برای محمد انصاری محجوب که محبوب همه پرسپولیسی‌هاستمثل هیچ‌کس

0 24
برای محمد انصاری محجوب که محبوب همه پرسپولیسی‌هاستمثل هیچ‌کس

میلاد اعظمی – خبرنگار: انگار برای ما پرسپولیسی‌ها مدافع چپ یا پیستون چپ با حاشیه درگیری و اتفاق‌های عجیب‌وغریب عجین شده. برای ما که محرمی شاهرودی، منافی و خیلی دیگر از ستاره‌های جنجالی فوتبال ایران را در سمت چپ خط دفاعی پرسپولیس دیده‌ایم این قسمت از زمین همیشه حس و حال عجیبی داشته. انگار همیشه باید یک فوتبالیست پرحاشیه و البته از نظر فنی خوب در این منطقه باشد تا خیال همه راحت شود.
در این چند سال اخیر اما کاملا اوضاع در این گوشه از زمین عوض شد. در زمان برانکو بود که ناگهان اعلام شد یک بازیکن گمنام و تستی همراه پرسپولیس به اردوی ترکیه رفته و در صورت صلاحدید برانکو به پرسپولیس ملحق می‌شود. پس از این اردو بود که اعلام شد این بازیکن مورد توجه برانکو قرار گرفته و با پرسپولیس قرارداد می‌بندد.
در آن زمان هیچ‌کس حتی خوره‌های فوتبال ایران هم شناختی از محمد انصاری نداشتند. وقتی انصاری به پرسپولیس پیوست سرچ‌ها در گوگل شروع شده، نتیجه همه جست‌وجو‌ها یک جمله بود «بازیکن سابق استقلال از طرف مربیان این تیم به بازی گرفته نشد». همین یک جمله و همین رزومه نصف و نیمه باعث شد خیلی‌ها به این نکته فکر کنند که انصاری هم می‌رود کنار آن دسته از بازیکنان که بی‌کیفیت بودند و مدتی در پرسپولیس بازی کردند و بعد هم محو شدند.
اما داستان پسر محجوب پرسپولیس طور دیگری رقم خورد. وقتی خدا شما را دوست داشته باشد در بدترین شرایط بهترین اتفاق‌ها برایت رقم می‌زند. انصاری در شرایطی به پرسپولیس پیوست که مدافع چپ اصلی پرسپولیس در آن فصل وحید حیدریه بود اما مصدومیت این بازیکن باعث شد تا برانکو به انصاری میدان بدهد و چه اتفاقی بهتر از این.
انصاری برای پرسپولیس به میدان رفت و نشان داد که بازیکن باکیفیتی است. انصاری یک مدافع درست و حسابی بود که هم می‌توانست در پست دفاع چپ بازی کند و هم در پست دفاع وسط و چه چیزی بهتر از اینکه پرسپولیس یک بازیکن چند پسته و با کیفیت را جذب کرده.
فرق انصاری با اکثر بازیکنانی که در آن پست بازی کرده بودن یک چیز بزرگ و آن هم عدم علاقه انصاری به حاشیه و مسایل حاشیه‌ای. اخلاق و رفتار انصاری طوری بود که به این گونه مسایل اعتقادی نداشت و سعی می‌کرد که در سکوت کامل و با نهایت اخلاق خوب کار را پیش ببرد. برای پرسپولیسی‌ها جای تعجب داشت که مدافع چپ آن‌ها به جای مسایل حاشیه‌ای به مقبره الشهدا برود و به جای مصاحبه‌های حاشیه رنگارنگ، مدرسه فوتبالی به نام شهید ابراهیم‌هادی تاسیس کند.
انصاری اهل زرق و برق فوتبالیست‌ها در تهران نبود. همین که به جای پوشیدن لباس‌های عجیب و غریب و آنچنانی پیراهنهای ساده می‌پوشید، همین که به جای اینکه مصاحبه‌های سریالی و عجیب‌وغریب سکوت می‌کرد، همین که به جای دعوا و درگیری سرش در کار خودش بود، همین که به جای سروصدا کردن برای قراردادهای چند میلیاردی همیشه کمترین پول را گرفت، همین که پیشنهاد چندین میلیاردی چینی خود را رد کرد تا در پرسپولیس بماند، همین که در آن روزهای پنجره بسته و آن تیم عجیب‌وغریب کنار پرسپولیس مانده به فینال آسیا رسید و قهرمانی لیگ شد، همین که به خاطر فشار شدید که روی پرسپولیس در دوره پنجره بسته وجود داشت رباط صلیبی اش پاره شد و خیلی از دلایل دیگر باعث شد انصاری برای همه پرسپولیسی‌ها مثل هیچ‌کس نباشد.
همیشه گفتند که هر کسی نان دلش را می‌خورد و این مساله درباره انصاری کاملا صدق می‌کند انصاری در پرسپولیس برای بار دوم از ناحیه رباط صلیبی دچار مصدومیت شدید شد و این یعنی مرگ یک فوتبالیست. این‌که یک فوتبالیست دوبار رباط صلیبی از یک ناحیه و یک پا پاره کند اتفاق بسیار تلخی است و شاید هیچ فوتبالیست دیگری بعد از آن به شرایط عادی برنگردد. قبلا هم دیده شده باشگاه‌هایی که چنین بازیکنانی دارند خیلی آرام و بی‌سروصدا عذر آن‌ها را می‌خواهند. خیلی‌ها معتقدند که فوتبالیستی که ۲ بار رباط پاره کند دیگر فوتبالیست نمی شود اما ماجرا برای انصاری فرق می‌کرد.
در شرایطی که همه فکر می‌کردند به خاطر مصدومیت طولانی مدت انصاری، یحیی گل‌محمدی همان ابتدای فصل قید استفاده از او را بزند اما یحیی پشت انصاری ایستاد و اعلام کرد که به او نیاز دارد. در اوج نیاز پرسپولیس به یک مدافع وسط و در روزهایی که شجاع خلیل‌زاده که به تعصب و بوسیدن لوگوی پرسپولیس شهره بود این تیم را رها کرد تا به دلارهای قطری برسد باز هم کادرفنی راضی نشد تا انصاری از فهرست کنار گذاشته شود و به جای او مدافع جذب شود.
کادر فنی پرسپولیس با درایت کامل پای انصاری ایستاد و اعلام کرد که به او نیاز دارد و بعد از برطرف شدن مصدومیت انصاری شنیده شد که چند پیشنهاد لیگ برتری هم در نیم‌فصل داشت اما کادر فنی پرسپولیس با قاطعیت با این پیشنهاد مخالفت کرد و اعلام کرد که اری برای ادامه لیگ برتر و لیگ‌قهرمانان‌آسیا به او نیاز دارد.
محمد انصاری یک چیز را به همه فوتبالیست‌ها و حتی هواداران و اصحاب رسانه یادآوری کرد و آن این بود که بدون حاشیه و بدون سر و صدا می‌شود در تیمی مثل پرسپولیس بازی کرد و به همه چیز هم رسید.
انصاری گمنام که کسی نام او را قبل از سفر پرسپولیس به اردوی ترکیه نمی‌دانست و حتی کسی چهره او را در فرودگاه نمی‌شناخت آن‌قدر در پرسپولیس درخشید که به تیم‌ملی هم رسید و این یعنی اوج یک اتفاق خوب برای یک فوتبالیست.
انصاری حتی اگر مانند خیلی‌های دیگر کمی بی معرفت بود و پول برایش نسبت به اخلاقیات ارجحیت داشت حتی می‌توانست لژیونر شدن را هم تجربه کند اما نشان داد که برای یک فوتبالیست که الگوی زندگی‌اش یک شهید است اخلاقیات مهم‌تر است.
درست است که در این سال‌ها انصاری چند بار از دست مدیران یا مربیان پرسپولیس ناراحت شد اما نشان داد نسبت به هر کسی که ادعای پرسپولیسی دارد پرسپولیسی‌تر است و بی‌خود نیست که به پسر محجوب و محبوب پرسپولیسی‌ها تبدیل شده است.

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.