از ۱۲ خرید ابتدای فصل پرسپولیس، ۸ بازیکن به ترکیب اصلی رسیدند، ۲ بازیکن هنوز امیدوارند و ۲ نفر نیز ناامید کننده ظاهر شدندلیست برنده

0 74

میلاد اعظمی – خبرنگار: فصل بیست لیگ برتر فوتبال کشور ما با تمام سختی‌ها و فراز و نشیب‌هایش برای پرسپولیس، درنهایت با پنجمین قهرمانی پیاپی پرسپولیس و ثبت رکورد تاریخی گلات قهرمانی به پایان رسید. این در شرایطی بود که تیم یحیی گل‌محمدی در این فصل برای مسابقات لیگ قهرمانان آسیا که درنهایت به فینال آن رسید و فصل جدید فوتبال ایران و لیگ قهرمانان آسیا تغییرات زیادی را تجربه کرد.
وقتی‌که سال گذشته قرار شد ادامه مسابقات لیگ قهرمانان آسیا به‌صورت متمرکز در قطر برگزار شود پرسپولیس تغییرات زیادی را در ترکیب خود تجربه کرده. هم بازیکنان زیادی از جمع پرسپولیس جدا شدند و هم بازیکنان زیادی به ترتیب پرسپولیس و به فهرست پرسپولیس راه پیدا کردند. بازیکنانی که هنگام جذبشان صحبت‌های ضدونقیضی در خصوص کیفیت آن‌ها انجام شده اما هرچه از بازی‌ها گذاشت به همه ثابت شد که درصد بالایی از خریدهای پرسپولیس کاملا به کار این تیم آمدند.
این نشان می‌دهد که کادر فنی و کادر مدیریتی باشگاه چه در پیش از فصل گذشته و چه در نیم‌فصل به‌خوبی نقاط ضعف و قوت را شناسایی کردند و توانستند به بهترین شکل در نقل و انتقالات حضور پیدا کنند و درنهایت تا جایی که شد تیم مدیریتی خواسته‌های کادر فنی را در نقل و انتقالات برآورده کرد.
در این مطلب قصد داریم عملکرد خریدهای پرسپولیس در فصلی که گذشت را موردبررسی دقیق قرار بدهیم تا همه متوجه شدند که خریدهای پرسپولیس چه تاثیری روی روند قهرمانی و تیمی تیم داشتند.

اگر بخواهیم خریدهای فصل گذشته پرسپولیس را که ۱۲ نفر بودند دسته‌بندی کنیم قطعاً این خریدها را می‌شود به ۳ دسته سفید، سیاه و خاکستری تقسیم کرد. بازیکنانی که بنا به دلایلی در هرکدام از این ۳ دسته قرار می‌گیرند و این نشان می‌دهد که دید کادر فنی و مدیریتی نسبت به نقل و انتقالات چطور بوده است.
سفید
نکته بسیار حائز اهمیت در مورد خریدهای فصل گذشته پرسپولیس این است که از ۱۲ خرید پرسپولیس در ابتدای فصل و نیم‌فصل، ۸ خرید کاملاً به کار تیم آمدند و به قول معروف سفید بودند. این نشان می‌دهد که دید کادر فنی و مدیریت باشگاه در مورد نقل و انتقالات چطور بوده است و به خاطر همین می‌شود هم به کادر فنی و هم به مدیریت نمره قبولی داد.
حامد لک، سعید آقایی، میلاد سرلک، عیسی آل‌کثیر، احسان پهلوان، فرشاد فرجی، شهریار مغانلو و مهدی ترابی ۸ خرید سفید پرسپولیس در فصل گذشته بودند. هرکدام از این بازیکنان نقش بسزایی در ثبت گلات قهرمانی داشتند و اصلاً نمی‌شود عملکرد آن‌ها را در این موفقیت تاریخی نادیده گرفت.

رای کمیته انضباطی در خصوص حامد لک صادرشد

حامد لک در درون دروازه یک‌فصل رویایی را سپری کرد و آمار کلین شیت بی‌نظیر را به ثبت رساند. کنار او سعید آقایی در اکثر بازی‌های فصل به عنوان دفاع چپ به زمین رفت و توانست خیال پرسپولیسی‌ها را از بابت داشتن یک مدافع چپ کلاسیک راحت بکند. حتی در زمانی که سعید آقایی به علت مصدومیت و محرومیت در زمین حضور نداشت با وجود آنکه وحید امیری به‌خوبی جایش را پر می‌کرد اما می‌شد جای خالی آقایی را حس کرد. از طرفی فرشاد فرجی که فقط نیم‌فصل از پیوستنش به پرسپولیس گذشته آن‌قدر در بازی‌هایی که برای پرسپولیس به میدان رفت درخشان ظاهر شد که خیال پرسپولیسی‌ها را از بابت دفاع وسط راحت کرد و حتی بعد از جدایی کنعانی زادگان هم همه به فرجی امید دارند.
یک خط جلوتر بازیکنانی مانند میلاد سرلک و احسان پهلوان جذب پرسپولیس شدند. سرلک را می‌شود یکی از بهترین بازیکنان پرسپولیس در فصل گذشته نام برد. هافبکی قدرتمند، گلزن و باهوش در وسط زمین که کنار نوراللهی و کمال کامیابی نیا کمربند خط میانی را محکم کردند. احسان پهلوان هم در بیشتر بازی‌های پرسپولیس به بازی رفت و در خیلی از مسابقات بسیار موثر بود.
در خط حمله اما ۳ خرید رویایی را پرسپولیس تجربه کرد. آل کثیر، شهریار مغانلو و مهدی ترابی ۳ بازیکنی بودند که در خط جلو جذب پرسپولیس شدند و هرکدام از آن‌ها چندین بازی مهم را برای پرسپولیس درآوردند و ۳ امتیازهای فراوان و بسیار حساسی را به پرسپولیس و هوادارانش هدیه کردند.
آل کثیر مغانلو و ترابی روی اکثر گله‌ای این فصل پرسپولیس تاثیر داشتند، نکته وقتی جالب‌تر می‌شود که این سه بازیکن عملاً از نیم‌فصل دوم در ترکیب پرسپولیس قرار گرفتند و یک نیم‌فصل در پرسپولیس حضور نداشتند. آل کثیر که محروم بود و مغانلو و ترابی در خارج از کشور فوتبال بازی می‌کردند.
خاکستری
غیر از هشت خریدی که در بالا در مورد آن‌ها صحبت شد و به قول معروف سفید بودن ۲ خرید پرسپولیس کاملا رنگ خاکستری داشتند، یعنی نه خیلی فوق‌العاده بودند و نه خیلی بد و کاملا بازیکنان متوسطی بودند.
علی شجاعی و محمد شریفی بازیکنانی هستند که در این فهرست جای می‌گیرند.
با اینکه شجاعی در ۲ مقطع، ۲ صحنه بسیار حساس و تأثیرگذار را برای پرسپولیس رقم زد اما واقعاً به خاطر شرایطی که وجود داشت خیلی کم به بازی گرفته شد و عملکرد کاملاً متوسطی داشت. اگر پنالتی معروف به النصر و سیو دروازه‌اش در بازی با استقلال را فاکتور بگیریم شجاعی در باقی موارد در بهترین حالت یک بازیکن متوسط بود. البته شجاعی بازیکن باکیفیتی است اما سطح فنی پرسپولیس و کمتر بازی کردن او کاری کرد که در فهرست خاکستری قرار بگیرد.

پرسپولیس / لیگ خلیج فارس
شریفی هم بازیکن جوانی بود که از سایپا به پرسپولیس آمد با توجه به اینکه در پست او نوراللهی، سرلک و کمال کامیابی نیا حضور داشتند طبیعتاً شریفی خیلی کم در این پست به بازی گرفته شد، اما یادمان باشد که او در شرایطی در پرسپولیس ماند که محسن ربیع خواه و سعید حسین پور در همین پست در ابتدا و وسط فصل از پرسپولیس جدا شدند اما شریفی در پرسپولیس ماندنی شد. شاید در سال‌های آینده بیشتر از شریفی بشنویم و تبدیل به یک بازیکن مهم و تأثیرگذار در قلب خط هافبک پرسپولیس شود.
سیاه
۲ بازیکن از جمع ۱۲ بازیکنی که در فصل گذشته به پرسپولیس آمدند واقعاً خریدهای خوبی نبودند و آن‌ها را می‌شود در لیست سیاه قرار داد.
آرمان رمضانی با یک رقم عجیب در ابتدای فصل به پرسپولیس پیوست و هیچ کار خاصی برای پرسپولیس تا نیم‌فصل انجام نداد و درنهایت مستقیم از پرسپولیس به استقلال رفت. رمضانی در مدت حضورش در پرسپولیس جز خراب کردن موقعیت‌های مسلم گلزنی کار خاصی نکرد هرچند در استقلال توانست یکی، دو گل به ثمر برساند اما نشان داد که واقعا ظرفیتش همین است و اصلا ارزش هزینه کردن نداشت.

آرمان رمضانی در مسیر کریستین اوساگوآنا
دیگر بازیکن این فهرست مهدی مهدی خانی است. بازیکن جوانی که از کرواسی به پرسپولیس آمد اما به هیچ عنوان نتوانست خودش را به کادر فنی پرسپولیس تحمیل کند.
مهدی‌خانی در چند بازی که برای پرسپولیس به میدان رفت چیز خاصی برای عرضه نداشت و درنهایت در بیشتر بازی‌های نیم‌فصل دوم به یک بازیکن کاملاً نیمکت‌نشین و سکونشین تبدیل شد. مهدی خانی را هم می‌شود در لیست سیاه خریدهای پرسپولیس گذاشت.
البته ذکر این نکته ضروری است که وقتی یک تیمی در یک‌فصل ۱۲ خرید جدید انجام می‌دهد طبیعی است یک یا ۲ بازیکن از این تعداد خوب نباشند و یا حداقل در آن تیم جواب ندهد اما به هر حال ۲ بازیکن واقعاً شرایط خوبی در پرسپولیس نداشتند و در لیست سیاه قرار گرفتتد.
نمره قبولی به نقل و انتقالات
درمجموع می‌شود عملکرد کادر فنی و مدیریتی باشگاه پرسپولیس را در نقل و انتقالات فصل گذشته مثبت و عالی ارزیابی کرد. چه در ابتدای فصل و چه در نیم‌فصل بازیکنان بسیار مهم و تاثیرگذاری جذب پرسپولیس شدند، آن‌ها در شرایطی که بازیکنانی مانند بیرانوند علیپور خلیل زاده و دیگران از جمع پرسپولیس جدا شده بودند پس پرسپولیس به بازیکنانی نیاز داشت که در سطح فنی آن‌ها باشد و بتواند خلاء این بازیکنان را پر کند که این اتفاق رخ داد و ۸ یا در بهترین حالت ۱۰ بازیکن تأثیرگذار به پرسپولیس پیوستند و درنهایت به رکورد تاریخی گلات قهرمانی رسیدند.

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.