شمشیر دو لبه‌ای به نام «جذب بازیکن خارجی»یک امضا؛ فاصله بهشت و جهنم

0 18
شمشیر دو لبه‌ای به نام «جذب بازیکن خارجی»یک امضا؛ فاصله بهشت و جهنم

میلاد اعظمی – خبرنگار: بعد از اعلام نیاز یحیی گل محمدی، هواداران پرسپولیس با فشار زیادی خواهان جذب یک مهاجم خارجی هستند تا تیم‌شان باقدرت بیشتری راهی رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا شود. مسئله‌ای که بعد از اعلام رسمی گل محمدی حالا به مطالبه هواداران از مدیریت باشگاه تبدیل‌شده است.

در ابتدای فصل نقل و انتقالات جدایی سه بازیکن از پرسپولیس باعث نگرانی هواداران شد. احمد نوراللهی، شهریار مغانلو و حسین کنعانی زادگان با دریافت پیشنهاد‌هایی چند برابر بیشتر، رختکن پرسپولیس را ترک کردند تا آینده خود را در تیم دیگری دنبال کنند. بااین‌حال، مدیران باشگاه پرسپولیس توانستند سایر بازیکنان را حفظ کرده و به‌جای آن‌هایی که از لیست تیم جدا شدند، مهره‌های قابل قبولی را جذب کنند.
با توجه به شرایط می‌توان فهمید جذب پنج بازیکن جدید، کاملاً به خواسته و اراده یحیی گل محمدی بوده و مدیریت باشگاه توانسته انتظارات کادرفنی را برآورده کند. بااین‌حال، سرمربی سرخپوشان در آخرین مصاحبه خود نسبت به جذب یک مهاجم خارجی اعلام نیاز کرد. از همان روز، تلاش مدیران باشگاه برای جذب مهاجمی با خصوصیات مدنظر گل محمدی آغاز شد و مذاکره با چند گزینه صورت گرفت اما مدیران فدراسیون فوتبال اعلام کردند ازآنجاکه باشگاه پرسپولیس، در کمیته وضعیت فیفا پرونده بازداشته و از دادگاه عالی ورزش CAS حکم قطعی دریافت کرده، نمی‌تواند بازیکن خارجی جذب کند.
رایزنی با مدیران ارشد و مسئولان تصمیم‌ساز فدراسیون فوتبال تابه‌حال هیچ نتیجه‌ای در بر نداشته و پرسپولیسی‌ها همچنان در انتظار آن هستند تا اتفاق بهتری از سوی نهاد اصلی و بانی فوتبال ایران برای ارائه مجوز به‌کارگیری مهاجم خارجی رخ بدهد.
بااین‌حال، فشار طرفداران پرسپولیس روی باشگاه افزایش‌یافته و آن‌ها منتظر حضور یک مهاجم جدید هستند. با توجه به زمان اندکی که برای ارسال لیست نهایی و ویرایش لیست اصلی تیم به کمیته اجرایی لیگ قهرمانان آسیا باقی‌مانده، درصورتی‌که فدراسیون نیم‌نگاهی به شرایط سرخپوشان داشته باشد و به آن‌ها مجوز جذب بازیکن خارجی بدهد، بیم آن می‌رود که فشار هواداران پرسپولیس باعث جذب عجولانه یک مهاجم بی‌کیفیت دیگر با هزینه دلاری شود.
حضور این دست بازیکنان طی سال‌های گذشته در فوتبال ایران به‌وفور بوده و انگار گریزی از آن نیست. یک مدیرعامل می‌خواهد پاسخگوی نیاز تیم و درخواست هوادارانش باشد به همین خاطر تصمیم می‌گیرد با رقمی بسیار بالا و باعجله زیاد، بازیکن خارجی جذب کند اما تجربه ثابت کرده چنین خریدهایی، کیفیت لیگ را پایین می‌آورد و فقط خرج بیت‌المال را افزایش می‌دهد. البته سمیعی نشان داده اهل انجام خریدهای عجولانه و بدون مطالعه نیست اما با توجه به شرایطی که در فضای مجازی شاهد آن هستیم، اگر فدراسیون راضی به ارائه مجوز شود، پرسپولیسی‌ها باید با دقت بالایی بازیکن جذب کنند وگرنه این تیم مدیریتی هم وارد یک چالش جدی دیگر می‌شود.
اینکه باشگاه پرسپولیس با درخواست گل محمدی باید بازیکن خارجی جذب کند یک مسئله واضح است اما در این میان نوع جذب و کیفیت بازیکن خارجی بسیار مهم‌تر است. درگذشته نه‌چندان دور پرسپولیس تجربه جذب بازیکن بی‌کیفیت خارجی تحت‌فشار را داشته است. امثال اوساگونا، استوکس، جونیور و … ازاین‌دست بازیکنان بوده‌اند. البته برعکس این مسئله هم وجود داشته و هر موقع که زمان و آرامش بوده امثال بشار رسن، رادو، زاید و … جذب شدند.
این نشان می‌دهد در مورد جذب بازیکن و مربی خارجی چیزی که بسیار مهم است آرامش تصمیم‌گیری به‌دوراز احساسات است. واقعیت این است که خرید بازیکن خارجی در تیمی مثل پرسپولیس مانند شمشیر دولبه ای است که اگر تصمیم گیری درست نشود ممکن است یک خرید بد ضمن ضررهای فنی که خواهد داشت به تیمی مثل پرسپولیس از نظر مالی هم ضررهای فراوانی خواهد زد.
پرسپولیس هنوز به خاطر بدهی به کالدورن، اوساگونا و احتمالاً استوکس در فیفا پرونده باز دارد. این یعنی یک خرید بد خارجی یا عدم رفتار درست در مدیریت بازیکن و مربی خارجی چه عواقبی می‌تواند داشته باشد.
جذب بازیکن خارجی در فوتبال ایرانیک معضل بسیار سخت است که همه باشگاه‌ها حداقل یک‌بار در آن گرفتارشده‌اند. بازیکنان بی‌کیفیتی که از طریق دلال‌ها به تیم‌ها معرفی می‌شوند و رقم‌های بالایی درخواست می‌کنند اما کیفیت‌شان در زمین بازی، بسیار پایین بوده و باعث شرمساری مدیران شده است.
همان‌طور که در بالا ذکر شد اقدام به خرید بازیکن خارجی، شبیه به یک شمشیر دو لبه است که یک‌سوی آن، خوشبختی و سوی دیگر آن بدبختی باشگاه را در پی دارد. یک بازیکن خارجی، باشگاه را برای مدیرعامل آن مثل بهشت می‌کند اما یک امضای اشتباه و بدون مطالعه یا از روی عجله می‌تواند با همین امضا، یک جهنم واقعی برای مدیران فوتبال کشورمان بسازد.

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.