توصیه مهم به همه پرسپولیسی‌هانتیجه دربی روی گلات اثر نگذارد

0 106

میلاد اعظمی – خبرنگار: در حالی که ۳ هفته تا پایان این فصل از لیگ برتر فوتبال کشورمان باقی‌مانده پرسپولیس با ۲ امتیاز اختلاف نسبت به نزدیک‌ترین رقیبش یعنی سپاهان در صدر جدول قرار دارد. پرسپولیس در ۳ هفته پایانی لیگ ۳ بازی حساس و مهم با ماشین‌سازی، تراکتور و پیکان خواهد داشت.

در این بین پیش از برگزاری این ۳ هفته پایانی لیگ برتر که قطعاً حساس‌ترین هفته‌های پرسپولیس در چند سال گذشته است، دربی جام حذفی بین پرسپولیس و استقلال روز پنجشنبه برگزار خواهد شد، مسابقه‌ای که قطعاً مهم‌ترین بازی چند وقت اخیر فوتبال ایران خواهد بود.

وقتی صحبت از دربی و تقابل پرسپولیس و استقلال می‌شود همه‌چیز تحت تاثیر این مسابقه قرار می‌گیرد. بارها و بارها درباره حساسیت این بازی در هر سطحی صحبت شده است و از تاثیرگذاری نتیجه دربی در یک‌فصل فوتبالی پرسپولیس و استقلال. واقعا نمی‌شود این نکته را کتمان کرد که کسب هر نتیجه‌ای در دربی می‌تواند روی عملکرد یک تیم تا ماه‌ها تاثیر بگذارد پیروزی در دربی باعث شادمانی یک تیم و هوادارانش است و شکست در دربی هم می‌تواند دروازه‌ای باشد برای ورود به بحران.

با توجه به اینکه دربی روز پنجشنبه در چارچوب جام حذفی برگزار می‌شود و حتماً باید یک برنده داشته باشد این مساله به خودی خود روی حساسیت بازی تاثیر می‌گذارد. دیگر شرایط طوری نیست که کادر فنی ۲ تیم بخواهند با تفکرات تساوی به زمین بیایند چون بالاخره بازی باید برنده داشته باشد. همین موضوع شاید بتواند شرایط را برای ۲ تیم و مخصوصا پرسپولیس سخت‌تر بکند.

پرسپولیس و استقلال در شرایطی روز پنجشنبه روبروی هم قرار می‌گیرند که وضعیتی کاملاً متفاوت در لیگ دارند. پرسپولیس در ۳ هفته مانده به پایان لیگ با ۲ امتیاز اختلاف نسبت به سپاهان صدرنشین است و در آستانه گلات قهرمانی و استقلال شانس بسیار کمی برای قهرمانی در این فصل دارد و شاید هدفش در لیگ کسب سهمیه باشد.

در جام حذفی اما شرایط فرق می‌کند و استقلال برای اینکه بتواند یک قهرمانی کسب کند و اینکه سهمیه فصل آینده لیگ قهرمانان آسیا را بدون اما و اگر بگیرد روی جام حذفی حساب ویژه‌ای باز کرده است. قطعاً بازی پنجشنبه برای استقلالی‌ها نسبت به پرسپولیسی‌ها حساسیت بیشتری دارد مجیدی و بازیکنانش که شاید فقط یک درصد شانس برای قهرمانی در لیگ داشته باشند تمام تمرکز خود را روی جام حذفی گذاشتند تا بتوانند حداقل یک جام کسب کند و برای این مهم ابتدا باید از سد پرسپولیس بگذرند و یعنی انگیزه‌های استقلال به‌مراتب بیشتر از پرسپولیس است.

با توجه به شرایطی که در بالا توضیح داده شد این نکته بسیار مهم خواهد بود که قطعاً برای همه پرسپولیسی‌ها کسب پنجمین قهرمانی پیاپی و ثبت یک رکورد جاودانه و دست‌نیافتنی اولویت بیشتری نسبت به قهرمانی در جام حذفی دارد، حتی اگر این قهرمانی قرار باشد با شکست استقلال به دست بیاید. به خاطر همین نتیجه دربی به هیچ عنوان نباید روی عملکرد پرسپولیس در ۳ بازی نهایی لیگ و گلات قهرمانی تاثیر بگذارد. در شرایط فعلی کاملا می‌شود این موضوع را باز کرد و در مورد آن صحبت کرد.

اگر دربی روز پنجشنبه با پیروزی پرسپولیس به اتمام برسد این مساله به هیچ عنوان نباید روی عملکرد و غرور بازیکنان اثر بگذارد چون مساله دربی جام حذفی با ۳ بازی پایانی لیگ کاملا متفاوت است. اگر پرسپولیس برنده جدال روز پنجشنبه با استقلال باشد نباید پیروزی در این مسابقه باعث غرور بازیکنان برای ۳ بازی نهایی لیگ باشد، از طرفی شکست احتمالی در دربی هم به هیچ عنوان نباید روی عملکرد پرسپولیس در بازی‌های اثر منفی بگذارد یا باعث شود که تیم به حاشیه برود.

واقعیت این است که اگر بخواهیم احساسات را کنار بگذاریم و منطقی به بازی روز پنجشنبه پرسپولیس استقلال نگاه کنیم این بازی شاید یکی از کم حساس‌ترین بازی‌های تاریخ دربی برای پرسپولیس باشد.

شاید بهتر از هواداران هم کاملاً این موضوع درک کنند که منهای کری‌های بین پرسپولیس استقلال، بازی روز پنجشنبه نسبت به مساله قهرمانی پرسپولیس در لیگ و گلات قهرمانی هیچ حساسیتی ندارد. اینجا وظیفه هواداران این است که فشار را از روی تیم و بازیکنان بردارند تا پرسپولیس بدون استرس و بدون هیچ مساله‌ای در دربی حاضر شود و آن بازی را با هر نتیجه‌ای که شد به پایان برساند چون مهم‌تر از بازی روز پنجشنبه، ۳ بازی نهایی در لیگ است.

نکته مثبت در اینجا این است که کادر فنی پرسپولیس و بازیکنان آن‌قدر تجربه‌دارند که اصلاً نگران است این مساله نباشیم. هم کادر فنی و هم بازیکنان بهتر از همه می‌دانند که قهرمانی در لیگ و کسب گلات قهرمانی نسبت به پیروزی مقابل استقلال در جام حذفی که مسابقه فینال هم نیست بسیار ارجح‌تر است. همان‌طور که سال گذشته پرسپولیس در مرحله نیمه‌نهایی جام حذفی مقابل استقلال شکست خورد اما درنهایت این تراکتور بود که قهرمان جام حذفی شد. پس از پیروزی در بازی مقابل استقلال به هیچ عنوان تضمین‌کننده قهرمانی پرسپولیس در جام حذفی نیست کما اینکه هنوز سپاهان در جام حذفی حضور دارد، اما پیروزی در ۳ بازی نهایی لیگ باعث قهرمانی پرسپولیس و کسب گلات قهرمانی و یک رکورد جاودانه و استثنایی خواهد شد.

در حال حاضر هدف همه پرسپولیسی‌ها ابتدا کسب پنجمین قهرمانی پیاپی در لیگ و بعد از آن موفقیت در لیگ قهرمانان آسیا و شکستن طلسم قهرمانی در لیگ قهرمانان است. واقعا در شرایط عادی کسب جام حذفی اصلا اولویت اول و دوم پرسپولیس نیست و به خاطر همین نباید خیلی بازی پنجشنبه را برای خودمان حساس کنیم. از آن‌طرف قطعاً استقلالی‌ها این بازی را حساس خواهند کرد و حتی تمام تلاش‌شان را می‌کنند تا پرسپولیس را به حاشیه ببرند ولی این مساله نباید کوچک‌ترین تاثیری روی پرسپولیسی‌ها داشته باشد.

نتیجه این بحث این است که اگر پرسپولیس روز پنجشنبه توانست استقلال را شکست بدهد که همه از این پیروزی خوشحال خواهیم شد اما نباید باعث شود که با غرور در ۳ بازی نهایی لیگ حاضر شویم و اگر خدایی نکرده پرسپولیس بازنده جدال پنجشنبه‌شب بود این مساله همان شب باید تمام شود و به هیچ عنوان نباید هیچ اثر منفی روی پرسپولیس در ادامه لیگ داشته باشد.

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.