نگرانی به‌حق پرسپولیسی‌ها پیش از دربی جام حذفیبرای استقلال جبران می‌کنند؟

0 109
نگرانی به‌حق پرسپولیسی‌ها پیش از دربی جام حذفیبرای استقلال جبران می‌کنند؟

میلاد اعظمی – خبرنگار: یکشنبه عصر بود که قرعه‌کشی مرحله یک‌چهارم نهایی جام حذفی فوتبال کشورمان برگزار شد و مشخص شد که تیم‌های پرسپولیس و استقلال در روزهای ۲۴ یا ۲۵ تیر در این مرحله باید به مصاف هم بروند. این یعنی بازهم دربی تهران و البته هیجانات همیشگی آن.
از یکشنبه عصر که این قرعه مشخص شد هواداران و کارشناسان پرسپولیسی منهای کری‌های رایجی که می‌خوانند یک نگرانی بزرگ هم دارند. نگرانی که کاملا به‌حق است و باید از طرف باشگاه پرسپولیس و تمام ارکان باشگاه به آن توجه ویژه شود.
در جریان دربی برگشت لیگ فصل جاری، استقلالی‌ها و برخی کارشناسان داوری معتقد بودند که در همان ابتدای بازی، داور مسابقه یک پنالتی به سود استقلال اعلام نکرده بود. بعد از شکست استقلال در آن بازی، استقلالی‌ها خیلی روی این موضوع مانور دادند و سعی کردند ضعف فنی خود را با سوارشدن دوی موج احساسات هواداران بپوشانند.
البته که خیلی از کارشناسان ایرانی و خارجی داوری معتقد بودند صحنه برخورد امیری و قائدی پنالتی نبوده اما نگرانی پرسپولیسی‌ها در این خصوص، این است که ممکن است برای اینکه آن صحنه که به‌زعم برخی کارشناسان پنالتی برای استقلال بوده برای شاگردان مجیدی جبران شود و داور دربی جام حذفی اشتباهی سهوی علیه پرسپولیس داشته باشد. البته باید بگویم که نگرانی پرسپولیسی‌ها بی‌جا هم نیست و کافی است برخی مواردی که در زیر می‌گوییم را دقیق مطالعه کنید تا متوجه شوید که چرا پرسپولیسی‌ها نگران وضعیت داوری دربی جام حذفی هستند.
حمایت‌های علنی و غیرعلنی از استقلال در نهادهای فوتبالی و غیر فوتبالی، ناکامی استقلال در این فصل از لیگ برتر فوتبال کشورمان و شانس کم این تیم برای قهرمانی در لیگ، قرعه سخت استقلال در لیگ قهرمانان آسیا که باید با الهلال عربستان روبرو شود آن‌هم در شرایطی که این تیم عربستانی تا دندان مسلح شده است و احتمال ناکامی استقلال در آسیا را بیشتر می‌کند، شلوغ‌کاری و غرغرهای گاه‌وبیگاه سرمربی بازیکنان و حتی مدیران باشگاه استقلال و مقایسه‌های عجیب‌وغریبی که انجام می‌دهند، تهمت‌های تمام‌نشدنی استقلالی‌ها به پرسپولیسی‌ها که می‌خواهند فضای هواداری و رسانه‌ای را به این سمت ببرند که از پرسپولیس حمایت ویژه می‌شود و خیلی دیگر از مسایل، این نگرانی را برای هواداران پرسپولیس ایجاد می‌کند که نکند برای شادی دل استقلالی‌ها و برای اینکه آن‌ها حداقل در یک جام در فصل جاری مدعی باقی بمانند در دربی جام حذفی بخواهند اشتباه سهوی داور دربی برگشت را برای استقلالی‌ها جبران بکند و مثلاً شاهد روی دادن برخی اشتباهات سهوی و داوری علیه پرسپولیس باشیم.
البته ذکر این نکته هم ضروری است که در همین بازی برگشت این فصل که استقلالی‌ها مدعی هستند داور یک پنالتی سالم برای آن‌ها نگرفته، کمک‌داور مسابقه در اواخر بازی در شرایطی در یک صحنه پرچمش را به نشانه آفساید مهدی عبدی بالا برد که تصمیمش کاملا اشتباه بود و اگر آن آفساید گرفته نمی‌شد عبدی در موقعیت تک به تک گلزنی قرار داشت و می‌توانست برای دومین بار دروازه استقلال را باز کند. یا اگر بخواهیم کمی دورتر برویم در دربی رفت همین امسال هم باز کرمانشاهی داور مسابقه در نیمه دوم عارف غلامی را به خاطر خطا روی مهدی عبدی از زمین بازی اخراج نکرد تا استقلال به لطف اشتباه داور ۱۱ نفر باقی بماند و درنهایت گل مساوی را به پرسپولیس بزند.
مسلماً هر تصمیمی که داور در جریان یک بازی مهم مثل دربی می‌گیرد نمی‌تواند عمدی باشد (به‌غیراز آن گلی که محمد نوری به استقلال در دربی زد و کمک‌داور مسابقه اعلام کرد که با دریافت مبلغ و وسایلی از عمد گل پرسپولیس را آفساید اعلام کرده) اما فضایی که استقلالی‌ها ایجاد کردند و سعی در مظلوم‌نمایی دارند و می‌خواهند ناکامی‌های چند سال اخیر خودشان را به هر چیزی جز خودشان ربط دهند، این نگرانی را ایجاد می‌کند که نکند به‌واسطه برخی حمایت‌هایی که از این تیم صورت می‌گیرد شاهد برخی اشتباهات نه‌چندان سهوی داوری در دربی جام حذفی باشیم.
البته این یک تاکتیک کاملاً نخ‌نما شده از طرف استقلالی‌ها است که پیش از هر بازی دربی توپ را در زمین داور می‌اندازند تا اگر مقابل پرسپولیس شکست خوردند روبروی هواداران‌شان بهانه‌ای داشته باشند و هیچ‌وقت هم مسوولیت فنی شکست را به گردن نگیرند.
همین اخلاق استقلالی‌ها و البته برخی حمایت‌های که از این تیم می‌شود باعث نگرانی پرسپولیسی‌ها شده است. شاید اگر این مسائل وجود نداشت و استقلالی‌ها هم مثل پرسپولیس و تیم‌های دیگر بدون هیچ بهانه‌ای به زمین می‌رفتند و حتی بعد از شکست بهانه‌های الکی نمی‌گرفتند، چنین نگرانی به وجود نمی‌آمد اما سابقه نشان می‌دهد که شلوغ‌کاری استقلالی‌ها یک اتفاق همیشگی قبل از دربی است و خیلی از مواقع همین شلوغ‌کاری‌ها به کمک شان آمده. شاید اگر استقلالی‌ها این اخلاق را نداشتن و اهل این بهانه‌گیری‌ها نبودند نگرانی پرسپولیسی‌ها از برخی موارد اصلاً منطقی نبود ولی شرایط برعکس این است.
کافی است اتفاقاتی که برای استقلال در یک سال گذشته رخ داده و برخی تصمیماتی که در برخی کمیته‌های سازمان‌های فوتبالی به نفع استقلال گرفته‌شده یا نشده را مرور کنید تا دلیل نگرانی به‌حق پرسپولیسی‌ها را متوجه شوید.
با وجود این‌همه دلیل برای نگران بودن پرسپولیسی‌ها اما همه متحد هستند تا در جام حذفی هم استقلال را شکست بدهند و باعث می‌شود تا این تیم در این فصل دستش به هیچ جامی نرسد.
به هرحال نگرانی پرسپولیسی‌ها از اتفاقاتی که ممکن است در دربی جام حذفی به سود رقیب صورت بگیرد کاملاً به‌حق است و این وظیفه باشگاه و تمام ارکان پرسپولیس است که هر طور شده حافظ منافع پرسپولیس و هواداران‌شان باشند و اجازه ندهند که احیاناً نتیجه بازی خارج از زمین مسابقه رقم بخورد.

 

 

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.