ترابیان: بازی با تراکتور و پیکان اقتدار قهرمان را نشان دادپشت آدم‌ها و تیم‌های موفق همیشه حرف هست

0 92
ترابیان: بازی با تراکتور و پیکان اقتدار قهرمان را نشان دادپشت آدم‌ها و تیم‌های موفق همیشه حرف هست

پرسپولیس کار بزرگش را با گلات تکمیل کرد. این اتفاق کمتر در دنیای فوتبال اتفاق می‌افتد، اینکه یک تیم ۵ سال متوالی قهرمانی مسابقات را از آن خود کند.
به باور اکثر پیشکسوتان باشگاه، عامل مهم رسیدن به این مهم اتحاد و همدلی کادر فنی و بازیکنان بوده است. در این بین یحیی گل‌محمدی نقش بسزایی داشته که حالا دیگر با دو قهرمانی، کم‌کم از زیر سایه نام برانکو خارج شده و حتی عده زیادی او را گزینه بسیار خوبی برای قبول هدایت تیم‌ملی فوتبال می‌دانند.
رضا ترابیان دوستی دیرینه‌ای با یحیی دارد. او هم کار بزرگ تیم را تحسین کرده و البته معتقد است که تکرار قهرمانی‌ها برای ششمین بار، نیاز به تقویت تیم دارد.
در روزهایی که همه نگاه‌ها به توکیوست و ورزش ایران بعد از روزها انتظار سرانجام تعداد مدال‌هایش را افزایش داده و با رضا گرایی در رشته‌فرنگی به دومین طلای المپیک رسید، گفت‌وگوی خبرنگار روزنامه پرسپولیس با رضا ترابیان بازیکن سابق سرخپوشان و تیم‌ملی فوتبال را در زیر می‌خوانید:

همان‌طور که مدت‌ها بود می‌گفتید، تیم یحیی بار دیگر قهرمان ایران شد.
پرسپولیس فصل را عالی تمام کرد. از قبل، کار نشدنی به نظر می‌رسید اینکه یک تیم ۵ بار متوالی قهرمان لیگ یک کشور شود، اما بچه‌ها به این مهم رسیده و به قول معروف کار را خوب تمام کردند این پنجمین قهرمانی پی‌درپی بود که به دست آمد. حالا فکر می‌کنم باید برای سال آینده خوب برنامه‌ریزی کرد که دوباره تیم قهرمان شود. رسیدن به ششمین قهرمانی و کسب نتیجه خوب در لیگ قهرمانان آسیا کاری است که می‌شود اتفاق بیافتد، هرچند کار سختی است.
البته در سال‌های قبل هم تکرار قهرمانی‌ها پیش از شروع فصل سخت به نظر می‌رسید، اما پرسپولیس به این رکورد رویایی رسید.
می‌توانند، اما قطعا باید تیم را تقویت کرد. باید برای قهرمانی ششم و قهرمانی آسیا تلاش بیشتری کرد. من شنیدم چند تا از بازیکنان می‌خواهند جدا شوند یا قراردادشان تمام‌شده یا پیشنهاد دارند. هرکسی جدا می‌شود باید خیلی زود بازیکن جایگزین مشخص شود. فکر می‌کنم پرسپولیس توقعات را خیلی بالابرده و به همین دلیل سال سخت‌تری در انتظار است.
این حرف بی‌محتوا و بچه‌گانه که وزیر باعث قهرمانی‌های پرسپولیس شده، هم همچنان ورد دهان آن‌هایی است که سال‌هاست قهرمان نمی‌شوند.
قبلا هم گفتم، همیشه پشت آدم‌های موفق و تیم‌های موفق همین حرف‌ها هست، اگر نباشد باید تعجب کرد. آن‌ها همیشه باید دنبال یک بهانه بگردند. حالا یا رقیب‌اند یا ضعیف‌اند، یا می‌خواهند ضعف خودشان را توجیه کنند و به همین دلیل دنبال این مسایل هستند. شما بازی با پیکان یا تراکتور را ببینید. هر عاقلی این دو بازی را نگاه کند، متوجه می‌شود این تیم چقدر با درایت کار کرده و مدیریت شده است. این ۲ بازی حجت را بر تمام رقبا تمام کرد. خصوصا بازی با تراکتور، وقتی آن‌همه موقعیت گل پرسپولیس در نیمه اول وارد دروازه حریف نشد و در نیمه دوم پرسپولیس گل خورد، خود من با وجودی که آدم خوشبینی هستم و اعتقاد زیادی هم به کادر فنی و بازیکنان دارم اما احساس کردم تیم با این گلی که خورده، به هم می‌ریزد و ازنظر روانی نمی‌توانند خودشان را جمع کنند و می‌روند سمت بازی احساسی و مستقیم؛ ولی دیدیم که کامل بازی را کنترل کردند. تعویض‌های خیلی خوبی انجام شد و کار منطقی ادامه پیدا کرد و بچه‌ها بازی باخته را سه بر یک تمام کردند. این نشان می‌دهد این تیم چقدر با اقتدار قهرمان شده است. یا بازی با پیکان که خیلی استرس بالا بود، بچه‌ها در همان ۲۵ دقیقه اول کار را تمام کرده و بعد بازی را مدیریت کردند.
این‌طور که پیداست حمید مطهری پیشنهاد سرمربیگری از تیم‌های لیگ برتری دارد. جدایی او کادر فنی را ضعیف نمی‌کند؟
به نظر من اگر هم جدا شود، هیچ اتفاقی نمی‌افتد. البته که او مربی خیلی خوبی هست، کمک خوبی برای یحیی بود، جدا از بُعد فنی به لحاظ شخصیتی هم قوی است ولی مطمئنا برای پرسپولیس مشکلی پیش نمی‌آید چون یحیی کمک‌های خوب کم نداشته و او آدم باهوشی است و اگر حمید مطهری برود، سریع یکی مثل او را به کادرش اضافه می‌کند. یک چیز هم بگویم. به نظر من بچه‌هایی که این‌طوری جداشده و سرمربی می‌شوند، خوب است و پیشرفت محسوب می‌شود اگر البته نتیجه بگیرند، اما می‌توانند با ماندن، با توجه به اینکه با سرمربی مچ هستند، موفقیت‌های بهتری را کسب کنند. من اعتقاددارم که مجتبی حسینی کنار یحیی به‌مراتب موفق‌تر بود نسبت به زمانی که به‌عنوان سرمربی فعالیت کرد. اگر کنار یحیی می‌ماند، الان کمک تیم پرسپولیس بود، ضمن اینکه در آینده هم شانس این را دارند که به تیم‌ملی فوتبال برسند و یا اینکه حتی بیرون از ایران کار کنند. خوب است آدم پیشرفت کند و ریسک را باید پذیرند اما ممکن است بروند و این شانس را هم از دست بدهند.
کنعانی زادگان هم در پایان لیگ از تیم جدا شد.
به هرحال باید جایش را پر کنند. شجاع که رفت کنعانی زادگان بود و خوب توانست جایش را پر کند، سال خوبی را هم گذراند. حالا یک مقدار جایش خالی هست، بایستی حتما به فکر دفاع وسط ششدانگ باشند. جلال حسینی هم هست، او کمک خیلی خوبی برای تیم خواهد بود، تجربه فوق‌العاده‌ای دارد ولی با توجه به سن و سالش فکر می‌کنم توان یک‌فصل فشرده با آسیایی و حذفی و لیگ را ندارد. در باقی خطوط هر جا که نگاه می‌کنم بچه‌ها خوبند، هافبک‌های خوبی داریم. عالیشاه فوق‌العاده شده، نوراللهی به سقف پختگی رسیده و کمال اگر برسد خیلی خوب است. سرلک عالی است. با برگشتن ترابی و امیری چپ ما خیلی خوب شده، شیری و آقایی و… هم راست هستند. البته خوب است که پرسپولیس به فکر اضافه کردن یک مهاجم خوب باشد.
تعداد مهاجمان خوب‌مان زیاد شود، حاشیه درست نمی‌شود؟
نه، کادر فنی می‌تواند با مهره‌هایش بازی کند، طوری آن‌ها را به زمین بفرستد که انگیزه همه حفظ شود مثل همین کاری که در فصل قبل انجام شد. پرسپولیس در کورس رقابت‌های آسیایی است ضمن اینکه برای ششمین قهرمانی می‌جنگد. بازیکن داشته باشد به نفعش هست. دست کادر فنی باز باشد خوب است، یحیی هم مربی باهوشی است طوری به‌تناوب از مهره‌هایش استفاده می‌کند که فرسوده نشوند.

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.