شافعی: ولخرجی‌های تیم صنعتی اجحاف در حق قهرمان لیگ استتیم‌های صنعتی و معدنی به فوتبال ظلم می‌کنند

0 95
شافعی: ولخرجی‌های تیم صنعتی اجحاف در حق قهرمان لیگ استتیم‌های صنعتی و معدنی به فوتبال ظلم می‌کنند

علیرضا ابراهیمی، رضا دهقانی و علی نعمتی 3 خریدی هستند که تا اینجای کار حضورشان در پرسپولیس قطعی شده، حسین کنعانی زادگان، احمد نوراللهی و همچنین شهریار مغانلو هم 3 جدایی قطعی سرخپوشان هستند که 2 نفر اول به تیم‌های عربی رفته و مغانلو هم به خاطر ناتوانی پرسپولیس در پرداخت رقم بالای رضایتنامه‌اش به تیم پرتغالی، روانه سپاهان شده است.
پرسپولیس روز ۲۳ شهریور یک مسابقه آسیایی در پیش دارد و تمرینات قرمزها زیر نظر یحیی گل‌محمدی آغاز شده است. درخصوص آینده پرسپولیس و شرایطی که در فصل نقل و انتقالات تجربه کرده است، گفت‌وگویی با محمود شافعی داشتیم.
این پیشکسوت سرخپوشان معتقد است نباید نگران جدایی هیچ بازیکنی بود چراکه قبلا هم پرسپولیس ستاره‌هایش را از دست داده اما باز هم موفق عمل کرده است. گفت‌وگوی روزنامه پرسپولیس با بازیکن بامعرفت قرمزپوشان در دهه‌های گذشته را در زیر می‌خوانید:


-پرسپولیس تا اینجای کار در فصل نقل و انتقالات 3 بازیکن گرفته، خریدها چقدر می‌توانند در راه قهرمانی‌های بعدی موثر باشند؟

من بازی‌های گل‌گهر را آنالیز می‌کردم، علیرضا ابراهیمی بازیکن بدی نیست، در تیم پرطرفدار و قابل احترامی بازی کرده و حالا از آن تیم به تیم بزرگ‌تری آمده و مهم این است که بتواند با تیم جدیدش خوب مچ بشود. امیدوارم به هماهنگی لازم برسد. خیلی مسايل در پرسپولیس مطرح است که در تیم‌های دیگر نیست. احترام به هوادار که صاحب اصلی باشگاه است و اینکه بتوانی وظایفت را در قبال تیم جدید به خوبی انجام دهی. از علی نعمتی تا حدودی شناخت دارم، در یک مقطع قرار بود به تیم آرمان گهر سیرجان که تیم دوم گل‌گهر است و الان لیگ یک بازی می‌کند، بروم که نعمتی هم آنجا بود و بعد رفت پدیده، بازیکن توانمند و جوانی است. امیدوارم بتواند تمام استعداد و توانایی خودش را در پرسپولیس بروز دهد و خیلی زود به هماهنگی لازم برسد. رضا دهقانی بازیکن بدی نیست، جوان هست من فکر می‌کنم یک مقدار با شرایط تاکتیکی و تفکرات فنی کادر فنی هماهنگ شود به نتیجه لازم می‌رسد.
-اما همچنان کفه ترازو به سمت کسانی که از تیم جدا شدند سنگین‌تر است. یعنی هیچ‌کدام از این 3 نفر در حد 3 بازیکنی که از دست دادیم نیستند.
قطعا کفه به سمت جداشده‌ها سنگین‌تر هست چون این‌ها از تیم قهرمان جدا شدند. این اتفاق همه‌جا می‌افتد. ستاره‌ها در تیم بزرگ می‌درخشند و بعد با قرارداد بهتر به تیم‌های دیگر می‌روند. در بایرن‌مونیخ، رئال و بارسلونا هم هرسال شاهد این اتفاقات هستیم. تیم‌های دیگر بخش عمده ستاره‌های‌شان را جذب می‌کنند. این یک مساله بدیهی است، بحث جایگزینی نفرات مهم است. نفراتی که از دید کادر فنی بتوانند جای نفرات قبلی را پر کنند. احمد نوراللهی که از اول احمد نوراللهی نبود، وقتی به پرسپولیس آمد، شرایط امروزش را نداشت بعدا به یک مهره تاثیرگذار تبدیل شد. این وظیفه کادر فنی است که از این بازیکنان مهره کلیدی و موثر بسازند.
-اما جدایی مغانلو خیلی قابل تامل بود. پرسپولیس از عهده رقم رضایتنامه‌اش برنیامد اما سپاهان که در این سال ها توفیقی نداشته، به‌راحتی توانست رضایتنامه او را از تیم پرتغالی بگیرد.
در بحث محدودیت‌های مالی در حق پرسپولیس اجحاف شد. ما مورد ظلم قرار گرفتیم. یک تیم صنعتی از ذخایر دولت و مردم استفاده کرده و این‌طور ولخرجی می‌کند اما تیم مردمی پرسپولیس پولی از وزارت ورزش نمی‌گیرد، بودجه‌اش از محل اسپانسرها تامین می‌شود و خدماتی که مردم از اسپانسرها می‌گیرند. اسم وزارت ورزش روی پرسپولیس است، اما در حقیقت بودجه‌ای از این محل ندارد. این واقعا ظلم است. امسال گل‌گهر، سپاهان و ذوب آهن وحشتناک به فوتبال ما ظلم کردند، آن‌ها به‌راحتی هر بازیکنی که بخواهند را می‌گیرند و ارقام را به شدت بالا می‌برند که دادن این پول‌ها در وُسع پرسپولیس و استقلال نیست. بودجه سپاهان از کجاست؟ کدام شرکت خصوصی؟ همه این‌ها پول دولتی و مردم است. فقط بقیه را گول می‌زنند.
تجربه نشان داده هر وقت پرسپولیس و استقلال خوب و قوی بودند ما تیم‌ملی خوبی داشته‌ایم، خوب هزینه کردن سپاهان و تیم‌های دیگر نتوانسته ضامن خوب بودن تیم‌ملی‌مان باشد.
بله، همین‌طور است. این بچه هم تقصیری ندارد، مغانلو در واقع کارمند باشگاه پرتغال هست و هر دستوری آن‌ها بدهند، باید اجرایش کند. این وسط فقط تبعیض مالی بین باشگاه‌ها تنش به وجود می‌آورد اما با این وجود من فکر می‌کنم پرسپولیس آن‌قدر توانمند هست که چالش‌ها را رد کند. این تیم چالش‌های بزرگ‌تر از این را رد کرده، مگر چند سال پیش از نقل و انتقالات محروم نشد اما به فینال آسیا رفت؟
-پس معتقدید که این جدایی‌ها نمی‌تواند خللی در کار تیم ایجاد کند؟
نه، نمی‌تواند. ما از چالش‌های سخت‌تر هم رد شده‌ایم. مهدی طارمی و رامین رضاییان مگر در آن شرایط جدا نشدند و آن مشکلات هم به وجود آمد. آن سال در مجموع 7-6 بازیکن از پرسپولیس رفتند اما تیم به مسیرش ادامه داد و پرسپولیس سر جایش ماند. من می‌گویم قطع به یقین تفکرات گل‌محمدی و باقری و پیروانی کار را خوب پیش خواهد برد. از دکتر سمیعی هم عنوان پیشکسوت تشکر می‌کنم که به نحو احسن کارش را انجام داد و مدیریت حرفه‌ای را به بقیه یاد داد. بقیه باشگاه‌ها باید این مدل مدیریت را سرمشق و سرلوحه کار قرار دهند.
-و بازی با استقلال تاجیکستان در پیش است. ۲۳ شهریور باید با این تیم بازی کنیم.
من فکر می‌کنم بازی خوبی از کار دربیاید. شاید خودم هم آن تاریخ آنجا باشم و بازی را از نزدیک ببینم. با این نگاه حرفه‌ای که در پرسپولیس وجود دارد، این تیم با تمام قدرت جلو می‌رود که خودش را به جمع ۴ تیم برتر آسیا برساند. البته تیم‌های بزرگ آسیا هزینه می‌کنند، کره و ژاپن خریدهای میلیون دلاری دارند، ما باز هم با چالش سختی مواجه هستیم اما امیدوار هستم که بتوانیم خوب پیش برویم. یک بخشی از فوتبال پشتیبانی است و یک بخشی هم تاثیرگذاری فنی که در هر 2 مقوله پرسپولیس شرایط خوبی دارد.
کار یارگیری رقبای دیگر را چطور دیدید؟ فولاد نکونام را از دست داد، استقلال قائدی را، سپاهان هم هرکسی را می‌خواهد جذب می‌کند.
استقلال و سپاهان زیاد محلی از اعراب ندارند. تیمی را می‌شود رقیب دانست که چند سال متوالی خوب ظاهر شده باشد، نه تیم‌هایی که هراز چند گاهی مدعی می‌شوند. هیچ تیمی اقتدار و ثبات پرسپولیس را ندارد. این‌ها را نباید به چشم رقیب دید.

 

 

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.