کرمانی مقدم: باخت در پنالتی، خیلی هم باخت نبود؛ مربی اشتباه نکردبازی با ماشین‌سازی خیلی سخت است، تیم خیلی حواسش را جمع کند

0 91

پرسپولیس هرچند دربی را در ضربات پنالتی واگذار کرد، اما فرصتی برای آنکه بخواهد به آن بازی و فرصت‌هایی که از دست داد فکر کند، نخواهد داشت.

شاگردان یحیی گل محمدی باید فردا (سه‌شنبه) به مصاف ماشین‌سازی بروند، حالا دیگر هیچ مسابقه ساده‌ای برای تیم وجود ندارد. اختلاف ۲ امتیازی، ۳ هفته مانده به پایان لیگ، حاشیه امنیت مناسبی برای پرسپولیس نیست که راه گلات قهرمانی را در پیش گرفته است. پرسپولیس برای آنکه جای حرف و حدیثی باقی نگذارد و کار را یکسره کند، هر ۳ بازی پیش رو را باید ببرد. ماشین‌سازی، تراکتورسازی و پیکان ۳ حریف بعدی قرمزپوشان هستند، چیزی که از این ۳ مسابقه انتظار است، کسب ۹ امتیازی خواهد بود که در راه تکرار قهرمانی‌ها نیاز است.

سپاهان هم در ۲ هفته آینده با پدیده مشهد و ذوب‌آهن بازی می‌کند و در هفته آخر نیز بازی فوق حساسی را با استقلال در پیش دارد. با تیمی که روی دور برد افتاده و حالا که برای چندمین سال متوالی قهرمانی لیگ برتر را از دست داده، لااقل به اعاده حیثیت فکر می‌کند. در خصوص ادامه مسیر شاگردان گل محمدی با مرتضی کرمانی مقدم بازیکن سابق پرسپولیس و تیم‌ملی تماس گرفتیم. صحبت‌های این پیشکسوت با روزنامه پرسپولیس را در زیر می‌خوانید:

-هرچند پرسپولیس باید این دربی را فراموش کند و به فکر لیگ باشد، اما بازی را درمجموع چطور دیدید؟

دربی! حال‌مان بد شد. دربی نبود که. نمی‌دانم چرا این‌طور بازی کردند. هر ۲ تیم را می‌گویم. بازی اصلا کیفیت فنی نداشت. برای استقلال برد در این بازی خیلی مهم بود چون پرسپولیس احتمال زیاد لیگ را می‌گیرد و آن‌ها دنبال جام حذفی بودند. هر ۲ تیم خیلی با احتیاط بازی کردند اما پرسپولیس نباید سبک را انتخاب می‌کرد، احتیاط زیادی کار را خراب کرد. این تیم در این مدت همیشه هجومی و خوب بازی کرده و موقعیت درست می‌کرد. البته این بازی حساسیت خاص خودش را دارد، و مربیان نمی‌خواهند ببازند. به هر شکل اصلا بازی خوبی از ۲ تیم ندیدیم، بازی کسل‌کننده‌ای بود. من خودم لذت نبردم. فقط در وقت‌های اضافه یک موقعیت پرسپولیس ایجاد کرد و یکی هم استقلال.

-پرسپولیس سه هفته حساس در لیگ دارد، این باخت روی عملکردش در ادامه بازی‌ها تاثیر می‌گذارد؟

فکر نمی‌کنم. جام حذفی بود و با پنالتی باختیم، آن‌قدر روی روحیه بچه‌ها تاثیر ندارد. در ۹۰ دقیقه که نباختیم. پنالتی ۵۰-۵۰ است.

-انتخاب پنالتی‌زن‌ها مناسب بود؟

نمی‌شود در این مورد زیاد صحبت کرد. شما الان می‌توانی بزنی، و در تمرین هم عالی هستی اما در زمین پنالتی خراب می‌شود. استرس در بازی رسمی زیاد است و بازیکن را اذیت می‌کند و می‌بینیم که بازیکن بزرگ هم پنالتی از دست می‌دهد. تیم در تمرین پنالتی کار می‌کند و مربی بر اساس آن پنالتی‌زن را انتخاب می‌کند. البته من خودم بودم سعی می‌کردم از باتجربه‌ها برای پنالتی زدن استفاده کنم.

-عبدی زیادی برای آن پنالتی حساس جوان نبود؟

یحیی برای آنکه در وقت معمول نتیجه بگیرد بازیکنان باتجربه‌تر را تعویض کرده بود. حتما عبدی در تمرینات آن‌قدر خوب زده و روحیه‌اش خوب بوده که گفته بزن. نمی‌توانی بگویی مربی اشتباه کرد.

-شاید اشتباه بزرگ این بود که احتیاط بیش از حد در وقت معمول بازی سرلوحه کار قرار گرفت.

آفرین، نظر منم همین بود.

-یک اخراج هم دور از چشم فغانی ماند که می‌شد روند بازی را به‌کل عوض کند؟

فغانی فوق‌العاده داوری کرد. شاید دید نداشته و داور چهارم باید کمک می‌کرد. البته در این بازی‌های حساس، هر داوری باشد حتی خارجی، سخت اخراج می‌کند و این‌جور خطاها را فوقش کارت زرد می‌دهد. قرمز نمی‌دهد که بازی از دستش درنیاید.

-یحیی هم یک جلسه محروم شده، همیشه خیلی سختگیرانه با پرسپولیس برخورد می‌کنند.

اشکانی ندارد، پیش می‌آید. یحیی مربی آرامی هست و همیشه با آرامش تیمش را رهبری کرده. بعضی موقع‌ها شاید عصبی شود. هر چه به آخر لیگ برسد برای قهرمانی کار حساس‌تر هم هست. الان تیم یک اشتباه بکند جام را از دست داده، من فکر می‌کنم یحیی تحت‌فشار است، به هر حال هر آدمی در این شرایط ممکن است واکنش بدی نشان دهد. در نبودش مشکلی پیش نمی‌آید، کمک‌هایش خیلی خوبند. آن‌ها لب خط به تیم کمک می‌کنند.

-حریفان پرسپولیس و سپاهان را چطور می‌بینید؟ ادامه مسیر برای ۲ تیم چطور است؟

بازی‌های پرسپولیس روی کاغذ راحت‌تر است اما بچه‌ها آن‌قدر حرفه‌ای هستند که هیچ‌کدام از ۳ تیم را دست‌کم نگیرند. همین ماشین‌سازی، مس را خیلی خوب برد. تیمشان افتاده و چیزی برای از دست دادن ندارند. بازی زنده هست و می‌خواهند برای سال بعد، خودشان را نشان دهند. دو برابر انرژی می‌گذارند. من می‌گویم اتفاقا ماشین‌سازی از همه سخت‌تر هست. یحیی و بازیکنان به‌هیچ‌وجه این تیم را دست‌کم نمی‌گیرند. با یک اشتباه کارشان خیلی سخت می‌شود. باید با تمام قدرت این سه بازی را انجام دهند و فکر کنند هرکدام یک فینال است. جای اشتباه کردن ندارند. دست خودشان هست همه‌چیز و اگر این ۳ بازی را ببرند با احترام به سپاهان، دیگر کاری به این تیم ندارند.

-سپاهان علاوه بر پدیده و ذوب‌آهن، هفته آخر هم با استقلال بازی دارد.

بازی‌هایش سخت است. ذوب‌آهن دارد می‌افتد و باید امتیاز بگیرد، پدیده هم احتمال اینکه سهمیه بگیرد، هست. پس سه بازی سپاهان واقعا سخت هست.

-نقطه مشترک اینکه هر ۲ هم از جام حذفی حذف شدند.

این هم صد درصد روی کارش تاثیر می‌گذارد. پرسپولیس الان دربی را باخته ولی باختش روی ضربات پنالتی بوده، سپاهان در فوتبال باخته، پرسپولیس باید بیشتر روی کار خودش تمرکز داشته باشد و دربی را فراموش کند، با پنالتی باختن خیلی هم باخت نیست. من که اصلا ناراحت نشدم چون بازی زیبایی از هر ۲ تیم ندیدیم، پنالتی هم شانس است.

-یک سوال دیگر، فکر می‌کنید تماشاگران چه زمانی به ورزشگاه‌ها برگردند؟

با این واکسن‌هایی که برای ما می‌زنند فکر می‌کنم ۶-۷ سال دیگر.

-قبلا به ورزشگاه می‌رفتید؟

نه، خیلی کم. اصلا دوست نداشتم در ورزشگاه بنشینم چون حرص می‌خوردم و اذیت می‌شدم. در خانه هم حرص می‌خورم اما لااقل آب کنارم هست و می‌شود کمی آدم استرسش را کنترل کند.

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.