از داستان مشترک علیپور و مطهری تا تلاش عجیب متخصصان داوری برای تطهیر فغانیکارشناسانی که فصلی، نظر عوض می‌کنند

0 106

شیوا دورانگر – خبرنگار: فرشاد فرجی را جوری در دربی زدند که از درد تا چند دقیقه به خود می‌پیچید، داور محترم اما حتی یک آخ هم به مهاجم استقلال نگفت تا پرسپولیسی‌ها که خاطرات تلخی از فغانی دارند از وی شاکی شوند.

حالا رییس کمیته داوران و رفیقان گرمابه و گلستان این داور دوره افتاده و دارند اشتباهاتش را ماله‌کشی می‌کنند! یکی می‌گوید فغانی صحنه را ندیده است، آن یکی ادعا می‌کند شدت برخورد بیش از حد نبوده و نیازی به اخراج نداشت و کارشناس دیگری به هرکسی که تصمیمات این داور را نقض کند حمله‌ور ‌می‌شود! خود فغانی معتقد است هواداران پرسپولیس در فضای مجازی بیهوده شلوغش کرده‌اند و کارت زرد برای مطهری کفایت می‌کرد! این حرف را داوری می‌زند که در مسابقات بین‌المللی مو را از ماست بیرون می‌کشد و با هیچ احدی شوخی ندارد؛ به نیمار در فینال جام باشگاه‌های جهان کارت زرد داده، رونالدینیو را اخراج کرده و به خاطر قضاوت‌های بی نقضش چندین بار کاندیدای عنوان بهترین داور جهان شده است. همین داور اما در دربی‌ها به‌راحتی از کنار خطاهای بازیکنان استقلال گذر می‌کند و پنالتی‌های پرسپولیس را نادیده می‌گیرد. و یا آن اشتباهات کشنده را در بازی پرسپولیس- ذوب‌آهن در لیگ پانزدهم و استقلال- نفت آبادان در نیمه‌نهایی جام حذفی به یادگار می‌گذارد تا این پرسش پیش بیاید که چرا سطح قضاوت این داور ممتاز در مسابقات داخلی و بین‌المللی این‌همه تفاوت دارد؟

*جرات اعتراف داشته باشید

حداقل درگذشته اگر این داور یک اشتباه می‌کرد از بیان آن ابایی نداشت و دل‌مان خوش بود که بابتش عذرخواهی می‌کند، اما گویی آب و هوای استرالیا روی وی تأثیر گذاشته است، چون حتی بعد از بازبینی صحنه هم حاضر به قبول اشتباهاتش نشد. البته وقتی فدراسیون و داوران بازنشسته فوتبال این‌گونه کورکورانه وی را حمایت می‌کنند هرکسی هم جای فغانی باشد از خود دفاع می‌کند. اصلا کدام آدمی برای خودش دردسر درست می‌کند؟ مگر اینکه وجدانش اجازه دهد. اشتباه داوری جزیی از فوتبال است و قرار نیست کسی سوت داوری را از فغانی به خاطر اخراج نکردن مطهری یا عدم تکراری پنالتی بگیرد. بنابراین نیازی به این‌همه تقلا و تلاش برای تأیید اشتباهات این داور نیست. یک بازی انجام شد و به تاریخ پیوست. همان‌طور که دیدید نه پرسپولیس با وجود حذف ناعادلانه‌اش، مثل بقیه تیم‌ها به داور حمله کرد، نه قرار است نتیجه تغییر کند. فغانی با همه اشتباهاتش هنوز بهترین داور ایران است و با برشمردن اشتباهاتش خدشه‌ای به اعتبار بین‌المللی‌اش وارد نخواهد آمد . پس خواهشاً دست از تطهیر این داور بردارید و با مردم رو راست باشید. خیال هم نکنید کسی متوجه برخی رفتارها نمی‌شود.

*حسینی و تکرار خطا در دربی

چرا باید در برنامه شب‌های فوتبالی وقتی صحنه‌های داوری موردبررسی قرار می‌گیرد کارشناسان در یک صحنه مشابه ۲ نظر متفاوت داشته باشند؟ در بازی که فغانی سوت زده جلو آمدن دروازه‌بان در زمان ضربه عبدی را نادیده گرفته و به تصمیم این داور مبنی بر عدم تکرار ضربه مهر تایید بزنند و از آن‌طرف حرکت محسن فروزان روی ضربه محبی را بابت اینکه از خط دروازه فاصله گرفته خطا بدانند و رای به درستی تصمیم بیژن حیدری دهند؟ نکند قوانین در تهران با اهواز فرق دارد که حرکت حسینی خطا دانسته نمی‌شود؟ نکته اینجاست که در بازی نیمه‌نهایی جام حذفی فصل قبل نیز

پای این دروازه‌بان موقع مهار ضربه نوراللهی و اوساگونا از خط دروازه بیرون بود، اما پیام حیدری پنالتی‌ها را تکرار نکرد که هر سه کارشناسان داوری برنامه فوتبال برتر یعنی مظفری زاده، افشاریان و جهانبازی این تصمیم داور را نادرست دانستند.

*کارشناسانی که فصلی حرف عوض می‌کنند!

به‌راستی چه فرقی بین فغانی با سایر داوران است؟ چطور امثال پیام حیدری‌ها به‌راحتی نقد می‌شوند، اما کسی جرات نمی‌کند اشتباه فغانی را بازگو کند؟ نکند این داور تافته جدا بافته است! باور کنید سایر داوران هم سرمایه‌های این فوتبال هستند و اگر به آن‌ها هم این‌قدر احترام گذاشته می‌شد هیچ تیمی جرات نمی‌کرد شرافت داوران را زیر سوال ببرد. البته این حرف به آن معنی نیست که کارشناسان چشم روی اشتباهات داوران ببندند، حتی این انتظار می‌رود که واقعیت‌ها را پنهان نکنند. اما قرار نیست برای یکی پارتی‌بازی شود. مثلاً بعد از دربی اکثر کارشناسان گفتند خطای مطهری کارت زرد داشت، در حالی که در فوتبال اروپا چنین صحنه‌های را بی‌درنگ با کارت قرمز جریمه و اگر شدت خطا زیاد باشد برای بازیکن خاطی محرومیت در نظر می‌گیرند.

حتی جمال هورن رییس کمیته داوران لندن اخراج مطهری را تایید کرد که این بار از سوی علی خسروی موردحمله قرار گرفت که در حدی نیست که فغانی را نقد کند و باید در لیگ محلات ایران سوت بزند! اگر جناب خسروی کولینا را قبول دارند باید گفت این داور بازنشسته که در دنیای فوتبال پرآوازه است و با ۶ عنوان جهانی پرافتخارترین داور جهان است تصمیم چاکر ترکیه‌ای را در اخراج نانی که خطایی مشابه با مطهری مرتکب شده بود تأیید کرده بود. اما برخی کارشناسان داخلی به قیمت زیر سوال بردن خود حاضر نیستند قوانین را آن‌طور که هست انعکاس دهند.  این در حالی است که برخی از آن‌ها چند سال قبل درصحنه‌ای مشابه، خطای مهاجم پرسپولیس را مستحق اخراج دانسته بود. ماجرا از این قرار است که در جریان یکی از بازی‌های پرسپولیس در لیگ هفدهم که جدالی بود با پدیده در مشهد، علی علیپور شبیه به آنچه مطهری انجام داد را با استوک به کمر علی نعمتی ضربه زد که پیام حیدری به مهاجم پرسپولیس کارت زرد داد و بعد از این اتفاق کارشناسان داوری ازجمله حسین عسگری و مسعود مرادی گفته بودند داور باید او را از زمین بازی اخراج می‌کرد. حالا چه اتفاقی افتاده که امثال حسین عسگری نظرشان تغییر کرده است؟

*سوءاستفاده کمیته داوران از نجابت پرسپولیس

یا امثال خداداد افشاریان تفسیر درگیری از قانون پنالتی دارند؟ شاید هم قوانین عوض شده که ما بی‌خبریم. احیانا این ربطی که به ریاست این داور بازنشسته در کمیته داوران ندارد؟جالب اینجاست که افشاریان با وجود ۲ اشتباه تاثیرگذار فغانی علیه پرسپولیس مدعی است این داور یکی از بهترین قضاوت‌های تاریخ دربی را انجام داده است! او حرکت خطرناک مطهری را مستحق یک اخطار دانسته و گفته است: اگر پای بازیکن استقلال صاف و مستقیم به بازیکن پرسپولیس می‌خورد حتما کارت قرمز داشت ولی مهاجم استقلال در ثانیه آخر پایش را جمع کرد و در زاویه دید داور، جریمه مطهری همان اخطار بود ولا غیر! این دیگر عذر بدتر از گناه است. فرجی را چنان زدند که جای استوک مهاجم استقلال روی بدنش نقش بسته است. اما ظاهراً مدافع پرسپولیس باید قطع نخاع می‌شد تا باور کنند اتفاقی افتاده است! برای آقایان حتی سلامتی بازیکنان هم اهمیت ندارد و فقط به هر طریقی می‌خواهند جو را آرام کنند. با این تفاسیر اگر دیدید از فردا هر بازیکنی زمین چمن را با میدان کاراته اشتباه گرفتند و به سر و بدن هم ضربه زدند تعجب نکنید. خود فغانی گفته است صحنه را ندیده، اما جناب افشاریان چشم‌بسته از این وی حمایت می‌کند و می‌گوید مطهری در زاویه دید این داور بوده است. از همه این‌ها عجیب‌تر سوء استفاده جناب رییس از سکوت و متانت پرسپولیسی‌هاست؛ آنجایی که در کمال حیرت می‌گوید نه استقلالی‌ها و نه پرسپولیسی‌ها در این بازی طلبکار هیچ موضوعی نیستند! آبی‌ها که باید هم راضی باشند، چون سوت‌ها به سودشان بود. فغانی چنان خوش‌خدمتی به آن‌ها کرده است که یکی مثل مجیدی بی‌خیال اختلاف قدیمی‌اش با این داور شده و از وی تعریف می‌کند و شاگردان این مربی برای فغانی استوری های تشکرآمیز می‌زنند. اعتراض پرسپولیسی‌ها هم به چشم کمیته داوران نمی‌آید. چون آن‌ها مثل استقلالی‌ها اهل سر و صدا و هوچیگری نیستند و در کمال احترام به فغانی اعتراض کردند باید سر تیم‌شان را ببرند. پرسپولیسی‌ها این‌قدر حرف نزده‌اند که وقتی یک‌بار اعتراض می‌کنند بلافاصله آن‌ها را احضار کرده و جریمه و محروم می‌کنند اما برخی‌ها آن‌قدر قلدر بازی درآورده‌اند که حتی وقتی رییس کمیته داوران را به دروغگویی متهم کنند یا به داوران تهمت می‌زنند که برنامه‌ریزی‌شده علیه شأن سوت می‌زنند کاری به کارشان ندارند. در این فوتبال تا گستاخ نباشی کسی صدایت را نخواهد شنید و باید مثل برخی تیم‌ها هر هفته به صدر تا ذیل فدراسیون حمله کنید.

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.