تضادهای یک مدیر سابق در انتقاد از وزیر ورزش و مدیران فعلی استقلال  بمب‌ بی‌چاشنی فتح‌ا… ‌زاده  

0 101

باشگاه استقلال در وضعیتی عجیبی قرار دارد در بغرنج بودن وضعیتش همین بس که چند روز پیش یکی از طلبکاران آن‌ها، برای توقیف اموال باشگاه با یک خودروی کامیون مقابل باشگاه حاضرشده تا به این شکل طلب خود را تسویه کند.

به گزارش پرسپولیس نیوز، وضعیت هیات مدیره این تیم مشخص نیست و گفته می‌شود که پاداش برد بازیکنان را هم مربی این تیم پرداخت می‌کند. در هرج و مرج بی‌مدیریتی‌ها هم هرکسی خارج از مدیریت باشگاه برای این مجموعه تعیین تکلیف می‌کند. ازجمله علی فتح‌ا… ‌زاده، مدیرعامل اسبق باشگاه استقلال که دوره‌های مختلف به هر دری می‌زند تا حضور مجددش در این باشگاه را رقم بزند و البته این بار بدون دریافت یک ریال دستمزد. او بازهم ردای شوالیه به تن کرده و به نظر می‌رسد که اهرم انتقاد از وزیر ورزش و شیوه مدیریتی باشگاه استقلال سودای حضور در هیات مدیره این باشگاه در دولت سیزدهم را دارد. البته که هواداران باشگاه با تجربه دوران ناموفق مدیریت او در باشگاه، حالا انتقادهای جدیدش را هم دلسوزی برای باشگاه نمی‌دانند و معتقدند که او در ماه‌های پایانی دولت دوازدهم و خاتمه وزارت مسعود سلطانی‌فر به دنبال جایگاهی برای خود در دولت بعدی است. آن‌هم در حالی که فتح‌ا… زاده در آخرین دوره حضورش در راس باشگاه استقلال به‌شدت طرفدار سیاست‌های مدیریتی سلطانی‌فر بر راس وزارت ورزش بود و حتی طرفداری او از باشگاه پرسپولیس را یک انتخاب معقولانه عنوان می‌کرد اما حالا به‌شدت  او را مورد انتقاد قرار داده و نابسامانی‌های این باشگاه را حاصل تفاوت‌هایی می‌داند که سلطانی‌فر میان ۲ رقیب سنتی فوتبال ایران می‌داند.

مدیر ۱۶ روزه استقلال 

«فتح‌ا… ‌زاده درباره انتخاب هیات مدیره این باشگاه گفته؛ این چه انتخابی است، فردی که ۲ روزه آورده‌اید فرار کرده و می‌رود؟ برای اولین بار نیست که چنین اتفاقی می‌افتد بلکه چندمین بار است. نوش‌جانتان که سر سفره نشسته‌اید اما سفره را خراب و نجس نکنید و به آن احترام بگذارید. تعجب می‌کنم چرا تیم به این بزرگی را دست یک نفر می‌دهید تا وی درباره‌اش صحبت کند؟ نمی‌توانید به افرادی که اختیار تعیین مدیرعامل دارند بگویید این کار را انجام ندهید و آن‌ها را کنار بگذارید. این هم یک تخلف است. دوستان قانون‌مدار ما کجا هستند و چرا به این تخلفات رسیدگی نمی‌کنند؟ چرا هر کی به هر کی شده است؟ یک‌بار مصاحبه کرده و به آقای روحانی گفتم واقعا نمی‌تواند وزیرش را سین جیم کند و از وی توضیح بخواهد؟ نمی‌بینند که مردم اعتراض کرده و تجمع می‌کنند؟ دیدن این مسایل خیلی سخت است؟»

** کاش یک نفر به آقای فتح‌ا… زاده بگوید که باشگاه تحت مدیریت او هم کم از شرایط کنونی نداشته و بهتر است مشکلات‌شان را به‌پای وزارت ورزش ننویسند. او که همواره خود را یکی از مدیران باتجربه این تیم در ادوار مختلف نامیده سال‌های حضورش را با بمب‌هایی گذراند که دردی از استقلال دوا نکرد و درنهایت هم به بهانه بیماری عطای حضور ۱۶ روزه در هیأت مدیره و مدیرعاملی این تیم را به لقایش بخشید و رفت! در استقلال تحت مدیریت او هم اختلافات میان مدیران باشگاه و حتی مربی تیم هم زیاد بود و حتی با ورود عابربانک‌های میلیاردی هم دردی از مشکلات اقتصادی باشگاه استقلال حل نشد.

آقای مجیدی! نمی‌توانی استعفا بدهی

« این مدیر سابق با تمجید از مجیدی هم بیان کرده؛ یک مربی آورده‌اید که جوان است و احتیاج دارد که به وی برسید. این جوان مثل درخت میوه‌ای است که تازه کاشته‌اید. به‌جای مراقبت از این درخت، هر روز شاخه‌اش را می‌زنید و در معرض باد و طوفان قرارش می‌دهید؟ به چه دلیل؟ می‌خواهید به چه برسید؟ چرا مردم هر حرفی می‌زنند ناراحت می‌شوید؟ مربی استقلال اعصابش خرد است و ناراحت است. با وی صحبت کرده و گفتم اگر می‌خواهی با هرکسی درگیر شوی بگو ما درگیر می‌شویم و با آن‌ها صحبت می‌کنیم. به کار خودت برس اما یک فرد با بی‌اخلاقی، صدای مرا به مدیر باشگاه رسانده است، مدیر هم از من گلایه می‌کند که چرا چنین حرفی زده‌ای؟‌ وقتی می‌بینم مربی تیم ناراحت است باید چه حرفی بزنم؟ باید از وی حمایت کنم تا بتواند کارش را انجام بدهد. این بچه این‌قدر خوب کار می‌کند. آیا شکست دادن تیم امیر قلعه‌نویی کار ساده‌ای است؟ وی یکی از بهترین مربیان ایران است اما تیم همین مربی را هم می‌برد. ببینید در این فشار مربی استقلال چند برد به دست آورده است؟»

** او در حالی مجیدی را به عنوان مربی کاربلد معرفی می‌کند که در آخرین دوران حضورش در باشگاه در یکی از جلسات که بین او و فرهاد مجیدی برگزار شد از مجیدی خواست درصورتی‌که توانایی ادامه کار در این باشگاه را ندارد از سمت خود استعفا کند!

تاوان بمب‌هایی که ترکید 

«فتح‌ا… ‌زاده در ادامه صحبت‌های از ۸۰۰ میلیارد تومانی صحبت می‌کند که در استقلال هزینه شده و بدهی‌هایی که تمام نمی‌شود. درنهایت هم درخواست ۳ ماه حضور رایگان در باشگاه را دارد تا اسناد استقلالی‌ها را بررسی کند و بگوید چه اتفاقی رخ داده است. به اعتقاد فتح‌ا… ‌زاده بدهی‌های استقلال چاه ویل شده و هر چه به آن می‌ریزند تمام نمی‌شود. او تاکید کرده از این وضعیت خجالت بکشید! ما را چه فرض کرده‌اید؟»

اظهارات فتح‌ا…‌زاده را از این منظر ببینیم که باشگاه استقلال جزو باشگاه‌های بدون شفافیت در اعلام قرارداد بازیکنانش حتی در دوران مدیریتی خود اوست. بازیکنانی که عمدتا رقم‌های میلیاردی کلان برای قراردادهای کوتاه‌مدت داشتند اما حاشیه‌های امن و نبود اهرم فشار برای تلاش حداکثری و رعایت اخلاق حرفه‌ای آن‌ها را به مهره‌های مثمر این تیم تبدیل نکرد. از سوی دیگر در دوران مدیریت فتح‌ا… ‌زاده قراردادهای غیر‌حرفه‌ای با بازیکنان هم باعث می‌شد که آن‌ها وسط فصل از تیم جدا شده، راهی کویت و قطر شوند بدون این‌که منفعتی برای آبی‌ها داشته باشد. البته به نظر می‌رسد که او دوست ندارد درباره این موارد و البته بمب‌هایی که در استقلال ترکانده صحبت کند که باعث شده مدیران پس از او همچنان تاوان هزینه‌کردهایش را بپردازند. همان بریز و بپاش‌هایش در دوران وزارت محمود گودرزی که منجر به برکناری‌اش شد. نبود شفافیت در عقد قرارداد با بازیکنان و مربیان این تیم هم در حالی موردنقد است که تنها در یک مورد پیگیری سازمان بازرسی رقم قرارداد رشید مظاهری چند برابر قرارداد حامد لک؛ دروازه‌بان فعلی پرسپولیس عنوان شد یا قرارداد ۱۴ میلیارد تومانی وریا غفوری در مقایسه با قرارداد نزدیک به دو میلیارد تومان سید جلال حسینی.

دوگانه‌های فتح‌ا… ‌زاده و سلطانی‌فر 

«عضو سابق هیات مدیره استقلال با ابراز گله‌مندی از سلطانی‌فر گفته چگونه برای آن تیم این‌گونه راحت مدیر می‌گذارید؟ یک مدیر خوب و عاقل مثل سمیعی که آدم دست‌پاکی است و کم مصاحبه می‌کند را سرکار استقلال هم بگذارید. چرا این کار را انجام نمی‌دهید؟ چرا آنجا می‌توانید اما اینجا نمی‌توانید؟ آیا ما از قوی شدن پرسپولیس ناراحت می‌شویم؟ خیر خیلی هم خوشحال می‌شویم. آن‌ها رفقای ما بودند و مدیران و بچه‌های ۲ باشگاه باهم ارتباط خوبی داشتند اما آن‌ها را به جان هم انداختید. از این کار چه لذتی می‌برید؟ آیا سادیسم دارید که می‌خواهید مردم را اذیت کنید؟ میلیون‌ها هوادار استقلال خواستار تجمع هستند، فکر می‌کنید آن‌ها بی‌کس هستند. خود من همین امروز به وزیر محترم کشور نامه می‌نویسم و از وی می‌خواهم برای ما مجوزی صادر کند تا جمع بشویم تا این آقایان بدانند چند نفر هستید. صد و دویست نفر نیستیم. اگر فتح‌ا… ‌زاده بخواهد حرف بزند صد نفر یا دویست نفر نمی‌آیند. اگر وزیر به من اجازه تجمع بدهد و در آن صورت کمتر از سی، چهل هزار نفر آمدند، بگویند ما خط داده‌ایم. خجالت بکشید و این کارها را بس کنید. مردم از بس اذیت شدند، دیوانه شده‌اند.»

** انتقاد از وزیر ورزش هم در حالی صورت گرفته که هنوز تعریف و تمجیدهایی او بابت بازگشت دوباره به استقلال را از یاد نبرده‌ایم. فتح‌ا… ‌زاده زمستان ۹۸ در حالی که به‌تازگی حکمش را از وزیر گرفته بود خوشحال از موقعیت به دست آمده حتی درباره انتقادهای مطرح شده از پرسپولیسی بودن سلطانی‌فر و ناکامی استقلالی‌ها در کسب نتیجه عنوان کرد؛ هرکسی می‌تواند علایق و تمایلاتی داشته باشد. در این مدت ندیدم که وزیر میان هیچ‌کدام از تیم‌ها فرقی بگذارد. نباید بی‌عرضگی و کم‌توانی خودمان را گردن دیگران بیندازیم. همه‌چیز عادلانه است و اگر غیر از این باشد، اولین نفری خواهم بود که اعتراض می‌کنم. اما او حالا به رنگی بودن وزیر و تفاوت در انتخاب مدیرها اعتراض می‌کند چرا که احتمالا در دولت بعدی سلطانی‌فر بر راس وزارت ورزش نخواهد بود و او باید حضور بر سفره استقلال را از وزیری دیگر طلب کند!

فرار رو به جلو، حربه عبور از مشکلات 

در پایان ‌هم باید به شوالیه‌ آبی‌ها گفت که استقلال با وجود تمام مشکلاتی که شما اکنون مطرح می‌کند مدت‌هاست که در راس هیات مدیره مولتی‌میلیاردهای را به خود دیده که نتوانستند به قول خودتان چاه ویل مشکلات اقتصادی را پرکنند اما بهترین راهکار در مقطع کنونی برای ریشه‌یابی مشکلات حل ناشدنی آبی‌ها قطعا شفافیت دخل و خرج این باشگاه و راه‌افتادن پویشی تحت عنوان انتشار قراردادها و تامین منابع مالی آن‌ها باشد. که تنها در این صورت مشخص می‌شود که ورود و خروجی‌های این تیم چه مبالغ کلانی را بابت حضورشان در باشگاه استقلال دریافت کرده‌اند و یا طلبکار مانده‌اند. او در حالی تیم سابقش را با پرسپولیس مقایسه می‌کند که طی سال‌های اخیر سرخپوشان یکی از پر درآمدزاترین تیم‌های لیگ برتر برای مجموعه‌هایی ازجمله صداوسیما، سازمان لیگ، کارگزاران اقتصادی و حتی اسپانسرها بوده‌اند اما در دریافت تمام آنچه از سوی وزارت برای حمایت مالی ۲ باشگاه در نظر گرفته‌شده بود سهم پرسپولیس نه‌تنها افزایشی نداشته که استقلال هم از این درآمدزایی پرمنفعت پرسپولیس بهره برده است تا نشان دهند هیچ تیمی در طول تاریخ فوتبال ایران به اندازه آبی‌های تهرانی مورد چنین لطف و حمایتی نبوده است. اما نبود فاکتورهای مورد نیاز برای نتیجه‌گیری نزد مجموعه آبی‌ها باعث شده که امثال فتح‌ا… ‌زاده فرار رو به جلو را بهترین حربه برای مخفی نگه‌داشتن مشکلات داخلی این باشگاه قرار دهند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.