بازی با سپاهان با حواشی‌اش تمام شد، نوبت دربی رسیدنفس عمیق بکش!

0 27

شیوا دورانگر – خبرنگار: دیدار تیم‌های پرسپولیس و سپاهان باز هم برنده‌ای نداشت و مثل بازی رفت با تساوی به پایان رسید. این دیدار که به واسطه رقابت ۲ تیم در بالای جدول از حساسیت بالایی برخوردار بود، با حملات تیم میهمان آغاز شد و سرخپوشان در نیمه نخست چند موقعیت خطرناک گلزنی مقابل دروازه سپاهان خلق کردند که با درخشش دروازه‌بان این تیم همراه شد. در شروع نیمه دوم هم این تیم پرسپولیس بود که مالکیت توپ و میدان را در اختیار داشت و توانست خیلی زود توسط عیسی آل کثیر به گل برسد. در صحنه گل، بازیکنان پرسپولیس همکاری قابل توجهی داشتند و روی یک کار تیمی زیبا دروازه نیازمند را باز کردند. باز هم نقش مهدی ترابی پررنگ بود و این‌ هافبک خوش‌تکنیک از روی نقطه کرنر شهریار مغانلو را صاحب فرصت کرد و این بازیکن توپ را در شلوغی محوطه جریمه سپاهان به کامیابی‌نیا رساند تا ضربه برگردان این بازیکن را عیسی آل‌کثیر با یک ضربه دیدنی به گل تبدیل کند. پرسپولیسی‌ها بعد از زدن گل این فرصت را داشتند که به گل دوم برسند، اما باز هم بی‌دقتی بازیکنان مانع از انجام این کار شد تا دقایق پایانی آنچه که نباید اتفاق بیفتد و زردپوشان گل تساوی را بزنند.

باز هم فرصت‌سوزی، باز هم استرس
قطعا مربیان و بازیکنان پرسپولیس بهتر از ما به این نکته واقف هستند که با زدن یک گل در جریان بازی نمی‌توان حاشیه امنیت داشت و این اختلاف شکننده هر آن ممکن است با یک لحظه غفلت از دست برود، بنابراین تا زمانی که تیم موقعیت‌هایش را مثل آب خوردن هدر می‌دهد باید منتظر هر اتفاقی باشد. همانطور که گفته شد پرسپولیس در هر ۲ نیمه حتی بعد از دریافت گل فرصت‌های خوبی برای گلزنی داشت که صرف نظر از آمادگی و درخشش گلر حریف در برخی از صحنه‌ها، اشتباه خود بازیکنان مانع از گلزنی آنها شد. به طور مثال آل کثیر روی یک ضدحمله به یک قدمی دروازه سپاهان رسید و در حالی که می‌توانست با یک پاس رو به عقب همبازیش را که موقعیت بهتری داشت صاحب توپ کند، خودش به توپ ضربه زد که این فرصت بی‌نظیر از دست رفت. عکس همین اتفاق در بازی قبل رخ داد و مهدی شیری در حالی که خودش موقعیت بهتری برای گلزنی داشت، ترجیح داد پاس دهد. به نظر می‌رسد بازیکنان در درک محیط اطراف خود گاهی دچار اشتباه می‌شوند. آگاهی محیطی نکته‌ای است که خیلی به بازیکنان در فوتبال تاکید می‌شود. به هر حال وقتی توپ زیر پای بازیکن است، فقط چند ثانیه فرصت دارد که عکس‌العمل نشان دهد و او باید بتواند با سنجیدن موقعیت و درک شرایط بهترین تصمیم را بگیرد. گاهی یک بازیکن خودش است و دروازه خالی. آنگاه است که پاس دادن بی معنی است، اما یک زمانی بازیکن همدسته موقعیت بهتری دارد و باید ازخودگذشتگی داشت.
البته اشتیاق و عطش آل کثیر برای گلزنی بعد از آن محرومیت کذایی قابل درک است و همین که این مهاجم اینقدر برای گلزنی انگیزه دارد جای خوشحالی دارد. او در حالی توانست در این بازی یک گل بزند که هفته‌ها بود هیچ مهاجمی نتوانسته بود دروازه نیازمند را باز کند. این دروازه‌بان در ۴ بازی اخیر لیگ برتر مقابل تیم‌های تراکتور، سایپا، نفت مسجد سلیمان و نساجی موفق به ثبت کلین شیت شده و آخرین بار مقابل آلومینیوم گل خورده بود.

تعویض‌هایی که گره‌گشا نشد
به غیر از اشتباهاتی که گفتیم، شاید اگر تعویض‌ها زودتر انجام می‌گرفت می‌توانست به تیم در حفظ نتیجه یا زدن گل‌های بیشتر کمک کند. در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا که این مسئله خیلی به کمک تیم آمد و در جریان لیگ هم بارها گل‌محمدی با تعویض‌های خود توانسته بود نتیجه بازی را به سود تیمش تغییر دهد. اما مقابل سپاهان تعویض‌ها خیلی دیر صورت گرفت، این در حالی بود که سپاهانی‌ها از اواسط نیمه دوم شروع به تعویض کردند و همین موضوع باعث شد آنها با بازیکنان تازه‌نفس خود در دقایق پایانی به توپ و زمین مسلط شوند و روی دروازه پرسپولیس فشار بیاورند؛ پرسپولیسی که بازیکنانش در دقایق پایانی خسته نشان می‌دادند. البته این خستگی با توجه به انجام ۶ بازی سنگین در هند و قرنطینه و مشکلات بعد از آن طبیعی بود. به هر حال پرسپولیس نتوانست قبل از این بازی مهم به خوبی تمرین کند و آنطور که باید زمان داشته باشد که برای این مسابقه آماده شود. اما با این وجود بازیکنان بازی خوبی در اصفهان به نمایش گذاشتند و فقط چند دقیقه تا برد فاصله داشتند که بی‌انصافی است اگر این مسائل را نادیده بگیریم. پرسپولیس باید اتفاقات اصفهان را به دست فراموشی بسپارد چون بازی حساسی را در پیش دارد که حساسیت آن کمتر از این مسابقه نیست.

ضرورت دوری از حواشی تا دربی
به خستگی،استرس یا هر عاملی که باعث شد تیم ناخودآگاه عقب‌نشینی کند و روی یک اشتباه ۲ امتیاز را از دست دهد باید به چشم یک تجربه نگاه کرد، از آن درس گرفت و به آینده فکر کرد. پرونده بازی سپاهان و حتی اتفاقات حاشیه‌ای را باید بست و پیگیری‌ها را به مدیران باشگاه سپرد. در حال حاضر کادر فنی مسوولیت سنگینی دارند و بهترین تصمیمی که می‌توانند بگیرند این است که بازیکنان را تا دربی ممنوع‌المصاحبه کنند. مصاحبه با رسانه‌ها و حرف زدن درباره اتفاقات بازی قبل چیزی جز تنش برای تیم ندارد. متاسفانه چیزی که نباید می‌شد رخ داده و بازیکنان بی‌گناه درگیر حاشیه‌سازی رقیب شدند و تلاش برخی‌ رسانه‌های وابسته به استقلال بر این بوده که به کمیته انضباطی برای محرومیت تیم فشار بیاورند و بازیکنان را درگیر مسائل فرسایشی کنند که اعضای تیم باید هوشیار باشند و وارد این بازی نشوند. با اینکه استقلال شکست بدی مقابل ذوب آهن داشت، ولی کمترین بازتاب را در رسانه‌ها داشت و فرهاد مجیدی تصمیم گرفته است که تا دربی به خبرنگاران اجازه حضور در تمرینات تیمش را ندهد تا تمرکز بازیکنانش به هم نریزد.

پنالتی‌های پرسپولیس در نقش جهان سوخت
اشتباهات داوری و حاشیه‌هایی که قبل و در جریان بازی از سوی میزبان رخ داد نیز روی روند بازی پرسپولیس تاثیر گذاشت. به گفته کارشناسان داوری، پرسپولیس می‌توانست در این بازی ۲ بار از روی نقطه پنالتی شانس خود را برای گلزنی امتحان کند. در یک صحنه مدافع سپاهان با خطا آل کثیر را متوقف کرد و یک بار هم داور باید هند محبی را اعلام می‌کرد. هر ۲ اتفاق در نیمه اول رخ داد، چه بسا پرسپولیس اگر یکی از ۲ ضربه را گل می‌کرد، شرایط به شکل دیگری می‌رفت و شکست سنگینی در انتظار سپاهان بود. البته یک پنالتی هم به سود پرسپولیس اعلام نشد که در خوشبیانه‌ترین حالت این بازی می‌توانست ۳ بر ۲ به سود پرسپولیس خاتمه پیدا کند.

ال‌کلاسیکو و جنجال‌های تکراری
تجمع هواداران سپاهان مقابل هتل محل اقامت سرخپوشان، فحاشی و شعار به پرسپولیسی‌ها متاسفانه جزو اتفاقات روتین بازی‌های ۲ تیم در اصفهان شده تا درگیری‌های درون زمین و اتفاقات عجیبی که بعد از بازی رخ داد هم بیشتر شبیه سناریو باشد تا اتفاق. از خطاهای شدیدی که بازیکنان سپاهان مکررا در زمین انجام می‌دادند تا اعتراض به داور و درگیری‌هایی که آخر بازی عزت پورقاز استارتش را زد همه و همه مانع از اجرای یک فوتبال واقعی از سمت ۲ تیم شد.
جالب است که ۳ سپاهانی از داور به خاطر این خطاها کارت گرفتند و چند بازیکن دیگر این تیم هم می‌توانستند اخطار بگیرند. شدت ضربات بازیکنان سپاهان به قدری زیاد بود که همان ابتدای بازی امید عالیشاه را مصدوم کردند و گل‌محمدی ناچار به تعویض این بازیکن شد که خروج زودهنگام عالیشاه برنامه‌های تاکتیکی پرسپولیس را دچار مشکل کرد. کنعانی‌زادگان از ناحیه مچ پا و سیامک نعمتی با مصدومیت مواجه شدند اما عجیب این است که سرمربی سپاهان مصدومیت بازیکنان پرسپولیس در جریان بازی را نمایشی دانسته و گفته است بازیکنان به توصیه کادرفنی خودشان را روی زمین می‌انداختند که وقت‌کُشی کنند!
اگر پرسپولیسی‌ها به دنبال وقت‌کشی بودند که چرا این همه مصدوم روی دست این تیم مانده است؟ تیمی که تا ثانیه‌های پایانی روی دروازه حریف خطر ایجاد می‌کند یعنی به زمان برای زدن گل نیاز دارد پس نمی‌آید با وقت‌کشی این فرصت را از خود بگیرد. حتی کادرفنی پرسپولیس می‌توانست با تعویض زمان را تلف کند که این کار را هم نکرد.

سپاهانی‌ها یک امتیاز گرفتند و اخلاق را باختند
باید این سوال را از سرمربی محترم سپاهان پرسید که دلیل خشونت بازیکنان تیمش در این بازی چه بود؟ از ابتدای سوت آغاز بازی شاگردان نویدکیا جوری بازیکنان پرسپولیس را متوقف می‌کردند که به نظر می‌آمد قصدی جز مصدومیت آنها ندارند که اگر هدف این بوده که پرسپولیسی‌ها را در آستانه دربی قلع و قمع کنند و مصدوم و محروم به این بازی حساس برسانند، باید گفت این دور از اخلاق حرفه‌ای و بازی جوانمردانه است. کاش محرم نویدکیا که بازیکن سپاهان هم بوده خود نیز به شعارهایی که آخر بازی داد پایبند بود و برای امتیاز دست به هر کاری نمی‌زد. روزی که این مربی جوان روی نیمکت سپاهان نشست به این امیدوار شدیم که حضور این چهره محبوب بتواند روی نگرش و رفتار این باشگاه تاثیر بگذارد و شاهد تنش بین سپاهانی و سرخابی‌ها نباشیم که تا قبل از این بازی جز احترام از نویدکیا ندیدیم، اما در کنفرانس خبری قبل از بازی گفتن همین یک جمله از نویدکیا که ما قدرت و زورمان به پرسپولیس و استقلال نمی‌رسد کافی بود تا دوباره آتش دشمنی را به جان هواداران بیندازد.

آن روی چهره محرم هم نمایان شد!
در پایان بازی هم این مربی در حالی که مدعی بود خودش صحنه درگیری‌ها را ندیده، به استناد شنیده‌ها تقصیرها را گردن سرخ‌ها انداخت و گفت: من چون رفتم با داوران دست بدهم، نفهمیدم چه شد، ولی اینطور که می‌گویند یکی از بازیکنان پرسپولیس این اتفاق را شروع کرده است. شاید خیلی جذاب نباشد، ولی چون خودم شنیدم و دیدم برایم عجیب بود که یکی از نیمکت پرسپولیس به بازیکنان‌شان گفت بیفتند روی زمین. پرسپولیس یکی از بهترین تیم‌های ایران است ولی من این را شنیدم. این موضوع برای من عجیب بود، تیمی با این سابقه برای به دست آوردن یک امتیاز این کار را انجام می‌دهد، به نظرم این اتفاق برای فوتبال ما که ادعا می‌کنیم در آسیا بهترین هستیم، فاجعه‌بار است.
بماند که تصاویر چیزی دیگری می‌گویند و نویدکیا را در متن درگیری‌ها نشان داده که نظاره‌گر بی‌اخلاقی مدافع تیمش است. باید گفت دوره شعارهای عوام‌پسندانه مدت‌هاست که گذشته. کسی که خود در گذشته مصداق بارز بازیکن‌سالاری بوده و به اینکه در کار سرمربی دخالت می‌کرد و به آن افتخار هم می‌کرد چطور می‌تواند به مربیان اخلاق‌مدار پرسپولیس که سابقه‌شان مشخص و معلوم است اتهام وقت‌کشی بزند و درس اخلاق دهد؟ امثال فرکی و استیماچ، چهره واقعی این افراد را بهتر می‌شناسند. این روزها هم شناختن چهره واقعی آدم‌ها خیلی سخت نیست، کافی است چیزی برخلاف میل آنها باشد. پای منافع شخصی که در میان باشد، تهمت و افترا دوباره جایگزین کلمات شیک و مهربانانه می‌شود.

انتهای پیام/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.