تغییرات در آستانه لیگ بیست و یکم؛ آغاز مسابقات از اواخر مهراز لغو ممنوعیت تا گام بلند برای حذف تبانی

0 91

یکی از راه‌های تبانی در فوتبال، راه دادن به بازیکنان تیم حریف برای زدن گل‌های راحت و فراوان است.برای همین است وقتی به بازی‌های انتهایی لیگ برتر و دسته اول نزدیک می‌شویم، هر بازی پرگلی می‌تواند مشکوک باشد، البته هر بازی پرگلی که در آن رد یکی از تیم‌های در آستانه قهرمانی یا سقوط باشد.
به گزارش پرسپولیس نیوز، البته همیشه هم این‌طور نیست که بازی پرگل در دیدار یکی از ۲ تیمی که در معرض قهرمانی یا سقوط است، اتفاق بیافتد، بلکه بازی ۲ تیم دیگر به سود تیمی خاص رقم می خورد. درحالی‌که در هفته‌های پایانی لیگ برتر و لیگ دسته اول همواره شاهد حرف‌وحدیث‌های زیادی در این رابطه هستیم، فدراسیون فوتبال تصمیمی گرفته که در صورت اجرای آن، گامی بلند در راه حذف تبانی برداشته خواهد شد و آن اینکه قرار است به‌جای گل زده، از این پس بازی رو در رو محاسبه شود.

با این تصمیم که در جهت کمرنگ کردن نقش افزایش تفاضل گل و احتمال بروز تبانی اتخاذشده، در بازی‌های ۲ تیم هم امتیاز، دیگر تفاضل گل محاسبه نشده و بازی رودررو ملاک قرار می‌گیرد. البته این یکی از اقدامات پیشگیرانه می‌تواند باشد اما قطع به یقین عامل حذف تبانی از هفته‌های پایانی لیگ‌ها نخواهد بود.

بحث تبانی، شائبه کم‌کاری‌ها و جلسات پشت پرده و پول‌های زیرمیزی، چیزی نیست که به این سادگی‌ها بشود با آن مبارزه کرد، اما اگر فدراسیون عزمی جدی در برخورد با چنین اتفاقاتی داشته باشد، قطعا رفته‌رفته تیم‌ها و افراد جرات اقدام به تبانی را از هر طریقی از دست خواهند داد.

مبارزه با اقدامات کثیف و غیر فوتبالی کار سختی است، کار یک روز و دو روز هم نیست، اما فدراسیون فوتبال با برخورد شدید با تخلفات می‌تواند همه را نسبت به آینده امیدوار کند.

قطعا الگوبرداری از فوتبال روز دنیا و لیگ‌های معتبر اروپایی می‌تواند در این مسیر به فدراسیون ایران کمک کند. آن‌ها سال‌هاست در جهت حذف این حرف‌وحدیث‌ها و اقدامات پنهانی و پشت پرده، قوانین سختی را وضع کرده‌اند.

نه اینکه تبانی و تخلف به کل از فوتبال دنیا پاک شده باشد اما انجام آن کار بسیار سختی به نظر می‌رسد و البته در صورت اثبات، برخورد سختگیرانه و وحشتناکی با متخلفان صورت می‌گیرد.

***

این یکی از تصمیمات جدید فدراسیون فوتبال است که در جلسه هیات‌رییسه سازمان لیگ مطرح شده و طرح دیگر نیز این‌طور که پیداست به لغو قانون جذب خارجی‌ها اختصاص خواهد داشت.

قانون من درآوردی لیگ فصل گذشته که البته موافقان و مخالفان زیادی داشته و در پی ضربه‌های فراوانی که فوتبال‌مان از محل قرارداد با خارجی‌ها بسته بود، اتخاذ شد.

البته تخلف بزرگ را مدیران کرده بودند اما تاوانش را فوتبال ایران می‌داد. مدیرانی که از عقد قراردادی ساده و بدون دردسر عاجز بودند و محصول مدیریت کوتاه مدت‌شان، بدهی‌های فراوان برای تیم‌های مطرح فوتبال ایران و البته تیم‌ملی بود.

قرارداد با ویلموتس و پرونده عجیب ۲۰۰ میلیاردی‌اش که روی دست فوتبال ایران ماند، شکایت برانکو و استراماچونی و کالدرون و دیاباته و استوکس و … همه و همه از سوی مدیران نالایقی اتفاق افتاد که هیچ‌کدام نیز تاوان اشتباهات‌شان را نداده و مسوولیت آن را نپذیرفتند.

به هر شکل حالا قرار است این ممنوعیت برداشته شود، هرچند فوتبال ورشکسته ایران خیلی هم شانس جذب بازیکنان و مربیان شاخص را ندارد و مشکلات اقتصادی اجازه این کار را به باشگاه‌ها نخواهد داد.

***

قبلا گفته‌شده بود که آغاز لیگ بیست و یکم از دوم مرداد خواهد بود اما حالا شنیده می‌شود که این اتفاق در اواخر مهرماه رخ می‌دهد.

تیم‌ملی فوتبال کشورمان شهریورماه درگیر مرحله نهایی انتخابی جام جهانی است. از سوم شهریور قرار است کار بار دیگر با اسکوچیچ استارت بخورد و از هشتم شهریور تمرین جدی تیم‌ملی برای مصاف با سوریه با حضور لژیونرها شروع می‌شود و بعد از آن باید امیدوار به صعود تیم‌ملی به جام جهانی باشیم.

اسکوچیچ و وحید هاشمیان قرار است روز ۱۷ مردادماه در اصفهان حاضر شوند تا سرمربی کروات تیم‌ملی و کمکش بازی فینال جام حذفی که بین استقلال و فولاد برگزار می‌شود را تماشا کنند. این‌طور که پیداست جلسه‌ای نیز بین اعضای کادر فنی تیم‌ملی با حیدر بهاروند و سهیل مهدی برگزار شود تا ضمن بررسی برنامه‌های تیم‌ملی، در خصوص فصل جدید لیگ برتر نیز تصمیم‌گیری شود.

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.