باشگاه استقلال، سازمان لیگ را دور زدوزارت ورزش هم قانون منع خارجی‌ها را لغو می‌کند؟

0 43
باشگاه استقلال، سازمان لیگ را دور زدوزارت ورزش هم قانون منع خارجی‌ها را لغو می‌کند؟

شیوا دورانگر- خبرنگار: با وجود اینکه حضور مربیان و بازیکنان خارجی در فوتبال ایران ممنوع است، باشگاه استقلال یک مربی ایتالیایی استخدام کرده است. گابریل پین که سابقه مربیگری در گروه‌هایی چون پارما، والنسیا و گروه ملی ایتالیا را در کارنامه دارد قرار است تا پایان لیگ امسال به عنوان مشاور در کنار فرهاد مجیدی باشد و از ابتدای فصل آینده هم به کادر فنی این گروه اضافه شود.
درست یا غلط، فدراسیون فوتبال قانونی را در ابتدای فصل تصویب کرد که همه باشگاه‌ها تا به امروز از آن تبعیت کردند; نه سراغ خارجی‌های شاغل در لیگ رفتند، نه از خارج مربی و بازیکن آوردند. درحالی که این قانون به برخی از آن‌ها لطمه زیادی زد و مجبور شدند تا سراغ بازیکنان و مربیانی بروند که کیفیت لازم را نداشتند. حالا یک باشگاه با عوض کردن مفاهیم می‌خواهد یک مربی خارجی جذب کند. مشاور یا هر عنوان دیگری که باشد آیا در اصل موضوع تغییری ایجاد کرده است؟ گابریل پین درنهایت یک خارجی است که حرفه‌اش، مربیگری در فوتبال است و قرار نیست برای استقلال مجانی کار کند. این اگر اسمش دور زدن قانون نیست، پس چه مفهومی دارد؟حکایت آن مثل معروف است که گنجشک را رنگ و جای قناری می‌فروشند.
یک‌بار دیگر قانون را مرور کنیم: جذب بازیکن و مربی خارجی برای فصل بیستم در کلیه باشگاه‌های کشور با توجه به عدم در اختیار داشتن منابع ارزی و محدودیت‌های نقل‌وانتقال ارز ممنوع اعلام شد. مگر نه اینکه یکی از اصلی‌ترین دلایل اجرای این قانون پرونده‌های مالی زیادی بود که باشگاه‌ها در فیفا داشتند؟ مگر این تصمیم برای این اتخاذ نشد که از ورود بازیکنان بی‌کیفیت توسط دلال‌ها جلوگیری شود و باشگاه‌ها به خاطر نوسانات ارزی مجبور نشوند چند برابر مبلغ قرارداد به یک خارجی پول بپردازند. که اتفاقا همه این اتفاقات گریبانگیر باشگاه‌های ما شد و با اینکه درحال حاضر به نسبت قبل مربی و بازیکن خارجی کمتری در فوتبال ایران حاضر هستند، اما همچنان باشگاه‌ها در پرداخت دستمزدها دچار مشکل هستند و باید رقم زیادی را بابت قراردادهای عجیب‌وغریبی که بسته‌اند پرداخت کنند. به‌طور مثال در همین گروه استقلال ۲ بازیکن خارجی گران حاضر هستند که این باشگاه به‌سختی توان پرداخت دستمزد آن‌ها را دارد. دیاباته و میلیچ هر بار که در طلب‌شان تاخیر ایجاد شده یا قهر کرده‌اند یا خود را به مصدومیت زده‌اند. دیاباته که گران‌ترین بازیکن لیگ است هرماه مبلغ ۳۵ هزار دلار از آبی‌ها دستمزد می‌گیرد. بماند چه آپشن‌های عجیبی در قرارداد نجومی این بازیکن ثبت شده است که ازجمله ۵۰ هزار دلار برای پیروزی در بازی‌های بین‌المللی، ۱۰ هزار دلار بابت به ثمر رساندن هر گل و ۵ هزار دلار بابت پاس گل و از آن عجیب‌تر ۱۰۰۰ هزار دلار برای هر بازی که بیش از ۱۵ دقیقه به میدان رفته باشد! و… نکته اینجاست که اگر حقوق ماهانه این بازیکن بیش از ۶۰ روز به تعویق بیفتد، شامل ۱۰ هزار دلار جریمه می‌شود که این جدا از حق فسخ قرارداد این بازیکن است. یعنی با هر بار تاخیر، بار مالی مضاعفی روی دوش این خواهد ماند. استقلال صرف‌نظر از آنچه که گفته شد به خارجی‌هایی که سابقا در این گروه فعال بودند نیز بدهکار است و چند پرونده سنگین در فیفا دارد که مهم‌ترین آن مربوط به طلب یک‌میلیون و ۴۰۰ هزار دلار
آندره استراماچونی است. چند هفته قبل هم میلیشیچ که در دوره قبل، دستیار فرهاد مجیدی بود به خاطر عدم دریافت مطالباتش به فیفا شکایت کرد و اگر این پول پرداخت نشود، پنجره نقل‌وانتقالاتی این باشگاه بسته می‌شود. یعنی استقلالی‌ها همین‌الان در پرداخت طلب مربیان سابق خود مانده‌اند، اما اصرار دارند که بازهم مربی خارجی استخدام کنند و قاعدتا توان پرداخت دستمزد این یکی را هم مثل سایرین نخواهند داشت و این چرخه شکایت بازی و جریمه شدن همچنان ادامه دارد. نه فقط استقلال که الان گروه‌های پرسپولیس و تراکتور هم چند پرونده باز در فیفا دارند و باید رقم هنگفتی را بابت طلب امثال کالدرون، خواکین، استوکس و کنستانت بپردازند.
طبق اعلام دبیر کل فدراسیون فوتبال، قانون من درآوردی منع خارجی‌ها در فصل آینده اجرا نمی‌شود. منصور قنبر زاده گفته است که معیارهایی برای جذب مربی و بازیکن خارجی تعیین می‌شود. اجازه ورود بازیکنان بنجل به لیگ برتر را نخواهند داد و مربی و بازیکنان باکیفیتی که سطح‌شان از فوتبال ایران بالاتر باشد وارد باشگاه‌های ما شوند. قوانین محکمی برای تسویه‌حساب مالی قراردادها در نظر گرفته می‌شود و … که با شرایط حال حاضر فوتبالمان سخت و دور از دسترس است. چون مشکل اصلی ضعف باشگاه‌ها در زمینه و مالی است. وگرنه همین استراماچونی و کالدرون مربیان باکیفیتی بودند که عدم پرداخت مطالباتشان از دو باشگاه پرسپولیس و استقلال جدا شدند.
اما هنوز که این اتفاق نیفتاده و دور زدن قانون در این مقطع به‌منزله توهین به شأن سازمان لیگ است. سکوت فدراسیون در قبال این اتفاق هم قابل‌توجه است. روز گذشته اما معاون وزیر در پاسخ به بحث قانونی بودن قرارداد مربی ایتالیایی استقلال گفته بود: فدراسیون چون ممنوعیت را گذاشته است باید در این مورد پاسخگو باشد. علی نژاد در حالی توپ را به زمین فدراسیون می‌اندازد که خود وزارت ورزش هم حضور خارجی‌ها را برای سرخابی‌ها ممنوع کرده بود، حتی قبل از اینکه فدراسیون فوتبال به اجرای این قانون اقدام کند. یعنی اگر فصل بعد قانون منع خارجی‌ها برداشته شود پرسپولیس و استقلال کماکان نمی‌توانند بازیکن و مربی خارجی بخرند،مگر اینکه وزارت ورزش هم مثل فدراسیون از مواضع خود عقب‌نشینی کند.

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.