آیا برخی برای جلوگیری از ثبت پنجمین قهرمانی پیاپی پرسپولیس در تلاشند؟دست‌های پشت پرده

0 46

میلاد اعظمی – خبرنگار: سال‌ها است که در آلمان بایرن مونیخ قهرمان بوندسلیگا می‌شود و در ایتالیا یوونتوس قهرمان سری آ، اما هیچ وقت نشنیدیم که دورتموندی‌ها در آلمان یا میلانی‌ها در ایتالیا برای این که رقیبشان قهرمان نشود دست به حرکات غیرفوتبالی بزنند، با این حال در ایران ماجرا کاملاً فرق می‌کند.

بعد از اینکه پرسپولیس چهار قهرمانی پیاپی در لیگ برتر ایران کسب کرد و رکوردی جاودانه و عجیب و غریب را از خودش به جا گذاشت، تلاش‌ها برای عدم پنجمین قهرمانی پیاپی پرسپولیس به اوج خودش رسیده. اگر در سال‌های گذشته تیم‌های دیگر به صورت خیلی نامحسوس تلاش می‌کردند با توسل به شرایط فراقانونی خود مانع قهرمانی پرسپولیس شوند اما امسال شرایط طور دیگری است و رقبای مستقیم پرسپولیس به صورت علنی از هیچ تلاشی برای ضربه زدن به پرسپولیس و عدم تحقق پنجمین قهرمانی پیاپی دست نمی‌کشند. کافی است اتفاقات همین چند وقت گذشته را مرور کنیم تا ببینیم دست‌های پشت پرده وجود دارند که می‌خواهند امسال پرسپولیس قهرمان نشود.

برای اثبات این مسئله نه به چوب جادویی نیاز است و نه به کارآگاه بازی زیاد. فقط و فقط باید چشم‌هایمان را باز کنیم و یک سری واقعیت را ببینیم تا متوجه شویم که چه عواملی دست به دست هم دادند تا پنجمین قهرمانی پرسپولیس ثبت نشود.

ماجرای عجیب دربی

بعد از این که ثابت شد تیم‌های رقیب پرسپولیس بیشترین سود و استفاده را از اشتباهات سهوی داوری و حتی برنامه ریزی لیگ بردند باز هم شاهد این هستیم که عواملی در تلاش هستند تا دوباره به پرسپولیس ضربه بزنند. برای اثبات این مسئله نباید عینک بدبینی بزنیم و غیرمنطقی صحبت کنیم فقط کافی است برخی اتفاقات را مرور کنیم.

در نیم فصل اول و در شرایطی که پرسپولیس بعد از فینال لیگ قهرمانان آسیا باید در لیگ کشورمان به میدان می‌رفت، مسئولان باشگاه استقلال پای خود را در یک کفش کردند که باید پرسپولیس و استقلال در شرایطی به مصاف هم بروند که بازی‌های دو تیم برابر باشد. یعنی پرسپولیس ابتدا باید بازی‌های عقب افتاده در لیگ را انجام بدهد و پس از آن دربی برگزار شود. این درخواست استقلالی‌ها را مسئولان سازمان لیگ مثل بچه‌های حرف گوش کن اجابت کردند و قرار شد که پرسپولیس بازی‌های عقب افتاده خود را برگزار کند و نتیجه آن درخواست هم برگزاری بازی پرسپولیس و نساجی در باتلاق قائمشهر و بعد از آن بازی پرسپولیس و سپاهان بود. در همین گیر و دار استقلالی‌ها متوجه شدند که ای دل غافل بازی نکردن آنها قبل از بازی با پرسپولیس به ضررشان تمام می‌شود، به خاطر همین درخواست کردند که آنها هم بازی کنند و باز هم این درخواست مورد قبول سازمان لیگ قرار گرفت.

برای دربی برگشت اما این پرسپولیس بود که دست پیش را گرفت و اعلام کرد فقط در شرایطی برای دربی به میدان می‌رود که بازی‌ها مساوی باشد، یعنی دقیقاً همان درخواستی که نیم فصل اول استقلالی‌ها داشتند؛ اما به شکلی عجیب و غریب این درخواست از سوی مسئولان سازمان لیگ رد شد. آن موقع اعلام کردند که چنین خبری نیست و پرسپولیس و استقلال با همان برنامه قبلی به مصاف هم می‌روند.

همین مسئله و البته برخی برخوردهای سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال این شائبه را به وجود آورده که شاید در سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال این اراده وجود دارد که نه تنها پرسپولیس قهرمان نشود که حتی استقلال به این عنوان برسد. ردپای مسئله را می‌شود در عدم صدور حکم درگیری بازیکنان استقلال با هوادارانشان در فرودگاه و خیلی از موارد دیگر کاملا مشاهده کرد.

اتفاق عجیبی به نام قرنطینه!

در همین شرایط ناگهان اعلام شد که تیم فوتبال پرسپولیس پس از بازگشت از هند باید یک هفته به قرنطینه برود و این دستور از طرف وزارت بهداشت صادر شده است. هرچند انجام قرنطینه به خودی خود اتفاق بدی نیست و حتماً باعث می‌شود که بازیکنان و خانواده آنها در سلامت باشند اما نوع اجرای این مسئله و اصراری که برای اتفاقات بعد از آن است کمی‌عجیب است.

پرسپولیس در شرایطی در هتل المپیک در قرنطینه است که عملا چیزی به عنوان قرنطینه در هتل وجود ندارد.

حتی اگر بشود ماجرای قرنطینه را هم به شکلی حل و فصل کرد اصرار عجیب سازمان لیگ برای برگزاری بازی پرسپولیس و سپاهان در این شرایط بسیار چشمگیر است. مسئولان سازمان لیگ معتقدند پرسپولیس تا روز ۱۶ اردیبهشت باید در هتل در قرنطینه باشد و روز ۱۷ اردیبهشت هم در اصفهان و در حساس‌ترین بازی فصل به مصاف سپاهان برود. این مسئله چه معنی می‌تواند داشته باشد؟ مگر می‌شود یک تیم یک هفته در قرنطینه باشد و بعد از آن مستقیم سوار هواپیما بشود و به اصفهان برود تا حساس‌ترین بازی لیگ را برگزار کند؟ این مسئله جز اینکه ثابت می‌کند فشار بیرونی از طرف برخی مدیران به فدراسیون و سازمان لیگ وارد می‌شود تا پرسپولیس قهرمان نشود چه نتیجه‌ای دارد؟

وقتی قانون یکسان اجرا نمی‌شود

اگر پرسپولیس بعد از بازگشت از هند آن هم بدون هیچ مورد کرونایی و با بیش از هفت تست مستمر کرونا باید قرنطینه شود، چرا تیم‌های دیگر چنین شرایطی ندارند؟ چرا استقلالی‌ها چنین شرایطی ندارند؟ چرا تراکتوری‌ها نباید قرنطینه شوند؟ چرا فولادی‌ها در شرایطی که چهار کرونایی در عربستان دارند به قرنطینه نمی‌روند؟ مگر می‌شود طی ۲۰ روز بیش از ۷ تست کرونای یک تیم منفی شود و پس از بازگشت به ایران دوباره یک هفته قرنطینه شوند؟ تیم‌های دیگر چرا نباید چنین شرایطی داشته باشند؟ این چه سناریویی است که در آن فقط پرسپولیسی که بهترین شرایط در اجرای پروتکل‌های بهداشتی را آن هم در کشور هند داشته که جزو سیاه‌ترین کشورها از نظر کرونا است باید به قرنطینه برود اما سه تیم دیگر چنین شرایطی ندارند؟ اگر استقلال یا تیم دیگری با همین شرایط مساوی از هند به ایران می‌آمد باز هم چنین قوانینی اجرا می‌شد؟ این مسئله جز اینکه ثابت می‌کند دست‌های پشت پرده برای قهرمان نشدن پرسپولیس تلاش می‌کنند چه نتیجه‌ای دارد.

ضربه شدید روحی پرسپولیسی‌ها در قرنطینه

از چند روز پیش از سفر پرسپولیس به هند به بازیکنان و اعضای کادر فنی اعلام شد که جز حضور در محل تمرین نباید جای دیگری بروند و به نوعی از پیش از سفر به هند پرسپولیسی‌ها در قرنطینه بودند. پس از رسیدن به هند باز هم یک قرنطینه سنگین نصیب پرسپولیسی‌ها شد. در جایی که بازیکنان و اعضای تیم پرسپولیس فقط برای تمرین، غذا خوردن و مسابقه از اتاق‌های خود در هتل بیرون می‌رفتند، آن هم در شرایطی که هم به ساحلی کاملاً خلوت و بدون حضور افراد دسترسی داشتند و هم به جنگلی که پشت هتل وجود داشت، پرسپولیسی‌ها به شدت قرنطینه را رعایت می‌کردند و حتی به اتاق یکدیگر هم نمی‌رفتند تا با هم معاشرت کنند. در این شرایط و بعد از این قرنطینه سنگین حالا وقتی وارد ایران می‌شوند باید باز هم به قرنطینه بروند!

در این وضعیت بازیکنان و اعضای کادر فنی از نظر روحی ضربه سنگینی می‌خورند. بازیکنان زیادی در پرسپولیس هستند که بیشتر از ۲۰ روز است که فرزندان کوچک و خانواده خود را ندیده‌اند یا هستند افرادی که پدر و مادر پیر خود را در این مدت ندیده‌اند و حالا باید یک هفته دیگر هم در قرنطینه باشند. در این شرایط حتی برگزاری تمرین در قرنطینه ریسک بالایی دارد یعنی بازیکنی که از لحاظ روحی شرایط خوبی ندارد به زمین تمرین می‌رود و ممکن است با یک آسیب ساده یا یک برخورد که ناشی از فشار عصبی است مصدوم شود و مدت‌ها مسابقات را از دست بدهد. در این شرایط اما می‌بینیم که ماجرای قرنطینه ادامه دارد و از آن بدتر اصرار سازمان لیگ به برگزاری مسابقات پرسپولیس با همان تقویم قبلی.

به تعداد روزهای قرنطینه، بازی‌های پرسپولیس عقب بیفتد

در شرایط فعلی واقعا مسئله پرسپولیسی‌ها حضور در قرنطینه نیست چراکه درنهایت قرنطینه از نظر سلامتی به آنها کمک می‌کند. الان مسئله مهم این است که به همان اندازه که پرسپولیسی‌ها در قرنطینه حضور دارند باید بازی با استقلال و سپاهان به تعویق بیفتد. یعنی اگر قرنطینه یک هفته طول می‌کشد تاریخ بازی با استقلال و سپاهان هم باید یک هفته عقب بیفتد تا تیم‌ها در شرایط برابر به مصاف هم بروند. اگر ترسی از قدرت پرسپولیس و پنجمین قهرمانی پیاپی پرسپولیس وجود ندارد این تصمیم باید گرفته شود. نمی‌شود که پرسپولیس پس از ۲۰ روز سخت در آسیا به ایران بیاید، تنها تیم ایرانی باشد که یک هفته به قرنطینه می‌رود و یک روز پس از پایان قرنطینه در اصفهان در حساس‌ترین بازی فصل به زمین برود. اگر قرار است عدالت اجرا شود و اگر مسائل پشت پرده وجود ندارد این خواسته بحق پرسپولیسی‌ها باید اجابت شود وگرنه شائبه برنامه‌ریزی برای قهرمان نشدن پرسپولیس و قهرمانی یکی دو تیم خاص به واقعیت تبدیل می‌شود.

انتهای پیام/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.