پوکر سوپر جام برای یورش به گلات لیگبزرگی از پرسپولیس می‌بارد

0 80
پوکر سوپر جام برای یورش به گلات لیگبزرگی از پرسپولیس می‌بارد

ابراهیم فتاحی – خبرنگار: اگر نبود ناداوری‌هایی که در پانزدهمین دوره رقابت‌های لیگ برتر، به‌ویژه در هفته‌های ابتدایی روی داد، پرسپولیس، امروز ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ در حالی به میدان می‌رفت که به دنبال کسب دهمین جام خود در ده سال گذشته بود.
پرسپولیس آن قهرمانی را به تفاضل گل داد در حالی که داوران با سوت‌های اشتباه در بازی‌های پی‌درپی، امتیازهای زیادی را از پرسپولیس گرفت.
*از حماسه داوران برای استقلال تا حماسه پرسپولیس
ماجرا هم خیلی ساده بود. اصلا پیچیدگی نداشت. در ۵ مسابقه اول داوران مرتب به ضرر پرسپولیس و به سود استقلال سوت زدند. این را کارشناسان داوری می‌گفتند. وضعیت عجیبی بود و در کمتر دوره‌ای همه‌چیز این‌قدر تابلو بود. در پایان هفته پنجم با حماسه داوران، استقلال در صدر جدول بود و پرسپولیس در قعر.
یک داستان دیگر هم وجود داشت. برانکو که به پرسپولیس آمد با این برنامه بود که بعد از مدتی عهده‌دار سرمربیگری تیم‌ملی شود. موضوع قابل‌انکاری نبود. برنامه ناگهان عوض شد. رفتن به تیم‌ملی منتفی شد و به نظر می‌رسید دیگر ادامه حضور او بی‌معنی بود. اشتباهات داوری به نظر برای جارو کردن زیر پای برانکو بود تا با فشار هوادار و رسانه برود ولی ماجرا به شکل دیگری پیش رفت. ۲ عامل شرایط را تغییر و برنامه ریزان را بر باد داد. یکی سماجت هواداران بود که معادلات را بر هم ریختند و پای برانکو ماندند. دیگری درگذشت زنده‌یاد هادی نوروزی که جو احساسی خاصی را ایجاد کرد و با پروپاگاندایی که به راه انداخته شد، شرایطی به وجود آمد که موقتی هم شده، برنامه‌ها متوقف شود و همین فرصت کافی بود. این‌ها بخشی از تاریخ شفاهی فوتبال است. ورق برگشت و حماسه آغاز شد. چاه‌کن خودش به ته چاه رفت و استقلال از آن روز هنوز در تقلاست. این‌ها را البته به هوادار استقلال نمی‌گویند و اگر هم بگویند فایده‌ای ندارد.
پرسپولیس در آن فصل قهرمان نشد ولی مقدمات قهرمانی‌ها را فراهم آورد.

*پرسپولیس خارج از معادله تقسیم جام‌ها

پرسپولیس از پنجم اَمرداد ۹۵ که شروع فصل شانزدهم بود تاکنون، ۴ جام قهرمانی لیگ برتر، ۳ سوپر جام و یک قهرمانی جام حذفی را بالای سر برده است. اگر نبود کارشکنی‌ها، الان حداقل یک جام لیگ قهرمانان را هم بالای سر برده بود. پرسپولیس ۸ جام را در ۴ سال از آن خود کرده است و حالا در پنجمین فصل، نه فقط به دنبال گلات قهرمانی در لیگ برتر است. با میانگینی که دارد حداقل ۲ جام از این فصل می‌خواهد. این در حالی است که نوع برنامه‌ریزی سازمان لیگ و مسایلی که در فوتبال ایران می‌گذرد باعث شده است تا بسیاری هواداران بر این باور باشند که تمایل به دادن سوپر جام به تراکتورسازی، جام حذفی به استقلال و لیگ برتر به سپاهان است. پرسپولیس فقط با حریفان و تحرکات آن‌ها خارج از زمین فوتبال پرسپولیس روبرو نیست.

*پوکر سوپر جام برای یورش به گلات لیگ
در این شرایط باید برای گرفتن نهمین جام در این پنج فصل در چهارمین سوپر جام به میدان برویم. فوتبال ایران تاکنون ۵ سوپر جام به خود دیده است که پرسپولیس در ۳ تای آن‌ها حضور داشته و در هر ۳ نیز موفق بود.
اولین سوپر جام پرسپولیس برابر نفت تهران بود که با سه گل پیروز شدند. بار دوم برابر استقلال بود، که حریف عطای بازی را به لقایش بخشید و حتی از کشور خارج شدند. فیفا و دادگاه داوری ورزش قهرمانی را حق پرسپولیس دانستند. بار سوم هم پرسپولیس خودش هم‌زمان قهرمان لیگ و جام حذفی بود و در توافقی با خودش قهرمان سوپر جام بود.
این بازی در حالی رقم می‌خورد که همه می‌دانند، شرایط تا جایی که امکان داشته است به سود تراکتور رقم خورد ولی پرسپولیس مصمم به پوکر سوپر جام است. این خیزی برای گلات قهرمانی در لیگ برتر خواهد بود که بسیاری امیدوارند اتفاق نیفتد. دلایل خودشان رادارند، هرچند که دلایل مردودی است.
*مشت بسته یحیی
استراتژی یحیی گل‌محمدی هنوز برای این بازی مشخص نیست. او به‌طور قطع نمی‌تواند ترکیب مدنظر خود رد شرایط عادی را در زمین بچیند. همین حالا امیری و کمال را که در تیم‌ملی مصدوم شدند ندارد. یک‌سری بازیکنان دیگر هم برای همراهی تیم‌ملی در تمرینات نبودند. او بالاخره نمی‌تواند از کنار بازیکنانی که در تمرین حاضر بودند بگذرد چون این اقدام برای آینده تبعات دارد. اگر صحبت از جایی غیر از پرسپولیس بود می‌شد پیش‌بینی کرد؛ یحیی چه می‌کند. او بدون نگرانی یک ترکیب جدید به زمین می‌فرستاد و سوپر جام را فرصتی برای آماده شدن دیگر نفرات قرار می‌داد که در ادامه لیگ و جام حذفی خیالش راحت‌تر باشد ولی اینجا پرسپولیس است. هوادار این جام را می‌خواهد، آن جام را می‌خواهد. آن یکی جام را هم می‌خواهد، دربی را هم می‌خواهد و تعدد نفرات در تیم‌ملی را هم می‌خواهد.
*بزرگی از پرسپولیس بارید
نکته جالب‌توجه در آستانه این بازی نق نزدن تیم پرسپولیس بود. همه می‌دانیم که یحیی چه قدر به‌حق به این برنامه معترض است و حق هم دارد که به همه‌چیز مشکوک باشد. حدس هم می‌زنیم که اگر به هر دلیل پرسپولیس برنده بازی نباش، همه را از دم تیغ می‌گذراند ولی در روزهای گذشته، شاهد این مساله نبودیم. پرسپولیسی‌ها حرف‌شان را خوردند. دیروز هم دیدیم مطهری چگونه حرف زد و اصلا فکر نکنید که موضع او بدون هماهنگی با گل‌محمدی بود. سعی می‌کنند به خودشان انرژی مثبت بدهند. فارغ از نتیجه، همین که وانداده‌اند اتفاق کوچکی نیست. این مدل رفتاری خودش یک پیروزی است. پرسپولیس باید به این فکر کند که برد و باخت این بازی را به معنای واقعی در همان زمین بگذارد و بیرون بیاد تا آماده لیگ بشود. دیگر فرصت ندارند که اگر قهرمان هم شدند جام را با خودشان به رختخواب ببرند. اگر شدنی بود باید خود جام را هم رد ورزشگاه می‌گذاشتند ولی این فقط تیم نیست که باید این‌طور فکر کند. ما هم باید این‌گونه باشیم. اگر به امید خدا به‌حق‌مان رسیدیم و قهرمان شدیم به‌عنوان هوادار می‌توانیم شادی کنیم ولی اگر نشد مجالی برای گله و ناله نیست. از لحظه سوت بازی فقط باید تیم را آماده لیگ کرد. اگر جام‌های بعدی را می‌خواهیم، نمی‌توانیم هر طور که می‌خواهیم رفتار کنیم.

 

 

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.