گزارش ویژه پرسپولیس از اتفاقات خیره‌کننده مدیریت سابق؛ چرا کسی در مورد توافق‌هایی که شده است پاسخگو نیست؟عجایب چهارگانه خارجی‌ها در پرسپولیس

0 84

در شرایط فعلی که باشگاه پرسپولیس با مشکلات مالی عدیده‌ای دست‌وپنجه نرم می‌کند و حتی برای برطرف کردن قسمتی از این مشکلات مالی دست به دامن کمک‌های هواداری شده، ۴ پرونده خارجی تا به امروز ضرر و زیانی چند ۱۰ میلیارد تومانی به پرسپولیس زده است.

قراردادهایی که یا در زمان مدیریت محمدحسن انصاری‌فرد در باشگاه پرسپولیس بسته شد یا در زمان او مدیریت و فسخ شد.
با بررسی این قراردادها به این نکته می‌رسیم که چطور باشگاه پرسپولیس فقط در ۴ پرونده خود بیش از ۲ میلیون دلار یعنی تقریباً اندازه پاداش نایب‌قهرمانی آسیا ضرر و زیان دیده است. در این گزارش قصد داریم در مورد این قرارداد بیشتر صحبت کنیم و ببینیم که کجای کاری را داشته که چنین اتفاقاتی رخ داده است.
قراردادهای مدنظر ما در این گزارش، کالدرون، رادوشوویچ، استوکس و اوساگونا بوده است که در هرکدام به نکاتی اشاره شده است.

بازگشت کالدرون به فوتبال ایران

ضربه ۵۸۰ هزار دلاری کالدرون

یکی از پرونده‌های سنگین و بدهی باشگاه پرسپولیس مربوط به گابریل کالدرون است. سرمربی پیشین و آرژانتینی پرسپولیس که در زمان مدیریت محمدحسن انصاری‌فرد از پرسپولیس جدا شد تا یحیی گل‌محمدی جانشین او شود. نکته جالب در مورد قرارداد کالدرون این است که اگر مدیران وقت طوری با او تا می‌کردند که پیش از بازی برگشت پارس جنوبی جم قراردادش فسخ شود دیگر پرسپولیس مجبور نبود الان ضرر سنگینی بدهد، اما همان یک بازی کرد کالدرون مقابل پارس جنوبی جم انجام داد باعث شد تا بتواند الان ادعای ۵۸۰ هزار دلاری بکند.
یعنی یک حرکت اشتباه در تیم مدیریتی انصاری‌فرد باعث شد تا الان باشگاه پرسپولیس با دلار امروز حدود ۱۴ میلیارد تومان فقط به خود کالدورن بدهد و البته ماجرای دستیاران او هم وجود دارد. این در شرایطی است که می‌شد این پرونده را به بهترین شکل ممکن و با توافق کامل و درست فسخ کرد و کالدرون را به کشورش فرستاد اما لجبازی‌های آن زمان و البته عدم آشنایی با قوانین ساده قراردادی باعث شد تا الان باشگاه پرسپولیس به خاطر یک بازی بیشتر حدود ۱۴ میلیارد تومان به کالدرون بدهکار باشد.

ماجرای عجیب استوکس
شاید عجیب‌ترین قرارداد چند وقت اخیر پرسپولیس را محمدحسن انصاری‌فرد با آنتونی استوکس امضا کرد. قراردادی که می‌شود از آن به‌عنوان قرارداد ترکمانچای فوتبال ایران نام برد. استوکس که اصلا نام و آوازه خوبی نداشت با قراردادی عجیب ۲۵۰ هزار دلاری برای ۶ ماه به پرسپولیس پیوست. در همان ابتدای کار هم ۱۵۰ هزار دلار از این مبلغ به این بازیکن پرداخت شد اما استوکس فقط ۶۵ دقیقه برای پرسپولیس بازی کرد و بعد از بازی پرسپولیس با الشارجه امارات در کشور امارات به بهانه مرخصی چندروزه به پرسپولیس نیامد و درنهایت قراردادش فسخ شد.
این در شرایطی است که تیم مدیریتی محمدحسن انصاری‌فرد مدعی بودند که قرارداد سفت و سختی را با استوکس امضا کرده‌اند که در آن برای غیبت در هر تمرین و بازی مبلغ غالبا قابل‌توجهی گنجانده‌شده اما هیچ‌وقت از این قرارداد و این بندهایی که مدیران قبلی پرسپولیس مدعی آن هستند رونمایی نشد.
حالا خبر می‌رسد که ممکن است استوکس همان ۱۰۰ هزار دلار باقی‌مانده قراردادش را هم با شکایت از پرسپولیس بگیرد، آن‌هم در شرایطی که مدیران پیشین مدعی بودند نه‌تنها استوکس از پرسپولیس طلب ندارد که به پرسپولیس بدهکار هم می‌شود. هرچند مدیران قبلی پرسپولیس در این پرونده معتقد هستند که از طرف رسول پناه و تیم مدیریت او برای شکایت کم‌کاری شده اما این مساله نمی‌تواند توجیه خوب باشد. اگر مدیران قبلی پرسپولیس دل‌شان به حال این تیم می‌سوخته و پرسپولیسی بودند باید به هر ترتیبی شده شرایط را فراهم می‌کردند تا تیم بعدی مدیریتی پرسپولیس یعنی رسول پناه به‌صورت درست از استوکس شکایت کند اما این کار را هم انجام ندادند.

اوساگونا به پرسپولیس پیوست + عکس

ماجرای عجیب اوساگونا
اوساگونا که در زمان مدیریت انصاری‌فرد با قراردادی ۳۰۰ هزار دلاری جذب شد یکی از ضعیف‌ترین بازیکنان تاریخ باشگاه پرسپولیس است. این بازیکن در مدت حضور در پرسپولیس هیچ کار خاصی انجام نداد و فقط در دربی نیمه‌نهایی جام حذفی مقابل استقلال یک پنالتی از دست داد تا پرسپولیس ببازد. اما با چنین بازیکنی با این کیفیت فنی قراردادی ۳۰۰ هزار دلاری بسته‌شده که همین الان با دلار ۲۴ هزار تومانی ۷ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان می‌شود که مبلغی بسیار سنگینی است.
حالا سوال اینجاست که چرا باید چنین بازیکنی با این کارایی فنی این قرارداد عجیب‌وغریب را ببندد؟ مسئله بعدی در مورد قرارداد اوساگونا پورسانتسپی است که به‌عنوان حق مدیربرنامه از او کم شده است. طبق عرف و قانون هر مدیر برنامه برای امضای هر قرارداد حداکثر ۱۰ درصد از مبلغ قرارداد را به‌عنوان پورسانت برمی‌دارد. یعنی از قرارداد ۳۰۰ هزار دلاری اوساگونا باید حداکثر ۳۰ هزار دلار به‌عنوان حقوق ایجنتی کسر شده باشد اما به شکل عجیب به‌جای ۱۰ درصد ۲۰ درصد است قرارداد اوساگونا به‌عنوان حقوق ایجنتی کسر شده است، یعنی ۶۰ هزار دلار؟ حالا سوال اینجاست که در آن ۱۰ هزار دلار اضافی کجا هزینه شده؟ آیا مدیر برنامه‌های اوساگونا موفق شده به‌جای ۱۰ درصد از این بازیکن ۲۰ درصد بگیرد یا این پول جای دیگری هزینه شده است؟

رادو و تمدید قرارداد پر سر و صدا
دیگر قرارداد پر سروصدای خارجی که توسط تیم مدیریت انصاری‌فرد امضا شد تمدید قرارداد ۴ ساله با رادوشوویچ بود. با دروازه‌بان محبوب و کروات پرسپولیس در زمان مدیریت انصاری‌فرد و در سن ۳۱ سالگی قراردادی ۴ سال تمدید شده است اگر نخواهیم به سن رادوشوویچ و تعداد سال‌های تمدید شده قراردادش اشاره بکنیم به نوع تمدید او باید حتماً اشاره کنیم. طبق مدارک و مستنداتی که وجود دارد قرارداد رادو ۳۱ ساله به مدت ۴ سال و بدون هیچ شرطی تمدید شده است. یعنی در قرارداد شروطی مانند رضایت سرمربی برای تمدید قرارداد و حتی بندهای درباره مصدومیت‌های احتمالی هم وجود ندارد.
این یعنی با رادوشوویچ قراردادی ۴ ساله تمدید شده و فقط به او گفتند که روی نیمکت بنشیند و پولش را بگیرد. مجموع قرارداد پولی که رادو در این ۴ سال از باشگاه پرسپولیس می‌گیرد ۹۰۰ هزار دلار است. یعنی هر سال درصدی به قرارداد او اضافه می‌شود در حالی که رادو بالای ۳۰ سال است و طبق قانون باید هر سال درصدی از قرارداد کم بشود اما اینجا قرارداد زیاد هم شده است.
برای مثال مبلغی که لیونل مسی ۴ سال پیش به‌عنوان قرارداد دریافت می‌کرد بسیار بیشتر از مبلغی هست که الان دریافت می‌کند و حتی ارزش بازیکنآن‌هم با افزایش سن بالای ۳۰ سال کمتر می‌شود، اما قرارداد رادوشوویچ بیشتر هم شده است. نکته جالب اینجاست که در قرارداد او پاداش‌ها و آپشن‌هایی مثل قهرمانی در لیگ و آسیا و حضور در فینال تورنمنت‌ها هم وجود دارد. به زبان ساده رادوشوویچ روی نیمکت می‌نشیند و مانند بازیکنی که ۹۰ دقیقه عرق می‌ریزد آپشن قهرمانی و حضور در فینال می‌گیرد.
چرا کسی به این مسایل ورود نمی‌کند؟
با وجود چنین گاف‌های بزرگی که داده می‌شود و چنین ضررهای هنگفتی که به باشگاهی مثل پرسپولیس با این همه مشکل مالی زده می‌شود اما چرا هیچ‌کس پاسخگوی این ابهامات و این مسایل نیست؟ چرا نه کسانی که چنین مدیرانی را برای باشگاهی پرسپولیس انتخاب می‌کنند و نه خود همین مدیران و اطرافیان‌شان پاسخگوی چنین ضررهای سنگین نیستند؟ چرا کسی نمی‌گوید که مدل تمدید قرارداد با رادوشوویچ ایراد دارد یا در ماجرای کالدرون بی‌تدبیری شده است؟ چرا هیچ‌وقت یقه مسببان گرفته نمی‌شود و با آن‌ها یک‌بار برای همیشه برخورد نمی‌شود؟ چرا به این اندازه گاف مالی آن‌هم به‌صورت دلاری و ارزی وجود دارد اما کسی به آن ورود نمی‌کند؟ شاید بهتر است یک بار برای همیشه با آن‌هایی که به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم به بیت‌المال ضربه می‌زنند و باعث ضرر و زیان چند ۱۰ میلیاردی باشگاهی مثل پرسپولیس می‌شود برخورد شود.

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.