دولت جدید و باز هم ضرب الاجل واگذاری؛فقط ۲ ماه دیگر!

0 23
دولت جدید و باز هم ضرب الاجل واگذاری؛فقط ۲ ماه دیگر!

مرضیه دارابی – خبرنگار: روز گذشته رحیم زارع رئیس کمیته فوتبال مجلس شورای اسلامی در حاشیه جلسه علنی مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران گفت: در قانون بودجه ۱۴۰۰ تصریح‌شده که در صورت واگذاری این دو باشگاه (پرسپولیس و استقلال)، سهم هر باشگاه به‌صورت مجزا ۱۰۰ میلیارد تومان است و بدهی‌هایی که به اشخاص حقیقی و حقوقی دارند، باید از محل واگذاری پرداخت شود. همچنین در صورت واگذاری آن ۱۰۰ میلیارد تومان باید تعیین تکلیف شود. از حالا فرآیند واگذاری به سازمان بورس و اوراق بهادار بستگی دارد. آنچه در سازمان خصوصی‌سازی انجام شده، فرآیند واگذاری به‌صورت قانونی مورد بررسی قرار گرفته و برای رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار هم ارسال‌شده است. در حال حاضر باید در سازمان بورس ثبت انجام شود و هیئت پذیرش اجازه بدهد که در بازار پایه هر هفته یک روز و با دامنه تغییر یک درصد سهام واگذار شود.»
بحث واگذاری سرخابی‌ها، بحث امروز و دیروز نیست. همین دولتی که مردادماه جای خود را به دولت جدید داد و همان وزیری که حالا دیگر وزیر اسبق وزارت ورزش است و جای خود را به حمید سجادی داده، هم می‌خواستند همین کار را انجام دهند.
سال‌هاست که صحبت از واگذاری تیم‌های مردمی پرسپولیس و استقلال است. هر دولتی و هم رئیس سازمان تربیت‌بدنی و هر وزیری که آمده، خواهان واگذاری است اما هنوز این اتفاق رخ نداده و دو باشگاه همچنان زیر نظر وزارت ورزش اداره می‌شوند.
بودجه‌ای که دریافت می‌کنند از محل اسپانسرهایی است که وزارتخانه برای شان انتخاب می‌کند و قرارداد می‌بندد. مدیرعامل‌ها از سوی وزارت ورزش انتخاب می‌شوند. تیم از آن وزارتخانه است، اما مصائب و مشکلاتی که از این محل به پرسپولیس و استقلال واردشده، آن‌قدر هست که دو تیم با عنوان دولتی هیچ‌وقت رنگ آرامش را به خود ببینند.

***

هرچند اگر به شیوه‌ای که تا امروز در موردش صحبت شده، قرار باشد واگذاری اتفاق بیفتد مشکلات کمتر که نشده، بیشتر هم خواهد شد.
اگر در وزارتخانه قبلی واگذاری رخ می‌داد، مشکلات سرخابی‌ها قطعاً افزون می‌شد، اما حالا کسی وزیر ورزش شده که قهرمان دوومیدانی بوده و کاملاً ورزشی است.
دیدگاه او در مورد واگذاری دو باشگاه قطعاً متفاوت از مدیری است که تخصصش ورزش نیست. او می‌داند واگذاری به بخش خصوصی باید اصولی باشد. واگذاری باید به‌راستی اتفاق بیافتد تا دو باشگاه محبوب فوتبال ایران از محل آن منتفع شوند.
وزیر ورزش در رابطه با خصوصی‌سازی دو باشگاه معتقد است که در همه جای دنیا بیشتر باشگاه‌ها مردمی هستند و دولت کمتر دخالت می‌کند.
حمید سجادی در روزی که در صحن علنی مجلس عنوان‌شده بدهی‌های سرخابی‌ها باید از محل واگذاری تأمین شود، گفته است: «از تیم قبلی وزارت ورزش به‌ویژه دکتر سلطانی‌فر که شرایطی را فراهم کردند دو باشگاه استقلال و پرسپولیس آماده واگذاری باشند تشکر می‌کنم. این تیم‌ها برای واگذاری به بخش خصوصی آماده هستند. در حال حاضر فقط یک هماهنگی بین وزارت اقتصاد و وزارت ورزش باقی‌مانده که این دو باشگاه به بخش خصوصی واگذار شوند. شرایط لازم برای واگذاری فراهم‌شده و تا یکی دو ماه آینده بخشی از سهام این دو باشگاه به بازار بورس خواهد رفت. بیشتر زحمات کشیده شده و امیدواریم در دولت مردمی با انجام واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس هواداران را خوشحال کنیم. بخشی از این سهام‌ها را می‌توان به مردم واگذار کرد. به ما پاس گل دادند و ما نیز باید گل بزنیم. رئیس‌جمهور نیز با این موضوع موافق است.»
این‌طور که پیداست تکلیف پرسپولیس و استقلال در این وزارتخانه مشخص خواهد شد. سجادی به‌عنوان یک مدیر متخصص می‌داند که سرخابی‌ها برای وزارتخانه متبوعش بار هستند و وزارت ورزش را از مسیر اصلی‌اش که حمایت از همه رشته‌هاست، دور خواهد کرد.
مدیران منتسب وزارت ورزش هم می‌دانند که باید دست وزیر جدید را؛ در شرایطی که هنوز متولی سرخابی‌ها، وزارتخانه است و واگذاری اتفاق نیفتاده، باز بگذارند.
در همین راستا جعفر سمیعی از سمت خود در باشگاه پرسپولیس استعفا کرد، اما سجادی تأکید کرده که در مورد این استعفا تصمیم خاصی گرفته نشده است. او فقط اطمینان خاطر داده که وظیفه ما حمایت از این دو باشگاه مردمی است.

 

 

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.