بدعت زشت اغوا کردن مربیان و بازیکنان رقیب توسط استقلالآبی‌ها به تیم لیگ یکی هم رحم نکردند

0 27
بدعت زشت اغوا کردن مربیان و بازیکنان رقیب توسط استقلالآبی‌ها به تیم لیگ یکی هم رحم نکردند

شیوا دورانگر – خبرنگار: فسخ یکطرفه قرارداد این روزها به معضل جدی در فوتبال کشور تبدیل‌شده است. مربیان و بازیکنان بدون توجه به تعهدی که دارند با دریافت پیشنهاد بهتر، به‌راحتی زیر قول و قرار خود زده و تیم‌های خود را ترک می‌کنند. در پایان نیم‌فصلی که گذشت مجتبی حسینی با نفت مسجدسلیمان فسخ کرد و به ذوب‌آهن رفت و رسول خطیبی هم از اراک راهی تبریز شد و هدایت تراکتور را بر عهده گرفت. در همین چند روز اخیر نیز فراز کمالوند قرارداد خود را با باشگاه شاهین شهرداری یکطرفه فسخ کرد تا دستیار فرهاد مجیدی در استقلال شود.
جالب اینجاست کمالوند بعد از اینکه با مخالفت مسوولین شاهین برای جدایی‌اش مواجه گردید گفته بود درست نیست مثل برخی مربیان که قراردادشان را فسخ می‌کنند و می‌روند، این کار را انجام دهد و نمی‌خواهد با نامردی از این تیم جدا شود و دنبال کسب رضایت دلی از مسوولان این باشگاه است، اما برخلاف ادعاهایش، قبل از جدایی از جمع بوشهری‌ها در تمرین آبی‌پوشان حضور یافته و حتی بازیکنان این تیم را هم تمرین داد و سپس قراردادش را یکطرفه فسخ و به کادر فنی استقلال پیوست!
حضور کمالوند در استقلال واکنش منفی هواداران استقلال را در پی داشت و آن‌ها به خاطر حضور این مربی که سابقه فعالیت‌های منشوری دارد به مجیدی انتقاد کردند. البته این موضع‌گیری‌ها به خاطر سابقه سیاه کمالوند و دست داشتن این مربی در تبانی و محرومیتش درگذشته به خاطر پرداخت رشوه نیست، بلکه به دلیل گرایش این مربی به تیم رقیب است که چند سال قبل در یکی از برنامه‌های ۹۰ از قول او بازگو شد. البته خود کمالوند منکر چنین علاقه‌ای شده است و گفته است نمی‌داند چطور پرسپولیسی است که خودش خبر ندارد و پرسیده است مربی پرسپولیس بوده یا بازیکن این تیم که به او برچسب پرسپولیسی بودن می‌زنند.
کاری به آن ویدئو معروف نداریم و دنبال اثبات پرسپولیسی بودن کمالوند هم نیستیم، حتی ترجیح می‌دهیم چنین افراد بدنامی از پرسپولیس دوری کنند، ولو به‌عنوان یک هوادار. ولی آنچه مشخص است برای طرفداری از یک تیم لزوما نباید در آن فعالیت داشت و خیلی‌ها در این فوتبال هستند که به یکی از ۲ تیم قرمز و آبی تعلق‌خاطر دارند و حتی هستند افرادی که باوجود این علاقه به تیم رقیب رفته‌اند و اتفاقا با تمام وجود خود برای آن تیم بازی کرده‌اند،که این از همان تعهدی می‌آید که روز به روز در فوتبال ما کمرنگ می‌شود و یک نمونه از آن را در ابتدای صحبت‌ها گفتیم; اینکه چقدر فسخ یکطرفه قرارداد در بین مربیان رواج پیداکرده است. البته نباید در این اتفاق فدراسیون فوتبال را بی‌تقصیر دانست. قطعا اگر چیزی بنام قانون وجود داشت هرگز یک مربی به‌صورت یکطرفه نمی‌توانست فسخ کند و یا باشگاه‌ها به این راحتی حقوق یکدیگر را ضایع کنند.
در همین ۳ موردی که نام بردیم هیچ‌یک از باشگاه‌ها با طرف مقابل مذاکره نکردند و بدون پرداخت هیچ پولی مربیان تیم‌های حریف را جذب کردند. به‌طوری که مسوولان نفت مسجدسلیمان اعلام کردند از طریق رسانه‌ها متوجه شده‌اند که ذوبی‌ها با مربی تحت قرارداد آن‌ها مذاکره کرده است و اراکی‌ها هم بابت رفتار غیرحرفه‌ای باشگاه تراکتور به فدراسیون فوتبال شکایت کردند. بعد از جدایی کمالوند از شاهین مدیرعامل این باشگاه در سخنانی کنایه‌آمیز خطاب به آبی‌پوشان گفته بود: استقلال باید به‌عنوان یک باشگاه فرهنگی، ورزشی و اخلاقی و یکی از ۲ باشگاه بزرگ ایران، از طریق باشگاه شاهین برای جذب کمالوند اقدام می‌کرد. آن‌ها با مربی ما که در حین کار بوده و قرارداد داشته است، تماس گرفتند و اخلاق‌مدارتر این بود که با باشگاه شاهین رایزنی می‌شد.
البته از این دست رفتارها در استقلال مسبوق به سابقه بوده است و در ابتدای فصل جاری هم شاهد بودیم که چند بازیکن ازجمله رشید مظاهری، مهدی مهدی پور، بابک مرادی به این طریق آبی‌پوش شدند که پرونده برخی از این نفرات همچنان در حال بررسی است. مسوولان این باشگاه همچنین با محمود فکری در حالی که با نساجی قرارداد داشت مذاکره و این مربی را به تیم خود آوردند. پس از جدایی فکری از نساجی، باشگاه قائمشهری نسبت به فسخ یک‌طرفه قرارداد بدون دریافت رضایتنامه از این تیم، در کمیته تعیین وضعیت علیه این مربی شکایت کرد که درنهایت فکری محکوم به پرداخت ۲ میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومان به باشگاه نساجی محکوم شد.
حضور در استقلال فقط برای فکری ضرر و زیان مالی نداشت و این مربی به خاطر نتایج ضعیفی که کسب کرد به محبوبیت خود در تیمی که کاپیتان آن بود پشت پا زد و در میان شعارهای «حیا کن و رها کن » طرفداران استقلال جای خود را به فرهاد مجیدی داد.
چیزی نمانده بود تا اتفاقی که برای نساجی رخ داد برای ۲ تیم بالانشین لیگ تکرار شود. همان‌طور که در جریان قرار دارید مسوولان استقلال برای جذب امیر قلعه‌نویی و جواد نکونام هم مذاکراتی داشتند که این اتفاق با واکنش منفی باشگاه‌های آن‌ها همراه شد و سیرجانی‌ها این اقدام استقلالی‌ها را غیراخلاقی دانسته و گفته بودند این باشگاه با اقدامات رسانه‌ای و طرح این موضوع در افکار عمومی به دنبال انتقال مربی هستند که قرارداد دارد.
استقلالی‌ها که چندسالی است در کسب قهرمانی ناکام بوده‌اند هزینه هنگفتی را در فصول قبل صرف خرید مربی کرده‌اند، ولی حتی با مربیان خارجی و نامدار ایرانی مانند قلعه‌نویی و مظلومی نیز به توفیقی نرسیدند. نحوه ورود و خروج مربیان به استقلال هم در نوع خود جالب است و آن‌ها بدعت نوینی را در فوتبال پدید آورده‌اند. به این صورت که این باشگاه هر بار تصمیم به تعویض نیمکتش دارد به سراغ مربیانی می‌رود که تحت قرارداد هستند. به‌طور مثال بعد از اینکه استراماچونی در میانه فصل تیم استقلال را ترک کرد، مسوولین این باشگاه به سراغ اسکوچیچ سرمربی وقت نفت آبادان رفتند که در آن مقطع نتایج درخشانی در لیگ رقم‌زده بود. گرچه این مربی درنهایت به پیشنهاد وسوسه کننده تیم ملی پاسخ مثبت داد. بعد از ترک جدایی مجیدی هم محمود فکری موردتوجه قرار گرفت و در آستانه شروع لیگ با ترک نساجی روی نیمکت استقلال نشست. به عبارتی استقلالی‌ها هرسال با تضعیف رقبای خود به دنبال تقویت تیم خود هستند،ولی این اتفاقات کمترین بازتاب را در رسانه‌ها داشته است. این در حالی است که بعد از آمدن گل محمدی به پرسپولیس هجمه شدیدی علیه باشگاه و این مربی ایجاد شد و خود استقلالی‌ها بیشتر از هرکسی به رقیب طعنه می‌زدند. درحالی که حداقل در جذب گل‌محمدی اصول اخلاقی رعایت شد و این مربی با مذاکره و توافق بین دو باشگاه به نیمکت سرخ‌ها منتقل و سود هنگفتی از این انتقال عاید باشگاه مشهدی شد. گرچه آن زمان مالک ورشکسته شهر خودرو مدعی بود تیمش مشکل مالی ندارد و تحت‌فشار پای برگه جدایی گل‌محمدی را امضا کرده است، بماند که
در همان مقطع به‌غیراز سرمربی، چوب حراج روی برخی بازیکنان اصلی این تیم مثل فرشاد محمدی مهر، محمد اکبر منادی، سروش رفیعی، یونس شاکری و روح‌ا… باقری زده شد و دامنه این مشکلات به‌قدری بود که درنهایت حمیداوی تیم را در همین اواخر واگذار کرد که این بیش ‌از پیش ثابت کرد جدایی گل‌محمدی نه با فشار از نهادهای بالادستی که با رضایتمندی کامل مسوولین این شهر صورت گرفته است.

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.