عراق؛ آزاردهنده، سرسخت اما شکست‌پذیرقطعنامه‌ای برای صعود

0 103
عراق؛ آزاردهنده، سرسخت اما شکست‌پذیرقطعنامه‌ای برای صعود

مهتاب لطفیان – خبرنگار: تیم‌ملی فوتبال ایران با هدایت دراگان اسکوچیچ در حالی به مصاف عراق می‌رود که پرونده این دوره از مسابقات مقدماتی جام جهانی بسته و تکلیف گروه صعودکننده به جام جهانی ۲۰۲۲ قطر مشخص خواهد شد.
*ایران – عراق از دید آمار
مصاف با عراق همیشه یکی از مهم‌ترین دیدارهای ایران در مسابقه با گروه‌های غرب آسیا به شما می‌رفته و آن‌ها همیشه دشواری‌هایی را ازنظر فنی برای تیم‌ملی ما به وجود آورده‌اند.
درحالی‌که تیم‌ملی ایران از سال ۲۱۱ موفق به پیروزی مقابل عراق در بازی‌های رسمی نشده است و شاید این‌گونه تصور شود که آن‌ها ازنظر آمار بر ما برتری دارند اما اعداد و ارقام نمایانگر نکته‌ای دیگر هستند.
ملی‌پوشان ایرانی از سال ۱۹۶۳ تا به امروز در ۲۰ بازی رسمی به مصاف سبز پوشان عراق رفته‌اند و موفق به کسب ۱۲ تساوی شده‌اند اما با نگاه به پیروزی‌ها نکته دیگری نیز نمایانگر می‌شود؛ تیم‌ملی ایران تنها ۲ پیروزی قاطعانه مقابل حریف سرسخت خود کسب کرده که مربوط به سال‌های دور می‌شود و سایر پیروزی‌ها با نتیجه ۲ بر یک یا برتری یک گله به‌دست‌آمده است. حالا که با توجه به آمار به چنین نتیجه‌ای دست پیداکرده‌ایم شاید باورمان شود عراق بیشتر از آنکه بر ما برتری داشته باشد، رقیبی آزاردهنده بوده است. نگاهی به بازی‌های زیر بیندازید:
ایران ۱-۲ عراق (مقدماتی جام جهانی – ۲۰۱۹)
ایران صفر-صفر عراق (جام ملت‌های آسیا – ۲۰۱۹)
ایران ۳-۳ عراق (جام ملت‌های آسیا – ۲۰۱۵)
ایران ۲-۱ عراق (جام ملت‌های آسیا – ۲۰۱۱(
ایران ۲-۱ عراق (مسابقات غرب آسیا – ۲۰۱۰(
ایران ۲-۱ عراق (مسابقات غرب آسیا – ۲۰۰۷(
ایران صفر-صفر عراق (مسابقات غرب آسیا – ۲۰۰۷(
ایران ۲-۱ عراق (مسابقات غرب آسیا – ۲۰۰۴(
ایران صفر-صفر عراق (مسابقات غرب آسیا – ۲۰۰۲(
ایران ۲-۱ عراق (مقدماتی جام جهانی – ۲۰۰۱(
ایران ۲-۱ عراق (مقدماتی جام جهانی – ۲۰۰۱(
ایران ۱-صفر عراق (جام ملت‌های آسیا – ۲۰۰۰(
ایران ۱-۲ عراق (جام ملت‌های آسیا – ۱۹۹۶(
ایران ۱-۲ عراق (مقدماتی جام جهانی – ۱۹۹۳)
ایران ۲-صفر عراق (جام ملت‌های آسیا – ۱۹۷۶)
ایران ۱-صفر عراق (مقدماتی المپیک – ۱۹۷۵)
ایران ۱-صفر عراق (بازی‌های آسیایی – ۱۹۷۴)
ایران ۳-صفر عراق (جام ملت‌های آسیا – ۱۹۷۲)
ایران صفر-صفر عراق (مقدماتی المپیک – ۱۹۶۴)
ایران ۴- صفر عراق (مقدماتی المپیک – ۱۹۶۳)
*نام‌های آشنا در دیدار با عراق
شاید یکی از نکاتی که باعث می‌شود عراقی‌ها بتوانند در بازی‌های رو در رو ایران را تحت فشار بگذارند آشنایی آن‌ها با نکات ریز تیم‌ملی ایران است.
به هر روی عراقی‌ها همیشه این بخت را داشته‌اند که تعدادی بازیکن در لیگ برتر ایران داشته باشند و با استفاده از همین اتفاق توانسته‌اند بیش از تیم‌ملی ایران با خلق‌وخوی بازیکنان، نقاط ضعف و قدرت و … آشنا شوند.
در گروه امروز تیم‌ملی عراق بشار رسن و طارق همام بازی می‌کنند که هر ۲ در تیم سرخابی‌ها بازی کرده و کاملا به فوتبال ایران آشنا هستند.
از سوی دیگر کاتانچ، سرمربی کروات تیم‌ملی عراق رفاقت صمیمانه‌ای با برانکو ایوانکوویچی دارد که فوتبال ایران را از مربی‌های داخلی‌مان بیشتر بلد است . برانکو در سال‌های گذشته و زمانی که کیروش هدایت تیم‌ملی را بر عهده داشت نیز گفته بود کاتانچ درباره تیم‌ملی ایران از او مشاوره گرفته است. بنابراین حالا که ایران یکی از رقبای عمان برای صعود به جام جهانی به عنوان گروه دوم گروه به شمار می‌رود طبیعی است که سرمربی کرواتِ محبوب عمانی‌ها مشاوره‌ای فراتر به دوست صمیمی خود داده باشد.
*ایران با تساوی صعود می‌کند؟
پاسخ به این پرسش تقریبا خیر است؛ درواقع نه اینکه احتمال صعود ایران با تساوی وجود نداشته باشد اما با توجه به وضعیت جداول باید این احتمال را کاملا نادیده بگیریم.
در واقع اگر ملی‌پوشان ایران مقابل عراق به‌تساوی دست پیدا کنند گروه دوم جدول باقی می‌مانند و ۶ امتیاز بازی با کامبوج، همچنین گل‌های زده آن‌ها کسر می‌شود و همین مهم کار را سخت‌تر از پیش می‌کند.
حال ایران در شرایطی می‌تواند با کسب تساوی به صعود دل ببندد که تیم‌ملی اردن مقابل استرالیا به پیروزی دست پیدا کند. این دو گروه در گروه B قرار دارند و استرالیا با ۲۱ امتیاز و بااقتدار صدرنشین است، آن‌ها همچنین در دیدار رفت مقابل اردن به پیروزی یک‌بر صفر دست پیداکرده‌اند و این خبر می‌تواند کمی خوشحال‌کننده باشد.
لازم به ذکر است مطابق قانون فیفا ۸ گروه برتر گروه‌ها و ۴ گروه که امتیازهای بهتری کسب کرده و در رتبه دوم هر گروه قرار دارند به جام جهانی صعود می‌کنند.
در این مورد نیز اماواگرهایی وجود دارد؛ قطر میزبان جام‌جهانی است و صدرنشین گروه D و ۲۲ امتیاز نیز در حساب خود دارد ، با توجه به امتیاز میزبانی، آن‌ها مستقیم به جام جهانی می‌روند. بنابراین یکی از ۸ سهمیه گروه‌های صدرنشین کم شده و به گروه‌های دوم برتر داده می‌شود.
۸ گروه در آسیا در حال رقابت با حریفان خود هستند، ۷ صدرنشین (به‌جز گروه D) به مرحله بعد رفته و ۵ گروه صعودکننده دیگر جزو گروه‌های برتر در رده دوم جدول هستند.
*داور این بازی چه کسی است؟
ایگلبز تانتاشوف از ازبکستان دیدار تیم‌ملی با عراق را داوری خواهد کرد.
این داور تا به حال ۳ بار برای ایرانی‌ها سوت زده که به شرح زیر است:
لیگ قهرمانان آسیا
النصر ۲ – صفر سپاهان
پرسپولیس ۴ – صفر الشارجه
قهرمانی زیر ۲۲ سال آسیا
ایران ۳ – ۲ چین
با توجه به این آمار و قضاوت‌های کم شمار او برای ایران و نمایندگان،نمی‌توان پیش‌بینی از عملکرد این داور بین‌المللی در بازی امشب داشت.
* اظهارنظرها
طی روزهای گذشته قدیمی‌های فوتبال ملی ایران اظهارنظرهای متفاوتی درباره دیدار مقابل عراق داشته‌اند که خلاصه آن‌ها را در زیر می‌خوانید:
*محمد نصرتی: عراق ازنظر شرایط فیزیکی و سبک بازی شبیه ایران است
*حمید استیلی: مطمئنا عراق نمی‌تواند حریف سرسختی برای گروه ما باشد
*حشمت مهاجرانی: امیدوارم با قدرت به جنگ با عراق برویم و این گروه را شکست دهیم
*ابراهیم قاسمپور: عراق خلاق‌تر از بحرین است
*میرشاد ماجدی: همه با هم با نگاه ملی به بازی عراق چشم دوخته‌ایم
*محمد پنجعلی: عراق را هم مثل بحرین می‌بریم
نفرات آماده
به‌جز وحید امیری ،سایر نفرات تیم‌ملی ایران آماده این بازی هستند.
در نهایت مشکل ویژه‌ای درباره بازیکنان وجود ندارد همه‌چیز را باید به اسکوچیچ واگذار کرد که حالا پس از گذر از این دو بازی بهتر می‌توانیم به او اعتماد کنیم.
به قول کاتانچ،سرمربی عراق «جزییات کوچک در بازی‌های بزرگ همه‌چیز را تغییر می‌دهد» و حالا که سرمربی کروات ایران به گفته خود اطلاعات کمی از ترکیب عراق دارد باید بیشتر به گفته همتای خود توجه کند.
تیم‌ملی ایران امشب ساعت ۲۱ به مصاف عراق خواهد رفت.

 

 

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.