوتبال مالکانه شاگردان گل محمدی تمجید می‌کنند.
*رکوردها در اختیار تیم یحیی
پرسپولیس در ۳۰ هفته‌ای که در لیگ مقابل حریفانش قرار گرفت فقط یک باخت داشت که این شکست هم در روزی به دست آمد که هر دو مدافع میانی خود را در مقابل آلومینیوم در اختیار نداشت و چه‌بسا اگر می‌توانست فرجی را زودتر جذب کند شاید این شکست رقم نمی‌خورد و این تیم می‌توانست رکورد خود در لیگ هجدهم را که کمترین باخت در لیگ بود ارتقا دهد. و در طول فصل ۱۹ برد داشت که به‌طور متوسط این تیم ۶۳ درصد بازی‌هایش را با برد پشت سر گذاشت. پرسپولیس ۲.۲۳ امتیاز از هر بازی گرفت که بالاترین نرخ امتیاز در لیگ بود. جالب که بدانید این تیم بیشترین امتیازاتش (۴۱ از ۶۷)را در آزادی به دست آورد و با تحمیل ۱۳ شکست به حریفانش و حفظ بی شکستی بی‌رحم‌ترین لیگ بیستم لقب بگیرد. پرسپولیس در فصلی که گذشت رکورد بیشترین تفاضل گل را هم در تاریخ لیگ برتر توانست به ثبت برساند و در حالی که با کمبود نفرات در فاز دفاعی و حمله مواجه بالانس خوبی در تیمش ایجاد کند و با ۴۷ گل زده صاحب دومین خط حمله و با ۱۴ گل خورده عنوان برترین دفاع لیگ انتخاب شود که برآیندش ایجاد تفاضل گل جالب ۳۳+ بود.
*عملکرد تهاجمی پرسپولیس در نیم‌فصل دوم
اما اگر بنا باشد عملکرد قهرمان لیگ را در 2 نیم‌فصل مورد بررسی قرار دهیم خواهیم دید که در دور رفت شاگردان گل محمدی ۳۰ امتیاز را در ۱۵ بازی به دست آورده و ۲۱ گل زده و ۸ گل خورده داشتند. در دور برگشت روند امتیازگیری تیم بهتر شد و این تیم توانست عملکرد بهتری در فاز هجومی به‌جا بگذارد و ۷ امتیاز از نیم‌فصل بیشتر به دست بیاورد. گل‌های زده تیم به همین اندازه افزایش یافت و سرخ‌ها توانستند ۲۸ بار دروازه حریفان را باز کنند و در مقابل ۶ گل دریافت کردند. چه‌بسا اگر آل‌کثیر محروم یا ترابی نمی‌رفت و حتی مدیران باشگاه می‌توانستند فرجی را زودتر جذب می‌کردند و پرسپولیس می‌توانست در نیم‌فصل نخست عملکرد بهتری از آنچه ارائه کرد را داشته باشد.
*20هفته بدون باخت
ولی نکته جالب درباره پرسپولیس تلاش این تیم برای بردن در شرایط سخت باشد. شاید عملکرد در نیم‌فصل دوم بهتر باشد اما گرفتن ۳۰ امتیاز با همه محدودیت‌ها و کمبودهایی که تیم در این مقطع داشت کار بزرگی محسوب می‌شود و باید گفت تیمی که می‌خواهد قهرمان شود بارش را باید در همان نیم‌فصل ببندد که کادر فنی خیلی خوب از عهده این مهم برآمد و نگذاشت که پرسپولیس از کورس مدعیان عقب بیفتد. بعد از باخت به آلومینیوم در اراک ۲۰ هفته را بدون شکست پشت سر گذاشت و از همه مدعیان جدول در ادامه فصل امتیاز گرفت و نباخت که این کمکی زیادی به قهرمانی این تیم کرد.
*پرسپولیس خطرناک در ۱۵ دقیقه پایانی
همان‌طور که گفته شد پرسپولیس در این فصل ۴۷ گل زد که اکثر این گل‌ها در نیمه دوم وارد دروازه حریفان شده است. به‌طوری‌که پرسپولیس ۲۸ بار در این نیمه گل زده است. پرسپولیس در ۱۵ دقیقه پایانی از هر زمان دیگری بیشتر روی دروازه حریفانش خطرساز شده است و ۱۱گل را در دقایق ۷۵ تا ۹۰ زده است که این نشان از آمادگی بالای بازیکنان و همچنین انگیزه و اشتیاق آن‌ها برای گلزنی درد و جا دارد که اشاره‌ای هم داشته باشیم به زحمات بدنساز تیم و دستیار با دانش گل محمدی یعنی حمید مطهری نقش مهمی در تمرینات داشته است و مغز متفکر تیم محسوب می‌شود. البته خود گل محمدی اصلا نیازی به تعریف ندارد. فنی‌ترین مربی لیگ ایران در سن ۵۰ سالگی‌اش افتخاراتی را در کارنامه‌اش دارد که خیلی مربیان اسم و رسم دار نتوانستند به آن دست پیدا کنند. گل‌محمدی که بعد از قهرمانی یک قهرمانی در لیگ و سوپر جام حالا با کسب دومین قهرمانی در لیگ برتر بعد از برانکو به بهترین مربی پرسپولیس در تاریخ لیگ برتر تبدیل شده است و در پی ماجراجویی دوباره در لیگ قهرمانان آسیاست.

 

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.