استقلالی‌ها برای انحراف ذهن هوادارانشان بابت شکست در دربی به هر روشی متوسل شده‌اند؛ از اشتباهات داوری تا خوشحالی هیسی و حتی توئیت وزیر ارتباطاتآوار شکست

0 16
استقلالی‌ها برای انحراف ذهن هوادارانشان بابت شکست در دربی به هر روشی متوسل شده‌اند؛ از اشتباهات داوری تا خوشحالی هیسی و حتی توئیت وزیر ارتباطاتآوار شکست

شیوا دورانگر – خبرنگار: پرسپولیس خسته از یک بازی سنگین در اصفهان و با لشکری مصدوم که به ضرب و زور آمپول شرایط بازی پیدا کرده بودند پا به دربی گذاشت و توانست با تک‌گل عیسی آل کثیر برنده از میدان خارج شود. به نسبت دربی‌های قبلی شاهد بازی زیبایی نبودیم و توپ بیشتر در میانه میدان در جریان بود و بازی پربرخورد ۲ تیم باعث شد داور مسابقه بارها با اعلام خطا، روند مسابقه را قطع کند که این از جذابیت بازی کاست. یکی از مواردی که هواداران را خیلی در بازی‌های این فصل، علی‌الخصوص در دربی رفت آزار داد، فرصت‌های زیادی بود که بازیکنان پرسپولیس مقابل دروازه از دست می‌دادند، در حالی که حریف با حداقل موقعیت توانست به گل دست یابد و شکست را با تساوی عوض کند. این بار اما پرسپولیس فرصت‌طلب و هوشیار بود و از معدود فرصت‌های خود به خوبی استفاده کرد و به حریف هم شانسی برای گلزنی نداد.
به طور کلی می‌توان گفت شرایط خط حمله پرسپولیس به نسبت نیم‌فصل نخست بهتر شده است و بار گلزنی تیم، دیگر روی دوش مدافعان و‌ هافبک‌ها نیست. پیشتر درباره نقش ترابی و تاثیر حضورش در تیم صحبت شد و جا دارد که بگوییم اضافه شدن شهریار مغانلو به خط حمله توان هجومی تیم را افزایش داده است. این مهاجم چپ‌پا و بلندقامت علاوه بر اینکه از قدرت سر زنی برخوردار است، توانایی حمل توپ خوبی دارد و شوتزن است. مغانلو در سیستم ۲-۴-۴ پرسپولیس، کمی عقب‌تر از دیگر مهاجم تیم بازی می‌کند و با دوندگی و توپ‌گیری تلاش می‌کند برای آل کثیر موقعیت گل فراهم کند. تک‌گل دربی هم روی ریباند شوت این بازیکن به ثمر رسید. در این صحنه آل کثیر با جایگیری مناسب در بین مدافعان و بیرون آمدن از تله آفساید حریف توانست دروازه مظاهری را باز کند. او دقیقا همان جایی بود که باید باشد. اگر بگوییم آل کثیر در تمام روزهای محرومیت بارها و بارها خود را در این موقعیت مجسم کرد، بیراه نگفته‌ایم، آنقدر که بداند کی و کجا تیر خلاص را به استقلال بزند. فریادهای عیسی بعد از گل و مشت گره کرده‌اش که بوی انتقام بعد از یک محرومیت سخت می‌داد، پاسخی بود به آنهایی که با دادن گزارش غلط به ای اف سی باعث شدند ۶ ماه از عمر ورزشی این مهاجم بااخلاق نابود شود. عیسی به خاطر سهیم کردن برادرزاده‌اش در گل و شادی که بارها و بارها تکرارش کرده بود محروم شد؛ آن هم بعد از سال‌ها انتظار که به تیم محبوبش رسیده بود، درواقع نگذاشتند مهر امضایش با پرسپولیس خشک شود. از عیسی لذت بازی کردن با پیراهن تیم محبوبش را گرفتند، به این خیال که پرسپولیس را از داشتن یک مهاجم گلزن محروم کرده باشند، اما از این غافل بودند که با این بازی‌های کثیف فقط عطش و انگیزه‌اش را چندبرابر خواهند کرد. و عیسی بازگشت، قوی‌تر از قبل. برای پرسپولیس در آسیا پنالتی گرفت و ۲ گل زد و نقش پررنگی در صعود مقتدرانه تیمش ایفا کرد. او مقابل مدعیان قهرمانی گلزنی کرد و بعد از اینکه هفته قبل می‌رفت تا ۳ امتیاز ارزشمند را از سپاهان بگیرد، در دربی یک گل ۳ امتیازی زد. عیسی در دور برگشت لیگ، در ۳ بازی از ۴ مسابقه‌ای که در ترکیب بوده، گل زده است. ۳ گل در ۱۸۷ دقیقه؛ یعنی او در هر ۵۹ دقیقه یک گل برای پرسپولیس به ثمر رسانده است که این آمار فوق‌العاده‌ای برای یک مهاجم محسوب می‌شود و حکایت از بازگشت عیسی به روزهای آمادگی دارد. آل کثیر همان مهاجمی است که پرسپولیس سال‌ها منتظرش بود؛ چارچوب‌شناس و گلزن.
اما ظاهرا این موضوع خوشایند رقیبان پرسپولیس نیست. سپاهانی‌ها با خطاهای شدید سعی کردند این بازیکن را مصدوم کنند و حالا استقلالی‌ها از عیسی به خاطر شادی بعد از گلش شکایت کرده‌اند و این بار قصد دارند از طریق کمیته انضباطی فدراسیون این بازیکن را محروم کنند! آنها می‌گویند این بازیکن رو به نیمکت تیم فوتبال استقلال حرکت غیراخلاقی و زشتی را انجام داده است. اما تصاویر و فیلم‌های موجود نشان می‌دهد که آل کثیر توجهی به نیمکت تیم رقیب ندارد و بعد از گل به سمت دوربین‌ها می‌رود و این موضوعی است که عکاسان پشت دروازه استقلال هم آن را تایید کردند. حال امروز استقلالی‌ها را درک می‌کنیم، به هر حال مهاجمان گرانقیمت آنها نتوانستند در دربی گل بزنند و این عیسی از بند محرومیت گریخته بود که سرنوشت بازی را عوض کند. مهاجمان آبی‌پوش مقابل تیم انتهای جدولی ذوب آهن هم در گلزنی ناکام بودند و با ۷ امتیازی که در ۳ بازی گذشته از دست دادند از کورس قهرمانی جاماندند. استقلال در مجموع در بازی اخیرش در لیگ برتر و لیگ قهرمانان آسیا فقط یک برد، آن هم مقابل تیم ضعیف الشرطه داشت. در همان بازی با اینکه تیم عراقی نیمی از بازیکنان اصلی‌اش را نداشت و شانس خود را هم برای صعود از گروه از دست داده بود اما بهتر از استقلال بازی کرد و شاگردان مجیدی به زحمت با یک گل توانستند این تیم را شکست داده و به مرحله یک هشتم برسند.
بعد از جدایی فراز کمالوند، مشکلات فنی استقلال افزایش گرفته است و در همین بازی اخیر دیدید که این تیم بازی خوبی را به نمایش نگذاشت. بزرگترین اشتباه مجیدی تغییر سیستم استقلال بود و ۳ نفره کردن دفاع استقلال نه تنها ضعف‌های دفاعی این تیم را برطرف نکرد، که باعث شد توان هجومی استقلال کاهش پیدا کند. مجیدی برخلاف گل‌محمدی مهره‌چینی و تعویض‌های خوبی نداشت و هیچ راهکاری برای دستیابی به برد نداشت، خصوصا بعد از دریافت گل. ارسال‌های بی‌هدف برای مهاجمان در مقابل تیمی که مدافعان سرزن خوبی دارد بدترین تصمیمی بود که می‌شد اتخاذ کرد. با آمدن فرشاد فرجی و قایدی عملا خلاقیت از خط حمله استقلال گرفته شد تا این تیم برخلاف چند دربی گذشته نتواند روی خلاقیت‌های فردی بازی را برگرداند.
استقلال امتیاز دربی را مثل چند بازی قبلی روی اشتباهات خودش از دست داد، اما به جای پذیرش ضعف‌های خود همچنان به دنبال مقصر است. این در حالی است که استقلال قبل از دربی در تهران بازی کرد و مجیدی به برخی بازیکنان اصلی خود استراحت داد تا با آمادگی بیشتری در دربی حاضر شوند، برخلاف پرسپولیس که بعد از یک جنگ سخت در اصفهان که به لحاظ جسمی و روانی خیلی بازیکنان این تیم را دچار تحلیل کرد و حتی چند بازیکن تیم دچار مصدومیت شدند. عالیشاه که یکی از بازیکنان کلیدی این تیم بود به دربی نرسید و کمال، نعمتی و کنعانی‌زادگان با مصدومیت بازی کردند.
فرق پرسپولیس با استقلال دقیقا در همین چیزهاست. بازیکنان سرخپوش در اوج مشکلات هم سعی می‌کنند با تمام توان بازی کنند و هیچوقت دنبال بهانه نیستند. اما دیدید که قبل از دربی سرمربی استقلال چگونه تیمش را به حاشیه راند، در حالی که باید روی بازی تمرکز می‌کرد. بعد از شکست در دربی هم که کاسه و کوزه‌ها بر سر داور شکست که یک پنالتی را برای استقلال نگرفته است. فرض بگیرید داور در دقایق ابتدایی خطای امیری را پنالتی می‌گرفت. چه تضمینی وجود داشت که استقلالی‌ها آن را گل کنند؟ مگر در دربی‌های قبل که داوران به اشتباه برای استقلال پنالتی گرفتند فرشید اسماعیلی و علی کریمی ضربات خود را هدر ندادند؟ اصلا چرا راه دور برویم؟ مگر همین دیاباته که پنالتی‌زن اول استقلال است مقابل الشرطه ضربه‌اش را از دست نداد؟ به هر حال شانس گل شدن پنالتی ۵۰-۵۰ است. گیریم که این ضربه هم گل می‌شد. آیا تضمین‌کننده برد بود؟ در برنامه تلویریونی پیشکسوت استقلال معتقد بود این پنالتی سرنوشت بازی را عوض می‌کرد اما دربی‌های قبلی خلاف ادعای پیروز قربانی را نشان می‌دهد. در همین دربی اخیر جام حذفی دیدید که استقلال در دقایق ابتدایی به گل رسید اما در حفظ نتیجه ناکام بود و کامبک خورد. پرسپولیس در همین دربی روی اشتباهات داوری از رسیدن به فینال بازماند. یک پنالتی روی علیپور گرفته نشد و طبق اعلام کارشناسان داوری در ضیافت پنالتی‌ها ۲ ضربه پرسپولیسی‌ها به دلیل جلو آمدن رشید مظاهری باید تکرار می‌شد.
در دربی‌های گذشته هم این اشتباهات وجود داشت و مانع از برد سرخپوشان شد. در همین دور رفت اگر رضا کرمانشاهی با عارف غلامی مماشات نمی‌کرد، تیم استقلال باید دقایق زیادی را ۱۰ نفره بازی می‌کرد. در لیگ نوزدهم نیز در هر ۲ بازی رفت و برگشت شاهد اشتباهات داوری بودیم. در بازی رفت شاهد شاهکار داوری بودیم. بنیادی‌فر خطایی که بیرون محوطه رخ داده بود را به اشتباه پنالتی به سود استقلال گرفت و خوش‌شانس بود که بیرانوند این ضربه را مهار کرد. در جریان دربی برگشت هم که قبل از به ثمر رسیدن گل اول بازی کمک‌داور به اشتباه خطای انصاری روی غفوری را اعلام کرد و همان توپ در چند رفت و برگشت تبدیل به گل اول استقلال شد. جالب اینجاست که در یکی از دربی‌ها همین محمدرضا اکبریان داور پشت دروازه بود و به داور وسط گزارش داد که بازیکن پرسپولیس مرتکب خطای پنالتی شده است؛ پنالتی‌ای که از سد کارشناسان سخت‌گیرانه گرفته شد. هرچند که فرشید اسماعیلی این فرصت را با یک ضربه چیپ از بالای دروازه راهی اوت کرد. اما نکته اینجاست که آن روزها استقلالی‌ها از قضاوت این داور راضی بودند، ولی بعد از اشتباهی که وی در جریان بازی با نفت مرتکب شد علیه وی شدند تا جایی که قبل از دربی بیانیه فرستادند؛ حرکتی که به تنش در بازی اخیر دامن زد و باعث شد داور نتواند تمرکز لازم را در زمین داشته باشد و بازیکنان را به خوبی مدیریت کند که نتیجه آن نادیده گرفتن یک پنالتی برای استقلال و عدم اخراج سیاوش یزدانی و از آن مهم‌تر تنش و درگیری در بازی بود.

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.