آنالیز تراکتور پیش از دیدارسوپر جام با پرسپولیسحساب ویژه یحیی روی دفاع پراشتباه

0 87
آنالیز تراکتور پیش از دیدارسوپر جام با پرسپولیسحساب ویژه یحیی روی دفاع پراشتباه

تیم‌های پرسپولیس و تراکتور از ساعت ۱۸ روز یکشنبه در ورزشگاه آزادی در چارچوب سوپر جام به مصاف هم می‌روند. دیداری که بین قهرمان لیگ و جام حذفی فصل گذشته برگزار می‌شود و قاعدتا باید ابتدای فصل جاری برگزار می‌شد اما با برنامه‌ریزی تاریخی سازمان لیگ، این دیداریکشنبه عصر و در اواخر فصل جاری برگزار می‌شود. به همین دلیل در این مطلب حریف روز یکشنبه پرسپولیس را آنالیز کردیم:
تغییرات فراوان در تراکتور
تراکتور لیگ نوزدهم تفاوت‌های بسیاری را با تراکتور لیگ بیستم داشته، تبریزی‌ها نسبت به یک تیم مدعی و آسیایی تغییرات زیادی را داشتند. تیمی که درگذشته مدافعان کناری‌اش نقش پررنگی در حملات داشته و ارسال و شوت‌های حاج‌صفی برای هر خط دفاعیدردسرساز بود و در خط میانیدژآگه با حمایت ایمان اکبری نظم خاصی را در حملات داشتند. اما آن تراکتور مقتدر در خط حمله از ابتداینیم‌فصل دوم تنها سه برد مقابل تیم‌های انتهای جدول داشته و ۵ تساوی را ثبت کرده است.
بعد از خروج حاج صفی از تراکتور و غیبت‌هایدژآگه و مسعود شجاعی بار تدارک حمله تراکتوری‌ها بیش از پیش به دوش اکبر ایمانی افتاده است. اکبر ایمانی به عنوان رابط خط دفاعیو تهاجمی تراکتور برای رقبا این تیم قابل پیش‌بینی است. فولاد در بازی مقابل تراکتور با تحت‌فشار قرار دادن ایمانی تراکتور را در نیمه خودش در یک‌سوم دفاعی نگه داشت و اجازه هیچطرح‌ریزی حمله به آن‌ها را نداد.
بررسی شیوه تهاجمی تراکتور
تراکتوربازی‌های گذشته را با آرایش۱-۳-۲-۴ شروع کرده و پیمان بابایی و عباس زاده هدف ارسال مدافعان نفوذ کرده این تیم هستند. مدافعان کناری تراکتور نقش کلیدی در حملات این تیم دارند. ایمانی با پاس‌های بلند فخرالدینی، رزاق پور و تیموری در جناحین هدف قرار داد.
مدافعان و هافبک‌های میانی تراکتور در جریان بازی از پاس‌های اصطلاحا کلیدی که به پاس‌های طولی گفته میشه که از میان بیشترین بازیکنان حریف عبور می‌کند استفاده می‌کنند، هدفاین پاسخ‌ها عمق مدافعان حریف است.اتفاقا تک موقعیت و تک‌گل تراکتور در مقابل فولاد هم از طریق بازی ترکیبی، پاس کلیدیباهدف عمق فولاد به ثمر رسید که این نشان می‌دهد شاگردان خطیبی روی این تاکتیک حساب کرده‌اند.
خط دفاع پراشتباه حریف تبریزی
مهم‌ترین نکته در خط دفاعی تراکتور اشتباهات فردی دنباله‌دار بازیکنان این تیم است. ۲ گل از ۳ گل استقلال مقابل تراکتور از روی اشتباه فردی مدافعان این تیم به ثمر رسید. در بازیمقابل فولاد هم در دقایق ابتدایی بازی اشتباه فردی مدافعان تراکتور منجر به گل زودهنگام فولاد شد. در واقع خط دفاعی این تیم در مقابل پرس و فشار حریف دچار اشتباه می‌شود و نمی‌تواندبه‌راحتی توپ را از فشار خارج کند.
این تیم در زمان عقب‌نشینی از دفاع به حمله هم دچار مشکل است. فاصله طولی بین خطوط موجب ایجاد فضا بین ۳ هافبک میانی و تک مهاجم و باقی بازیکنان این تیم در دفاع می‌شود.
این فاصله به‌خصوص در جلوی مدافعان بهترین مکان برای استفاده تیم‌هایی است که به بازی سرعت می‌دهند.
نقطه قوت شاگردان خطیبی
اما تراکتور در مهار تیم‌هایی که از کانال‌های طولی استفاده می‌کنندبه‌خوبی عمل می‌کند. زمانی که توپ به کناره‌ها برده می‌شودیکی از سه هافبک میانی تراکتور به خط دفاعی این تیم اضافه شده تا ۵ بازیکن تمام فضای موجود را مهار کنند. همچنینیکی از هافبک‌های دفاعی این تیم با استقرار در کانال نیم فضا از نفوذ هافبک‌های حریف جلوگیریمی‌کند.
مشکل تراکتور در گلزنی
نتایج اخیر شاگردان خطیبی در هفته‌های گذشته نمایانگر مشکلات این تیم در گلزنی است. تساوی‌های بی‌شمار تراکتور هرچند که آن‌ها را به مرحله بعدی لیگ قهرمانان آسیا برد اما تراکتورسازی ر‌ا از جمع مدعیان لیگ برتر دور کرد. حریفان تراکتور با تحلیل مناسب حربه‌های تهاجمی تراکتور را خنثی می‌کنند و در صورت فشار به خط تدافعی تراکتور آن‌ها را مجبور به‌اشتباهمی‌کنند.

 

 

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.