جمعه‌شب، ماموریت غیرممکن فوتبال ایران با پرسپولیس به سرانجام می‌رسدپرواز ققنوس بر فراز جام

0 87
جمعه‌شب، ماموریت غیرممکن فوتبال ایران با پرسپولیس به سرانجام می‌رسدپرواز ققنوس بر فراز جام

شیوا دورانگر – خبرنگار: بازی‌های هفته پایانی لیگ برتر فوتبال، روز جمعه به صورت همزمان از ساعت ۲۱:۱۵ در شهرهای مختلف برگزار می‌شود که در یکی از دیدار‌های مهم این هفته تیم مدعی پرسپولیس میهمان پیکان است. این بازی در ورزشگاه شهدای شهر قدس برگزار می‌شود.
پرسپولیس و پیکان در یک نگاه
رتبه در جدول:
پرسپولیس: ۱
پیکان: ۷
بهترین گلزن:
پرسپولیس: احمد نوراللهی( ۹ گل(
پیکان: محمد امین درویشی( ۵گل(
بهترین پاسور:
پرسپولیس: امید عالیشاه (‌۶ پاس گل)
پیکان: ابراهیم صالحی(۳پاس گل)

پرسپولیس در سودای گلات
پرسپولیس بعد از برد دراماتیک برابر تراکتور در هفته گذشته به دنبال کسب ۳ امتیاز در آخرین دیدار فصل است تا بتواند برای پنجمین فصل متوالی جام را به خانه ببرد. این تیم درحال حاضر با ۶۴ امتیاز در صدر قرار دارد و سپاهان را در ۲ امتیازی خود می‌بینند. البته سرخپوشان با کسب یک مساوی هم شانس قهرمانی خواهند داشت، اما برای اینکه خیالشان از این بابت راحت باشد بهتر است که پیکان را شکست دهند. به‌هرحال فوتبال قابل پیش‌بینی نیست و هر اتفاقی ممکن است در دیدار سپاهان و استقلال رخ دهد.ناگفته نماند فقط برد با اختلاف بیش از سه گل می‌تواند سپاهان را قهرمان کند، آن‌هم درصورتی‌که پیکان توانسته باشد پرسپولیس را متوقف کند.
سرمربی پرسپولیس به شاگردانش توصیه کرده است که ابدا به نتایج سایر تیم‌ها کاری نداشته باشند و فقط به قصد برد در زمین حاضر شوند. خوشبختانه اختیار عمل دست سرخ‌هاست و آن‌ها تعیین می‌کنند کدام تیم قهرمان شود. و قطعا همان‌طور که به ذوب امید نبستند، به انتظار رقیب سنتی هم نخواهند نشست و این نود دقیقه آخر را با تمام توان خواهند جنگید.
تحول پیکان در نیم‌فصل دوم
البته پرسپولیسی‌ها کار راحتی مقابل تیم اوج گرفته پیکان ندارند و باید مقابل حریفی قرار بگیرند که هفته‌هاست نباخته است.آخرین باخت شاگردان تارتار به هفته بیستم برمی‌گردد که در سیرجان با ۲ گل مغلوب گل گهر شدند. از این بازی نزدیک ۴ ماه می‌گذرد و پیکان در این مدت توانست ۹ هفته متوالی نبازد و خود را از رتبه یازدهم به جایگاه هفتم برساند و این برای تیمی که همواره در رده‌های پایینی جدول بوده و بعضا برای بقا جنگیده قابل‌توجه است. چه‌بسا اگر اشتباهات داوری نبود و آن گل آفساید در بازی با سپاهان به ثبت نمی‌رسید شاید پیکان می‌توانست در جایگاه بالاتری بایستد. گفتنی است که پیکان در این بازی مقابل زردپوشان به تساوی یک‌بریک رسید و جالب است که بدانید تیم مهدی تارتار در نیم‌فصل دوم از تمام مدعیان بالای جدول من جمله استقلال و فولاد امتیاز گرفته و فقط ۲ بار شکست خورده است.
پیکان رکورددار تساوی در لیگ
البته اگر نگاهی به جدول بیندازید آنچه بیشتر از همه به چشم می‌آید مساوی‌های پرشمار پیکان است که به عدد ۱۳ رسیده است و این تیم را صاحب یک رکورد کرده است; رکوردی که باید دید درنهایت به کدام‌یک از ۳ تیم پیکان و آلومینیوم و فولاد تعلق می‌گیرد؟ قطعا تارتار و شاگردانش سعی خواهند کرد در هفته آخر یک مساوی هم از پرسپولیس بگیرند، خصوصا که این شانس را دارند تا در خانه بازی کنند و بدشان نمی‌آید با متوقف کردن صدرنشین فصل خوب خود را رویایی تمام کنند. بنابراین باید گفت سرخپوشان به هیچ عنوان نباید خود را از پیش برنده و قهرمان بدانند و بدور از هیجان و یا استرس بازی خود را انجام دهند.
برتری آماری پرسپولیس مقابل پیکان
پرسپولیس و پیکان تاکنون ۳۱ بار در لیگ برتر با یکدیگر مصاف داشته‌اند که حاصل آن ۲۲ برد برای پرسپولیس و ۵ برد برای پیکان بوده است.

از گلزنی مدیر روستا تا گل ۳ امتیازی نوراللهی
۲ تیم نخستین بار در ۱۹ آذرماه ۸۰ در لیگ برتر به مصاف هم رفتند که این دیدار با برتری ۲ بر یک سرخپوشان‌ همراه شد و بهنام ابوالقاسم پور و امیرحسین اصلانیان برای پرسپولیس و علی‌اصغر مدیر روستا برای پیکان گلزنی کردند. در آخرین جدال ۲ تیم که در دور رفت امسال برگزار شد تیم پرسپولیس با تک گل احمد نوراللهی به برتری رسید.
۶تایی شدن پیکان در آزادی
دیدار رفت پرسپولیس و پیکان در لیگ دوازدهم ازجمله خاطره انگیزه‌ترین بازی‌های تاریخ ۲ تیم است. تیم بحران‌زده پرسپولیس با هت‌تریک کریم انصاری فر و درخشش محمد نوری در یک بازی پرگل موفق شد تیم پیکان را با ۶ گل در هم بکوبد. کریم انصاری‌فر در این بازی هت‌تریک کرد و علیرضا نورمحمدی، محمد نوری و محمد قاضی دیگر گل‌های این بازی را زدند. برد ۴ بر ۳ پیکان مقابل پرسپولیس در سال ۸۵ یکی از بازی‌های جذاب ۲ تیم بود که دو پنالتی و چند گل داشت.
پیکان در حسرت شکست پرسپولیس
حالا ۲ تیم در شرایطی به مصاف هم می‌روند که پرسپولیس نزدیک به ۴ سال است به پیکان نباخته; آخرین شکست سرخپوشان به ۲۶ شهریورماه سال۱۳۹۶ بازمی‌گردد، جایی که پرسپولیس محروم برانکو با تک گل مرتضی آقاخان در استادیوم آزادی شکست خورد. از آن روز تا به اکنون تیم پرسپولیس در لیگ برتر بی شکست بوده است و باید دید که می‌تواند به هفتمین برد متوالی‌اش برابر این تیم دست یابد‌؟
عبدی به دنبال هت‌تریک
در بین نفرات مهدی عبدی و احمد نوراللهی با زدن ۲ گل بهترین گلزن مصاف ۲ تیم به شمار می‌روند. عبدی که فصل گذشته در جریان دیدار برگشت ۲ تیم دبل کرده است امید اول گلزنی سرخ‌ها محسوب می‌شود. این بازیکن در دو دیدار قبلی تیمش نیز دبل کرده است و رقابت جالبی هم با نوراللهی بر سر کسب آقای گلی تیمش دارد. باید دید کدام بازیکن درنهایت روز جمعه دروازه پیکان را باز می‌کند؟
مردان مشترک
در بین نفرات ۲ تیم چند بازیکن سابقه بازی در تیم مقابل و گلزنی به حریف را دارند. شهریار مغانلو، سیامک نعمتی، مهدی شیری زمانی پیراهن پیکان را بر تن داشتند. محمد نوری، فرزاد حاتمی، امیر روستایی هم مدتی در عضویت پرسپولیس بودند که نوری و شیری نیز زمانی که پیراهن حریف را برتن داشتند توانسته بودند دروازه تیم فعلی خود را باز کنند. مهدی تارتار سرمربی پیکان هم سابقا بازیکن و مربی پرسپولیس بوده است.
گذر یحیی دوباره به تارتار افتاد!
صحبت از مهدی تارتار شد و بد نیست به این نکته اشاره‌کنیم که این مربی تاکنون ۱۰ بار با تیم‌های مختلف مقابل پرسپولیس قرار گرفته است که حاصل آن ۲ برد و ۴ باخت بوده است. تارتار در فصل گذشته زمانی که هدایت نفت مسجدسلیمان را برعهده داشت موفق شد که تیم مدعی پرسپولیس را در آزادی با یک گل شکست دهد و دست‌به‌کار بزرگی بزند. در دور برگشت چیزی نمانده که این مربی قهرمانی سرخ‌ها را خراب کند که درنهایت پرسپولیس با اختلاف شکننده ۲ بر یک توانست زودهنگام‌ترین قهرمانی تاریخ را رقم بزند. جالب اینجاست در فصل هجدهم نیز قهرمانی پرسپولیس در مقابل تیمی به دست آمد که تارتار هدایتش را داشت و سرخ‌ها آن روز هم با اختلاف یک گل توانستند قهرمانی خود را در شهر جم جشن بگیرند. بازی کردن مقابل تیم‌های تارتار همیشه برای پرسپولیس سخت بوده و تقدیر دوباره این مربی را مقابل تیم سابقش قرار داده است. قطعا تارتار که همواره یکی از گزینه‌های سرمربیگری پرسپولیس بوده تلاش می‌کند تا نشان دهد از دوست و همبازی سابقش چیزی کمتر برای نشستن روی نیمکت پرسپولیس ندارد که این می‌تواند به جذابیت‌های این بازی اضافه کند.البته در هر دو دیدار قبلی این گل محمدی بوده که در قامت سرمربی پرسپولیس توانسته مچ تارتار را بخواباند.

 

 

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.