هیچ کس از استقلال، مجیدی و …. شاکی نیست، همه تقصیرها گردن پرسپولیسجرم؛ ۵ سال صدرنشینی

0 86
هیچ کس از استقلال، مجیدی و .... شاکی نیست، همه تقصیرها گردن پرسپولیسجرم؛ ۵ سال صدرنشینی

کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال قرار است با بی‌طرفی درباره مسایلی که حادث می‌شود، رای صادر کند. سوال این است که الآنچه کسی باید بر خود کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال نظارت کند؟ منظور از این سخن، برخورد کمیته و رفتار تمام اعضای آن در قبال مسایل مختلف به‌ویژه در مواجهه با موارد مشابه است تا خدای ناکرده در این میان اتفاقی روی ندهد. در مورد آراء صحبت نمی‌کنیم که به کمیته استیناف ارجاع داده شویم. می‌گویند هر عدم نظارتی می‌تواند فساد بیاورد. حتی قوه قضاییه با وجود قدرت و استقلال عمل و رایی که برایش تعریف شده است، برای خودش تشکیلات نظارتی تعریف کرده است که دکور هم نیست. این کافی است تا احیانا کسی مدعی نشود که هیچ نظارتی لازم نیست. مساله این است که کمیته استیناف نهایت امر می‌تواند روی آرای صادره نظر بدهد ولی الان مشکل بر سر ۲ موضوع است. یکی آرایی که صادر نمی‌شود و دیگری، آرایی که صادر می‌شود و کسی که رای علیه وی صادر می‌شود، خودش هم با خودش آن‌قدر مهربان نیست.
*کمیته انضباطی، توپ را به زمین فدراسیون انداخت
این روزها به نظر می‌رسد کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال به یک واکاوی و بررسی از سوی مقامات ارشد فدراسیون فوتبال نیاز دارد، حداقل برای این‌که مشخص شود، هیچ مساله خاص، عدم وحدت رویه، یک بام و دوهوا و مسایلی از این دست وجود ندارد. شاید هم یکی باید پیدا شود همین مسایل را درباره خود فدراسیون فوتبال بررسی کند. چون همان‌طور که در ادامه می‌خوانید، از توضیحات ارائه شده توسط رضا جاودانی، عضو کمیته انضباطی فدراسیون، این برمی‌آید تفاوت عملکرد آن کمیته در مواجهه با موارد مشابه، متاثر از رفتارهای متفاوت فدراسیون و ارکان آن با آن موارد مشابه است.
*سکوت مشکوک فدراسیون در قبال تحریک به خشونت (ماده ۵۹ آیین نامه انضباطی)
این روزها یک چیزهایی در ارکان انضباطی و اخلاقی فدراسیون فوتبال با هم جور درنمی‌آید. مثلا وقتی ابراهیم شکوری به خاطر آن توئیت به کمیته اخلاق فراخوانده شد، انتظار می‌رفت صفی طولانی از احضار شده‌ها برابر این کمیته تشکیل شود ولی به نظر حساسیت‌ها فقط روی پرسپولیس است. در این مدت کم نبودند افرادی که با اظهارنظرهای خود فقط به پرسپولیس بی‌احترامی نکردند بلکه باعث تشویش اذهان عمومی هواداران فوتبال شدند. با موهوماتی که مطرح کردند و بخشی از جامعه هواداری فوتبال آن‌ها را باور می‌کند تخم کینه و نفرت را پاشیدند. این بذرها که به ثمر بنشیند نتیجه‌اش می‌شود دعوا و درگیری و بزن و بزن و خونریزی در فوتبال، اصلا ندیدیم که کمیته اخلاق و کمیته انضباطی واکنش داشته باشند! به‌راستی در فدراسیون چه خبر است؟ ما درباره افرادی صحبت می‌کنیم که یا مستقیم یا غیرمستقیم باعث تحریک به خشونت بوده‌اند. حتما اعضای این کمیته‌ها ازجمله رضا جاودانی می‌دانند که ماده ۵۹ مقررات انضباطی فوتبال در همین باره است.
*با کجای ماده ۵۵ انضباطی، یحیی را محکوم کردید؟
حالا همان کمیته انضباطی فدراسیون که باید بر اساس ماده ۵۹ به خیلی از توهم و دروغ‌پردازی‌ها که باعث خشونت در فوتبال شده است و می‌شود، ورود ‌کند ولی منتظر شاکی خصوصی است در حالی که نیازی به این نیست، یحیی گل‌محمدی را به استناد چه ماده‌ای از مقررات انضباطی فوتبال ایران محکوم کرده است؟
حداقل در ماده ۵۵ این آیین نامه انضباطی که منتشرشده، موردی برای محکوم کردن سرمربی پرسپولیس نبود.
در حکم صادره از ۴ ماده نام برده شده است. ماده ۱۳که صلاحیت کمیته انضباطی را برای صدور حکم بررسی می‌کند. ماده ۹۳ و ۹۴ هم که درباره تخفیف‌ها بود. یک ماده ۵۵ می‌ماند که آن‌هم درباره افرادی است که کارت قرمز گرفتند. یحیی هم که کارت قرمز نگرفت.
اگر هم یکی از اعضای تیم داوری یا کمیته داوران شاکی شده باشد که بازهم به ماده۵۵ ربط پیدا نمی‌کند. واقعا چگونه است که برای بررسی رفتار و گفتار افرادی که در استقلال یا سپاهان یا تیم‌های دیگر باشند باید ابر و باد و مه و خورشید و فلک گرد بیایند تا اتفاقی بیفتد ولی برای پرسپولیس برای یک توئیت احضاریه صادر می‌شود و با یک ماده غیر مربوط، حکم لازم؟!
آیا به هواداران پرسپولیس در چنین شرایطی حق داده نمی‌شود که این موضوع را با توجه به دفاعی که جاودانی از آن می‌کند به مشکلات پیش آمده بین یحیی و تلویزیون ربط بدهند و همین‌طور پله به پله جلو بیایند؟
*پرسپولیس به جرم قهرمانی باید همه‌چیز را تحمل کند؟
پرسپولیس که به ماجرای حکم صادره برای یحیی گل‌محمدی ورود می‌کند و بعد می‌توانیم عملکرد کمیته استیناف را ارزیابی کنیم. ولی فعلا برگردیم که به این تفاوت رفتاری که وجود دارد. همین الان بد نیست توضیح داده شود که فدراسیون فوتبال بگوید؛ ماجرای حمله به اتوبوس پرسپولیس در اصفهآنچه شد؟
چرا به‌صورت صریح و شفاف به هواداران فوتبال نمی‌گویید چه نظری دارید؟ آیا می‌خواهید آن‌همه سند و مدرک که ارتباط ۲ حمله‌کننده با مواد منفجره به اتوبوس پرسپولیس را با تشکیلات هواداری و حتی عوامل یکی از تیم‌های خاص را نادیده بگیرید یا فاقد وجاهت بدانید؟ خب همین را اعلام کنید تا حداقل ما تکلیف خودمان را بدانیم.
آیا واقعا این‌طوراست که چون پرسپولیس ۴ بار پیاپی قهرمان شد و بازهم شانس قهرمانی دارد، حقش این است که موردحمله واقع شود؟ آیا به این دلیل پرسپولیس باید بپذیرد که زبانی و عملی مورد هجمه قرار بگیرد و سخت هم نگیرد؟ آیا قهرمان نشدن دیگران دلیلی برای مماشات با ایشان شده است؟ اگر این‌طور است چنین نگاهی چه قدر متمدنانه، انسانی، حرفه‌ای و به سود فوتبال است؟
آیا پرسپولیس به خاطر قهرمانی‌هایش مجرمی است که باید اجازه داد هر طور که هرکس می‌خواهد با آن رفتار کند؟
*رسیدگی به اعتراض پرسپولیس، قبل اجرای حکم یا بعد آن
یحیی گل‌محمدی محروم شده است و در حالی حکم او قابل‌تجدید نظرخواهی است که اگر دستور موقت صادر نشود، احتمال دارد قبل از رسیدگی، محرومیت خود را بکشد. او به خاطر برخوردی که داشت با چنین شرایطی روبرو شد. کمیته انضباطی و خود فدراسیون واقعا برای خودشان سهمی از این شرایط قائل نیستند؟ آیا به نظرشان، عدم برخورد با مدیران، مربیان، بازیکنان و عواملی از دیگر تیم‌ها که به ناحق متعرض به پرسپولیس شدند و حتی تا حد متهم کردن جمیع ارکان فوتبال پیش رفتند، دلیل به وجود آمدن این شرایط نبود؟
*ترس یحیی
آیا فکر نمی‌کنند بخشی از آن برخورد و ناراحتی از نشانه‌های ترس بود. ترس از این‌که شاید زد و بندی وجود دارد که بعضی افراد با مصونیت هر چه می‌خواهند، می‌گویند؟ ترس از این‌که نکند ارکان فدراسیون فوتبال ازجمله کمیته انضباطی شاید از جایی تحت‌فشار هستند که با بعضی رفتارهای دیگران برخورد نمی‌کنند؟ ترس از این‌که شاید داوران از جایی تحت‌فشار باشند که این‌همه از بعضی مربیان و بازیکنان تیم‌ها بدترین حرف‌ها را می‌خورند و بازهم برآیند اشتباهات‌شان از نظر امتیازی به نفع همان معترضان می‌شود؟ بالاخره شرایطی که وجود دارد اگر این سوالات را ایجاد نکند، عجیب است.
بله گاهی ترس هم باعث چنین برخوردهایی می‌شود. اگر هم این ترس برای پرسپولیس و هوادارانش وجود دارد، ارکان فوتبال باید کمی خودشان را برانداز کنند و ببینند این عدم احساس امنیت از کجا می‌آید؟!
*اتهامات مجیدی را قبول دارید؟!
این روزها بحث فرهاد مجیدی هم بسیار داغ شده است. البته قبل از پرداختن به موضوع انتشار آن ویدیو که برای جامعه فوتبال باید مایه تاسف باشد به اظهارات مشخص او بعد از بازی‌ها می‌پردازیم.
«اشتباهات داوری علیه استقلال برنامه‌ریزی‌شده و هدفمند است»‌. آنچه خواندید اظهارنظری است که همه‌جا از قول فرهاد مجیدی منتشرشده است. دیگر یک نفر چه باید بگوید که ارکان فدراسیون فوتبال و برگزارکنندگان لیگ را متهم کرده باشد.
او به‌راحتی جملاتی از این دست یا مثلا؛ آفساید اعلام شدن گل، هدفمند بود را مطرح می‌کند و آب از آب تکان نمی‌خورد. بعد بروید ببینید برانکو ایوانکوویچ بعد از چه اتفاقاتی در داوری بازی‌های تیمش چه گفت که سر از کمیته انضباط درآورد؟ کالدرون گفت؛ امیدوار است نتایج در زمین رقم بخورد و محروم شد.
حالا عضو کمیته انضباطی در توضیحاتش تناقض می‌گوید: « مجیدی در این صحبت‌ها اسم فرد خاصی را نبرده و شکایتی هم از وی به دست ما نرسیده است. اگر فدراسیون فوتبال، دبیر کل یا کمیته داوران اعتراضی به صحبت‌های مجیدی داشتند، ما هم رسیدگی می‌کردیم.
حتی من دیده‌ام اظهارات مجیدی را با پرونده گابریل کالدرون مقایسه می‌کنند درحالی‌که در آن پرونده خود فدراسیون و کمیته داوران از این مربی شاکی بودند.»
اول این‌که بررسی چنین مواردی لزوما به شاکی نیاز ندارد ولی در مرحله بعد باید بگوییم طرف حساب هوادار فوتبال که صرفا کمیته انضباطی نیست. مساله شخصی که نداریم. اینجا بحث اصلی خود فوتبال است. ما در رسانه ارکان مختلف در فدراسیون را یک مجموعه واحد می‌دانیم. این یک بام و دوهوا، این تعارض با وحدت رویه که شرط عدالت است، رد فدراسیون اتفاق افتاده است. چرا فدراسیون یا کمیته داوران آن زمان معترض شدند و حالا نه؟ چرا در زمانی که برآیند اشتباهات داوری برای پرسپولیس منفی بود به اعتراض واکنش قهری نشان داده می‌شود ولی وقتی برآیند اشتباهات برای استقلال امتیاز مثبت داشته است به شکلی رفتار می‌شود که برای اعتراض مصونیت احساس کنند؟ اگر واقعا توضیحی منطقی وجود دارد بگویید که دل مردم هم آرام بگیرد. اصلا بحث جانبداری و تعلق رنگی را هم کنار می‌گذاریم و فدراسیون و ارکان آن را بری از آن بخوانیم. بالاخره یک فرض است. این وسط ۳ چیز باقی می‌ماند. یا فشاری از جایی وجود دارد یا پرسپولیس مستحق این رفتار است چون مرتب قهرمان شده است که البته روزگار قهرمان نشدن ما هم غیر از این نبود یا…؟ این آخری را هم اصلا سمتش نرویم بهتر است.
البته یک مورد دیگر این است که فدراسیون فوتبال اتهامات مجیدی را قبول دارد که واکنشی ندارد. در این صورت لطفا پاسخ بدهید رد این صورت چرا با برانکو و کالدرون و یحیی برخورد کرده‌اید؟ چرا شجاع خلیل‌زاده را فقط از روی عکس محروم کردید و حکم هم برنگشت حتی وقتی داور در پاسخ به استعلام کمیته استیناف گفته بود که وی هیچ توهینی نکرده بود؟
*توهینی مایه شرمسازی فوتبال ایران
ما که می‌دانیم آنچه به جایی نمی‌رسد فریاد است ولی اجالتا دل‌مان را خوش می‌کنیم به استیناف‌خواهی باشگاه برای سرمربی و البته شکایت بابت توهینی که نسبت به محمدحسین کنعانی‌زادگان و عیسی آل‌کثیر خوش می‌کنیم تا ببینیم این بار ارکان قضایی فوتبال چگونه عمل می‌کنند. در این میان آنچه از سوی عوامل تیم استقلال در مورد ۲ بازیکن پرسپولیس روی داد، به نظر ما مایه شرم و خجالت برای تمام فوتبال ایران است.
چنین رفتاری هیچ جای دنیا قابل قبول نیست. حتی به نظر نمی‌رسد که تعداد زیادی از هواداران استقلال، چنین حرکتی را از بازیکنان و مربیان خود بپذیرند، حتی اگر خود در فضای هواداری فوتبال در کری‌ها به آن دست بزنند که البته در آن فضا هم پسندیده نیست. در اینجا صحبت از مسوولیت‌های اجتماعی و انسانی و حداقل‌ها در اخلاق است. وقتی رفتار فدراسیون موجب می‌شود که اعضای یک یا ۲ تیم خود را خاص و دارای مصونیت‌های ویژه بدانند، نتیجه نمی‌تواند غیر از این باشد.
ارسلان مطهری حرکت دقیقه ۱۵ خودش را با آنچه در قبال محمدحسین کنعانی‌زادگان انجام داد تکمیل کرد. این به تنهایی نشان می‌دهد که ۲ مدافع پرسپولیس با آن‌ها چه کرده‌اند که یکی را آن‌طور با ضربه «مومو تیو یوپ چاگی» بزند و برای دیگری هم آن‌طور عمل کند.
ویدئوی رختکن استقلال را هم که همگان دیدند. جدا از این‌که فدراسیون نمی‌تواند بعد از بیرون آمدن ئ، نسبت به آن واکنش نداشته باشد و حداقلش توضیح خواستن از استقلال است، نشر دهنده مستقیم در قبال این توهین مسوول است. توهینی که نه به یک نفره که به یک عشیره شده است که این نام را روی خودش دارد.
حالا ببینیم، فدراسیون فوتبال و کمیته‌های اخلاق و انضباطی آن چند مرده حلاج هستند.

 

 

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.