جذب مغانلو از سانتاکلارا، جیب پرپول می‌خواهد که سپاهان دارد و پرسپولیس ندارددو راهی شهریار

0 71

میلاد اعظمی – خبرنگار: از همان روزی که شهریار مغانلو با قرارداد قرضی به پرسپولیس آمد می‌شد پیش‌بینی کرد در پایان قرارداد قرضی‌اش حواشی زیادی در خصوص ماندن یا رفتن او به وجود بیاید. از چند وقت قبل بود که به موازات مذاکرات باشگاه پرسپولیس با باشگاه سانتاکلارا برای دریافت رضایتنامه شهریار مغانلو، آن‌هم به قیمتی معقول، باشگاه سپاهان با پیشنهاد ۵۰۰ هزار یورویی برای دریافت رضایتنامه بازیکنی که ارزش قرارداد ۱۱۵ هزار یورو است وارد جنگی نابرابر علیه پرسپولیس شد.

سپاهانی‌ها به‌واسطه پشتوانه مالی که خوبی که دارند و البته طرح تعویض شهریار مغانلو با محمد محبی در این ماجرا چند قدمی از پرسپولیس جلوتر بودند. هرچند از همان زمان اعلام شد که درنهایت خود مغانلو باید مقصد آینده‌اش را انتخاب کند اما از روز گذشته اخبار مبنی بر معاوضه شهریار مغانلو با محمد محبی و حضور این بازیکن در سپاهان شنیده شده. حالا می‌خواهیم از ابعاد مختلف این مساله را در مورد نقد و بررسی قرار دهیم.

*بررسی عملکرد مغانلو

شهریار مغانلو در نیم‌فصل حضورش در پرسپولیس ۴ گل در لیگ برتر و ۴ گل در لیگ قهرمانان آسیا به ثمر رسانده است. با وجود این‌که مغانلو در قهرمانی پرسپولیس و ثبت پیروزی‌های این تیم نقشه زیادی داشته اما تعداد گل‌های او برای یک مهاجم نوک آمار بالایی نیست. می‌دانیم که او به‌اندازه سید جلال حسینی و مهدی ترابی در این فصل گل زده و کمتر از احمد نوراللهی و مهدی عبدی.

*آیا مغانلو ۲۰ میلیارد ارزش دارد؟

با توجه به اینکه باشگاه سانتاکلارا برای صدور رضایتنامه مغانلو با پیشنهاد ۵۰۰ هزار یورویی سپاهان روبرو شده و با توجه به اینکه مغانلو حداقل از باشگاه پرسپولیس طلب ۵ میلیارد کرده است، سوال اینجاست که آیا با وجود آمار مغانلو این بازیکن ارزش این را دارد که ۲۰ میلیارد هزینه روی دست باشگاه بگذارد؟ اگر قرار باشد به مغانلو ۲۰ میلیارد بدهند یا قرارداد با پرسپولیس چنین هزینه‌ای داشته باشد به نوراللهی، عبدی، ترابی و آل‌کثیر و بقیه باید چقدر پول داد.

*حفظ بالانس مالی تیم از حفظ شهریار مهم تر است

مساله مهم در مورد ماجرای مغانلو این است که حفظ بالانس مالی پرسپولیس از حفظ خود شهریار مهم‌تر است. کسی می‌تواند و نمی‌خواهد منکر توانایی‌های فنی مغانلو شود اما آیا ارزشش را دارد که به خاطر یک بازیکن بالانس مالی تیم به هم بخورد؟ اصلا نهادهای نظارتی اجازه می‌دهند که باشگاه پرسپولیس فقط برای یک بازیکن چنین هزینه‌ای بکند؟ با فرض اینکه قسمت عمده‌ای از پول رضایت‌نامه مغانلو را یک هوادار متمول بدهد آیا بازهم نگه‌داشتن مغانلو با این مبلغ کار عاقلانه‌ای است؟

*آزاد شدن خرید بازیکن خارجی

مسئله مهم دیگر این است که باشگاه پرسپولیس به هیچ عنوان نمی‌تواند مبلغ ۵۰۰ هزار یورو یا ۲۰ میلیارد تومان که معادل تقریبا ۷۰۰ هزار یورو پول است را فقط برای یک بازیکن بدهد، آن‌هم در شرایطی که خرید بازیکن خارجی آزاد شده و با مبالغ بسیار پایین‌تر از این می‌شود بازیکنان خارجی باکیفیتی را جذب کرد. با توجه به اینکه با حضور مدیریت فعلی باشگاه پرسپولیس دیگر در دغدغه‌ای بابت دلالی در باشگاه و شیطنت‌های نقل و انتقالات ای وجود ندارد، می‌شود بازیکن باکیفیت خارجی را با مبالغ پایین جذب کرد. یادمان باشد که گادوین منشا در دوران اوجش با کمتر از ۱۰۰ هزار دلار به پیکان پیوست، این یعنی اگر دلالی وجود نداشته باشد یا به خاطر این سیستم دلالی پای بازیکنانی مانند اوساگونا و استوکس به پرسپولیس باز نشود، می‌شود بازیکن خوب خارجی را با قیمت مناسب جذب کرد.

*خود شهریار تصمیم‌گیرنده است؛ معرفتی وجود دارد؟

هیچ‌کسی به‌اندازه شهریار مغانلو نمی‌تواند به این ادعا صحه بگذارد حضور چند ماه در باشگاه پرسپولیس باعث شد که او از یک بازیکن کاملاً فراموش شده در فوتبال ایران به یک بازیکن شناخته شده تبدیل شود. این باشگاه پرسپولیس بود که در دوران نیمکت نشینی مغانلو در یک تیم درجه چندم پرتغالی او را جذب کرد به او بازی داد و پای گل‌نزدن‌هایش نشست تا مغانلو دوباره به دوران اوجش برگردد. حالا که هیچ‌کس به‌اندازه شهریار مغانلو در انتخاب تیم آینده‌اش تاثیرگذار نیست آیا درست است که مغانلو بخواهد به تیم رقیب مستقیم پرسپولیس در لیگ ایران برود؟ با توجه به اینکه خود مغانلو تصمیم‌گیرنده است آیا معرفت دارد که حداقل به احترام هواداران پرسپولیس که به این اندازه به او بال و پر دادند و اجازه رشد دادن دادند سپاهان را انتخاب نکند. هر چه هست تصمیم‌گیرنده اصلی و نهایی در مورد تیم فصل آینده مغانلو خود این بازیکن است که انتخاب می‌کند به سپاهان برود به قطر برود یا تلاش کند و پرسپولیس بماند. حداقل انتظار پرسپولیسی‌ها از مغانلو این است که به هر تیمی برود جز سپاهان یا استقلال. این یعنی دیگر باید ببینیم معرفت مغانلو آیا به‌اندازه تعصبش نسبت به پرسپولیس است که با سر شکسته برای پرسپولیس بازی کرد.

*سانتاکلارا جواب پرسپولیس را نداده

باشگاه سانتاکلارا به باشگاه پرسپولیس اعلام کرده بود که برای رضایتنامه مغانلو مبلغ ۵۰۰ هزار یورو می‌خواهد. باشگاه پرسپولیس هم در مکاتبه با همتای پرتغالی‌اش اعلام کرده بود که این مبلغ زیاد است و از باشگاه پرتغالی خواسته بود که پیشنهاد نهایی‌اش را ارائه بدهد اما تا زمانی که این مطلب نوشته می‌شد باشگاه پرتغالی جواب نامه و درخواست باشگاه پرسپولیس را نداده بود.

*حضور در پرسپولیس چقدر ارزش مالی دارد؟

مساله دیگر این است که حضور در پرسپولیس چقدر ارزش مالی دارد؟ شما حتی اگر فرض کنید برای پیوستن به پرسپولیس مثلاً پیشنهاد ۳ میلیاردی دارید و از یک تیم دیگر پیشنهاد ۶ میلیاردی باز عاقلانه این است که به پرسپولیس بروید. باوجود اینکه پولی که پرسپولیس به صورت مستقیم پرداخت می‌کند کمتر از تیم‌های دیگر است اما درآمدهای جانبی که از اسم پرسپولیس وجود دارد به‌راحتی می‌تواند این اختلاف را برطرف کند.

مغانلو تا قبل از اینکه پرسپولیس بیاید در این مملکت فوتبالیست بود و بازیکنان بدی هم نبود اما همین چند ماه بازی کردن در پرسپولیس باعث شد تا کاملا شناخته شده شود و زندگی‌اش تغییر کند. آیا قبل از حضور مقابل او در پرسپولیس تعداد فالوئرهای اینستاگرامش به تعداد امروز بود؟ مغانلو و امثال او اگر پرسپولیسی نشوند می‌تواند از طریق اینستاگرام خود درآمد ثابت و چند ۱۰۰ میلیونی و حتی چند میلیاردی داشته باشند؟ این‌ها درآمدهای جانبی است که فقط از کنار پرسپولیس به دست می‌آید که عدد رقم هم ندارد. با این وجود با توجه به اینکه خود این بازیکنان هم می‌دانند حضور در پرسپولیس چقدر درآمد جانبی برای آن‌ها دارد اما بازم باید تصمیم به جدایی می‌گیرند.

*سپاهان چقدر به خود مغانلو می‌دهد؟

سوال اینجاست که با وجود اینکه باشگاه سپاهان حاضر شده ۵۰۰ هزار یورو یعنی معادل ۱۵ میلیارد تومان فقط برای رضایتنامه مغانلو بدهد چقدر به خود این بازیکن می‌دهد؟ با وجود این‌که مغانلو به باشگاه پرسپولیس پیشنهاد ۵ میلیاردی برای یک فصل داده به نظر می‌رسد که سپاهان زیر ۱۰ میلیارد تومان به او پرداخت نخواهد کرد. حتی شنیده‌های غیررسمی حاکی از آن است که سپاهانی‌ها برای راضی کردن مغانلو بودجه ۱۵ میلیارد تومانی در نظر گرفتند، رقمی که سرسام‌آور است. هرچند سپاهانی‌ها سابق داشتند که برای بازیکنی مثل دانیال اسماعیلی فر بالای ۱۰ میلیارد هزینه کنند، پس این رقم ۱۵ میلیارد خیلی نمی‌تواند برای مغانلو عجیب و غریب باشد.

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.