پنجعلی: مایه تاسف است توپ‌جمع‌کن روی اعصاب بازیکن راه می‌روداینکه بعضی‌ها در فوتبال دنبال جادوگری هستند مضحک است

0 72

محمد پنجعلی سوم مردادماه ۶۶ ساله شد. پرسپولیس هم اگر جمعه پیکان را شکست دهد، برای پنجمین بار متوالی قهرمان ایران خواهد شد.

نقطه آغاز قهرمانی‌های سرخپوشان درجایی بود که برانکو به ایران آمد و تیم پایین جدولی را تحویل گرفت. تیمش در سال اول تنها با آوراژ گل کمتر قهرمانی را با استقلال اهواز واگذار کرد اما ۳ سال متوالی با اقتدار قهرمان ایران شد و درحالی‌که پنجره نقل و انتقالاتی باشگاه به خاطر سوءمدیریتی که در خصوص انتقال مهدی طارمی به ریزه اسپور ترکیه اتفاق افتاده بود، بسته شده بود، تیمش را به فینال لیگ قهرمانان آسیا رساند.

بعد از خداحافظی برانکو از پرسپولیس، که درست در مقطعی اتفاق افتاد که او احساس کرد دیگر چیز زیادی برای اضافه کردن به این تیم ندارد و بعدها در مصاحبه‌هایش نیز این موضوع را گوشزد کرد، پرسپولیس یک نیم‌فصل با کالدرون آرژانتینی در صدر جدول قرار گرفت و پس از آن یحیی گل‌محمدی سرمربی قرمزپوشان شد و چهارمین قهرمانی با او رقم خورد.

خیلی‌ها می‌گفتند اینجا نقطه پایان قهرمانی‌های این تیم است. وضعیت در هفته‌های نخست نیم‌فصل اول هم خیلی خوب پیش نمی‌رفت. با جدایی غیرمنتظره چند بازیکن و البته در ادامه محرومیت عیسی آل‌کثیر در لیگ قهرمانان آسیا، تیم به لحاظ هجومی با چالش جدی مواجه شد اما همین تیم حالا صاحب یکی از برترین خط‌های حمله لیگ برتر است. جایی که مهدی عبدی ۲ تا ۲ تا گل می‌زند و شهریار مغانلو و عیسی آل کثیر هم مهاجمان زهرداری محسوب می‌شوند.

در عین حال که هافبک‌ها و مدافعان پرسپولیس هم گلزن هستند. در این وضعیت پرسپولیس آخرین بازی خود را مقابل تیم مهدی تارتار برگزار می‌کند. هرچند احتمال از دست دادن امتیاز از سوی سپاهانی‌ها مقابل استقلال وجود دارد اما پرسپولیس می‌داند که هرگز نباید به احتمالات فکر کند و حالا که سرنوشت قهرمانی لیگ دست خودش هست، هفته پایانی را نیز با قدرت پشت سر بگذارد.

با محمد پنجعلی ۲ روز بعد از تولد ۶۶ سالگی‌اش در مورد پرسپولیسی که در آستانه گلات قهرمانی است، هم‌صحبت شدیم. گفت‌وگوی خبرنگار روزنامه پرسپولیس با این پیشکسوت بزرگ فوتبال ایران را بخوانید:

-سن‌تان چقدر پرسپولیسی است! دو تا ۶، ۶۶ سال.

دقیقا. البته من خودم هیچ‌وقت تولدم یادم نیست. دوستان لطف کرده و تبریک گفتند.

-جمعه جشن قهرمانی می‌گیریم؟

شک نکنید، حتما. از روز اول گفتم که پرسپولیس قهرمان می‌شود. من حتی گفتم که قهرمان آسیا هم می‌شود و حالا هم حرفم همین است.

-اما واقعا قهرمانی در آسیا کار سختی است. تا فینال پیش می‌رویم و آنجا زورمان به تیم‌های شرق آسیا نمی‌رسد.

اما این بار با تجربه ۲ فینال در این مسابقات حضور داریم. من می‌گویم که ان‌شاءا… اتفاق خاصی نیفتد، تیم فینالیست شود. بعد هم حق ماست که بعد از ۲ فینال، این بار قهرمان آسیا شویم. امیدوارم دیگر بدشانسی نیاوریم.

-بازی با تراکتورسازی چطور بود. پرسپولیس برخلاف روند بازی گل خورد و این کمی نگران کننده بود.

پرسپولیس عالی بود. واقعا بچه‌ها حرفه‌ای عمل کردند. در صحنه گل غافلگیر شدند و مهم بود که این روی‌شان تاثیر منفی نگذارد که نگذاشت. بچه‌ها بعد از گل روال کار خودشان را ادامه دادند و سه گل زدند، تازه چند تا هم نزدند. تراکتورسازی هم تیم خوبی بود و بازی سختی بود اما بچه‌ها خوب کار کردند.

-یحیی خیلی استرس داشت. خودش هم بعد از بازی به این نکته اشاره کرد.

حق هم دارد. در بازی‌های آخر یک لغزش ممکن دست ما را از جام کوتاه کند. طبیعی بود که تیم یک هیچ عقب‌افتاده او نگران شود ولی بچه‌ها کار را خوب ادامه داده و خیلی به حریف فشار آوردند تا اینکه نتیجه گرفتند.

-پرسپولیس -پیکان. این بازی چطور پیش خواهد رفت.

به هر حال پیکان هم بازی قبل نتیجه روحیه بخشی گرفته و این یک واقعیت است که هر تیمی مقابل پرسپولیس قرار می‌گیرد می‌آید که خودش را نشان دهد. درواقع هر مسابقه‌ای سختی‌های خاص خودش را دارد. همیشه هم می‌دانیم و فرقی نمی‌کند تیم مقابل کجای جدول قرار دارد.

-مهدی تارتار با قدرت جلوی پرسپولیس قرار می‌گیرد؟

قطعا این‌طور است. او با تیمش قرارداد دارد و تعهد کاری او اجازه نمی‌دهد که هرگز برای لحظه‌ای به چیزی غیر از این فکر کند.

-یک بازی دیگر هم هست که البته اگر پرسپولیس نخواهد خودش ببرد، روی کار قهرمانی تاثیر دارد. سپاهان – استقلال. این بازی چطور رقم خواهد خورد؟

آن‌ها هم بازی خودشان را می‌کنند، من فکر نمی‌کنم این مسایلی که برخی در موردش می‌گویند اصلا محلی از اعراب داشته باشد. این حرف‌ها قشنگ نیست، ورزش جوانمردانه هست. همه باید بازی‌شان را انجام دهند فارغ از اینکه نتیجه به نفع یا ضرر چه کسی خواهد بود. اینکه برد بیشتر صرف دارد یا باخت. اصلا این بحث‌ها نباید پیش بیاید.

-اما متاسفانه این روزها علاوه بر این بحث‌ها، صحبت از تبانی و جادوگری هم کم نیست. دیدیم چه حرف‌های بدی از دربی اهواز رسانه‌ای شد و چه اتهاماتی به هم وارد کردند.

بله می‌دانم متاسفانه این‌ها چیزهایی هست که هیچ جای دنیا در موردش صحبت نمی‌شود اما در فوتبال ما بحثش همیشه هست.

-پس شما هم دیده‌اید که برخی در فوتبال دنبال جادو و جنبل هستند؟

بله، هست. یک سری اعتقاد دارند ولی مضحک است. باید خودشان را قوی کنند، با جادو و جنبل که نمی‌شود نتیجه گرفت. اگر این‌طور بود. هر تیمی بیشتر جادوگر داشت قهرمان می‌شد. باید زحمت بکشند. یک روز هم می‌گویند تیم دولتی و حکومتی، این حرف‌ها معنی ندارد. باید در زمین بازی کنید

-استقلال بعد از چند برد پیاپی برای امتیاز گرفتن می‌آید یا اینکه می‌خواهد خللی در راه قهرمانی پرسپولیس ایجاد کند؟

نمی‌کند این کار را. اصلا نمی‌کند. من بحث اخلاقی‌اش را می‌گویم. این چیزها اصلا نباید به ذهن مربی و ورزشکار خطور کند.

-جریمه ۵۰ میلیونی حامد لک منصفانه بود؟

حالا جریمه‌اش را کاری ندارم اما این خیلی مساله هست که یک توپ‌جمع‌کن برای بازیکن حاشیه‌سازی کند. توپ‌جمع‌کن‌ها باید توجیه شوند که کارشان چیست و به جای اینکه توپ را به بازیکن برسانند، حاشیه درست نکنند. مایه تاسف است که به توپ‌جمع‌کن بسپارند روی اعصاب بازیکن راه برود.

-راستی المپیک را دنبال می‌کنید؟

نه، خیلی گرفتارم. واقعا فرصتش را ندارم.

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.